ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 листопада 2024 року м. ТернопільСправа № 921/505/24
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гевка В.Л. розглянувши у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД, 79026, Львівська обл., м. Львів, вул. Стрийська, буд. 86-В, кв. 1
до відповідача: Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради, 48201, Тернопільська обл., смт. Гусятин, вул. Богдана Лепкого, 1
про стягнення заборгованості у сумі 168 315 грн 56 коп.
За участі представників сторін та їх учасників:
Позивача: адвокат Морганюк Юлія Євгенівна, довіреність №23/05-01 від 23.05.2024 (дійсна до 22.05.2025) (присутня до виходу суду в нарадчу кімнату);
Відповідача: не з`явився.
1.Суть та рух справи.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради про стягнення заборгованості у сумі 168 315,56 грн, з яких : 144 150,93 грн - заборгованість по договору; 17191,76 грн - пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України; 1 878,69 грн - 3% річних; 5 094,18 грн - індекс інфляції.
Ухвалою суду від 26.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання вперше призначено на 24.09.2024.
Ухвалами суду, в порядку статті 183 ГПК України, неодноразово відкладалось підготовче судове засідання та його розгляд продовжувався з підстав, зазначених в ухвалах.
У судовому засіданні 22.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 12.11.2024, без постановлення окремого процесуального документу із зазначенням про постановлення ухвали про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України.
У судовому засіданні 12.11.2024 відкрито розгляд справи по суті.
У призначене судове засідання з`явилась представниця позивача (в режимі відеоконференції).
Відповідач участі уповноваженого представника у призначеному судовому засіданні не забезпечив, проте подав суду заяву (вх№8641 від 12.11.2024), за підписом директора - Дереворіза Василя, про розгляд справи без участі КНП Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради.
Частиною 1 статті 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи наведене, суд визнав за можливе розглянути справу без участі відповідача, за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 12.11.2024 суд видалився до тривалої нарадчої кімнати та після повернення з нарадчої кімнати ухвалив скорочену (вступну та резолютивну) частину рішення.
2.Аргументи сторін.
2.1. Аргументація позивача.
Позовні вимоги, викладені позивачем у позовній заяві та підтримані його представницею у судових засіданнях, обґрунтовані тим, що відповідачем порушено умови договору №31 постачання електричної енергії споживачу від 27.01.2023 в частині своєчасної та повної оплати за отриману електричну енергію.
На підставі невиконання відповідачем своїх зобов`язань щодо проведення оплати, Товариство з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД звернулось до суду про захист свого порушеного майнового права, шляхом стягнення з Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради боргу в сумі 168 315 грн 56 коп.
2.2. Правова позиція відповідача.
Відповідач Комунальне некомерційне підприємство Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради відзиву на позовну заяву не надав, участі уповноваженого представника у судових засіданнях не забезпечив, при цьому у поданій суду заяві (вх№8641 від 12.11.2024) просив розглянути спір без його участі.
Приписами частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у встановлений строк не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, а за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.
3. Фактичні обставини, встановлені судом.
Розглянувши матеріали справи, доводи позивача, оцінивши подані докази в їх сукупності, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом встановлено таке.
Предметом спору є заявлені вимоги позивача Товариства з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД (далі по тексту ТОВ ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД, Продавець, позивач) про стягнення з відповідача - Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради (далі по тексту КНП Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради, Покупець, відповідач) заборгованості за спожиту електричну енергію сумі 168 315,56 грн, з яких : 144 150,93 грн - заборгованість по договору; 17191,76 грн - пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України; 1 878,69 грн - 3% річних; 5 094,18 грн - індекс інфляції.
Як вбачається із матеріалів справи, 27.01.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД (далі по тексту позивач, ТОВ ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД, Продавець) та Комунальним некомерційним підприємством Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради (далі по тексту відповідач, КНП Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради, Покупець) укладено договір №31 постачання електричної енергії споживачу (далі по тексту - Договір).
Як встановлено судом, зазначений Договір оформлений відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та Правил ринку і Правил ринку, що затверджені постановами НКРЕКП від 14.03.2018 №307 та №308, Закону України «Про публічні закупівлі».
Підписанням цього договору постачальник підтверджує, що має всі необхідні ліцензії та дозволи на постачання товару за цим договором, а також зобов`язується забезпечити дійсність таких ліцензій (дозволів) на весь строк дії договору. (п.1.2. договору).
Згідно з п. 2.1. договору постачальник продає електричну енергію споживачу. Електрична енергія ДК 021:2015:09310000-5. Електрична енергія для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії згідно уз умовами цього Договору.
Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком до №1 до Договору. (п.3.1. договору).
Пунктом 5.1. договору погоджено, що загальна вартість цього Договору становить 1 446 975,00 грн у тому числі ПДВ 241 162,50 грн.
Ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за цим договором становить 5,31 грн у тому числі ПДВ 0,885 грн. (п.5.2. договору).
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.(п.5.10. договору).
Оплата за спожиту електроенергію за цим Договором має бути здійснена протягом 20 календарних днів наступного місяця за звітним відповідно до наданого акту Постачальника. (п.5.12. договору).
У відповідності пунктів 1, 4 частини 6.2. договору Споживач зобов`язується : забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору ; протягом 5 робочих днів до початку постачання електричної енергії новим електропостачальником, але не пізніше дати, визначеної цим Договором, розрахуватися з Постачальником за спожиту електричну енергію.
Також, у відповідності до пунктів 1,2,5 частини 7.2. договору Постачальник зобов`язується : забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього Договору ; нараховувати і виставляти рахунки (акти приймання передачі товарної продукції) Споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим Договором ; видавати Споживачеві безоплатно платіжні документи та форми звернень ; приймати оплату наданих за цим Договором послуг.
Згідно частини 9.1. договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Згідно частини 9.2. договору, постачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків, а споживач відшкодовує збитки, понесені постачальником, включно у разі : порушення споживачем строків розрахунків з постачальником в розмірі, погодженому сторонами в цьому договорі.
Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2023р., якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.(ч.15.1. договору).
Розділом 16 Договору сторони погодили, що невід`ємною частиною цього договору є : Додаток №1 "Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії" ; Додаток №2 "Комерційна пропозиція" ; Додаток №3 "Договірні обсяги закупівлі електричної енергії".
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, Додатком 1 до Договору (Заява-приєднання) сторонами визначено персоніфіковані дані Споживача КНП Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради із зазначенням адрес, ЕІС-кодів точок комерційного обліку об`єктів Споживача всього 61 об`єкт постачання.
Ціна за спожиту електричну енергію у 2023 році за 1 кВт/год, без урахування тарифів на її розподіл становить 5,31 грн (з ПДВ у розмірі 20% до ціни електричної енергії 0,885 грн).
Відповідно до п. 5.2. Договору спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.
При цьому, як вбачається із матеріалів справи, протягом строку дії Договору між його сторонами було укладено 15 (п`ятнадцять) додаткових угод, з яких :
Додаткова угода №3 від 27.04.2023, якою у зв`язку із зміною з 01.04.2023 регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО" на підставі Постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та встановлені його на рівні 430,25 грн/МВт*год. без ПДВ, Сторони погодили змінити ціну електричної енергії за 1 кВт*год. за Договором з урахуванням зміненого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, а саме вирішили змінити п.5.2. договору, виклавши його в такій редакції :
"5.2. Ціна за одиницю товару (1 кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення Договору до 31.03.2023р. 5,2404 з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р по 31.12.2023 р. 5,36880 грн з ПДВ".
Пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору викласти в наступній редакції : "1. Ціна за одиницю товару (1кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення договору до 31.03.2023р. 5,2404 грн з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р. по 31.03.2023р. 5,36880 грн з ПДВ."
Додаткова угода №6 від 17.08.2023, якою у зв`язку із зміною з 01.07.2023 регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО" на підставі Постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та встановлені його на рівні 430,25 грн/МВт*год. без ПДВ, Сторони погодили змінити ціну електричної енергії за 1 кВт*год. за Договором з урахуванням зміненого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, а саме вирішили змінити п.5.2. договору, виклавши його в такій редакції :
"5.2. Ціна за одиницю товару (1 кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення Договору до 31.03.2023р. 5,2404 з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р по 31.12.2023 р. 5,36880 грн з ПДВ".
Пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" до Договору викласти в наступній редакції : "1. Ціна за одиницю товару (1кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення договору до 31.03.2023р. 5,2404 грн з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р. по 31.06.2023р. 5,36880 грн з ПДВ ;
-у період з 01.07.2023р. по 31.12.2023р. 5,43540 грн з ПДВ."
Додаткова угода №8 від 11.09.2023, якою сторони узгодили зміну ціни в бік збільшення (без зміни суми договору), а саме вирішили Пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" та п.5.2. договору, в наступній редакції :
1.1."5.2. Ціна за одиницю товару (1 кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення Договору до 31.03.2023р. 5,2404 з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р по 31.12.2023 р. 5,36880 грн з ПДВ ;
-у період з 01.07.2023р. по 31.07.2023р. 5,43540 грн з ПДВ ;
-у період з 01.08.2023р. по 31.12.2023р. 6,1560 грн з ПДВ".
Додаткова угода №9 від 21.09.2023, якою сторони погодили виправити допущену арифметичну помилку у раніше укладених Додаткових угодах до Договору у розрахунках ціни за 1 кВт*год. електричної енергії у період з моменту укладення договору до 31.03.2023р. Правильна ціна за 1 кВт*год. електричної енергії у період з моменту укладення договору до 31.03.2023р. становить - 5,31 грн, що відповідає п.5.1. Договору 331 від 27.01.2023р., а саме: вирішили Пункт 1 Додатку №2 "Комерційна пропозиція" та п.5.2. договору, в наступній редакції :
1.1."5.2. Ціна за одиницю товару (1 кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення Договору до 31.03.2023р. 5,31 з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р по 31.07.2023 р. 5,36880 грн з ПДВ ;
-у період з 01.08.2023р. по 31.12.2023р. 5,91600 грн з ПДВ".
Додаткова угода №13 від 04.12.2023, якою сторони погодили зміну ціни в бік збільшення (без зміни суми договору), а саме вирішили :
1.1.викласти п. 5.2. Договору в наступній редакції :
"5.2. Ціна за одиницю товару (1 кВт*год. електричної енергії) становить :
-у період з моменту укладення Договору до 31.03.2023р. 5,31 з ПДВ ;
-у період з 01.04.2023р по 31.07.2023 р. 5,36880 грн з ПДВ ;
-у період з 01.08.2023р. по 31.12.2023р. 5,91600 грн з ПДВ ;
-у період з 01.10.2023р. по 31.10.2023р. 6,12 грн з ПДВ ;
-у період з 01.11.2023р. по 31.12.2023р. 6,51 грн з ПДВ".
Вказані додаткові угоди в частині збільшення ціни електроенергії містять посилання на п.п. 2,7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022 та були укладені у зв`язку із змінами регульованого тарифу на послуги з передачі електроенергії НЕК "УКРЕНЕРГО" та змінами ціни електричної енергії у бік збільшення.
Як свідчать матеріали справи, Комунальним некомерційним підприємством Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради в період з лютого 2023 року по грудень 2023 року та січень 2024 року включно на зазначених в заяві-приєднанні від 27.01.2023 (Додаток 1 до Договору) спожито електричну енергію обсягом 267932 кВт/год. (на суму 1566502,99 грн), без врахування Акту коригування №77 від 31.12.2023, що підтверджується :
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0000259 за лютий 2023р. на суму 158954,86 грн;
- Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0000407 за березень 2023р.на суму 41 045,14 грн.;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0000527 за березень 2023р. на суму 119 592,98 грн.;
-Актом приймання-передачі електричної енергії № РН-0000635 за квітень 2023р. на суму 128319,68 грн.;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0000937 за травень 2023р. на суму 112 819,97 грн.;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0001301 за червень 2023р. на суму 16 942,55 грн.;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0001636 за липень 2023р. на суму 75 954,28 грн ;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0002360 за серпень 2023р. на суму 65 425,04грн.;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0002698 за вересень 2023р. на суму73737,02 грн ;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0002882 за жовтень 2023р. на суму 129 223,80 грн;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0003055 за листопад 2023р. на суму 144 072,82грн;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-000344 7 за грудень 2023р. на суму 195 300,00 грн;
-Актом приймання-передачі електричної енергії №РН-0000435 за січень 2024р. на суму 241 944,16 грн.
При цьому, як вбачається з Акту коригування №77 до Акту приймання-передачі електричної енергії №РН-0003447 за грудень 2023р., від 31.12.2023р. (обсягом 30000,000 кВт/год, вартістю 195300,00 грн) з урахуванням проведеного коригування вартості спожитої в грудні 2023 р. електроенергії в сторону зменшення, відповідачем спожито 22143,000 кВт/год за ціною з ПДВ 6,510000 грн на суму 51149,07 грн.
З огляду на зазначене, та з урахуванням Акту коригування №77, заборгованість відповідача за спожиту електричну енергію за грудень 2023 р. складає 144150,93 грн (195300,00 грн - 51149,07 грн =144150,93 грн).
Отже, спір між сторонами виник внаслідок неналежного виконання відповідачем, як покупцем, своїх договірних зобов`язань в частині несвоєчасної оплати за отриману електричну енергію.
4. Норми права, законодавство, судова практика, які застосував суд.
Відносини, що виникли між сторонами у справі, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими нормативними актами, зокрема: Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно зі статтею 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України (надалі також - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами статей 525, 526 цього Кодексу зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначені Законом України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема, кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; правилами роздрібного ринку; іншими нормативно-правовими актами. Кодекс систем розподілу та правила роздрібного ринку затверджуються Регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
Згідно з частиною п`ятою статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов`язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право, зокрема: купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
За приписами статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, і договори про постачання електричної енергії споживачу (п. 14 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Згідно з частиною 1 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами (ч. 2 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Згідно з абз. 14 п. 1.1.2. гл. 1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі Правила) договором про постачання електричної енергії споживачу є домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.
Відповідно до п.п. 3.1.1., 3.1.5. Правил постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами.
Електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам для укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на власному офіційному вебсайті, про що повідомити Регулятора (п. 3.1.5. Правил).
Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції (п. 3.1.8. Правил).
Відповідно до частини 1 статті 175 Господарського кодексу України (далі по тексту ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності та регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Таким чином, станом на день розгляду даного спору в суді його обставини оцінюються судом із огляду на правила Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Положеннями частини 1 статті 275 ГК України регламентовано, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Приписами п. 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 Цивільного кодексу України (далі по тексту ГК України), публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Згідно з частиною 1 статті 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Положеннями частини 1 статті 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Стаття 76 ГПК України наголошує, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.77 ГПК України).
Згідно із частиною 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
5. Мотивована оцінка судом аргументів, наведених учасниками справи. Висновки суду.
5.1. Щодо суми основного боргу.
Судом, при розгляді спору на підставі наявних у справі доказів, встановлено, що за умовами договору №31 постачання електричної енергії споживачу від 27.01.2023 та Додаткових угод до нього, позивач зобов`язався відпустити відповідачу в період з лютого 2023 року по грудень 2024 року та січень 2024 року, електричну енергію в обсязі та за ціною, визначеною договором та додатковими угодами до нього.
Як підтверджено матеріалами справи, позивачем взяті на себе зобов`язання відповідно до договору №31 від 27.01.2023 та Додаткових угод до нього, виконано в повному обсязі та у визначені строки.
При цьому, як підтверджується матеріалами справи, всупереч вимогам договору, відповідач КНП Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради здійснив оплату за отриману та спожиту електроенергію в об`ємі 260075 кВт/год. (з урахуванням Акту коригування №77), лише частково. Внаслідок чого, станом на час звернення позивача із позовом до суду 19.08.2024 заборгованість відповідача за поставлену йому електричну енергію становить 144 150,93 грн.
Одночасно, відповідачем не заперечено та не спростовано той факт, що вказана заборгованість виникла внаслідок часткової сплати за спожиту електричну енергію, зокрема отриманої згідно Акту приймання-передачі електричної енергії №РН-0003447 за грудень 2023р. з урахуванням Акту коригування №77.
Разом з тим, станом на час розгляду спору, в матеріалах справи відсутні докази погашення заборгованості в розмірі 144150,93 грн.
Таким чином, суд вважає доведеним позивачем і не спростованим відповідачем, що всупереч договірних зобов`язань, станом на час звернення позивача із позовом до суду (18.08.2024), відповідачем не оплачено заборгованість за отриману та спожиту відповідачем електричну енергію в розмірі 144 150,93 грн, чим порушено строки про оплату, встановлені та погоджені Договором №31 постачання електричної енергії споживачу від 27.01.2023.
Отже, враховуючи фактичні обставини справи та наведені вище норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення заборгованості у розмірі 144 150,93 грн, як обґрунтованого, підтвердженого доданими до матеріалів справи доказами та не спростованого відповідачем.
5.2. Щодо позовних вимог в частині стягнення пені.
Згідно пунктів 9.1., 9.2. Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Постачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків, а споживач відшкодовує збитки, понесені постачальником, виключно у разі порушення споживачем строків розрахунків з постачальником - в розмірі, погодженому сторонами в цьому договорі ; в інших випадках, передбачених договором або законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Частиною 1 статті 230 ГК України вказано, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Разом з цим, відповідно до статті 549 ЦК неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання (частина 1 статті 549 ЦК України). Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (частина 2 статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (частина 3 статті 549 ЦК України).
Частиною 6 статті 232 ГК України вказано, що нарахування такої штрафної санкції, як пеня, за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Матеріалами справи підтверджено обставини прострочення відповідачем сплати вартості спожитої електричної енергії за договором №31 про постачання електричної енергії споживачу.
З огляду на зазначене, позивачем нараховано відповідачу за період 01.03.2024 по 06.08.2024 пеню в сумі 17 191грн 76коп.
Суд, за допомогою програми: «ips.ligazakon.net/calculator» перевіривши заявлену до стягнення суму пені за обраний позивачем період встановив, що заявлена до стягнення пеня в розмірі 17 191,76 грн, є обґрунтованою, правомірно заявленою та такою, що підлягає до задоволення.
5.3. Щодо позовних вимог в частині стягнення 3% річних та інфляційних нарахувань.
Із змісту статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем належними доказами підтверджено допущене відповідачем прострочення виконання грошових зобов`язань перед позивачем, що дає правові підстави останньому застосувати до відповідача відповідальність, передбачену статтею 625 Цивільного кодексу України.
При цьому, передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Невиконання відповідачем зобов`язання умов договору в частині сплати коштів за спожиту ним електроенргію, є підставою для стягнення на користь позивача інфляційних втрат за весь час прострочення та 3% річних від простроченої суми, які входять до складу грошового зобов`язання, оскільки боржник зобов`язаний відшкодувати інфляційні втрати від знецінення несплачених коштів.
Враховуючи, що відповідачем порушувались умови Договору в частині термінів оплати за куплену електричну енергію, останньому нараховані:
- 5094,18 грн - інфляційні втрати.
- 1878,69 грн - три проценти річних від простроченої суми.
Згідно з усталеною судовою практикою застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру заборгованості.
Перевіривши наведені позивачем розрахунки заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат, зважаючи на доведений матеріалами справи факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань по оплаті за отриману електричну енергію, з урахуванням встановленого умовами Договору терміну здійснення розрахунку протягом 20 календарних днів , наступного місяця за звітним відповідно до наданого акту Постачальника (п. 5.12. Договору), тобто суд вважає правомірним нарахування відповідачу 1878,69 грн - три проценти річних від простроченої суми за період з 01.03.2024 по 06.08.2024, відтак позов в цій частині є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Також, суд, перевіривши правильність нарахування інфляційних втрат за допомогою програми: «ips.ligazakon.net/calculator», вважає позовні вимоги в частині стягнення 5094,18 грн інфляційних втрат за період з 01.03.2024 по 06.08.2024 правомірними, належним чином обрахованими, не запереченими відповідачем, та такими, що підлягають до задоволення.
5.4. Загальний висновок.
Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до змісту пункту 3 частини 2 статті 129 Конституції України, статті 13, частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Принципи змагальності сторін та диспозитивності відображені і в статті 14, частині 4 статті 74 цього Кодексу, за змістом яких суд не може самостійно збирати докази, крім окремих визначених випадків.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 ГПК України).
Будучи обізнаним про перебування у провадженні Господарського суду Тернопільської області справи №921/505/24, відповідач не надав у встановленому законом порядку заперечень щодо наведених у позові обставин та доказів на їх підтвердження.
Згідно з статтею 41, пунктами 4,5 частини 2 статті 42 ГПК України сторони зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
За таких обставин, враховуючи, що наявними у справі доказами підтверджено заборгованість відповідача перед позивачем у заявленій до стягнення сумі, позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, шляхом стягнення з відповідача - Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД - 168 315 грн 56 коп., з яких : 144 150 (сто сорок чотири тисячі сто п`ятдесят) грн 93 коп. заборгованість по договору, 17 191 (сімнадцять тисяч сто дев`яносто одна) грн 76 коп. пеня, 1 878 (одна тисяча вісімсот сімдесят вісім) грн 69 коп. 3% річних, 5 094 (п`ять тисяч дев`яносто чотири) грн 18 коп. індекс інфляції.
6. Судові витрати.
Згідно із нормами ГПК України розподіл судових витрат здійснюється за правилами статті 129 ГПК України.
Відповідно до частин 1,2 статті 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При поданні позовної заяви, позивачем, згідно платіжної інструкції № 1581 від 06.08.2024 сплачено 3028 грн 00 коп. судового збору.
З огляду на задоволення позову, судовий збір в розмірі 3 028 грн 00 коп. покладається на відповідача у справі - Комунальне некомерційне підприємство Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради.
Враховуючи зазначене вище, керуючись положеннями статей 2, 42, з 74 по 79, 86, 129, 233, 236, 238, 241, з 253 по 259 у сукупності з іншими статтями Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД - 168 315 грн 56 коп., з яких : 144 150 (сто сорок чотири тисячі сто п`ятдесят) грн 93 коп. заборгованість по договору, 17 191 (сімнадцять тисяч сто дев`яносто одна) грн 76 коп. пеня, 1 878 (одна тисяча вісімсот сімдесят вісім) грн 69 коп. 3% річних, 5 094 (п`ять тисяч дев`яносто чотири) грн 18 коп. індекс інфляції.
3. Судові витрати покласти на відповідача - Комунальне некомерційне підприємство Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради.
4. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.
5. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ГАЗЕНЕРГО-ТРЕЙД, 79026, Львівська обл., м. Львів, вул. Стрийська, буд. 86-В, кв. 1, (ЄДРПОУ 42827548);
Відповідач: Комунальне некомерційне підприємство Гусятинська комунальна лікарня Гусятинської селищної ради, 48201, Тернопільська обл., смт. Гусятин, вул. Богдана Лепкого, 1, (код ЄДРПОУ 02000582).
Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку статті 241 ГПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, визначеному статтями з 253 по 259 ГПК України. Повне рішення складено 09.12.2024.
Повний текст рішення надіслати позивачу до його електронного кабінету в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС та відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя В.Л. Гевко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123674051 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гевко В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні