ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
26.11.2024Справа № 910/5895/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Гулевець О.В. за участю секретаря судового засідання Нікітіної В.В., розглянувши матеріали господарської справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлант Рент"
до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА)
про визнання недійсними рішень про проведення конкурсу
за участю представників:
від позивача: Русаков С.О.
від відповідача: Дєдушев І.В.
РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ
Короткий зміст і підстави позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлант Рент» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), в якому заявлено вимоги:
1) Визнати недійсним з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, оформлене оголошенням https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-krivomu-rozi-255, опубліковане 15.02.2024;
2) Визнати недійсним з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, оформлене оголошенням https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-kievi, опубліковане 29.01.2024;
3) Визнати недійсним з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, оформлене оголошенням https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-poltavi, опубліковане 29.01.2024;
4) Визнати недійсним з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, оформлене оголошенням https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-harkovi-233, опубліковане 29.01.2024;
5) Визнати недійсним з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, оформлене оголошенням https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-korporativni-prava-yuridichnoi-osobi-254, опубліковане 15.02.2024.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.05.2024 дану позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
20.05.2024 позивачем подано заяву про усунення недоліків, допущених при поданні до суду даного позову.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/5895/24, розгляд справи постановлено здійснювати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 02.07.2024.
17.06.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позов.
02.07.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 05.07.2024 призначено підготовче засідання по справі №910/5895/24 на 16.07.2024.
У судовому засіданні 16.07.2024 суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 30.07.2024.
19.07.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.
26.07.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив.
У судовому засіданні 30.07.2024 суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 03.09.2024.
01.08.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшли заперечення на позов.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.07.2024 призначено підготовче засідання по справі №910/5895/24 на 17.09.2024.
17.09.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
У судовому засіданні 17.09.2024 суд задовольнив клопотання позивача про відкладення розгляду справи та оголосив про відкладення підготовчого засідання на 01.10.2024.
У судовому засіданні 01.10.2024 суд оголосив про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 29.10.2024.
25.10.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи по суті.
У судовому засіданні 29.10.2024 суд задовольнив клопотання позивача про відкладення розгляду справи та оголосив про відкладення розгляду справи по суті на 26.11.2024.
У судовому засіданні 26.11.2024 представник позивача надав пояснення по суті позовних вимог, підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 26.11.2024 надав пояснення по суті позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні 26.11.2024 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Позиція позивача
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що належним чином виконував умови договору управління активами (маи?ном) № 7528 від 11.06.2021 та договір управління активами (маи?ном) № 7527 від 11.06.2021, укладених між ТОВ «АТЛАНТ РЕНТ» та АРМА.
Однак, як вказує позивач, відповідач 07.08.2023 в односторонньому порядку відмовився від договорів управління маи?ном (активами) від 11.06.2021 за реєстровими номерами 7528 та 7527 шляхом опублікування оголошень на веб-саи?ті та в подальшому прии?няв рішення про проведення оскаржуваного конкурсу з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності у зв`язку з односторонньою відмовою від договорів управління майном № 7527 та № 7528.
Отже, за доводами позивача, оскільки позивач є управителем нерухомого маи?на, конкурснии? відбір суб`єктів оціночноі? діяльності повинен був проводитись після припинення діі? договорів 7528 та 7527 та фактичного повернення позивачем активів до АРМА на підставі підписаних актів прии?мання-передачі.
Звертаючись до суду з позовом позивач посилається на рішення Господарського суду м. Києва від 27.03.2024 по справі № 910/14284/23, яким задоволено повністю позовну заяву ТОВ «АТЛАНТ РЕНТ» до АРМА про визнання недіи?сною односторонньоі? відмови від договорів управління активами (маи?ном) від 11.06.2021 зареєстрованих в реєстрі за № 7528 та № 7527.
Позивач вважає, що відсутні правові підстави для прии?няття відповідачем рішення про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності, оскільки на момент прии?няття оскаржуваних рішень, позивач продовжував користуватись нерухомим маи?ном на підставі договорів управління маи?ном (Активами) від 11.06.2021 за реєстровими номерами 7528 та 7527, які є діи?сними по сьогоднішніи? день.
Також позивач посилався на те, що оскаржувані рішення АРМА про проведення конкурсних відборів суб`єктів оціночноі? діяльності не відповідають п. 1 та п. 2 Розділу ІІ Порядку конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? діяльності (затвердженого Наказом АМРА від проведення 23.03.2022 № 78), п. 2 Розділу ІІ Методичних рекомендаціи?, оскільки прии?няті за відсутності рішень АРМА про оголошення конкурсного відбору управителя активами та за відсутності службових записок самостіи?ного структурного підрозділу АРМА, до повноважень якого належать питання управління арештованими активами.
У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про визнання недійсними з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності.
Позиція відповідача
У відзиві на позов відповідач заперечив позовні вимоги, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилався на те, що Cлужбовою запискою Управління менеджменту активів центрального апарату АРМА від 24.01.2024 №130/6.1-24 ініціи?овано передачу Активів на конкурснии? відбір для організаціі? заходів з пошуку управителя активами.
Відповідач звертає увагу, що рішеннями, оформленими протоколами уповноваженоі? особи АРМА з питань конкурсного відбору управителів активами із застосуванням електронноі? системи з метою проведення попередніх консультаціи?, відповідно до частини четвертоі? статті 4 Закону Украі?ни «Про публічні закупівлі», та аналізу ринку для підготовки тендерноі? документаціі? щодо проведення конкурсу з відбору управителя арештованими активами оголошуються конкурсні відбори управителів та суб`єктів оціночноі? діяльності для активів. На підставі цих протоколів розміщуються відповідні оголошення про проведення конкурсних відборів.
Відповідачем зазначив, що 27.03.2024 та 28.03.2024 укладено договори із суб`єктами оціночної діяльності щодо проведення оцінки Активів у вигляді нерухомого маи?на. Наразі цими суб`єктами оціночноі? діяльності здіи?снюються заходи з оцінки Активів у вигляді нерухомого маи?на. Відповідач стверджує, що лише після проведення оцінки уповноважена особа АРМА забезпечує підготовку та подальше розміщення лоту щодо проведення конкурсного відбору управителя активами із застосуванням електронноі? системи публічних закупівель «Прозорро».
Також у відзиві на позов відповідач зазначив, що вимога позивача про визнання недійсним рішення АРМА про проведення конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності, що стосується оцінки корпоративних прав є безпідставною, оскільки позивач не був управителем арештованих корпоративних прав за договором управління активами.
Крім того відповідач повідомив, що з метою збереження економічноі? вартості активів шляхом своєчасного відбору нового управителя, на адресу ТОВ «Атлант Рент» направлено заяви про припинення діі? договорів управління активами (маи?ном) у зв`язку із закінченням і?х строку (№ 3779/24-33-24/6.1, № 3775/24-33-24/6.1 від 17.04.2024), якими повідомлено Управителя, як про припинення 08.06.2024 та 11.06.2024 відповідно діі? договорів управління активами (маи?ном), так і про необхідність направлення 10.06.2024 на 11:00 та 11.06.2024 на 11:00 уповноваженого представника Управителя із оригіналами договорів управління до приватного нотаріуса Киі?вського міського нотаріального округу Маи?дибури О.В., з метою забезпечення виконання підпункту 1.11 пункту 1 глави 5 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних діи? нотаріусами Украі?ни, затвердженого наказом Міністерства юстиціі? Украі?ни 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиціі? Украі?ни 22 лютого 2012 за № 282/20595.
Отже, відповідач вважає, що наявні всі підстави для проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності та управителів активами з метою своєчасного відбору нового управителя, оскільки одна із головних функціи? АРМА, виходячи з частини третьоі? статті 21 Закону Украі?ни «Про Національне агентство Украі?ни з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупціи?них та інших злочинів», управління активами на умовах ефективності, а також збереження і?х економічноі? вартості.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
На підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04.09.2020 у справі № 757/37060/20-к 11.06.2021 між ТОВ «АТЛАНТ РЕНТ» (надалі позивач, управитель) та Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (надалі - АРМА, відповідач, установник управління) укладено договір управління активами (майном), а саме:
1) Група нежитлових приміщень № 87, 91, 92 за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 10, загальною площею 392, 5 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1631774180000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 13 299 640, 00 грн.;
2) будівлі адміністративного корпусу з тенісними кортами за адресою: Полтавська область, м. Горішні Плавні, вул. Добровольського, буд. 28-Б, загальною площею 3 683, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1337124753102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 3 320 326, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
3) Нежилі приміщення (літ. А) за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 67/7, загальною площею 427, 4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1096869480000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 29 762 357, 47 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
4) Нежитлові приміщення: цокольного поверху № № 2, 2-а, 2-б, 2-в, 9, 9-а, 9-б: 2-го поверху № № 2 -:-16, 18 -:-23; 23-а; 24-:-29; 32-:-42: 3-го поверху №№ 2. 2-а. 3. 4. 4-а. 5. 5-б. 6. 7. 30-:-35. в нежитловій будівлі літ. А-9 за адресою: м. Харків, пров. Театральний, буд. 4, загальною площею 1139, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 4783345800000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 25 896 899, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
5) Нежитлові приміщення (банк) за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Жовтнева, буд. 77, загальною площею 794, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 446566653101), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 20 382 010, 92 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
6) Будівля, офісний центр (літ. А) за адресою: м. Київ, бул. Шевченка Тараса, буд. 62, загальна площа 3115 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 393681380391), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 160 385 643, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
7) Нежилі будівлі за адресою: м. Київ, вул. Золотоворітська, буд. 6, загальною площею 743, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 333958180000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 27 470 616, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
8) Нежитлове приміщення, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 65, загальною площею 391, 4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 150286453102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 2 228 322, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
9) Приміщення операційного центру за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Миру, буд. 9, загальна площа 215, 1 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 150283353102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 1 073 948, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
10) Будівля готельного комплексу «Готель «Металург», А 4 - чотирьох етажна будівля за винятком приміщень орендуємих перукарнею, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, просп. Маркса Карла, 14 , загальна площа 2 941 кв. м., (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 148861912110), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 13 345 293, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
11) Нежитлове приміщення вбудоване в перший поверх житлової будівлі загальною площею 77, 6 кв. м., з ганком за адресою: Дніпропетровська область, Кривий Ріг, проспект Карла Маркса, буд. 14, прим. 2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 139510012110), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 958 173, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
12) Будівлі та споруди станції юних натуралістів за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Цюрупи, буд. 4 . (Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 18837871), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 251 331, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
13) Нежитлове приміщення: № 98, 99, 101, тамбура літ. А21-1, літ. А22-1, літ. А23-1, майданчики літ. А1, літ. А4, літ. А 24 багатоквартирного будинку літ. А-5, за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Леніна, буд. 66/39 , загальною площею 399, 2 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 31358193), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 8 495 533, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
14) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 1 , загальною площею 53, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411743), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 446 306, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
15) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 5 , загальною площею 52, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411767), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 446 306, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
16) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 28 , загальною площею 82, 5 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411830), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 666 879, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
17) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 27 , загальною площею 42, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411893), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 362 824, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
18) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 28 , загальною площею 82, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411907), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 665 488, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
19) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 34 , загальною площею 72,0 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412083), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 590 798, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
20) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 42 , загальною площею 72,2 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412326), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 592 274, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
21) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 46 , загальною площею 72,4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412436), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 593 700, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
22) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 24, приміщення 475а, загальною площею 147, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2060079880000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 7 062 851, 33 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
23) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 24, приміщення 475, загальною площею 217, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2060072480000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 9 973 363, 18 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна.
Вказаний договір посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Майдибурою О.В. за реєстровим № 7528 (надалі - договір управління № 7528).
Відповідно до п. 1.2. договору управління № 7528 строк управління Активами з моменту фактичної передачі Активів, що підтверджується підписанням сторонами акта приймання-передачі активів до 11 червня 2024 року, або до одержання Управителем повідомлення про намір припинення (розірвання) дії договору у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління Активів, набрання законної сили судовими рішеннями про конфіскацію, спеціальну конфіскацію, стягнення Активів в дохід держави в кримінальному провадженні, які перебувають в управлінні АРМА, або до випадку, визначеного у розділі 6 договору.
29.06.2021 актами приймання-передачі позивачу передано 6 об`єктів нерухомого майна, а саме Активи 1, 3, 6, 7, 22, 23.
15.02.2023 актами приймання-передачі позивачу передано 14 об`єктів нерухомого майна, а саме Активи 2, 4, 5, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21.
03.04.2023 актами приймання-передачі позивачу передано 2 об`єкта нерухомого майна, а саме Активи 10, 11.
11.06.2021 між позивачем та відповідачем укладено договір управління активами (майном), а саме: Об`єкт нерухомого майна за реєстраційним номером № 34461029, площею 41,3 кв.м., яке являє собою квартиру, що знаходиться за адресою: м. Київ, пров. Михайлівський, 12, кв. 1 , згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 2 390 732, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна.
Вказаний договір посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Майдибурою О.В. за реєстровим № 7527 (надалі - Договір управління № 7527).
15.07.2021 актом приймання-передачі позивачу переданий об`єкт нерухомого майна за договором управління № 7527.
Відповідно до п. 1.2. договору управління № 7527 строк управління Активами з моменту фактичної передачі Активів, що підтверджується підписанням сторонами акта приймання-передачі активів до 11 червня 2024 року, або до одержання Управителем повідомлення про намір припинення (розірвання) дії Договору, у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління Активів, набрання законної сили судовими рішеннями про конфіскацію, спеціальну конфіскацію, стягнення Активів в дохід держави в кримінальному провадженні, які перебувають в управлінні АРМА, або до випадку, визначеного у розділі 6 Договору.
Листом від 07.08.2023 №1521/6.1-33-23/6 АРМА повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлант Рент» про розірвання договору управління майном (активами) від 11.06.2021 який зареєстровано в реєстрі № 7528 в односторонньому порядку.
Листом від 07.08.2023 № 1524/6.1-33-23/6 АРМА повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлант Рент» про розірвання договору управління майном (активами) від 11.06.2021 який зареєстровано в реєстрі № 7527 в односторонньому порядку.
15.02.2024 опубліковано оголошення на саи?ті Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупціи?них та інших злочинів: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-krivomu-rozi-255, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи??но у Кривому розі» в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи в Дніпропетровськіи? області. Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: 1) Будівля готельного комплексу, А 4 - чотирьохетажна будівля за винятком приміщень орендуємих перукарнею, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривии? Ріг, проспект Маркса Карла, загальна площа 2941 кв. м.; 2) Нежитлове приміщення вбудоване в першии? поверх житловоі? будівлі загальною площею 77,6 кв. м, з ганком за адресою: Дніпропетровська область, Кривии? Ріг, проспект Маркса Карла.».
29.01.2024 опубліковане оголошення на саи?ті відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-kievi, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Києві в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі?? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи у місті Киі?в . Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: 1) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Киі?в, бульвар Лесі Украі?нки загальною площею 147,6 кв. м; 2) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Киі?в, бульвар Лесі Украі?нки загальною площею 217,6 кв. м.; 3) Група нежитлових приміщень № 87, 91, 92 за адресою: м. Киі?в, вулиця Раі?си Окіпноі?, загальною площею 392,5 кв. м; 4) Нежилі приміщення (літ. А) за адресою: м. Киі?в, вул. Велика Васильківська, загальною площею 427,4 кв. м.; 5) Будівля, офіснии? центр (літ «А») за адресою: м. Киі?в, бульвар Шевченка Тараса, загальною площею 3115 кв. м.; 6) Нежилі будівлі за адресою: м. Киі?в, вул. Золотоворітська, загальною площею 743,6 кв. м.».
29.01.2024 опубліковане оголошення на саи?ті відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-poltavi, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Полтаві в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи в Полтавськіи? області. Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: 1) 1/4 будівлі адміністративного корпусу з тенісними кортами за адресою: Полтавська область, м. Горішні Плавні, вулиця Добровольського, загальною площею 3683,7 кв. м.; 2) Нежитлові приміщення (банк) за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вулиця Жовтнева, загальною площею 794,6 кв. м; 3) Нежитлове приміщення, за адресою: Полтавська обл. м. Комсомольськ, вулиця Леніна, загальною площею 391,4 кв. м.; 4) Приміщення операціи?ного центру, за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вулиця Миру, загальна площа 215,1 кв. м, 5) Будівлі та споруди станціі? юних натуралістів, за адресою: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Цурюпи; 6) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 53,3 кв. м.; 7) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 52,7 кв. м.; 8) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 82,5 кв. м.; 9) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 42,3 кв. м.; 10) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 82,3 кв, м.; 11) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 72,0 кв, м.; 12) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 72,2 кв. м.; 13) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 72,4 кв. м.».
29.01.2024 опубліковане оголошення на саи?ті Відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-harkovi-233, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Харкові в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи у місті Харків. Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: Нежитлові приміщення: цокольного поверху №№ 2, 2-а, 2-6, 2-в, 9, 9-а, 9-6; 2-го поверху №№ 2-:-16, 18-:-23, 23-а, 24-:-29, 32-:-42; 3-го поверху NoNo 2,2-а, 3, 4, 4-а, 5, 5-6, 6, 7, 30-:-35, в нежитловіи? будівлі літ. «А-9» за адресою: м. Харків, провулок Театральнии?, загальною площею 1139,7 кв. м.».
15.02.2024 опубліковане оголошення на саи?ті відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-korporativni-prava-yuridichnoi-osobi-254, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: корпоративні права юридичноі? особи в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: корпоративні права юридичних осіб. Відомості про об`єкти оцінки: корпоративні права юридичних осіб, а саме: 100% статутного капіталу ПрАТ «F С REALTY» (код ЄДРПОУ 23496142); 100% статутного капіталу ТОВ «ДІЕРАИ?» (код ЄДРПОУ 32384836); 100% статутного капіталу ТОВ «Індастріал Констракши» (код ЄДРПОУ 32424449).».
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.03.2024 у справі № 910/14284/23, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2024, позов задоволено повністю. Визнано недійсною з моменту вчинення односторонню відмову Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів від договору управління активами (майном), укладеного 11.06.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю "Атлант Рент" зареєстрованого в реєстрі за № 7528, оформлену: оголошенням https://arma.gov.ua/news/typical/ogoloshennya-pro-pripinennya-rozirvannya-dogovoru-upravlinnya-areshtovanimi-aktivami, опублікованим 07.08.2023; листом від 07.08.2023 № 1521/6.1-33-23/6 та визнано недійсною з моменту вчинення односторонню відмову Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів від договору управління активами (майном), укладеного 11.06.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю "Атлант Рент" зареєстрованого в реєстрі за № 7527, оформлену: оголошенням https://arma.gov.ua/news/typical/ogoloshennya-pro-pripinennya-rozirvannya-dogovoru-upravlinnya-areshtovanimi-aktivami-1414, опублікованим 07.08.2023; листом від 07.08.2023 № 1524/6.1-33-23/6.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що вказані рішення відповідача про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності, оформлене оголошенням https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi-diyalnosti-neruhome-mayno-u-krivomu-rozi-255, опубліковані 29.01.2024 та 15.02.2024 є недіи?сним, оскільки рішення АРМА про проведення конкурсних відборів суб`єктів оціночноі? діяльності не відповідають п. 1 та п. 2 Розділу ІІ Порядку конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? діяльності (затвердженого Наказом АМРА від проведення 23.03.2022 № 78), п. 2 Розділу ІІ Методичних рекомендаціи? щодо послідовності діи? працівників АРМА при підготовці та під час проведення конкурсного відбору управителів активами, які затверджена наказом АРМА від 29.09.2023 № 223.
Позивач зазначає, що оскаржувані рішення прии?няті за відсутності рішень АРМА про оголошення конкурсного відбору управителя активами та за відсутності службових записок самостіи?ного структурного підрозділу АРМА, до повноважень якого належать питання управління арештованими активами.
За таких обставин, позивач просить суд визнати недійсними з моменту вчинення рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, оформлених оголошеннями: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-krivomu-rozi-255, опубліковане 15.02.2024; https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-kievi, опубліковане 29.01.2024; https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-poltavi, опубліковане 29.01.2024; https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-neruhome-mayno-u-harkovi-233, опубліковане 29.01.2024; https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi diyalnosti-korporativni-prava-yuridichnoi-osobi-254, опубліковане 15.02.2024.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Правові та організаційні засади функціонування, порядок здійснення повноважень Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів визначаються Законом України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - Національне агентство), є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 вказаного Закону управління активами - діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Закону Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 21 Закону Управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб`єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі.
Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв`язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління.
Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави.
Ці та інші умови управління активами зазначаються в договорі між Національним агентством та управителем.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону надходження від здійснюваного Національним агентством управління активами, а також кошти, одержані на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну, перераховуються до державного бюджету.
За договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов`язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача) (частина перша статті 1029 ЦК України).
Як встановлено судом, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 30.10.2020 по справі № 757/47224/20-к 11.06.2021 між ТОВ «АТЛАНТ РЕНТ» та Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів укладено договір управління активами (майном), а саме:
1) Група нежитлових приміщень № 87, 91, 92 за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 10, загальною площею 392, 5 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1631774180000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 13 299 640, 00 грн.;
2) будівлі адміністративного корпусу з тенісними кортами за адресою: Полтавська область, м. Горішні Плавні, вул. Добровольського, буд. 28-Б, загальною площею 3 683, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1337124753102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 3 320 326, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
3) Нежилі приміщення (літ. А) за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 67/7, загальною площею 427, 4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1096869480000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 29 762 357, 47 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
4) Нежитлові приміщення: цокольного поверху № № 2, 2-а, 2-б, 2-в, 9, 9-а, 9-б: 2-го поверху № № 2 -:-16, 18 -:-23; 23-а; 24-:-29; 32-:-42: 3-го поверху №№ 2. 2-а. 3. 4. 4-а. 5. 5-б. 6. 7. 30-:-35. в нежитловій будівлі літ. А-9 за адресою: м. Харків, пров. Театральний, буд. 4, загальною площею 1139, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 4783345800000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 25 896 899, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
5) Нежитлові приміщення (банк) за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Жовтнева, буд. 77, загальною площею 794, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 446566653101), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 20 382 010, 92 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
6) Будівля, офісний центр (літ. А) за адресою: м. Київ, бул. Шевченка Тараса, буд. 62, загальна площа 3115 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 393681380391), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 160 385 643, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
7) Нежилі будівлі за адресою: м. Київ, вул. Золотоворітська, буд. 6, загальною площею 743, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 333958180000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 27 470 616, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
8) Нежитлове приміщення, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 65, загальною площею 391, 4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 150286453102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 2 228 322, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
9) Приміщення операційного центру за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Миру, буд. 9, загальна площа 215, 1 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 150283353102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 1 073 948, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
10) Будівля готельного комплексу «Готель «Металург», А 4 - чотирьох етажна будівля за винятком приміщень орендуємих перукарнею, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, просп. Маркса Карла, 14, загальна площа 2 941 кв. м., (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 148861912110), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 13 345 293, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
11) Нежитлове приміщення вбудоване в перший поверх житлової будівлі загальною площею 77, 6 кв. м., з ганком за адресою: Дніпропетровська область, Кривий Ріг, проспект Карла Маркса, буд. 14, прим. 2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 139510012110), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 958 173, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
12) Будівлі та споруди станції юних натуралістів за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Цюрупи, буд. 4 . (Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 18837871), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 251 331, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
13) Нежитлове приміщення: № 98, 99, 101, тамбура літ. А21-1, літ. А22-1, літ. А23-1, майданчики літ. А1, літ. А4, літ. А 24 багатоквартирного будинку літ. А-5, за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Леніна, буд. 66/39 , загальною площею 399, 2 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 31358193), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 8 495 533, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
14) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 1 , загальною площею 53, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411743), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 446 306, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
15) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 5 , загальною площею 52, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411767), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 446 306, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
16) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 28 , загальною площею 82, 5 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411830), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 666 879, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
17) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 27 , загальною площею 42, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411893), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 362 824, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
18) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 28 , загальною площею 82, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411907), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 665 488, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
19) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 34 , загальною площею 72,0 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412083), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 590 798, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
20) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 42 , загальною площею 72,2 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412326), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 592 274, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
21) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 46 , загальною площею 72,4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412436), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 593 700, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
22) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 24, приміщення 475а, загальною площею 147, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2060079880000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 7 062 851, 33 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
23) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 24, приміщення 475, загальною площею 217, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2060072480000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 9 973 363, 18 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна.
На підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 26.02.2021 по справі № 757/10206/21-к 11.06.2021 між позивачем та відповідачем укладено договір управління активами (майном), а саме: Об`єкт нерухомого майна за реєстраційним номером № 34461029, площею 41,3 кв.м., яке являє собою квартиру, що знаходиться за адресою: м. Київ, пров. Михайлівський, 12, кв. 1 , згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 2 390 732, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна.
Процедура конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? діяльності для надання послуг з проведення оцінки активів (маи?на) і забезпечення рецензування звіту про оцінку маи?на (акта оцінки маи?на) (далі - послуги з оцінки активів) встановлена Порядком проведення конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? діяльності, затвердженого Наказом АРМА від 23.03.2022 № 78.
Конкурс проводиться комісією з питань проведення конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності (далі - Комісія) у складі, що затверджується наказом АРМА (п. 3 Розділу ІІ Порядку (в редакції чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Порядку (в редакції чинній на час спірних правовідносин) одночасно з оголошенням конкурсного відбору управителя активами Комісія прии?має рішення про оголошення Конкурсу.
Згідно п. 2 та п.3 Розділу ІІ Порядку (в редакції чинній на час спірних правовідносин) Комісія на підставі службової записки самостійного структурного підрозділу АРМА, до повноважень якого належать питання управління арештованими активами, затверджує вимоги до претендентів.
Комісія забезпечує оприлюднення оголошення про проведення Конкурсу на офіційному вебсайті АРМА, яке містить таку інформацію:
1) відомості про об`єкт оцінки;
2) вимоги до претендентів (кваліфікаційні критерії залежно від типу майна, зокрема щодо їх практичного досвіду надання послуг з оцінки майна певного типу, виду, подібного до оцінюваного майна);
3) перелік документів, які подаються на розгляд Комісії для підтвердження відповідності претендента вимогам;
4) строк прийому документів для участі в Конкурсі, який становить не менше 10 робочих днів (у випадку оголошення першого Конкурсу) та не менше 5 робочих днів (у випадку оголошення повторного Конкурсу);
5) іншу інформацію, необхідну для проведення Конкурсу.
Методичні рекомендації щодо послідовності діи? працівників АРМА при підготовці та під час проведення конкурсного відбору управителів активами, які затверджена наказом АРМА від 29.09.2023 № 223, визначають обов`язковість діи? працівників АРМА при підготовці та під час проведення конкурсного відбору управителів активами, прии?нятих в управління АРМА відповідно до Закону Украі?ни «Про АРМА» з використанням електронноі? системи закупівель.
Відповідно до п. 2 Розділу ІІ Методичних рекомендаціи? для планування Конкурсу та під час його проведення структурний підрозділ АРМА, що забезпечує виконання завдань з управління активами, шляхом організації, проведення конкурсних відборів юридичних або фізичних осіб - підприємців, ініціювання, сприяння організації проведення відборів суб`єктів оціночної діяльності у порядку встановленому законодавством (далі Структурний підрозділ АРМА відповідно до частини четвертої статті 4 Закону може проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, зокрема запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб`єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватись замовником під час підготовки до проведення Конкурсу, якщо вони не призводять до порушення статті 5 Закону. Консультації з ринком можуть проводитись через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань суб`єктам господарювання та отримання відповідей від них. Аналіз ринку може проводитись також шляхом розміщення на офіційному вебсайті АРМА оголошення про початок проведення Конкурсу з метою отримання проектів програм управління та/або інших документів, в яких зазначено відомості та інформацію щодо порядку управління активами, цінові пропозиції. Оголошення про початок проведення Конкурсу відображає таку інформацію : 1 ) назву, опис, характеристику активу ( майна ), підставу передачі активу ( майна ) до АРМА ( ухвала , рішення суду ), умови конкурсу, застереження у разі наявності, строк подачі відповідних відомостей та документів; 2 ) інформацію та відомості про попередні критерії, яким повинен відповідати управитель; 3 ) пропозицію надати програму управління активами, яка відповідає засадам ефективності управління із зауваженнями до попередніх критеріїв; 4 ) строк подання таких пропозицій. Вищезазначені документи та інформація надходять в електронному вигляді на офіційну електронну пошту АРМА з обов`язковим використанням кваліфікованого електронного підпису , відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Одночасно з оголошенням конкурсного відбору управителя активами Комісією з питань проведення конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності приймається рішення про оголошення конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності для надання послуг з проведення оцінки активів (майна) і забезпечення рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) з метою встановлення ринкової вартості активу та ефективності управління.
Водночас правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначаються згідно із Законом України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно зі статтею 5 Законом України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Приписами статті 13 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про публічні закупівлі" планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель. Закупівля здійснюється відповідно до річного плану (в редакції закону, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Частиною 4 статті 4 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб`єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі, якщо вони не призводять до порушення статті 5 цього Закону. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб`єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб`єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.
Поряд з тим, судом враховано пункти 8,9 Методичних рекомендацій, відповідно до яких дії АРМА щодо проведення Конкурсу не є публічними закупівлями в розумінні Закону. Публічні закупівлі в розумінні Закону відповідно до Рекомендацій є конкурсним відбором управителів активами відповідно до Закону про АРМА.
На виконання вищевказаних приписів законодавства та Методичних рекомендацій, з метою проведення попередніх консультацій, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», та аналізу ринку для підготовки тендерної документації, 29.01.2024 відповідачем на офіційному веб сайті АРМА розміщено оголошення про конкурсний відбір управителя нерухомим майном:
1) Група нежитлових приміщень № 87, 91, 92 за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 10, загальною площею 392, 5 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1631774180000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 13 299 640, 00 грн.;
2) будівлі адміністративного корпусу з тенісними кортами за адресою: Полтавська область, м. Горішні Плавні, вул. Добровольського, буд. 28-Б, загальною площею 3 683, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1337124753102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 3 320 326, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
3) Нежилі приміщення (літ. А) за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 67/7, загальною площею 427, 4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1096869480000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 29 762 357, 47 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
4) Нежитлові приміщення: цокольного поверху № № 2, 2-а, 2-б, 2-в, 9, 9-а, 9-б: 2-го поверху № № 2 -:-16, 18 -:-23; 23-а; 24-:-29; 32-:-42: 3-го поверху №№ 2. 2-а. 3. 4. 4-а. 5. 5-б. 6. 7. 30-:-35. в нежитловій будівлі літ. А-9 за адресою: м. Харків, пров. Театральний, буд. 4, загальною площею 1139, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 4783345800000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 25 896 899, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
5) Нежитлові приміщення (банк) за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Жовтнева, буд. 77, загальною площею 794, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 446566653101), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 20 382 010, 92 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
6) Будівля, офісний центр (літ. А) за адресою: м. Київ, бул. Шевченка Тараса, буд. 62, загальна площа 3115 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 393681380391), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 160 385 643, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
7) Нежилі будівлі за адресою: м. Київ, вул. Золотоворітська, буд. 6, загальною площею 743, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 333958180000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 27 470 616, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
8) Нежитлове приміщення, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 65, загальною площею 391, 4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 150286453102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 2 228 322, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
9) Приміщення операційного центру за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Миру, буд. 9, загальна площа 215, 1 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 150283353102), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 1 073 948, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
10) Будівля готельного комплексу «Готель «Металург», А 4 - чотирьох етажна будівля за винятком приміщень орендуємих перукарнею, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, просп. Маркса Карла, 14, загальна площа 2 941 кв. м., (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 148861912110), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 13 345 293, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
11) Нежитлове приміщення вбудоване в перший поверх житлової будівлі загальною площею 77, 6 кв. м., з ганком за адресою: Дніпропетровська область, Кривий Ріг, проспект Карла Маркса, буд. 14, прим. 2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 139510012110), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 958 173, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
12) Будівлі та споруди станції юних натуралістів за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Цюрупи, буд. 4 . (Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 18837871), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 251 331, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
13) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 1 , загальною площею 53, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411743), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 446 306, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
14) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 5 , загальною площею 52, 7 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411767), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 446 306, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
15) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 28 , загальною площею 82, 5 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411830), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 666 879, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
16) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 27 , загальною площею 42, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411893), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 362 824, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
17) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 28 , загальною площею 82, 3 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22411907), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 665 488, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
18) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 34 , загальною площею 72,0 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412083), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 590 798, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
19) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 42 , загальною площею 72,2 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412326), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 592 274, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
20) Квартира за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вул. Леніна, буд. 89, кв. 46 , загальною площею 72,4 кв. м. (реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 22412436), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 593 700, 00 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
21) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 24, приміщення 475а, загальною площею 147, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2060079880000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 7 062 851, 33 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна;
22) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 24, приміщення 475, загальною площею 217, 6 кв. м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2060072480000), згідно зі звітом про оцінку майна ринкова вартість становить 9 973 363, 18 грн., що підтверджується рецензуванням звіту про оцінку майна.
Як встановлено судом, 15.02.2024 опубліковано оголошення на саи?ті Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупціи?них та інших злочинів: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-krivomu-rozi-255, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Кривому розі» в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи в Дніпропетровськіи? області. Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: 1) Будівля готельного комплексу, А 4 - чотирьохетажна будівля за винятком приміщень орендуємих перукарнею, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривии? Ріг, проспект Маркса Карла, загальна площа 2941 кв. м.; 2) Нежитлове приміщення вбудоване в першии? поверх житловоі? будівлі загальною площею 77,6 кв. м, з ганком за адресою: Дніпропетровська область, Кривии? Ріг, проспект Маркса Карла.».
29.01.2024 опубліковане оголошення на саи?ті відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-kievi, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Києві в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі?? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи у місті Киі?в . Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: 1) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Киі?в, бульвар Лесі Украі?нки загальною площею 147,6 кв. м; 2) Група нежитлових приміщень за адресою: м. Киі?в, бульвар Лесі Украі?нки загальною площею 217,6 кв. м.; 3) Група нежитлових приміщень № 87, 91, 92 за адресою: м. Киі?в, вулиця Раі?си Окіпноі?, загальною площею 392,5 кв. м; 4) Нежилі приміщення (літ. А) за адресою: м. Киі?в, вул. Велика Васильківська, загальною площею 427,4 кв. м.; 5) Будівля, офіснии? центр (літ «А») за адресою: м. Киі?в, бульвар Шевченка Тараса, загальною площею 3115 кв. м.; 6) Нежилі будівлі за адресою: м. Киі?в, вул. Золотоворітська, загальною площею 743,6 кв. м.».
29.01.2024 опубліковане оголошення на саи?ті відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-poltavi, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Полтаві в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи в Полтавськіи? області. Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: 1) 1/4 будівлі адміністративного корпусу з тенісними кортами за адресою: Полтавська область, м. Горішні Плавні, вулиця Добровольського, загальною площею 3683,7 кв. м.; 2) Нежитлові приміщення (банк) за адресою: Полтавська область, м. Полтава, вулиця Жовтнева, загальною площею 794,6 кв. м; 3) Нежитлове приміщення, за адресою: Полтавська обл. м. Комсомольськ, вулиця Леніна, загальною площею 391,4 кв. м.; 4) Приміщення операціи?ного центру, за адресою: Полтавська область, м. Комсомольськ, вулиця Миру, загальна площа 215,1 кв. м, 5) Будівлі та споруди станціі? юних натуралістів, за адресою: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Цурюпи; 6) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 53,3 кв. м.; 7) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 52,7 кв. м.; 8) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 82,5 кв. м.; 9) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 42,3 кв. м.; 10) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 82,3 кв, м.; 11) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 72,0 кв, м.; 12) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 72,2 кв. м.; 13) Квартира, за адресою: Полтавська обл., м. Комсомольськ, вулиця Леніна, будинок 89, загальною площею 72,4 кв. м.».
29.01.2024 опубліковане оголошення на саи?ті Відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-neruhome-mayno-u-harkovi-233, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: нерухоме маи?но у Харкові в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: Нерухоме маи?но юридичноі? особи у місті Харків. Відомості про об`єкти оцінки: Нерухоме маи?но власником якого є юридична особа, а саме: Нежитлові приміщення: цокольного поверху №№ 2, 2-а, 2-6, 2-в, 9, 9-а, 9-6; 2-го поверху №№ 2-:-16, 18-:-23, 23-а, 24-:-29, 32-:-42; 3-го поверху NoNo 2,2-а, 3, 4, 4-а, 5, 5-6, 6, 7, 30-:-35, в нежитловіи? будівлі літ. «А-9» за адресою: м. Харків, провулок Театральнии?, загальною площею 1139,7 кв. м.».
15.02.2024 опубліковане оголошення на саи?ті відповідача: https://arma.gov.ua/appraisers/view/ogolosheno-konkurs-z-vidboru-subektiv-otsinochnoi- diyalnosti-korporativni-prava-yuridichnoi-osobi-254, з назвою «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: корпоративні права юридичноі? особи в якому зазначено наступне: «Оголошено конкурс з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності: корпоративні права юридичних осіб. Відомості про об`єкти оцінки: корпоративні права юридичних осіб, а саме: 100% статутного капіталу ПрАТ «F С REALTY» (код ЄДРПОУ 23496142); 100% статутного капіталу ТОВ «ДІЕРАИ?» (код ЄДРПОУ 32384836); 100% статутного капіталу ТОВ «Індастріал Констракши» (код ЄДРПОУ 32424449).».
Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги щодо незаконності рішення відповідача про оголошення конкурсу з відбору суб`єктів оціночноі? діяльності, посилається на відсутність рішення АРМА про оголошення конкурсного відбору управителя активами, що суперечить п. 2 Розділу ІІ Порядку конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? та п. 2 Розділу ІІ Методичних рекомендаціи? щодо послідовності діи? працівників АРМА при підготовці та під час проведення конкурсного відбору управителів активами.
Однак такі доводи є помилковими, оскільки відповідачем одночасно з оголошенням конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності для надання послуг з проведення оцінки активів (майна) було прийнято рішення від 29.01.2024 про оголошення конкурсного відбору управителя активами на підставі службової записки №130/6.1-24 від 24.01.2024.
Позивачем не надано жодних доказів порушення Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів п. 1 та п. 2 Розділу ІІ Порядку конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? діяльності, п. 2 Розділу ІІ Методичних рекомендаціи? щодо послідовності діи? працівників АРМА при підготовці та під час проведення конкурсного відбору управителів активами, які затверджена наказом АРМА від 29.09.2023 № 223.
Більш того, наявні у матеріалах справи письмові докази спростовують такі доводи позивача.
Водночас, оцінюючи доводи позивача щодо порушення відповідачем прав та інтересів позивача шляхом прийняття оскаржуваних рішень про оголошення конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.
При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
У статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі статтею 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.
Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.
Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Під ефективним способом необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем (відповідачами).
Положення частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України передбачають такі способи захисту порушеного права як визнання недійсним правочину (господарської угоди), визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів.
Як зазначалось вище, предметом позову у даній справі є законність рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про оголошення конкурсного відбору суб`єктів оціночноі? діяльності нерухомого майна та корпоративних прав, які були передані позивачу на підставі договорів управління активами (майном) за реєстрованими №№ 7528, 7527.
У п.1.2. договорів управління № 7527 та № 7528 сторонами визначено, що строк управління активами, з моменту передачі Активів, що підтверджується підписанням сторонами акта приймання-передачі активів, до 11.06.2024 або до дня одержання Управителем повідомлення про намір припинення (розірвання) дії договору у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів, набрання законної сили судовими рішеннями про конфіскацію, спеціальну конфіскацію, стягнення Активів в дохід держави в кримінальному провадженні, які перебувають в управління АРМА, або до випадку, визначеного у розділі 6 Договору.
Пунктом 6.1. договору управління № 7528 визначено, що він набирає чинності з дня нотаріального посвідчення і діє до 08.06.2024 або до дня одержання Управителем повідомлення про намір припинення (розірвання) дії Договору у разі скасування арешту прийнятих в управління Активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави або до випадків та у порядку, визначеному в розділі 6 Договору, а в частині зобов`язань, що лишились невиконаними - до їх повного виконання.
Пунктом 6.1. договору управління № 7527 визначено, що він набирає чинності з дня нотаріального посвідчення і діє до 11.06.2024 або до дня одержання Управителем повідомлення про намір припинення (розірвання) дії договору у разі скасування арешту прийнятих в управління Активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави або до випадків та у порядку, визначеному в розділі 6 Договору, а в частині зобов`язань, що лишились невиконаними - до їх повного виконання.
При цьому, з метою своєчасного відбору нового управителя відповідачем було прийняті оскаржувані рішення для проведення оцінки активів щодо проведення саме попередніх консультацій та аналізу ринку для підготовки тендерної документації відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі».
Пунктом 6.2. договорів управління № 7527 та № 7528 визначено, що дія договору припиняється у разі: скасування арешту прийнятих в управління Активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави; знищення Активів, переданих в управління; Припинення договору у зв`язку із закінченням строку дії договору; дострокового припинення договору у випадку та порядку, визначених п. 6.4. розділу 6 договору.
Як вбачається з матеріалів справи та за доводами відповідача, з метою своєчасного відбору нового управителя, на адресу ТОВ «Атлант Рент» направлено заяви про припинення діі? договорів управління активами (маи?ном) у зв`язку із закінченням і?х строку (№ 3779/24-33-24/6.1, № 3775/24-33-24/6.1 від 17.04.2024), якими повідомлено позивача про припинення 08.06.2024 та 11.06.2024 діі? договорів управління активами (маи?ном) та про необхідність направлення 10.06.2024 на 11:00 та 11.06.2024 на 11:00 уповноваженого представника управителя із оригіналами договорів управління до приватного нотаріуса Киі?вського міського нотаріального округу Маи?дибури О.В., для забезпечення виконання підпункту 1.11 пункту 1 глави 5 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних діи? нотаріусами Украі?ни, затвердженого наказом Міністерства юстиціі? Украі?ни 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиціі? Украі?ни 22 лютого 2012 р. за № 282/20595.
З огляду на викладене, оскаржувані рішення відповідача не порушують прав та законних інтересів позивача, оскільки такі рішення були прийняті з метою попередніх консультацій та аналізу ринку, та в подальшому своєчасного відбору нового управителя, у зв`язку із закінченням строку діі? договорів управління активами (маи??ном) 08.06.2024 та 11.06.2024.
При цьому, у розумінні приписів ст. 15, ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, спосіб захисту повинен бути таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав; під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним".
Таким чином, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Таким чином, з огляду на правовий характер спірних правовідносин, задоволення позовних вимог про визнання недійсними оскаржувані рішення відповідача про проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності не призвело б до відновлення прав та інтересів позивача та не є гарантією обрання позивача новим управителем нерухомого майна, у зв`язку із закінченням строку діі? договорів управління активами (маи?ном) 08.06.2024 та 11.06.2024 та погодження сторонами строк управління активами до 11.06.2024, а отже обраний позивачем спосіб захисту в будь-якому випадку є неефективним в розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що є підставою для відмови в задоволені позову.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Судом враховано висновки Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
ВИСНОВКИ СУДУ
Підсумовуючи вище наведене, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлант Рент" до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на позивача.
Керуючись статтями 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано: 09.12.2024.
Суддя О.В. Гулевець
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 11.12.2024 |
Номер документу | 123635220 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними інші договори |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Гулевець О.В.