11.12.2024
Справа № 482/1316/24
Номер провадження 2-о/482/56/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11 грудня 2024 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді Сергієнко С.А., за участю секретаря Шведової Я.О., представника заявниці адвоката Лещенка О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Костянтинівська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш ніж за 5 років до часу відкриття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
19 червня 2024 року представник заявника звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання заявника однією сім`єю із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як падчерки і вітчима, не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У заяві посилався на те, що ОСОБА_1 разом зі своєю матір`ю, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 фактично проживала однією сім`єю з вітчимом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без реєстрації шлюбу, починаючи з 2005 року.
ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 72 роки помер ОСОБА_3 .
Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії МЕС № 3675 від 08.06.1994 року.
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Новоодеського районного нотаріального округу Миколаївської області Філіпенко Дениса Вадимовича із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується заявою нотаріусу Філіпенко О.М. за вхідним № 340 від 22.05.2023 року, яка зареєстрована в Книзі обліку та реєстрації спадкових справ, спадкова справа заведена за № 131/2023. Інші спадкоємці з заявами про прийняття чи відмову від спадщини до нотаріуса не звертались.
Однак, як зазначає заявниця, нею було отримано роз`яснення приватного нотаріуса Філіпенка Д.В., про те, що відповідно до ст. 1264 Цивільного кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Відповідно до п. 4.2. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зі змінами встановлено наступне: «доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин». На підставі вищезазначеного свідоцтво про право на спадщину за законом можливо видати лише за наявності беззаперечних доказів родинних відносин між заявницею та померлим ОСОБА_3 .
Оскільки при проведені нотаріусом перевірок за Державним реєстром актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб ОСОБА_3 , відомостей щодо зареєстрованого шлюбу з матір`ю заявниці, ОСОБА_4 на день смерті не знайдено, то нотаріусом рекомендовано заявниці звернутися до суду з заявою про встановлено факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Посилаючись на вищевикладене представник заявника просив встановити факт постійного проживання заявниці однією сім`єю разом із спадкодавцем як падчерки та вітчима, протягом не менш ніж п`ять років до часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Представник заявника у судовому засіданні заяву підтримав та просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи Костянтинівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та вказував що проти задоволення заяви не заперечує.
Дослідивши обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами суд встановив наступні обставини.
Заявниця ОСОБА_1 проживала однією сім`єю з матір`ю ОСОБА_4 (1950 - 2020 р.р.) та вітчимом ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 які між собою перебували у фактичних сімейних відносинах без реєстрації шлюбу. Заявниця та покійний ОСОБА_3 проживали і вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 , щонайменше з 2014 року. При цьому заявниця та ОСОБА_3 були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права і обов`язки як вітчим і падчерка навіть після смерті матері заявниці - ОСОБА_4 .
Вищевказані обставини підтверджуються:
довідкою№ 125 від 10.05.2024 року, виданою Гур`ївським старостинським округом Костянтинівської сільської згідно якої заявниця ОСОБА_1 дійсно проживала однією сім`єю з матір`ю ОСОБА_4 (1950 - 2020 р.р.) та вітчимом ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права і обов`язки як вітчим і падчерка за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 2005 року;
довідкою Костянтинівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області №171 від 08.08.2023 року згідно якої за час проживання однією сім`єю спільних дітей у матері заявниці - ОСОБА_4 і вітчима ОСОБА_3 не було, вони виховували дитину ОСОБА_4 від першого шлюбу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також дітей ОСОБА_1 - доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , доньку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Миколаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 26.11.20220 року, згідно якого мати заявниці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_9 у віці 70 років, про що зроблений актовий запис 379 від 26.11.2020 року;
свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , що видане Миколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 27.01.2024 року.
Крім того вищевказані обставини підтверджуються показами свідків.
Так свідок ОСОБА_8 пояснила, що вона проживає за адресою АДРЕСА_2 з 2015 року. З 2016 року вона працювала продавцем в магазині у с. Піски. Свідок добре знайома із сім`єю заявника її дітьми, знала за життя ОСОБА_4 та ОСОБА_3 оскільки з 2016 року вона стала кумою сина заявниці. Свідок пояснила, що до того часу як її запросили дати свідчення у суді вона щиро вважала що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 перебувають у шлюбі, а заявниця є рідною донькою ОСОБА_3 , оскільки вони всі разом з дітьми заявника проживали однією сім`єю за адресою АДРЕСА_1 , та мали відносини як рідні одне одному люди, справжні сімейні відносини. Свідок пояснила, що вона точно не знає з якого часу вищевказана сім`я посала проживати за цією адресою, але точно не пізніше 2015 року коли свідок оселилася у с. Піски, оскільки на той час вони вже жили разом у таких відносинах.
Свідок ОСОБА_9 пояснив суду, що він проживає за адресою АДРЕСА_3 , добре знайомий із сім`єю заявника її дітьми, знав за життя ОСОБА_4 та ОСОБА_3 як їх сусід. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 переїхали до с. Піски після 2010 року, можливо 2011 року, але не пізніше 2012 року. Після цього близько 2014 року до них переїхала заявниця -донька ОСОБА_4 і вони всі разом з дітьми заявниці проживали за адресою АДРЕСА_1 , однією великою родиною, аж поки не померла спочатку ОСОБА_4 , а потім ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії МК № 3675 від 08.06.1994 року.
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Новоодеського районного нотаріального округу Миколаївської області Філіпенко Дениса Вадимовича із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується заявою нотаріусу Філіпенко О.М. за вхідним № 340 від 22.05.2023 року, яка зареєстрована в Книзі обліку та реєстрації спадкових справ, спадкова справа заведена за № 131/2023.
Інші спадкоємці з заявами про прийняття чи відмову від спадщини до нотаріуса не звертались, що підтверджується матеріалами спадкової справи розпочатої після смерті ОСОБА_3 .
Встановлення зазначеного факту необхідно заявниці для забезпечення її права отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку встановленому законодавством.
Згідно ст. 3 СК України, сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути визнані факти, що призводять до виникнення, зміни чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, у тому числі, про встановлення факту проживання однією сім`єю.
Згідно зі ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, 21. При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК (2947-14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо. Правила статті 1264 ЦК (435-15) не стосуються дітей, влаштованих у прийомні сім`ї та дитячі будинки сімейного типу. До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і проживала спільно зі спадкодавцем, але перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі статті 1261 ЦК (435-15).
Ознаки проживання однією сім`єю окреслив і Конституційний Суд України у своєму рішенні від 3.06.99 №5-рп/99, в якому зазначив, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.
Таким чином, суд приходить до висновку, що факт безперервного проживання заявниці однією сім`єю із ОСОБА_3 як падчерка та вітчим, протягом не менш як п`ять років до дня смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановлення якого має для заявниці юридичне значення, оскільки дозволяє їй реалізувати право на спадкове майно, під час судового розгляду даної справи знайшов своє підтвердження.
Керуючись ст. 3 СК України, ст. 1264 ЦК України, ст.ст. 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Костянтинівська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту проживання однією сім`єю не менш ніж за 5 років до часу відкриття спадщини- задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як падчерка та вітчим, протягом понад п`яти років до дня відкриття спадщини після смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Цей факт встановлено для забезпечення права заявника отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку встановленому законодавством.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя: С.А.Сергієнко
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123679662 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Сергієнко С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні