Справа №:755/11910/22
Провадження №: 2/755/7511/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2024 р. місто Київ
Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді - САВЛУК Т.В.,
при секретарі Бурячек О.В.,
учасники цивільного процесу:
представник позивача - не з`явився,
відповідач - ОСОБА_1,
представник відповідача - адвокат Тернова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва, в залі суду, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» звернулося до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по сплаті щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна, внесків на охорону, платежів за опалення будинку за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року у розмірі 12 289 грн 03 коп., інфляційних втрат у розмірі 1 271 грн 75 коп., 3 % річних у розмірі 913 грн 02 коп., а також судового збору у розмірі 2 481 грн 00 коп. та витрат на правничу допомогу у розмірі 5 300 грн 00 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. На підставі Рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» від 28 квітня 2015 року з 01 червня 2015 року функції управителя будинку виконує зазначене об`єднання, а з 01 червня 2015 року щомісячні внески членів об`єднання та/або власників приміщень на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна у розмірах 4,40 грн за 1 кв.м., загальної площі житлових приміщень. Також, 27 листопада 2020 року відбулися загальні збори ОСББ «Лазурний Блюз» та з 01 листопада 2020 року затверджено щомісячні внески на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна для співвласників багатоквартирного будинку у розмірі 7,00 грн за 1 кв.м. Рішенням загальних зборів від 26 листопада 2019 року затверджено покладення обов`язку щодо організації опалення будинку в опалюваному сезоні 2019/2020 років та погоджено підписання договорів із суб`єктами господарювання щодо забезпечення початку опалюваного сезону та затверджено методику нарахування платежів за опалення будинку та встановлення обов`язковий для всіх співвласників платіж за опалення будинку. У результаті систематичної несплати відповідачем щомісячних внесків по утриманню будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна, внесків на охорону, платежів за опалення будинку за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року у відповідача утворилась заборгованість перед Об`єднанням, яка становить 12 289 грн 03 коп. Об`єднання неодноразово зверталось до відповідача з проханням погасити борг, але відповідач заборгованість не сплачує, чим порушують права Об`єднання, тобто, інших співвласників будинку, тому Об`єднання звернулося до суду із даним позовом.
01 грудня 2022 року Дніпровським районним судом міста Києва відкрито провадження у цивільній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
06 березня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про продовження розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
16 травня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва ухвалено заочне рішення, яким позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднаного співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території, плату за експлуатацію неподільного та загального майна, внесків на охорону та платежів за опалення будинку за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року у загальному розмірі 12 289 гривень 03 копійки.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднаного співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 481 гривень 00 копійок та витрати на правничу допомогу у розмірі 5 300 гривень 00 копійок, а всього на загальну суму 7 781 гривень 00 копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
09 листопада 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про поновлення відповідачу ОСОБА_1 процесуального строку для подання до суду заяви про перегляд заочного рішення.
Заяву відповідача ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення, ухваленого Дніпровським районним судом міста Києва 16 травня 2023 року в межах розгляду цивільної справи за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний Блюз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, задоволено.
Заочне рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 16 травня 2023 року, ухвалене в межах розгляду цивільної справи за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний Блюз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, скасовано.
Вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
24 листопада 2023 року (вх № 59893) до суду надійшов відзив на позов, поданий представником відповідача - адвокатом Терновою Вікторією Олександрівною, з викладення своїх міркувань по суті предмету позову з посилання на норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову.
30 листопада 2023 року (вх. № 60813) до суду надійшла відповідь на відзив, подана представником позивача - адвокатом Подоляко Нелею Петрівною, з викладенням своїх контраргументів щодо позиції відповідача у відзиві на позов, а також належності та допустимості доказів, долучених позивачем до позовної заяви.
Представник позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний Блюз» - адвокат Подоляко Неля Петрівна у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач та представник відповідача - адвокат Тернова В.О. у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позов, додатково пояснили, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 20 січня 2021 року. На момент придбання відповідачем об`єкту нерухомості, вказана квартира була обладнана засобом обліку теплової енергії - теплолічильником Ultracal201 (заводський номер № 20101160), який введений позивачем в експлуатацію відповідно до акта від 30 грудня 2020 року з показниками 0,00 Гкал. Станом на теперішній час показники лічильника не змінювалися і складають 0,00 Гкал, що, у свою чергу, підтверджує фактичне неспоживання відповідачем теплової енергії за вказаним позивачем період. До того ж відповідачем здійснювалася оплата за надані позивачем житлово-комунальні послуги, що підтверджується квитанціями, наявними у матеріалах справи.
Суд, вислухавши пояснення учасників справи, надавши оцінку наведеним сторонами доводам та запереченням щодо предмету спору, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень статті 322 Цивільного кодексу України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Судом встановлено, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 10 листопада 2022 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 20 січня 2021 року.
Правовідносини із споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до статті 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений статтею 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Споживач щомісяця (або з іншою періодичністю, визначеною договором) вносить однією сумою плату виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу та електричної енергії), у тому числі якщо вона складається з окремих складових, передбачених відповідним договором, укладеним відповідно до цього Закону. При цьому виконавці комунальних послуг забезпечують деталізацію інформації щодо складових плати у рахунках споживачів.
Згідно з п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08.10.1992 року обов`язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.
Відповідно положень статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об`єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об`єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об`єднання. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Нормою статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що органами управління об`єднання є загальні збори об`єднання, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються та проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів з урахуванням положень цієї статті. Ініціатором загальних зборів є правління об`єднання або ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів об`єднання відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
За нормою статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Положеннями статті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, серед іншого, приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; укладати договори; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно положень статей 14, 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників. Співвласник серед іншого зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» діє на підставі Статуту, затвердженого Загальними зборами ОСББ «Лазурний блюз» (протокол від 12 грудня 2019 року).
Згідно із Статутом ОСББ «Лазурний блюз» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, що розташований за місцезнаходженням: АДРЕСА_2 . Метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до п.п. 3.2., 3.2.1. Статуту ОСББ «Лазурний блюз» неподільне майно, до якого належить й інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (зокрема, загальні будинкові мережі електропостачання), перебуває у спільній сумісній власності співвласників багатоквартирного будинку.
На підставі протоколу № 6 загальних зборів ОСББ «Лазурний блюз» від 28 квітня 2015 року з 01 червня 2015 року функції управителя будинку виконує ОСББ «Лазурний блюз», а з 01 червня 2015 року встановлено щомісячні внески членів ОСББ та/або власників приміщень на утримання багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та прибудинкової території, за експлуатацію неподільного та загального майна у розмірі 4,40 грн за 1 кв.м. загальної площі приміщень. Вирішено для приміщень, що наведенні в Додатку № 2 до цього протоколу не нараховувати внески на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна протягом шести місяців починаючи з 01 червня 2015 року. Натомість з метою справедливої участі всіх власників у витратах на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна, встановити власникам зі списку (додаток №2 до цього протоколу) єдиноразовий компенсаційний внесок на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна, який підлягає нарахуванню в момент укладання договору відносин власника приміщення із ОСББ або 01 грудня 2015 року у розмірі, що розраховується за формулою: для житлових приміщень - загальна площа квартири помножена на 26,40 грн; для нежилих приміщень - загальна площа приміщення помножена на 39,00 грн; для машино-місця в підземному паркінгу встановити компенсаційний внесок у розмірі 1400,00 грн за одне парко місце.
Протоколом загальних зборів ОСББ «Лазурний блюз» від 10 жовтня 2015 року затверджено та встановлено, що з 01 листопада 2015 року розмір внеску на організацію цілодобової охорони прибудинкової території становить у розмірі 100,00 гривень.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Лазурний блюз» від 26 листопада 2019 року погоджено підписання головою правління договорів (у тому числі тих, що були укладенні з 01 листопада 2019 року) із наступними суб`єктами господарювання щодо забезпечення початку опалюваного сезону 2019-2020 років: з КЕТЦ - щодо проведення експертизи охорони праці; з ТОВ «Сіріус Сеніда» - щодо технічного обслуговування вузлів обліку газу та газорозподільчого обладнання; з ПАТ «Київгаз» - щодо розподілу природного газу; з КП «Київтеплоенерго» - щодо експлуатації та технічного обслуговування котельної; з ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП», НАК «Нафтогаз України», або з іншим постачальником природного газу - щодо постання природного газу». Затверджено Методику нарахування платежів за опалення будинку та встановлено обов`язковий для всіх співвласників платіж за опалення будинку, який нараховується і сплачується відповідно до вказаної методики.
Рішенням загальних зборів ОСББ «Лазурний блюз» від 27 листопада 2020 року затверджено Методику нарахування платежів за опалення будинку та встановлено обов`язковий для всіх співвласників багатоквартирного будинку платіж за опалення будинку, який нараховується відповідно до вказаної методики нарахування платежів за опалення будинку. Затверджено разовий внесок на підготовку та організацію опалювального сезону 2020/2021 років, для всіх співвласників житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об`єктами нерухомого майна багатоквартирного будинку та сплачується протягом 10 календарних днів після прийняття рішення Загальних зборами ОСББ «Лазурний блюз», яким затверджено дану Методику. Разовий внесок на підготовку та організацію опалюваного сезону 2020/2021 років, нараховується у відповідності до п. 8 Методики нарахування платежів за опалення будинку.
Висуваючи вимоги про стягнення з відповідача, як споживача житлово-комунальних послуг, заборгованості по сплаті щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна, внесок на охорону, платежів за опалення будинку, позивачем долучено розрахунок заборгованості за основним зобов`язанням по квартирі АДРЕСА_1 , з урахуванням споживчої площі квартири, відповідно до якого за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року у відповідача виникла заборгованість на загальну суму 12 289 грн 03 коп.
Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Статтею 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме: 1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку; 2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою; 3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір. Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу; власним коштом проводити ремонт та заміну санітарно-технічних приладів і пристроїв, обладнання, іншого спільного майна, пошкодженого з його вини, яка доведена в установленому законом порядку; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Отже, пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором.
Згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Заперечуючи проти позовних вимог які пред`явленні Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний Блюз», відповідач та представник відповідача - адвокат Тернова В.О. у судовому засіданні посилалися на те, що згідно з договором купівлі-продажу від 20 січня 2021 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Позивач безпідставно нарахував заборгованість, оскільки теплова енергія не постачалася до квартири з 30 грудня 2020 року по теперішній час. Будь-яких належних доказів фактичного надання послуг централізованого опалення у зазначеній квартирі позивачем не надано. Відтак, враховуючи те, що відповідач лише у січні 2021 року набула право власності на квартиру і до цього моменту не була споживачем послуг позивача за вказаною адресою, відповідно і не отримувала таких послуг від позивача, а тому дії Об`єднання співвласниками багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» щодо нарахування заборгованості за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року є неправомірним і порушують її інтереси, як споживача. Крім того, відповідачем здійснюється оплата за житлово-комунальні послуги, що підтверджується квитанціями, наявними в матеріалах справи.
Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що пред`являючи позов до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за сплату щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, експлуатацію неподільного та загального майна, внесків на охорону та платежів за опалення будинку за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року, позивачем надано суду розрахунок, що не містить переліку послуг, спожитих відповідачем, їх вартість на дату виникнення заборгованості, зважаючи на те, що тарифи змінювались, а відповідно до розрахунку заборгованість виникла у відповідача з січня 2021 року. Не містить розрахунок і загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів, нормативи (норми) споживання. У свою чергу, відповідачем ОСОБА_1 до відзиву долучено платіжні квитанції за сплату житлово-комунальних послуг у спірний період. Указані обставини унеможливлюють визначити об`єм спожитих послуг відповідачем за кожний місяць зазначеного періоду часу, від якого залежить визначення розміру оплати за ці послуги, а відтак зміст розрахунку заборгованості є припущенням, що в силу ч. 6 ст. 81 ЦПК України не може братись до уваги при ухваленні рішення.
У статті 625 Цивільного кодексу України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань (висновок Великої Палати Верховного Суду, висловлений у постанові від 16 травня 2018 року у справі № 686/21962/15-ц).
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина друга статті 625 ЦК України).
За відсутності оформлених договірних відносин, але в разі прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, на боржника покладається відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України (висновок Верховного Суду України, висловлений у постанові від 16 грудня 2015 року у справі № 6-2023цс15).
З огляду на те, що відповідач, як встановили суди попередніх інстанцій, прострочив виконання грошового зобов`язання, він на вимогу позивача повинний сплатити інфляційні втрати та три проценти річних від простроченої суми (висновок Великої Палати Верховного Суду висловлений у постанові від 07 липня 2020 року у справі № 14-448цс19-ц).
З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для застосування до спірних правовідносин санкцій цивільно-правового характеру, передбачених ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, оскільки позивачем не доведено факту виникнення у відповідача зобов`язання щодо сплати боргу за фактично спожиті житлово-комунальні послуги, тому відмовляє у задоволенні вимоги про стягнення з відповідача інфляційних витрат у розмірі 1 271,75 грн, трьох процентів річних від простроченої суми у розмірі 913,02 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 141 Цивільного процесуального кодексу України суд не вирішує питання розподілу судових витрат, які складаються із судового збору та витрат на правничу допомогу, оскільки судом ухвалене рішення про залишення позову без задоволення.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 319, 322, 526, 610, 612, 625, 626, 627, 628, 629, 631 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтями 2, 10, 49, 76-81, 89, 141, 264-265, 274, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
у х в а л и в:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазурний блюз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
С у д д я
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123683859 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Савлук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні