ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про відкриття апеляційного провадження
09 грудня 2024 року м. ОдесаСправа № 916/5669/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Таран С.В.,
Суддів: Богатиря К.В., Поліщук Л.В.,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024, прийняте суддею Бездолею Ю.С., м. Одеса, повний текст складено 01.10.2024,
у справі №916/5669/23
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Високопільської районної державної адміністрації Херсонської області
про визнання недійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ", в якому просив визнати недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ", оформлене протоколом №16 від 25.05.2017, з підстав відсутності кворуму.
За вказаною позовною заявою місцевим господарським судом 22.01.2024 відкрито провадження у справі №916/5669/23 та в подальшому ухвалою суду від 07.02.2024 залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Високопільську районну державну адміністрацію Херсонської області.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23 (суддя Бездоля Ю.С.) у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.
Між тим, звертаючись з апеляційною скаргою, скаржником не було подано доказів сплати судового збору у передбачених чинним законодавством порядку та розмірі.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 19.11.2024 у справі №916/5669/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху; скаржнику встановлено строк для усунення недоліків апеляційної скарги: 10 днів з дня вручення даної ухвали.
В межах встановленого судом апеляційної інстанції строку ОСОБА_1 надав до апеляційного господарського суду заяву б/н від 29.11.2024 (вх.№4152/24 від 02.12.2024) про усунення недоліків апеляційної скарги, до якої додано копію квитанції до платіжної інструкції №47739846 від 27.11.2024 про сплату 3220,80 грн судового збору за подання вказаної апеляційної скарги.
В силу частини другої статті 9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до вказаної норми Південно-західний апеляційний господарський суд перевірив та встановив факт зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України, перерахованого апелянтом за подання апеляційної скарги у даній справі. Вказані обставини підтверджуються відповідною випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України.
Таким чином, скаржником усунуто виявлені судом апеляційної інстанції недоліки апеляційної скарги.
При цьому, звертаючись 03.11.2024 з даною апеляційною скаргою, ОСОБА_1 пропустив встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України двадцятиденний строк для її подання, між тим одночасно з поданням апеляційної скарги апелянтом заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23.
В обґрунтування заявленого клопотання апелянт посилається на те, що ним не була отримана копія повного тексту рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23, а з текстом оскаржуваного рішення апелянт ознайомився на сайті "Судова влада України".
З матеріалів справи вбачається, що копію рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23 ОСОБА_1 було направлено каналами електронного зв`язку на адресу електронної пошти представника позивача, зазначену останнім у позовній заяві ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), у той час як доказів надіслання вищенаведеного рішення в "Електронний кабінет" представника позивача, про наявність якого він також вказав у позові, матеріали справи не містять.
Суд апеляційної інстанції зауважує на тому, що надсилання процесуальних документів на електронну адресу учасника процесу, вказану в документах, що подавались до суду, не заборонено, однак такі дії не можуть замінити належне надсилання учаснику процесу судового рішення у порядку, передбаченому процесуальним законом в редакції, чинній на час ухвалення відповідного судового рішення, яке підлягає надсиланню. Якщо суд надіслав рішення на електронну адресу, яку зазначив учасник справи, це можна вважати додатковим засобом інформування учасника справи, який посилює реалізацію гарантії учасника бути обізнаним про свою справу. Проте це не звільняє суд від обов`язку надіслати учаснику справи рішення у спосіб, встановлений процесуальним законом, а саме: шляхом направлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в електронній формі - через "Електронний кабінет", у тому числі шляхом направлення листа на офіційну електронну пошту засобами підсистем ЄСІТС.
Саме такий правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладено в постанові від 10.04.2024 у справі №454/1883/22.
Відповідно до частини першої статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується; ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Згідно з частиною першою статті 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Господарський процесуальний кодекс України не пов`язує право суду поновити пропущений процесуальний строк лише з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, незалежними від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для вчинення процесуальної дії. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку.
Поновлення пропущеного процесуального строку є правом господарського суду, яким останній користується виходячи із поважності причин пропуску строку учасником справи і лише сам факт звернення з відповідним клопотанням про поновлення строку не кореспондується з автоматичним обов`язком суду поновити цей строк.
Суд може поновити пропущений процесуальний строк у випадках, коли причини відновлення таких строків є не просто поважними, але й мають такий характер, не зважати на який було би несправедливим і таким, що суперечить загальним засадам законодавства.
Враховуючи зазначені апелянтом в обґрунтування клопотання про поновлення пропущеного строку обставини та надані на їх підтвердження докази, з метою забезпечення реалізації гарантованого законом права на апеляційний перегляд судового рішення, а також уникнення надмірного формалізму та неправомірного обмеження доступу до суду, беручи до уваги відсутність у матеріалах справи належних доказів отримання скаржником копії оскаржуваного рішення та незначний пропуск строку на подання апеляційної скарги, апеляційний господарський суд вважає за можливе визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23, який підлягає поновленню в силу приписів статті 119 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, а також те, що апеляційна скарга ОСОБА_1 відповідає вимогам статті 258 Господарського процесуального кодексу України, підстав для її повернення або відмови у відкритті апеляційного провадження не встановлено, колегія суддів вважає за можливе відкрити апеляційне провадження у справі №916/5669/23. Заперечень проти відкриття апеляційного провадження на час постановлення ухвали до суду апеляційної інстанції не надійшло.
На виконання абзацу 3 частини сьомої статті 42 Господарського процесуального кодексу України колегія суддів повідомляє Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ" та Високопільську районну державну адміністрацію Херсонської області про передбачений частиною шостою статті 6 цього Кодексу обов`язок останніх зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через вказану систему або її окрему підсистему (модуль).
Керуючись статтями 42, 119, 169, 232-235, 262 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23.
Встановити строк для подання відзивів на апеляційну скаргу, а також будь-яких заяв чи клопотань з процесуальних питань, оформлених відповідно до статті 170 Господарського процесуального кодексу України, разом з доказами направлення останніх іншій стороні до 24.12.2024.
Попередити учасників справи про наслідки подання відзивів на апеляційну скаргу, а також письмових заяв чи клопотань не у строк, встановлений судом, у вигляді їх залишення без розгляду.
Зупинити дію рішення Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 у справі №916/5669/23.
Повідомити Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ" та Високопільську районну державну адміністрацію Херсонської області про передбачений частиною шостою статті 6 Господарського процесуального кодексу України обов`язок останніх зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через вказану систему або її окрему підсистему (модуль).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя С.В. Таран
Суддя К.В. Богатир
Суддя Л.В. Поліщук
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123638893 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Таран С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні