Рішення
від 02.12.2024 по справі 161/16431/24
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/16431/24

Провадження № 2-о/161/556/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2024 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :

головуючого судді Філюк Т.М.

за участю секретаря судового засідання Октисюк С.В.

заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Перша Луцька державна нотаріальна контора Волинської області, про встановлення факту родинних відносин,-

в с т а н о в и в:

Заявник звернувся в суд із заявою, у якій просив встановити факт родинних відносин, а саме те, що він є правнуком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мотивує свої вимоги тим, що звернувся до Першої Луцької державної нотаріальної контори Волинської області щодо спадкування після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , однак листом від 19.04.2024 державний нотаріус його повідомила про те, що відсутні документи, які підтверджують родинні відносини зі спадкодавцями, документи, що посвідчують право власності спадкодавців на майно, у встановлений строк не була подана заява про прийняття спадщини. У зв`язку з цим, він вимушений звернутись до суду.

Ухвалою судді від 06 вересня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

В судовомузасіданнізаявник заяву підтримав та просив задовольнити.

Представник заінтересованої особи Першої Луцької державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився.

Заслухавши пояснення заявника, всебічно, повно і об`єктивно з`ясувавши обставини справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

Предметом розгляду заяви є встановлення факту родинних відносин.

Пунктом 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Українивизначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Аналіз даних норм дає підстави для висновку, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, що засвідчує факт, що має юридичне значення; 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батько ОСОБА_4 , матір ОСОБА_5 .

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, ОСОБА_4 (батько заявника ) народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батько ОСОБА_6 , матір ОСОБА_7 .

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 )

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 )

ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 )

ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 )

Відповідно до архівної довідки Державного архіву Волинської області від 13.09.2023 по метричних книгах Свято-Троїцької церкви м. Луцьк Луцького повіту Волинського воєводства встановлено, що ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки Державного архіву Волинської області від 19.09.2023 ОСОБА_9 народився ІНФОРМАЦІЯ_9 , батьком зазначено ОСОБА_10 , матір`ю - ОСОБА_11 дочка ОСОБА_12 .

На переконання суду, наявні письмові докази у справі не дають підстав для однозначного висновку про те, що ОСОБА_8 є прадідом, а ОСОБА_3 є прабабою заявника ОСОБА_1 , а тому суд не вправі на підставі припущень вважати доведеним той чи інший юридичний факт.

Законодавство України не встановлює вичерпного переліку документів, які підтверджують родинні стосунки, а тому вони визначаються в кожному випадку окремо, в залежності від ступеня їх споріднення.

Проте, таких доказів заявником суду не надано.

Частиною 2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»роз`яснено, що відповідно до статей55,124 Конституції Українитастатті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно дост. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У п.33 рішення ЄСПЛ від 19.02.2009 року у справі "Христов проти України" суд зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ч.1 ст.6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.

Відповідно до ст.ст.15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, є визнання права.

Згідно ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".

Суд також звертає увагу на те, що вимога про встановлення будь-якого факту в рамках позовного або окремого провадження має переслідувати певну юридичну мету та безпосередньо призводити до ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів позивача/заявника. Суд не може встановлювати певний факт в резолютивній частині рішення лише для констатації самого факту, без юридичної мети його встановлення.

В поданій до суду заяві заявник вказує, що встановлення факту родинних відносин необхідно йому з метою оформлення спадкування після смерті прабаби та прадіда, однак жодних доказів відкриття спадщини після їх смерті , а відтак наявності спадкового майна, яке має намір заявник успадкувати, до заяви не додано

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Перша Луцька державна нотаріальна контора Волинської області, про встановлення факту родинних відносин відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 77 78, 263,265, 268, 282 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Перша Луцька державна нотаріальна контора Волинської області, про встановлення факту родинних відносин відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Дата складення повного текстурішення 09 грудня 2024 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Т.М.Філюк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено11.12.2024
Номер документу123600976
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —161/16431/24

Постанова від 12.02.2025

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Постанова від 12.02.2025

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Бовчалюк З. А.

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні