Рішення
від 13.12.2007 по справі 14-22-11/416-06-11397
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

14-22-11/416-06-11397

            

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2007 р.Справа  № 14-22-11/416-06-11397

За позовом  ТОВ "АБІ Україна", м. Київ  

до відповідача: ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж", м. Одеса

про стягнення компенсації за порушення авторських прав

Суддя Горячук Н.О.

Представники:

Від позивача: за дов. Дребот М.М., по дов. Михайлова А.Д.

Від відповідача: за дов. Безверський Р.В.

В засіданні суду по 13.12.2007р. була оголошена перерва відповідно до ст. 77 ГПК України.

Суть спору: ТОВ "АБІ Україна" звернулося до суду з позовом та уточненням до нього про стягнення з ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" компенсації за порушення авторських прав у сумі 61180 грн. Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позов.

Розглянувши матеріали та заслухавши представників сторін встановлено наступне:

ТОВ "Абі Софтвер" (м. Москва, Російська Федерація) та ТОВ "АБІ Україна" укладено ліцензійні угоди від 03.01.2005р. №03.01.Н5.05 та від 01.04.2006р. №01.04.Н1.06, на підставі яких ТОВ "Абі Софтвер" передало ТОВ "АБІ Україна" виключне право на використання на території України програмного забезпечення, зазначеного в додатку №1 до ліцензійних угод, зокрема, комп'ютерної програми АВВY FІNЕ RЕАDER 7.0 Ргоfessional Еdition. Згідно з додатковою угодою від 01.11.2006р. №3 до ліцензійної угоди від 01.04.2006р. №01.04.Н1.06 пункт 1.4 зазначеної ліцензійної угоди викладено в іншій редакції, відповідно до якого ТОВ "Абі Софтвер" передало ТОВ "АБІ Україна" виключні права: на відтворення програмного забезпечення, на його розповсюдження шляхом першого продажу, відчуження в інший спосіб чи шляхом іншої передачі до першого продажу програмного забезпечення, на його рекламу, експорт та імпорт, а також на дозвіл чи заборону використовувати іншим особам програмне забезпечення, в тому числі комп'ютерну програму АВВY FІNЕ RЕАDER 7.0 Ргоfessional Еdition, зокрема, на території України.

Відповідно до довіреностей від 07.01.2006р. №07/01 та від 04.01.2007р. №4-01 ТОВ "АБІ Україна" надало ПК "Космос" право бути представником названого Товариства з питань порушення ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" авторських прав, зокрема, право бути представником у суді з усіма правами позивача та право одержання присудженого майна або грошей.

08.02.2006р. головним державним інспектором з питань інтелектуальної власності в Одеській області Данченком В.М. проведено перевірку дотримання ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" законодавства у сфері інтелектуальної власності, під час якої встановлено, що основним  видом діяльності ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" є надання освітніх послуг, пов'язаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до курсового професійно-технічного навчання, яке здійснюється на підставі ліцензії Міністерства освіти і науки України від 14.02.2005р. серії АБ №121709. За результатами зазначеної перевірки складено акт від 08.02.2006р. №03/06 про порушення вимог Закону України „Про авторське право та суміжні права” (далі –Закон), згідно з яким на 30 із 45 виявлених у ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" комп'ютерах встановлено неліцензійну програму АВВY FІNЕ RЕАDER 7.0 Ргоfessional Еdition.

Відповідно до ст.421 ЦК України суб'єктами права інтелектуальної і власності є: творець (творці) об'єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, винахідник тощо) та інші особи, яким належать особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності відповідно до цього Кодексу, іншого закону чи договору.

Згідно зі ст.7 Закону суб'єктами авторського права є автори творів, зазначених у частині першій статті 8 цього Закону, їх спадкоємці та особи, яким автори чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права.

Відповідно до статті 433 ЦК України та статті 8 Закону до об'єктів авторського права віднесено, зокрема, комп'ютерні програми. Статтею 18 Закону передбачено, що комп'ютерні програми охороняються як літературні твори. Така охорона поширюється на комп'ютерні програми незалежно від способу чи форми їх вираження.

Згідно з частинами першою-третьою статті 440 ЦК України, частиною першою, третьою статті 15 Закону до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать: виключне право на використання твору; виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

Виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти будь-яке використання твору іншими особами.

Відповідно до ст.427 ЦК України майнові права інтелектуальної власності можуть бути передані відповідно до закону повністю або частково іншій особі. Умови передання майнових прав інтелектуальної власності можуть бути визначені договором, який укладається відповідно до цього Кодексу та іншого закону.

Згідно з частиною першою статті 31 Закону автор (чи інша особа, яка має авторське право) може передати свої майнові права, зазначені у статті 15 цього Закону, будь-якій іншій особі повністю чи частково. Передача майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) оформляється авторським договором.

Відповідно до статті 32 Закону:

автору та іншій особі, яка має авторське право, належить виключне право надавати іншим особам дозвіл на використання твору будь-яким одним або всіма відомими способами на підставі авторського договору. Використання твору будь-якою особою допускається виключно на основі авторського договору, за винятком випадків, передбачених статтями 21-25 цього Закону;

за авторським договором про передачу виключного права на використання твору автор (чи інша особа, яка має виключне авторське право) передає право використовувати твір певним способом і у встановлених межах тільки одній особі, якій ці права передаються, і надає цій особі право дозволяти або забороняти подібне використання твору іншим особам. При цьому за особою, яка передає виключне право на використання твору, залишається право на використання цього твору лише в частині прав, що не передаються.

З огляду на те, що згідно з додатковою угодою від 01.11.2006р. №3 до ліцензійної угоди від 01.04.2006р. №01.04.Н1.06 ТОВ "Абі Софтвер" передало ТОВ "АБІ Україна" виключні права, зокрема, на відтворення, розповсюдження, відчуження програмного забезпечення, дозвіл чи заборону використовувати іншим особам програмне забезпечення, в тому числі комп'ютерну програму АВВY FІNЕ RЕАDER 7.0 Ргоfessional Еdition, на території України, а до господарського суду ТОВ "АБІ Україна" звернулося 20.11.2006р., суд не бере до уваги посилання відповідача щодо відсутності у названого Товариства права на звернення до суду з таким позовом.

За приписами статті 443 ЦК України використання твору здійснюється лише за згодою автора, крім випадків правомірного використання твору без такої згоди. Статтею 441 ЦК України передбачено способи використання твору, якими, зокрема, є відтворення будь-яким способом та у будь-якій формі, продаж, передання в найм (оренду) тощо, а також інші дії, встановлені законом.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону допускається без дозволу автора (чи іншої особи, яка має авторське право) і без виплати авторської винагороди відтворювати виключно в особистих цілях або для кола сім'ї попередньо правомірно оприлюднені твори, крім, зокрема, комп'ютерних програм, за винятком випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.

Право на вільне копіювання, модифікацію і декомпіляцію комп'ютерних програм визначено у статті 24 Закону, згідно якої застосування положень цієї статті не повинно завдавати шкоди використанню комп'ютерної програми і не повинно обмежувати законні інтереси автора та (або) іншої особи, яка має авторське право на комп'ютерну програму.

Пунктом "г" частини першої статі 52 Закону передбачено, що при порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотримання передбачених договором умов використання творів і (або) об'єктів суміжних прав, використання творів і об'єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право подавати позови про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій.

Згідно з пунктом "г" частини другої статті 52 Закону суд має право постановити рішення чи ухвалу про виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу.

В абзаці дев'ятому частини другої цієї ж статті 52 Закону зазначено, що при визначенні компенсації, яка має бути виплачена замість відшкодування збитків чи стягнення доходу, суд зобов'язаний у встановлених підпунктом "г" пункту 2 статті 52 Закону межах визначити розмір компенсації, враховуючи обсяг порушення та (або) наміри відповідача.

Для визначення суми компенсації судом досліджено розмір шкоди, завданої неправомірним використанням об'єкта авторського права, та в даному випадку суму можливої винагороди за використання спірного твору на умовах ліцензійного договору.

Виходячи з вищевикладеного сума компенсації визначена судом у розмірі можливої винагороди ТОВ "АБІ Україна" за використання програмного забезпечення, а саме комп'ютерної програми АВВY FІNЕ RЕАDER 7.0 Ргоfessional Еdition, на умовах ліцензійного договору, тобто в сумі 20898 грн.

Щодо компенсації визначеної у позові у сумі 61180 грн., то позивачем не надано обґрунтування цієї суми. Посилання позивача на використання програми АВВY FІNЕ RЕАDER 7.0 Ргоfessional Еdition в навчальному процесі відповідача спростовується робочими навчальними планами курсового професійно-технічного навчання Одеського корпоративного комп'ютерного коледжу, згідно яких не передбачено навчання з використанням вищевказаної програми.

В процесі розгляду справи судом були отримані пояснення про те, що посадові особи ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" не притягалися до адміністративної відповідальності на підставі акту перевірки від 08.02.2006р. №03/06 про порушення вимог Закону України „Про авторське право та суміжні права”.

Заява позивача щодо накладання арешту на майно та грошові кошти відповідача судом відхиляється, бо позивачем не надані докази, що невжиття заходів щодо забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Враховуючи викладене позовні вимоги обґрунтовані частково і підлягають задоволенню у сумі 20 898 грн.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" (65011, м. Одеса, вул. Успенська, 77, р/р 26004305431011, МФО 328704  в СКБ Южне ГРУ ЗАТ Приват банк м. Одеса, код ЄДРПОУ 30873816) на користь ТОВ "АБІ Україна" (03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, код ЄДРПОУ 30049726) 20898 / двадцять тисяч вісімсот дев'яносто вісім/ грн. 00коп. боргу.

3. Стягнути з ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" (65011, м. Одеса, вул. Успенська, 77, р/р 26004305431011, МФО 328704  в СКБ Южне ГРУ ЗАТ Приват банк м. Одеса, код ЄДРПОУ 30873816) на користь держави (одержувач ГУДКУ  в Одеській області МФО 828011, ЗКПО  23213460, р/р 31114095700008, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області) держмито в сумі 208 /двісті вісім/ грн. 98 коп.

4. Стягнути з ПП "Одеський корпоративний комп'ютерний коледж" (65011, м. Одеса, вул. Успенська, 77, р/р 26004305431011, МФО 328704  в СКБ Южне ГРУ ЗАТ Приват банк м. Одеса, код ЄДРПОУ 30873816) на користь держави (р/р 31217259700008 банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, символ звітності 259, код бюджетної класифікації 22050000) - 118 /сто вісімнадцять/ грн. 00коп.  за ІТЗ судового процесу.

Накази видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

5. В решті позову відмовити.

Рішення підписане 18.12.2007р. відповідно до ст. 85 ГПК України

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України

          

Суддя                                                                                       Горячук Н.О.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.12.2007
Оприлюднено29.12.2007
Номер документу1237411
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14-22-11/416-06-11397

Постанова від 08.04.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Бенедисюк І.М.

Ухвала від 17.03.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Бенедисюк І.М.

Постанова від 29.01.2008

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Жукова А.М.

Постанова від 29.01.2008

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Жукова А.М.

Рішення від 13.12.2007

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні