Номер провадження: 11-сс/813/1753/24
Справа № 523/10886/24 1-кс/523/3158/24
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
Доповідач ОСОБА_2
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Суворовського райсуду м. Одеси від 26.09.2024, якою відмовлено у відкритті провадження за скаргою захисника ОСОБА_6 , в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на бездіяльність слідчого в межах к/п №12023160000000021 від 10.01.2023
установив:
Зміст оскаржуваного судового рішення та встановлених обставин судом 1-ої інстанції.
Оскаржуваною ухвалоюслідчого суддібуло відмовленоу відкриттіпровадження заскаргою захисника ОСОБА_6 в інтересахпідозрюваного ОСОБА_7 на бездіяльністьслідчого в межах к/п №12023160000000021 від 10.01.2023 стосовно нерозгляду клопотання захисника від 19.08.2024 про повернення майна та надання інформації.
Мотивуючи своє рішення про відмову у відкритті провадження за скаргою, слідчий суддя зазначив, що у відповідь на своє клопотання від 19.08.2024 про повернення майна та надання інформації захисник ОСОБА_6 отримав копію постанови слідчого від 23.08.2024 про відмову в задоволенні зазначеного клопотання, внаслідок чого, на підставі вимог ст. 303 та ч. 4 ст. 304 КПК України, така постанова слідчого оскарженню не підлягає.
Вимоги, наведені в апеляційній скарзі та узагальнення доводів особи, яка її подала.
В апеляційній скарзі захисник ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 не погодився із оскаржуваною ухвалою, вважаючи її необґрунтованою та постановленою за неповного з`ясування обставин справи та з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону з огляду на наступні обставини:
- розгляд скарги захисника, всупереч вимогам ч. 3 ст. 306 КПК України, було здійснено без повідомлення про розгляд та без обов`язкового виклику скаржника;
- поза увагою слідчого судді залишилось те, що бездіяльність слідчого полягає у неналежному та неповному розгляді клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_7 від 19.08.2024 та ненаданні відповіді на питання, викладені в прохальній частині клопотання, зокрема, зі змісту постанови слідчого від 23.08.2024 вбачається, що слідчий лише частково розглянув клопотання в частині повернення вилученого майна, натомість, жодної інформації, запитуваної стороною захисту стосовно вироблення копій вилучених документів, місцезнаходження та стану дослідження вилученого майна слідчим надано не було.
Посилаючись на викладені обставини, захисник ОСОБА_6 просить ухвалу слідчого судді скасувати та призначити новий розгляд скарги захисника слідчим суддею суду 1-ої інстанції.
В судове засідання апеляційного суду учасники провадження не з`явились, не зважаючи на належне та своєчасне сповіщення про дату, час та місце апеляційного розгляду.
Від захисника ОСОБА_6 надійшло клопотання про проведення апеляційного розгляду без участі ОСОБА_7 та його захисника, мотивоване необхідністю забезпечення безпеки учасників провадження в умовах запровадженого на території України воєнного стану.
Прокурор ОСОБА_8 також подав заяву про проведення апеляційного розгляду за його відсутності, зауваживши на тому, що обвинувальний акт в даному кримінальному провадженні 27.11.2024 направлено до суду, внаслідок чого просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.
З урахуванням неявки учасників провадження в судове засідання, колегія суддів, керуючись при цьому вимогами ч. 4 ст. 405 та ч. 4 ст. 107 КПК України, вважає за можливе апеляційний розгляд здійснити за відсутності учасників провадження та фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювати.
Заслухавши доповідь судді, проаналізувавши доводи апеляційної скарги та матеріали судового провадження, апеляційний суд доходить висновків про таке.
Мотиви суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно вимог ч. 1 ст.370КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
При цьому ч. 1 ст. 24 КПК України встановлює, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Положення ч. 1 ст. 303 КПК України встановлюють вичерпний перелік рішень, дій та бездіяльності слідчого, яка може бути оскаржена під час досудового розслідування.
Вимоги зазначеної статті не передбачають можливості оскарження рішення слідчого за результатами розгляду клопотання сторони захисту про повернення майна та надання інформації.
При цьому, ч. 2 ст. 303 КПК України встановлено, що скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами ст.ст. 314-316 цього Кодексу.
В той же час, відповідно до практики Європейського суду з прав людини у справі «Мельник проти України», право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями.
В свою чергу, згідно з ч. 4 ст. 304 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у відкритті провадження лише у разі, якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, що не підлягає оскарженню.
На підставі аналізу матеріалів провадження апеляційний суд доходить висновку про те, що оскаржувана ухвала слідчого судді вимогам кримінального процесуального законодавства відповідає з огляду на такі обставини.
Так, 25.09.2024 захисник ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 звернувся до слідчого судді суду 1-ої інстанції зі скаргою в порядку ст. 303 КПК України на бездіяльність слідчого, яка полягала у неналежному та неповному розгляді клопотання сторони захисту від 19.08.2024 про повернення майна та надання інформації в межах к/п №12023160000000021, зокрема, ненадання відповіді на всі питання, викладені в прохальній частині клопотання захисника (а.с. 1-3).
В прохальній частині поданої скарги захисник ОСОБА_6 просить слідчого суддю зобов`язати слідчого розглянути його клопотання від 19.08.2024 про повернення майна та надання інформації, надавши обґрунтовану відповідь, а також скасувати постанову слідчого від 23.08.2024 про відмову в задоволенні клопотання.
До скарги захисником ОСОБА_6 було долучено копію клопотання від 19.08.2024, в якому останній просить слідчого повернути підозрюваному ОСОБА_7 вилучені у нього під час проведення обшуку в к/п №12023160000000021 речі та документи, а також, у разі відмови в поверненні майна, надати певну вичерпну інформацію стосовно підстав необхідності подальшого обмеження права власника майна на користування майном та утримання такого майна органом досудового розслідування (а.с. 13-14).
У відповідь на зазначене клопотання захисника ОСОБА_6 ст. слідчий СВ ВП №3 ОРУП №1 ГУНП в Одеській обл. ОСОБА_9 винесла постанову від 23.08.2024, якою відмовила в задоволенні клопотання захисника ОСОБА_6 про повернення майна (а.с. 16).
На підставі системного аналізу змісту постанови слідчого вбачається, що клопотання захисника ОСОБА_6 від 19.08.2024 про повернення майна та надання інформації стосовно необхідності подальшого обмеження права підозрюваного ОСОБА_7 на користування майном було розглянуто у повному обсязі, із наведенням відповідних мотивів стосовно необхідності відмови в його задоволенні.
Відтак, на переконання апеляційного суду, зазначена постанова слідчого про відмову в задоволенні клопотання захисника про повернення майна та надання інформації в межах к/п №12023160000000021 не підлягає оскарженню відповідно до вимог ч. 1 ст. 303 КПК України, як на цьому обґрунтовано зауважує слідчий суддя в оскаржуваній ухвалі.
За встановлених обставин, враховуючи подання захисником ОСОБА_6 скарги на рішення слідчого, оскарження якого не передбачено вимогами ч. 1 ст. 303 КПК України, слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку про необхідність відмови у відкритті провадження за такою скаргою на підставі вимог ч. 4 ст. 304 КПК України.
Що стосується посилань захисника ОСОБА_6 на те, що розгляд його скарги було здійснено без повідомлення скаржника про розгляд, колегія суддів зауважує на наступному.
Так, дійсно, відповідно до вимог ч. 3 ст. 306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується.
Разом із тим, приписи ч. 4 ст. 304 КПК України передбачають випадок відмови слідчим суддею у відкритті провадження за скаргою, зокрема, якщо така скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, що не підлягає оскарженню.
Системний аналіз вищезазначених вимог кримінального процесуального закону дає підстави стверджувати про те, що відмова у відкритті провадження за скаргою на рішення, дії чи бездіяльність слідчого не вимагає проведення окремого судового засідання, присутність скаржника обов`язкова лише під час розгляду вимог такої скарги по суті, натомість, скарга захисника ОСОБА_6 не розглядалась слідчим суддею та у відкритті провадження за нею було відмовлено у зв`язку із поданням скарги на бездіяльність слідчого, що не підлягає оскарженню.
Відтак, жодних порушень вимог кримінального процесуального закону та права підозрюваного ОСОБА_7 та його захисника на доступ до суду слідчим суддею допущено не було.
Окремо апеляційний суд зауважує на тому, що, відповідно до наданої прокурором копії супровідного листа, 27.11.2024 обвинувальний акт в зазначеному к/п №12023160000000021 за обвинуваченням, в тому числі, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 197-1 КК України було направлено до Суворовського райсуду м. Одеси для судового розгляду, внаслідок чого стадія досудового розслідування кримінального провадження наразі завершена.
Відповідно до положень п. 1 ч. 3 ст. 407 КПК України, за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвали слідчого судді суд апеляційної інстанції має право залишити ухвалу без змін.
З огляду на вищевикладені обставини, апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги захисника ОСОБА_6 та скасування законної, обґрунтованої та вмотивованої ухвали слідчого судді.
Керуючись ст.ст. 24, 303, 304, 370, 404, 407, 419, 422, 532 КПК України, апеляційний суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Суворовського районного суду м. Одеси від 26.09.2024, якою відмовлено у відкритті провадження за скаргою захисника ОСОБА_6 , в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , на бездіяльність слідчого в межах к/п №12023160000000021 від 10.01.2023 стосовно не розгляду клопотання захисника від 19.08.2024, про повернення вилученого майна та надання інформації залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді Одеського апеляційного суду:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123738632 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Одеський апеляційний суд
Копіца О. В.
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Голубицький Станіслав Савелійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні