ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Номер провадження: 22-ц/819/503/24
Єдиний унікальний номер справи: 766/7501/24
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
12 грудня 2024 року м. Херсон
Херсонський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Приходько Л.А., розглянувши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою адвоката Ільїна Олександра Валерійовича поданою від імені ОСОБА_1 на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 09 липня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання дитини на період навчання,
встановив:
09 липня 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області ухвалив у зазначеній справі рішення, на яке адвокат Ільїн Олександр Валерійович діючи в інтересах ОСОБА_1 через систему «Електронний суд», подав апеляційну скаргу зазначивши про звільнення скаржника від сплати судового керуючись на підставі пунктом 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
10 грудня 2024 року матеріали справи (за запитом суду) надійшли до суду апеляційної інстанції.
В апеляційній скарзі скаржником зазначено, що на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору за подання апеляційної скарги згідно якої він має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.
Проте, посилання адвоката Ільїна О.В. на те, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України «Про судовий збір» необґрунтоване.
Відповідно до положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Вказана норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Статтею 22 цього Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону.
Отже, під час вирішення питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір»враховується предмет та підстави позову, чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Такий висновок щодо застосування пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір»викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі № 9901/311/19.
ОСОБА_1 є відповідачем у справі про стягнення аліментів на утримання дитини на період навчання. Спір не пов`язаний з порушенням прав відповідача як учасника бойових дій.
Серед пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначених устатті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, які заявлені у цій справі.
Отже, Законом України «Про судовий збір»звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Інших підстав для звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 не наводить.
Враховуючи зазначене, за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду, особою, яка не належить до категорії осіб, які звільнені від сплати судового збору або стосовно яких законодавцем встановлені пільги щодо сплати судового збору, судовий збір сплачується у розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року з послідуючими змінами.
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем судовий збір сплачується у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2024 року становить 3028,00 грн.
Відповідно до підпункту 6 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції встановлений судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Частиною третьою статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі- застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Зважаючи на викладене дана апеляційна скарга повинна бути оплачена судовим збором у загальному розмірі 1453,44 гривень (враховуючи майнову вимогу, 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви та коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, зважаючи на те, що апеляційна скарга подана в електронній формі (3028,00*0,4*150%*0,8))
Реквiзити рахунку для сплати судового збору: (отримувач коштів: ГУК у Херсонській області /Херсон р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959517; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA208999980313121206080021451; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: *;101;).
Наведені обставини відповідно до статей 185, 357 ЦПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для усунення зазначених недоліків, а саме для сплати судового збору у встановленому розмірі.
Керуючись ст. ст.185,357 ЦПК України,Закон України «Про судовий збір», суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу адвоката Ільїна Олександра Валерійовича подану від імені ОСОБА_1 на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 09 липня 2024 року залишити без руху.
Надати скаржнику строк для усунення недоліків протягом п`яти днів з дня отримання ухвали і роз`яснити, що у разі невиконання зазначених вимог у встановлений строк, апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернута.
Документ про сплату судового збору в сумі 1453,44 грн. слід подати до Херсонського апеляційного суду за адресою: м. Херсон, вул. 295 Херсонської стрілецької дивізії, №1-а, з посиланням на номер провадження 22-ц/819/503/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя
Херсонського апеляційного суду Л.А. Приходько
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123704511 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Приходько Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні