Рішення
від 04.12.2024 по справі 134/657/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/134/228/2024

Справа № 134/657/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

04 грудня 2024 року Крижопільський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого - судді: Лабая О.В.

з участю секретаря: Цибуляк А.С.

представника позивача: ОСОБА_1

позивача: ОСОБА_2

представника третьої особи: Панасюка В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду в селищі Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: Орган опіки та піклування Крижопільської селищної ради, Орган опіки та піклування Шпиківської селищної ради про позбавлення батьківських прав

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3 , треті особи: Орган опіки і піклування Крижопільської селищної ради, Орган опіки і піклування Шпиківської селищної ради про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що спільно проживав з відповідачкою однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання у нас народилося двоє дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 2019 році вони з відповідачкою припинили спільне проживання і діти залишилися проживати з ним.

Рішення Крижопільського районного суду Вінницької області від 08.09.2020 у справі № 134/888/20 з відповідачки стягнуто аліменти на його користь на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частки заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 03.06.2020 з дня пред`явлення позову, до досягнення дітьми повноліття. Однак, відповідачка аліменти не сплачує і станом на листопад 2023 року, сума заборгованості по аліментам складає 122531 грн. 74 коп. Їхній неповнолітній син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в с. Павлівка зі своєю бабою по лінії матері, а ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає разом з ним по АДРЕСА_1 .

Оскільки, відповідачка свідомо ухиляється від виконання свої батьківських обов`язків, не піклується про фізичний і духовний розвиток їхнього сина ОСОБА_6 , на його виховання та навчання, не дає матеріальної допомоги, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини та інше, не виявляє інтересу до внутрішнього світу свої дитини, взагалі не спілкується з сином, позивач просить суд, позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнути на його користь судові витрати.

Ухвалою суду від 09 квітня 2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 05 листопада 2024 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, вказав, що у 2018 році коли він перебував на заробітках в Республіці Польща відповідачка ОСОБА_3 покинула дітей сина ОСОБА_7 2007 року народження та ОСОБА_5 2010 року народження та виїхала з села Павліка, діти до 2020 року проживали разом із його рідною сестрою в с. Павлівка, позивач повернувшись із заробітків у 2018 році оселився в с. Рахни-Лісові для влаштування життя та спільно почав проживати із новою жінкою. У 2020 році синів забрав до себе у с. Рахни-Лісові. Старший син ОСОБА_6 деякий час після закінчення навчання проживавав із бабою по лінії матері в с. Павлівка, а на сьогоднішній день виїхав в Республіку Польща на заробітки, щоб щодо нього позбавили батьківських прав його матір не забажав, чи спілкується із відповідачем не знає. ОСОБА_3 життям молодшого сина не цікавиться, про нього не піклується та спілкується з ним, місце перебування відповідачки йому не відоме. Мав надію, що відповідач одумається, та щоб не травмувати дітей звернувся із позовом саме на сьогоднішній день.

Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовільнити.

Представник третьої особи Органу опіки та піклування Крижопільської селищної ради в судовому засіданні підтримав позицію викладену у висновку органу опіки та піклування Крижопільської селищної ради щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , щодо її сина ОСОБА_5 .

Представник Третьої особи Органу опіки та піклування Шпиківської селищної ради в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час та дату судового засідання, на електронну адресу суду надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, причина неявки суду не відома, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 вказала, що позивач є її рідним братом, він разом із ОСОБА_3 та дітьми проживали у АДРЕСА_2 . У 2017 році брат поїхав на заробітки, приблизно у 2018 році їй подзвонили із школи та повідомили, що діти брата не ходять до школи, коли вона прийшла до них додому то взнала, що ОСОБА_3 їх покинула. Діти проживали разом із нею у с. Павлівка поки її брат ОСОБА_2 не забрав їх орієнтовно у 2020 році у с. Рахни-Лісові.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 вказала, що є сусідкою ОСОБА_8 в с. Рахни-Лісові, її дочка разом із меншим сином позивача ОСОБА_10 ходять до однієї школи, жодного разу ОСОБА_3 в с. Рахни-Лісові вона не бачила, в школу постійно приходить тільки батько ОСОБА_8 .

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.164 СК України батько, мати можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від своїх обов`язків по вихованню дитини.

Стаття 150 цього Кодексу перелічує обов`язки батьків щодо виховання дитини.

Судом встановлено, що батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого Крижопільським районним відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

Рішення Крижопільського районного суду Вінницької області від 08.09.2020 у справі № 134/888/20 з відповідачки стягнуто аліменти на користь позивача на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частки заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 03.06.2020 з дня пред`явлення позову, до досягнення дітьми повноліття, що підтверджується копією виконавчого листа Крижопільського районного суду Вінницької області.

Згідно довідки Крижопільської селищної ради від 29.03.2021 позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , та з 01.06.2019 року з ним проживали його діти ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Відповідно до розрахунку Крижопільського ВДВС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Київ) від 15.11.2023 заборгованість відповідача по сплаті аліментів за період з червня 2020 року по жовтень 2023 рік становить 122531 грн. 74 коп.

Згідно з характеристикою виданою Рахнівсько - Лісовим ліцеєм з дошкільним відділенням, початковою школою та гімназією № 2 Шпиківської селищної ради, ОСОБА_5 навчається в Рахнівсько - Лісовому ліцеї № 2 з жовтня 2020 року. Матір в заклад освіти жодного разу не з`являлася та зав`язків з класним керівником не підтримувала.

Відповідно до виписки з амбулаторної картки № 10/69 виданої ФОП ОСОБА_11 амбулаторія ЗПСМ 21.11.2023 року ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , тульчинський район АДРЕСА_1 , під час звернень до сімейного лікаря дитину супроводжував батько.

Орган опіки та піклування Крижопільської селищної ради у своєму висновку від 22.02.2024 вважає доцільним позбавлення батьківських прав відповідача відносно її сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проте зазначений висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав зроблені без спілкування з нею.

Орган опіки та піклування Шпиківської селищної ради у своєму висновку від 06.09.2024 вважає доцільним позбавлення батьківських прав відповідача відносно її сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проте зазначений висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав зроблені також без спілкування з ОСОБА_3 .

Відповідно до довідки характеристики на жителя с. Рахни- Лісові Тульчинського районну Вінницької області ОСОБА_2 складенної Рахнівсько-Лісовим Старостинським округом Шпиківської селищної ради Тульчиського районну Вінницької області 26.08.2024 року проживаючи в с. Рахни - Лісові гр. ОСОБА_2 зарекомендував себе з позитивної сторони, добрий господар, дбає про сім`ю, періодично їздить на заробітки.

Відповідно до висновку оцінки сім`ї складеного 22.08.2024 року ОСОБА_12 здатний в повній мірі задовільнити потреби дітей, його батьківський потенціал достатній. Батько відповідально ставиться до утримання та виховання синів. Він повноцінно бере участь у вихованні дтей та максимально забезпечує комфортні умови проживання. Відповідно до відомостей зазначених в розділі 1 «Загальна інформація про членів сім`ї на час оцінювання, що проводилось із 16.08.2024 по 22.08.2024 року» ОСОБА_2 батько працює на Елеваторі с. Рахни-Лісові, місце проживання АДРЕСА_3 , ОСОБА_13 співмешканка працює за кордоном, місце проживання АДРЕСА_1 , син ОСОБА_5 місце навчання Рахнівсько - лісовий ліцей № 2, місце проживання АДРЕСА_1 , син ОСОБА_4 відомості про місце навчання відсутні, місце проживання зазначене АДРЕСА_1

Відповідно до акту оцінки потреб сім`ї КУ «Центр надання соціальних послуг Шпиківської селищної ради » від 22.08.2024 року ОСОБА_5 місце навчання Рахнівсько - лісовий ліцей № 2, місце проживання

АДРЕСА_1 відповідності до ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Пунктом 2 частини 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що підставою для позбавлення батьків або одного з них батьківських прав, може бути ухилення останніх від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують , та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні батьком обов`язків по вихованню, а також встановити, що матір ухиляється від їх виконання свідомо, тобто, що вона систематично, незважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжує не виконувати свої батьківські обов`язки.

Позбавлення батьківських прав відноситься до крайньої міри відповідальності, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними.

При розгляді даної справи судом не встановлено, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків свідомо, тобто, що вона систематично, незважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжує не виконувати свої батьківські обов`язки, оскільки такі обставини не підтверджені належними та допустимими доказами.

У справі відсутні докази застосування до відповідача заходів впливу у вигляді попередження з боку органів внутрішніх справ, накладення адміністративної відповідальності, бесіди, попередження з боку органу опіки та піклування, органів місцевого самоврядування.

Умовою по ухиленню від обов`язків по вихованню дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, передбачена п. 2. ч.1 ст. 164 СК України, може бути лише винна поведінка особи, свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками. Відповідні докази умисного ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідача відносно своєї дитини в матеріалах справи відсутні.

Пунктом 18 вищевказаної постанови Пленуму Верховного Суду України передбачено право суду, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось з батьків з урахуванням характеру, особи батька, а також конкретних обставин справи, відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність зміни ставлення до виховання дітей, поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Відповідно до положень ст.81ч.1 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Стороною позивача не доведено, що поведінка відповідача відносно її сина є свідомим нехтуванням ним своїми батьківськими обов`язками.

Відповідно до частини шостої статті 19 СК України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Суд не погоджується з висновками служби у справах дітей Шпиківської селищної ради та з висновком служби у справах дітей Крижопільської селищної ради про позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав щодо дитини ОСОБА_5 , оскільки вони є недостатньо обґрунтованим, не місить відомостей про з`ясування органом опіки та піклування реального відношення матері до дитини, посилань на наявність достатньої та переконливої документальної бази, що характеризує особистість матері, установлення факту саме ухилення від виконання батьківських обов`язків та посилання на достовірні докази.

З висновків не вбачається чи запрошувалася мати дітей для надання пояснень стосовно спірного питання, чи взагалі вона була повідомлена про те, що буде вирішуватися питання про позбавлення її батьківських прав.

Статтею 165 СК України визначено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має передувати виважена та ґрунтовна підготовка, збір необхідної доказової бази, оскільки більшість чинників, які є підставою для прийняття позитивних рішень у вказаній категорії справ, мають оціночний характер, залежать від конкретних обставин справи та особистості учасників цих правовідносин. Разом із тим, спір виникає у надчутливих правовідносин, де в центрі повинні стояти інтереси дитини, а тому суд повинен, зокрема, переконатися, чи ґрунтуються висновки національних органів на достатній доказовій базі, з урахуванням того, що у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною, а поведінку батьків (матері/батька) змінити неможливо.

При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (рішення від 16 липня 2015 року у справі «Мамчур проти України», рішення від 11 липня 2017 року у справі «М. С. проти України»).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 січня 2018 року у справі № 204/1199/16-ц (провадження № 61-170св17) зроблено висновок, що не може свідчити про свідоме ухилення від виконання батьківських обов`язків факт стягнення з батька аліментів на утримання дитини, оскільки таке є одним із способів захисту прав дитини на належне матеріальне забезпечення та свідчить про спонукання батька до надання дитині належного утримання. Наявність заборгованості по аліментам сама по собі не є підставою для позбавлення батька дитини батьківських прав.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року (далі - Декларація), у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю (батьком).

Позивач не довів та не надав суду доказів, в чому полягає захист інтересів дитини шляхом позбавлення його матері по відношенню до нього батьківських прав та доказів, які б безспірно свідчили про умисне ухилення відповідачем від виконання батьківських обов`язків відносно дитини.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позбавлення батьківських прав у даному випадку є не доцільним, оскільки позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, який за обставин, що склались, застосовувати не можна, а тому вважає за необхідне у позові відмовити, однак, враховуючи протиправну поведінку відповідача щодо ставлення до виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню сина ОСОБА_5 , її слід попередити, що у разі продовження протиправної поведінки вона буде позбавлена батьківських прав.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4-13,76-89,258-273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи: Орган опіки та піклування Крижопільської селищної ради, Орган опіки та піклування Шпиківської селищної ради про позбавлення батьківських прав - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_2 , адреса зареєстрованого місця проживання АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 ;

Третя особа: Орган опіки та піклування Крижопільської селищної ради, місце знаходження селище Крижопіль, вул. Героїв України, 59 Тульчинського району, Вінницької області, ЄДРПОУ 04325940;

Третя особа: Орган опіки та піклування Шпиківської селищної ради, місце знаходження селище Шпиків, вул. Муніципальна, 4 Тульчинського району, Вінницької області, ЄДРПОУ 43709931;

Повний текст рішення суду виготовлений 11 грудня 2024 року.

Суддя:

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123714746
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —134/657/24

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Лабай О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні