Рішення
від 12.12.2024 по справі 375/1802/24
РОКИТНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 375/1802/24

Провадження № 2/375/679/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року

Рокитнянський районний суд Київської області у складі:

головуючого - судді: Антипенка В. П.

за участю:

секретаря судового засідання: Голованової В.А..,

відповідача ОСОБА_1

представника Рокитнянської селищної ради Вигівського М. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області справу за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємство "Ліси Украни" в особі Філії "Білоцерківське лісове господарсто" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" до ОСОБА_1 , третя особа: Рокитнянська селищна рада, про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок незаконного вирубуванн дерев,-

ВСТАНОВИВ:

30.10.2024 до Рокитнянського районного суду Київської області надійшла позовна заява Державного спеціалізованого господарства підприємство "Ліси Украни" в особі Філії "Білоцерківське лісове господарсто" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" до ОСОБА_1 , у якій позивач просив стягнути із ОСОБА_1 на користь Рокитнянської селищної ради шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища, у розмірі 5160,17 грн.

В обґрунтування позову вказав, що 31.03.2022 року в адміністративних межах Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, був затриманий ОСОБА_1 , який скоїв самовільну порубку одного дерева породи акації в кварталі 86, відділ 12 Сухоліського лісництва Філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України».

Лісничим Сухоліського лісництва Філії «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» відносно ОСОБА_1 був складений протокол № 000042 від 31.03.2022 року за ч. 1 ст. 65 КУпАП. За наслідками розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 31.03.2022 року гр. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пердбаченого ч. 1 ст. 65 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 510.00 грн. Загальний розмір завданої Відповідачем шкоди загалом склав 5160,17 грн. Розрахунок здійснено Філією «Білоцерківське лісове господарство» ДП «Ліси України» із застосуванням Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665 (зі змінами).

Таким чином: за 1 дерево породи акація діаметром 26,1 - шкода становить 5137,17 грн. (з урахуванням індексу інфляції). Таксова вартість становить 23,00 грн.

Розрахунок:

1 дерево породи дуб діаметр 26,1 см (згідно Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним: зрубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, ствердженими постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. № 665 (зі змінами) =1080,00 грн. враховуємо індекс інфляції 126.6 % = 5137,17 грн + таксова вартість 23.00 грн = 5160.17 грн.

Завдана внаслідок порушення лісового законодавства шкода відповідачем відшкодована не була.

Посилаючись наприписи ст.7,24,69,107Лісового кодексуУкраїни,ст.16,1166ЦК Українита ст.68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» просив стягнути із відповідача вказану суму заподіяних збитків.

Ухвалою від 31.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судове засідання представник позивача не з`яввся, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судовому засіданні позов визнав частково та пояснив, що він зрубав сухе дерево для власних потреб. Андміністративний штраф ним сплачено, чи відшкодовано заподіяну шкоду, не пам`ятає.

Судом встановлено такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № 000042 від 31.03.2022, винесеною лісничим Сухоліського лісництва ДП «Білоцерківськее лісове господарство», відповічача було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн. Вказана постанова була виконана відповідачем, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження від 17.08.2023.

Відповідно до пояснень, які містяться у матеріалах справи, ОСОБА_1 визнав, що скоїв самовільну рубку дерев акації для власних потреб у кварталі 86 відділ 12.

Відповідно до польової перелікової відомості дерев, пошкоджених до ступеня припинення росту, такими деревами є акація діаметром 26,1 см, таксова вартість 23,0 грн.

Відповідно до розрахунку шкоди нанесеній державі внаслідок незаконної порубки, (без дати), її розмір становить 5137,17 грн.

У зв`язку із тим, що відповідач не відшкодував суму заподіяної шкоди, позивач звернувся до суду із позовом про примусове стягнення цих коштів.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, пояснив, що територія Сухоліського лісництва поширюється на адміністративні межі Рокитнянської селищної ради.

Заслухавши пояснення відповідача та представника третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно дост.24Лісового кодексуУкраїни,права власниківлісів,лісокористувачів тагромадян охороняютьсязаконом іможуть бутиобмежені абоприпинені лишеу випадках,передбачених цимКодексом таіншими законодавчимиактами. Збитки, завдані внаслідок порушення прав власників лісів, лісокористувачів та громадян, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до закону.

Згідно із ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. № 665, (далі, такси).

Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що починаючи з 1 січня 2009 р. проводиться індексація затверджених цією постановою такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Відповідно до вказаних такс, розмір шкоди за пошкодження дерева до припинення його росту, діаметром дерева у корі біля шийки кореня 26,1 см, становить 1080 грн без урахування індексу інфляції.

Приміткою 2 Постанови передбачено, що за незаконне вирубування сухостійних дерев розмір шкоди обчислюється за цією таксою, зменшеною у 2 рази.

Відповідно до ч. 1, 4 і 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства,установи,організації тагромадяни зобов`язанівідшкодовувати шкоду,заподіяну нимивнаслідок порушеннязаконодавства проохорону навколишньогоприродного середовища,в порядкута розмірах,встановлених законодавствомУкраїни. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Пунктом 4 частини першої статті 69-1Бюджетного кодексу України встановлено, що донадходжень спеціального фонду місцевих бюджетівналежать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя -70 відсотків.

Отже, шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства,відшкодовується шляхом перерахування коштів на єдиний розподільчий казначейський рахуноквідповідної місцевої ради, на адміністративній території якої скоєно правопорушення, на користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби України в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вказаному вище співвідношенні.

Сухоліське лісництво включено до проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Білоцерківське лісове господарство»

Позивач просив стягнути із ОСОБА_1 на користь Рокитнянської селищної ради шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища

Отже, для вирішення даного спору суду належало встановити: чи належить позивачу право на звернення до суду із позовом про стягнення на користь Рокитнянської селищної ради заподіяних їй збитків; чи вчинено правопорушення, яким заподіяно шкоду, на території Рокитнянської селищної ради, на користь якої стягується шкода.

Щодо права позивача на позов

Суду не надано доказів того, що позивач, Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», має право звертатися до суду з позовами про стягнення збитків на користь Рокитнянської селищної ради, заподіяних незаконною порубкою дерев.

Відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові і не потребує перевірки обраного позивачем способу захисту і правової оцінки по суті спору.

Щодо місця заподіяння шкоди та її розміру

За матеріалами справи, правопорушення було вчинено на території Сухоліського лісництва.

Суду не надано інформації, яка підтверджує, що Сухоліське лісництво знаходиться на території Рокитнянської селищної ради.

Суд також звертає увагу на те, що позивачем не надано доказів того, якого стану було дерево, порубку якого здійснив відповідач, (сухе чи ні). Адже від цього залежить і розмір шкоди, який підлягає розрахунку.

А тому стягнення шкоди на користь органу місцевого самоврядування, без доведення того, на території якої ради ця шкода була заподіяна, не відповідатиме приписам статті 69-1 Бюджетного кодексу України.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 258-259, 264-265, 268, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси Украни" в особі Філії "Білоцерківське лісове господарсто" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" до ОСОБА_1 , третя особа: Рокитнянська селищна рада, про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок незаконного вирубування дерев, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Повне найменування сторін:

позивач: Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси Украни", 01601, місто Київ вул. Руставеллі Шота, 9А, код ЄДРПОУ44768034.

відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя В. П. Антипенко

СудРокитнянський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123706732
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Судовий реєстр по справі —375/1802/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Антипенко В. П.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Антипенко В. П.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Антипенко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні