Рішення
від 09.12.2024 по справі 600/4043/24-а
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/4043/24-а

09 грудня 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Гарнізонної військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 (далі - Відповідач 1), у якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача в частині не проведення необхідних досліджень за методиками, прямо передбаченими Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві;

- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 , оформлену довідкою №3572 від 31.07.2024;

- зобов`язати Гарнізонну військово-лікарську комісію при військовій частині НОМЕР_1 провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 з метою визначення придатності до військової служби.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 отримав поранення під час бойових дій та за наслідками проходження обстеження постановою ВЛК, оформленою у формі довідки №3572 від 31.07.2024, останнього визнано придатним до військової служби. Однак, позивач не погоджується із результатом медичного огляду та прийнятим рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Наявні в позивача захворювання та його стан є достатніми для встановлення його непридатності до військової служби та виключення з військового обліку. Окрім того, відповідач не дотримався процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів.

Позивач, не погоджуючись із результатами та висновками обстеження медичного огляду, вважає, що сформовані у Постанові висновки є протиправними, оскільки проведені без належного медичного огляду та обстеження, а також, вважаючи їх необґрунтованими, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 11.09.2024 адміністративну справу передано за підсудністю до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 14.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач, 17.10.2024 надіслав на адресу суду відзив, у якому, заперечуючи проти позову зазначив, що Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1109/15800 (зі змінами). Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЖ пересувної госпітальної бази (пункт 2.2 глави 2 розділу І Положення). Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (п. 20.2. Положення). За наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), постанова ВЛК при прийнятті нової постанови підлягає скасуванню (відміні). Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п.2.4.10 Положення). Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. (п. 2.3.5. Положення). Гарнізонна військово-лікарська комісія при військовій частині НОМЕР_1 є позаштатною комісією. Зазначають, що медичний огляд позивача (військовослужбовця) проводився з дотриманням вимог Положення №402 та вказує, що при обстежені, позивача було оглянуто всіма необхідними спеціалістами, було проведено всі необхідні дослідження. Постановою №3572 від 31.07.2024 позивача визнано "Придатний до військової служби". Звернення позивача щодо перегляду спірної постанови до 16 Регіональної військово-лікарської комісії, якій надано право перегляду постанов ВЛК до позовної заяви позивачем не додано. Позаштатна військово-лікарська комісія щодо медичного огляду та обстеження позивача, діяла в межах повноважень та в спосіб передбачений вимогами Положення, а тому не вбачає підстав для скасування оспорюваної постанови.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Згідно доданих до позовної заяви документів судом встановлено, що 31.07.2024 року Гарнізонною ВЛК в/ч НОМЕР_1 проведено медичний огляд позивача, відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом МОЗ від 14.08.2008 року № 402.

Як слідує з Постанови №3572 від 31.07.2024 Гарнізонної ВЛК в/ч НОМЕР_1 позивачу постановлено діагноз та винесено постанову ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): «Хронічна двоічна сенсоневральна середня приглухуватість ()Н90.3). Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини (підтверджено довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України з 17.01.2023 по 21.01.2023; з 22.01.2023 по 28.07.2023; з 10.08.2023 по 23.01.2024; з 31.01.2024 по 10.02.2024, виданою командиром в/ч НОМЕР_2 14.07.2024 №1412). Наслідки старого розриву (11.2023) передньої хрестоподібної зв`язки та медіального меніска правого колінного суглоба, операції (14.02.2024): артроскопічної пластики передньої хрестоподібної зв`язки аутотрансплантатом та резекції пошкодженої частини медіального меніска правого колінногосуглоба у вигляді комбінованої контрактури суглоба, післятравматичного деформуючого артрозу колінного суглоба І стадії з незначним порушенням функції правої нижньої кінцівки (М17.1). За наказом МОЗ України від 04.07.2007 №370 травма тяжка. Травма, ТАК, пов`язана із проходженням військової служби ( довідка про обставини травми на момент медичного огляду відсутня). Ішемічна хвороба серця. Дифузний кардіосклероз (І25). Гіпертонічна хвороба І стадії, другого ступеня. СНІ зі збереженою фракцією викиду лівого шлуночка. ФКІІ. Обмжений міжхребцевий остеохондроз поперекового відділу хребта, протрузії міжхребцевих дисків L4-L5, L5-S1 з больовим синдромом прифізичному навантаженні з езначним порушенням функції хребта. (М42.10). Вертеброгенна люмбплгія з незначно вираженим больовим, м`язево-тонічним синдромами (М54.86). Ангіопатія сітківки обох очей (Н35.0). Захворювання, ТАК, пов`язані із проходженням військової служби. Ожиріння першого ступеня аліментарне. Захворювання, НІ, не пов`язані з проходженням військової служби.

На підставі статей 13в, 23в, 39в, 64в,, 78в, 79в графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби, позивача визнано придатним до військової служби.

Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов`язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За змістом ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Спірні правовідносини регулюються також Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 №1109/15800, зі змінами (далі - Положення 402).

Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів. (пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення №402).

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

За приписами підпункту 2.5.9 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402 позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені.

Підпунктом 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою військового лікувального, цивільного лікувально-профілактичного закладу, військової частини, при яких ці комісії утворені (2.6.11. розділу І).

Госпітальна ВЛК створюється у військовому госпіталі, на госпітальному судні, у цивільному лікувально-профілактичному закладі, де обстежуються і лікуються військовослужбовці. На особливий період госпітальна ВЛК створюється в усіх військових санаторіях (2.7.1. розділу І).

Судом встановлено, що згідно Довідки №3572 від 31.07.2024, виданої Гарнізонною ВЛК в/ч НОМЕР_1 , 31.07.2024 проведено медичний огляд позивача та за результатами огляду на підставі статей 13в, 23в, 39в, 64в,, 78в, 79в графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби, визнано придатним до військової служби.

Як вбачається з матеріалів справи, ВЛК, яка проводила медичний огляд позивача, результати якого оформлені постановою у формі довідки №3572 від 31.07.2024 є позаштатною ВЛК, підпорядкованою ВЛК регіону.

Суд зауважує, що Положення №402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних гарнізонних ВЛК у судовому порядку.

Згідно із нормами Положення № 402, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10. розділу І Положення № 402 підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.

Обґрунтовуючи протиправність такого висновку ВЛК, представник позивача вказує, що наявні у нього хвороби є такими, які виключають його придатність до військової служби. Окрім цього, представник позивача наголошує на процедурних порушеннях проведення медичного огляду.

Надаючи правову оцінку твердженням позивача про невідповідність висновків відповідача, вказаних у Постанові №523 від 05.02.2024, відповідно до якої позивача визнано придатним до військової служби, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як зазначено вище, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд звертає увагу, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Окрім того, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку ВЛК щодо придатності до військової служби, або ж незгоди з таким рішенням, позивач мав право звернутись до 16 регіональної ВЛК, для проведення повторного або контрольного медичного огляду, а у разі не згоди з рішенням регіональної ВЛК, звернутись зі скаргою до ЦВЛК або до суду. Водночас, до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Право ж на винесення остаточного рішення щодо встановлення діагнозу та визначення ступеню придатності до військової служби залишається саме за ЦВЛК .

При зверненні до суду з даним позовом, Позивачем не надано доказів звернення до Регіональної військово-лікарської комісії для перегляду висновку Відповідача.

Також, Позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо скасування чи зміни Довідки №3572 від 31.07.2024.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічні позиції висловлені Верховним Судом у постановах від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 та від 30 листопада 2021 року у справі №826/17175/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а тому у межах цієї справи, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Водночас, суд звертає увагу на те, що зі змісту спірної довідки, за наслідками проведеного медичного обстеження позивача судом встановлено, що комісією ВЛК надано оцінку стану здоров`я позивача, враховано та досліджено медичні обстеження останнього та зроблено висновок про придатність позивача до несення військової служби та непридатність до військової служби в десантно-штурмових військах.

Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень позаштатних гарнізонних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, оскільки позивач оскаржує рішення позаштатної ВЛК, а не остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню з приводу придатності позивача до військової служби, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду.

Крім того, в ході розгляду даної справи судом не було встановлено допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, а тому суд дійшов висновку, що спірна Постанова №3572 31.07.2024 щодо придатності позивача до військової служби є такою, що не підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Підсумовуючи встановлені обставини, суд прийшов до висновку про відсутність неправомірної бездіяльності зі сторони відповідача та відповідно про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

Судових витрат по справі немає.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарська комісія при військовій частині НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, яка оформлена довідкою №3572 Військово - лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 31.07.2024 року в частині визначення ступеня придатності до військової служби та зобов`язання Гарнізонної військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 провести повторний огляд ОСОБА_1 , з метою визначення придатності до військової служби, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 09 грудня 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- Гарнізонна військово-лікарська комісія при військовій частині НОМЕР_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );

Головуючий суддяОсташ А.В.

СудТернопільський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123692187
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них

Судовий реєстр по справі —600/4043/24-а

Рішення від 09.12.2024

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Осташ Андрій Васильович

Ухвала від 14.10.2024

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Осташ Андрій Васильович

Ухвала від 11.09.2024

Адміністративне

Чернівецький окружний адміністративний суд

Маренич Ігор Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні