Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/1529/24
Провадження № 2/348/816/24
04 грудня 2024 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді Бурдун Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Лейб`юк Є.В.,
представника позивача- адвоката Брайляк Е.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Надвірна в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Брайляк Е.Я., звернулася до суду з позовом до Пасічнянської територіальної громади в особі Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 19.04.2010 року її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишила заповіт на її користь. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок,земельну ділянку кадастровий номер 2624085602:01:001:0211, площею 0,2500 га, земельну ділянку кадастровий номер 2624085602:01:001:0212, площею 0.5133 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач є єдиним спадкоємцем померлої, інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає. Маючи намір прийняти спадщину, позивач звернулась з усіма необхідними документами до приватного нотаріуса Шушкевич С.М. із заявою про прийняття спадщини за заповітом. Однак, у видачі свідоцтва на спадщину за заповітом їй було відмовлено, у зв`язку з пропуском встановленого законодавством терміну на подання заяви для прийняття спадщини та було роз`яснено право звернення до суду. Строк для прийняття спадщини був пропущений з тих причин, що після смерті матері стан здоров`я позивача різко погіршився. Це призвело до того, що їй довелося часто відвідувати лікарів, регулярно проходити медичні обстеження, крім того, вона неодноразово перебувала в лікарні на стаціонарному лікуванні.
Тому позивач просить визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 01.07.2024 відкрито провадження у даній справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 29.07.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 03 жовтня 2024 року провадження по справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 02.10.2024 року по справі №348/2239/24 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа: Пасічнянська сільська рада Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від12 листопада 2024 року поновлено провадження по справі.
У судовому засіданні представник позивача - адвокат Брайляк Е.Я. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити. Зазначила, що мати позивача померла у 2018 році. За життя склала заповіт у 2010 році на користь доньки ОСОБА_1 - позивача по справі, яка є єдиним спадкоємцем. Після того як померла мати, стан здоров`я позивача різко погіршився, вона періодично проходила стаціонарне лікування, перенесла операцію. Просить надати додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Представник відповідача Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області Калинюк М.М. у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій не заперечує проти задоволення позовних вимог, розгляд справи просить проводити за його відсутності (а.с.57).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні надані докази, оцінивши їх у сукупності, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, приходить до наступних висновків.
Кожна особа має право у порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК України)
Відповідно до ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Частиною 1 ст. 76ЦПК Українивстановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
Згідно до ст. ст. 81,83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, обов`язок доказування покладається на сторони, що є одним із принципів змагальності сторін. Суд не може збирати докази за власною ініціативою.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 02 жовтня 2024 року, яке набрало законної сили 07.11.2024 року (а.с.79-80).
Згідно ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Зі змісту рішеннявбачається,що свідок ОСОБА_3 пояснила,що її баба ОСОБА_2 проживала разомз неюта їїматір`ю ОСОБА_1 до самоїсмерті у2018році,завжди визнавала матір за рідну дочку.
19.04.2010 року мати позивача ОСОБА_2 залишила заповіт на користь доньки ОСОБА_1 , згідно якого заповідала останній все майно, з чого б воно не складалося і де б воно не було на день її смерті (а.с.8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, про що в книзі реєстрації актів про смерть було складено відповідний актовий запис №17 та видано свідоцтво про смерть (а.с. 10).
Після її смерті відкрилася спадщина на: житловий будинок, загальною площею 23,0 км.м., житловою площею 13,8 км.м., розташований за адресою АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно, земельну ділянку, кадастровий номер 2624085602:01:001:0211, площею 0,2500 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №889656, земельну ділянку, кадастровий номер 2624085602:01:001:0212, площею 0,5133 га, з цільовим призначенням для ведення ОСГ, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №889657, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.19-22).
Після смерті матері стан здоров`я позивача ОСОБА_1 різко погіршився. Це призвело до того, що їй довелося часто відвідувати лікарів, регулярно проходити медичні обстеження, крім того, вона неодноразово перебувала на стаціонарному лікуванні, що підтверджується меддокументацієюз медичних установ, а саме виписками із медичних карток стаціонарного хворого та консультативними висновками різних лікарів (а.с.28-40).
Отже, наданими медичними документами підтверджується, що позивач ОСОБА_1 з 16.10.2018 перебуває на обліку з приводу ендокринних та серцево-судинних захворювань та продовжує хворіти по сьогоднішній день, перенесла операцію.
Позивач звернулась до приватного нотаріуса Шушкевич С.М. із заявою про прийняття спадщини за заповітом. Згідно довідки за вих.№01-16/234 від 17.04.2024 року у видачі свідоцтва на спадщину за заповітом було відмовлено, у зв`язку з тим що вона не була зареєстрована разом із спадкодавцем за однією ж адресою та пропуском встановленого законодавством шестимісячного терміну на подання заяви для прийняття спадщини. При цьому, позивачу було роз`яснено, про можливість звернення до суду для вирішення питання про продовження терміну для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом (а.с.13,15).
До спірних правовідносин суд застосовує ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України.
Відповідно до ч.1ст.1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно дост.1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч.1ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, але відповідно до п.1ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку встановленогост.1270ЦК Українине подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно з ч.3ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. Такий позов підлягає задоволенню, якщо позивач надасть докази наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини.
Поважними при цьому слід визнавати такі причини, які з огляду на моральні норми суспільства виправдовують поведінку спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30травня 2008року роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на чинення цих дій.
У постановах від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц (провадження № 61-12844св18) та від 11 листопада 2020 року у справі № 750/262/20 (провадження № 61-14038св20) Верховний Суд зробив висновки про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
При зверненні позивача до нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину також у зв`язку з пропущенням строку прийняття спадщини, що підтверджується довідкою приватного нотаріуса.
Строк подачі заяви про прийняття спадщини позивачем було пропущено з поважних причин, а саме через тривалу хворобу спадкоємця, стаціонарне лікування та обмежену здатність у зв`язку із станом здоров`я здійснювати свої права та виконувати обов`язки.
За таких обставин, суд, враховуючи відсутність заперечень зі сторони відповідача, визнає поважними причини пропуску строку прийняття спадщини, оскільки зазначені обставини ніким не спростовані, та вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,12,13,76-81,89,263-265,273,354,355 ЦПК України, ст.ст.1268, 1269, 1270, 1272ЦК України, суд,-
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ,тривалістю три місяці, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Івано-Франківського апеляційного суду безпосередньо протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_3 .
Представник позивача: адвокат Брайляк Емільяна Ярославівна, адреса місця знаходження: 78400, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, м. Надвірна, вул. Чорновола, 8/22.
Відповідач: Пасічнянська сільська рада Надвірнянського району Івано-Франківської області, адреса місця знаходження: 78432, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Пасічна, вул. Софії Галечко, 3
Повний текст рішення складено 12.12. 2024.
Суддя: Т.А.Бурдун
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123699731 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Бурдун Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні