Справа № 293/1466/24
Провадження № 2/293/613/2024
УХВАЛА
12 грудня 2024 рокуселище Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі судді Лось Л.В.
з участі секретаря судового засіданняМудрик В.М.
розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в с-щі Черняхів справу за позовомОСОБА_1 (адреса зареєстровано місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до 1. Міністерства Оборони України (адреса: Проспект Повітрофлотський, 6 м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022)
2. Головного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області (адреса: вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341)
3. Черняхівського відділу ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) ( вул. Шевченка,4, с-ще Черняхів, Житомирський район, Житомирська область, 12301, ЄДРПОУ 22061781)
про встановлення батьківства
ВСТАНОВИВ:
10.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, Головного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області, Черняхівського відділу ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), за змістом якої просить:
- визнати батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов`язати Черняхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести до державного акту цивільного стану про народження ОСОБА_2 №105 від 22.08.2024 року яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , наступні зміни: в графі "Батько" зазначити " ОСОБА_3 ", в графі "Прізвище, ім`я, по батькові" дитини зазначити " ОСОБА_4 ".
Ухвалою від 21.10.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Розгляд справи постановив здійснювати за правилами загального позовного провадження.
29.10.2024 позивач подала позовну заяву про встановлення батьківства (уточнена), у якій зміст позовних вимог по суті не змінений, а доповнений відносно змін, які підлягатимуть внесенню в актовий запис про народження дитини, а саме в графі "Громадянство батька" зазначити "Громадянин України".
Одночасно у прохальній частині уточненого позову позивач заявила клопотання про призначення та проведення у справі судової молекулярно-генетичної експертизи, проведення якої просить доручити експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (адреса: 08130, вул. Велика Кільцева 4, м. Київ).
На вирішення експертизи просить поставити питання:
- чи є батьком народженої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 дочки ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .?
Також просить на дослідження експертам надати матеріали справи та дозвіл на використання геномної інформації ОСОБА_3 . Вказує, що зразки букального епітелію ОСОБА_3 перебувають на зберіганні Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України, за адресою: вул. Велика Кільцева 4, м. Київ.
Сторони в судове засідання від 12.12.2024 не з`явились, суд має дані про їх належне повідомлення про час та місце розгляду справи.
12.12.2024 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у відсутності позивача та його представника. За змістом вказаної заяви представник позивача просить задовольнити клопотання та призначити молекулярно-генетичну експертизу.
Суд, вирішуючи заявлене клопотання про призначення у справі судової молекулярно-генетичної експертизи, дійшов такого висновку.
Частиною третьоюст. 102 ЦПК Українипередбачено, що висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Згідно із нормами ч. 1статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності..
Відповідно до ч.ч. 4, 5ст. 103 ЦПК Українипитання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначається судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує спеціальних знань.
Європейський суд з прав людини зауважив, що «в ході національного розгляду суд призначив ДНК-тест з метою вирішення цього спору про батьківство. Тест продемонстрував, що відповідач був батьком дитини з ймовірністю 99,99 відсотків. Суд враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорювання батьківства» (рішення у справі «Калачова проти Російської Федерації» від 7 травня 2009 року, заява № 3451/05, § 34).
Зважаючи на те, що для вирішення цієї справи потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд уважає за необхідне призначити молекулярно-генетичну експертизу, з метою визначення, чи є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який ІНФОРМАЦІЯ_7 , біологічним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ..
З урахуванням положеньст.139 ЦПК України, враховуючи, що стороною, яка заявила клопотання про призначення експертизи є позивач, то відповідно обов`язок по оплаті експертизи покладається на позивача.
Водночас, суд зазначає, щоу разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні. Вказане узгоджується з вимогами норм ст. 109 ЦПК України.
Враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження по справі слід зупинити у відповідності до вимогст. 252 ЦПК України.
Керуючись ст.260,261,353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Сидорчука М.В. про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи - задовольнити.
2. Призначити у цивільній справі №293/1466/24 за позовною заявою ОСОБА_1 про встановлення батьківства, судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання:
- чи є батьком народженої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 дочки ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 ?
3. Проведення експертизи доручити експертам Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (адреса: 08130, вул. Велика Кільцева 4, м. Київ).
4. Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 КК України.
5. Надати дозвіл Державному науково-дослідномуекспертно-криміналістичномуцентру МВС України на видачу/відправлення зразків букального епітелію ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , експертам Державного науково-дослідногоекспертно-криміналістичногоцентру МВС України (адреса: 08130, вул. Велика Кільцева 4, м. Київ) для використання такої геномної інформації при проведенні судової молекулярно-генетичної експертизи.
6. Зобов`язати ОСОБА_1 разом із дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з`явитися за викликом експертної установи за першою вимогою та представити експертній установі всі необхідні та відповідні зразки, об`єкти та матеріали для проведення експертизи.
7. Попередити ОСОБА_1 про необхідність її особистої явки разом з дитиною з паспортом та свідоцтвом про народження дитини до експертної установи у визначений експертною установою день та час, про який буде повідомлено додатково.
8. Оплату за проведення судової молекулярно-генетичної експертизи та всі витрати пов`язані з її проведенням покласти на позивача ОСОБА_1 .
9. Зобов`язати експертну установу після проведення експертизи, висновок направити на адресу суду.
10. На час проведення судової молекулярно-генетичної експертизи зупинити провадження у справі на підставі п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її оголошення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали.
Вебадреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://cr.zt.court.gov.ua/sud0624/
Ухвала складена та оголошена: 12.12.2024
Суддя Людмила ЛОСЬ
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123706084 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Лось Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні