ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 273/2202/24
Номер провадження 1-кп/292/124/24
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року с-ще Пулини
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції кримінальне провадження №12024060530000847 від 05.09.2024 по обвинуваченню:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця м.Баранівка Баранівського району Житомирської області,
громадянина України, з повною загальною середньою освітою, одруженого,
військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , депутатом не являється, пільг та інвалідності
не має, зареєстрованого та проживаючого по
АДРЕСА_1 , не судимого
за ч.2 ст. 194 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
04 вересня 2024 року, близько 22 год. 40 хв., ОСОБА_4 , перебував за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , де у нього виник злочинний умисел, направлений на умисне знищення шляхом підпалу дерев`яної будівлі та майна Свято-Покровського храму Української православної церкви, розташованої по вул.Баранівська, 2 в с.Зеремля Звягельського району Житомирської області, яка належить релігійній громаді Свято-Покровської парафії Житомирської Єпархії Української Православної Церкви.
З метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на знищення чужого майна, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій та їх наслідків, бажаючи їх настання, ОСОБА_4 цього ж дня, близько 22 год. 45 хв., не повідомляючи про свої злочинні наміри, у свого сусіда ОСОБА_6 , проживаючого по АДРЕСА_2 , взяв 1 літр бензину в пластиковій ємності, з метою його подальшого використання для здійснення підпалу, та попрямував до місця розташування будівлі храму.
При цьому ОСОБА_4 чітко усвідомлював, що підпал будівлі храму за допомогою легкозаймистої рідини, такої як бензин, може повністю його знищити, оскільки вказана будівля виконана з дерева.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на знищення чужого майна, ОСОБА_4 підійшов до території Свято-Покровського храму Української Православної церкви, розташованої по вул.Баранівська, 2 в с. Зеремля Звягельського району Житомирської області, де переліз через паркан та наблизився до центрального входу храму.
Перебуваючи у вказаному місці, цього ж дня, близько 22 год. 55 хв., ОСОБА_4 облив бензином зовнішню частину стін будівлі Свято-Покровського храму Української православної церкви, після чого за допомогою заздалегідь підготовленої запальнички, підпалив її. В результаті умисних дій ОСОБА_4 будівля Свято-Покровського храму Української православної церкви зайнялась. Впевнившись, що розпочалась пожежа, ОСОБА_4 залишив місце вчинення кримінального правопорушення.
Внаслідок умисних злочинних дій ОСОБА_4 вогнем знищено будівлю та майно Свято-Покровського храму Української православної церкви, що по вул. Баранівська, 2 в с.Зеремля, Звягельського району Житомирської області, чим заподіяно майнової шкоди інтересам релігійної громади Свято-Покровської парафії Житомирської єпархії Української Православної Церкви.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину у вчиненому визнав повністю та вказав, що жалкує про вчинене. Надав суду показання про те, що у 2022 році призваний на військову службу по мобілізації та брав участь в бойових діях. 06.09.2023 поблизу м.Мар`янка Донецької області самовільно залишив місце розташування військового підрозділу, де проходив службу та повернувся до місця проживання в с.Зеремля Звягельського району. У селі Зеремля є церква, що належала російському патріархату і у нього як військового це викликало обурення. Неодноразово звертався до старости села з проханням закрити церкву, однак жодної реакції не було і російський патріархат продовжував користуватись храмом. 04.09.2024 у вечірній час знаходився дома та вживав алкогольні напої із знайомим ОСОБА_7 . Будучи в стані алкогольного сп`яніння, вирішив підпалити церкву, а тому у сусіда ОСОБА_6 взяв у пластиковій ємності, близько 1 літра бензину, однак для чого, останньому не повідомляв. З бензином, близько 23 год., прийшов до церкви. Перелізши через паркан і впевнившись у відсутності в церкві людей, оскільки вікна були темні, з правої сторони від центрального входу до церкви, облив бензином кут будівлі та підпалив запальничкою. Постоявши 5-10 хв. повернувся додому та ліг спати, про те, що зробив нікому не повідомляв. Через декілька годин до нього зателефонувала мати та повідомила про пожежу в церкві, якій сказав, що це він зробив. Зранку до нього приїхали працівники поліції, яким зізнався у вчиненому та в нього було вилучено запальничку, мобільний телефон з сімкартками, одяг в якому знаходився під час підпалу церкви, а саме: светр та штани. Зазначив, що під час проведення з ним слідчого експерименту бачив, що дерево, яким зовні була оздоблена церква згоріло разом з покрівлею. Які пошкодження отримала церква всередині, йому не відомо, однак після пожежі церква більше не працювала. Заподіяну підпалом шкоду, не відшкодовував і не з`ясовував її розмір.
Вина обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому злочині іншими учасниками судового засідання також не оспорюється.
За клопотанням прокурора, підтриманим обвинуваченим та захисником, суд на підставі ч.3 ст.349 КПК України, визнав фактичні обставини встановленими в судовому засіданні та вважав недоцільним дослідження доказів щодо цих обставин. При цьому суд з`ясував, що сторони кримінального провадження правильно розуміють зміст цих обставин і не має сумнівів у добровільності їх позицій та роз`яснив їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
Таким чином, суд вважає, що вина ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення доведена і кваліфікує його дії за ч.2 ст.194 КК України, як умисне знищення чужого майна вчинене шляхом підпалу.
При обранні виду і міри покарання обвинуваченому ОСОБА_4 , суд відповідно до ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого ним злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Відповідно до ст.12 КК України, обвинувачений ОСОБА_4 вчинив злочин, який відноситься до категорії тяжких.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_4 , судом не встановлено.
Суд не враховує зазначену в обвинувальному акті пом`якшуючу покарання обставину - щире каяття, оскільки вона не знайшла свого підтвердження під час розгляду справи, а запевнення в цьому обвинуваченого, суд вважає нещирим.
Виходячи із системного тлумачення законодавства, щире каяття характеризує ставлення винної особи до вчиненого нею злочину, означає, що особа не тільки визнає свою вину, а й щиро жалкує про вчинене, негативно оцінює злочин, бажає виправити ситуацію, що склалася, співчуває потерпілому, демонструє готовність понести заслужене покарання.
Разом з тим, поведінка обвинуваченого не свідчить про наявність такого каяття, оскільки у ОСОБА_4 відсутнє співчуття, він не вжив жодних дій, які б підтверджували його бажання виправити наслідки вчиненого після злочину, навіть не намагався вибачитися перед релігійною громадою та відшкодувати заподіяну шкоду.
Прокурор в судовому засіданні виступаючи в дебатах, зазначив обставину, що обтяжує покарання обвинуваченому ОСОБА_4 - вчинення кримінального правопорушення особою, що перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
Однак, сторона обвинувачення викладаючи в обвинувальному акті обвинувачення про фактичні обстави кримінального правопорушення, які він вважає встановленими та формулювання обвинувачення, не інкримінував ОСОБА_4 обтяжуючу обставину - вчинення кримінального правопорушення особою, що перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
Відповідно до ст.337 КПК України, суд самостійно не може вийти за межі висунутого обвинувачення та зазначити дану обставину, як обтяжуючу у своєму рішенні, оскільки зазначене погіршує становище особи стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.
Як особа, обвинувачений ОСОБА_4 по місцю проживання характеризується негативно, не працює, зловживає алкогольними напоями, будучи призваний на військову службу по мобілізації, самовільно залишив військову частину та більше року не виконував свій військовий обов`язок, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, вважається раніше не судимий.
Суд враховує і поведінку обвинуваченого ОСОБА_4 , який вчинив умисний тяжкий злочин, заздалегідь підготувавшись до нього та при цьому усвідомлював суспільну небезпеку підпалу у нічний час доби задля досягнення мети по знищенню майна релігійної громади, після підпалу місце злочину залишив, а підпал вчинив із застосуванням легкозаймистої рідини, що свідчить про підвищену суспільну небезпеку вчиненого ним злочину.
Для призначення справедливого покарання, суд зауважує, що таке покарання з урахуванням сьогодення - активних бойових дій в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації, має визначатися з урахуванням інтересів усіх суб`єктів кримінально-правових відносин, а також інших осіб з погляду підвищення рівня їх безпеки шляхом запобігання вчиненню нових злочинів і надання підстав правомірно очікувати відповідну протиправному діянню реакцію держави, що є важливим чинником юридичної захищеності людини.
Враховуючи вище наведені обставини, позицію прокурора, який наполягає на максимальному розмірі покарання, суд при призначенні міри покарання враховує визнання обвинуваченим вини, його участь в бойових діях, а також поведінку під час судового розгляду та вважає призначити йому покарання у виді позбавлення волі ближче до середньої межі визначеної санкцією ч.2 ст.194 КК України, оскільки лише в умовах ізоляції від суспільства можливе виправлення ОСОБА_4 та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Обвинуваченому ОСОБА_4 на підставі ст.72 КК України необхідно зарахувати в строк відбуття покарання, строк попереднього ув`язнення (затримання та перебування під вартою), а також перебування під цілодобовим домашнім арештом.
Цивільний позов по справі не заявлявся.
Питання щодо речових доказів по справі, суд вирішує у відповідності до ст.100 КПК України.
Відповідно до ст. 124 КПК України суд стягує з обвинуваченого на користь держави витрати на залучення експертів для проведення судових експертиз, а саме: судової експертизи матеріалів, речовин та виробів №СЕ-19/106-24/13897-ФХД від 25.09.2024 у розмірі 3979,50 грн.; судової експертизи матеріалів, речовин та виробів №СЕ-19/106-24/13898-ФХД від 24.09.2024 у розмірі 3029,12 грн.; судової пожежно-технічної №СЕ-19/106-24/13817-ПТ від 15.10.2024 у розмірі 7163,10 грн., а всього 14171,72 грн. (Отримувач: ГУК у Жит.Обл./ТГ м.Житомир 24060300; Банк отримувача: Казначейство України; Код ЄДРПОУ: 37976485; Рахунок: UA 448999980313010115000006797; Код класифікації доходів: 24060300).
Накладений ухвалою слідчого судді Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06.09.2024 арешт на: кофту темно-синього кольору з написом білого кольору "Champion", штани бежевого кольору, які поміщені до спецпакету 7327809, тапочки (капці) синього кольору, поміщені до спецпакету 7327792, мобільний телефон з графічним ключем на екрані марки TECNO моделі TECNOB1f з ІМЕІ1 НОМЕР_2 , ІМЕІ2 НОМЕР_3 з сім-карткою Київстар з маркуванням на сім-картці НОМЕР_4 та НОМЕР_5 з мобільним номером НОМЕР_6 та Vodafone з маркуванням на сім-картці НОМЕР_7 , яка не працює, в чохлі чорного кольору із захисним склом на екрані, який поміщений до спецпакету №PSP1416352, п`єзо запальничку червоного кольору моделі BAIDA, яка поміщена до спецпакету №PSP1416349, підлягає скасуванню.
З урахуванням тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та призначеного покарання, підстав для зміни чи скасування обраного щодо обвинуваченого ОСОБА_4 запобіжного заходу немає, а тому до набрання вироком законної сили, залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 370, 373, 374 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.194 КК України та призначити йому покарання у виді 5 (п`яти) років 6 (шести) місяців позбавлення волі.
Початок строку відбування покарання обвинуваченому ОСОБА_4 рахувати з дня приведення вироку до виконання після набрання ним законної сили.
Відповідно до ст.72 КК України зарахувати засудженому ОСОБА_4 в строк відбуття покарання, строк попереднього ув"язнення, починаючи з 05.09.2024 до 06.09.2024 (включно) та з 25.09.2024 до набрання вироком законної сили, з розрахунку, що одному дню попереднього ув`язнення відповідає один день позбавлення волі, а також зарахувати в строк відбуття покарання перебування під цілодобовим домашнім арештом з 06.09.2024 до 24.09.2024 (включно) виходячи із співвідношення, що три дні цілодобового домашнього арешту відповідають одному дню позбавлення волі.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 , до набрання вироком законної сили залишити попередній - тримання під вартою, однак не більше 60 днів, до 09 лютого 2025 року (включно).
Накладений ухвалою слідчого судді Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06.09.2024 арешт на: кофту темно-синього кольору з написом білого кольору "Champion", штани бежевого кольору, які поміщені до спецпакету 7327809, тапочки (капці) синього кольору, поміщені до спецпакету 7327792, мобільний телефон з графічним ключем на екрані марки TECNO моделі TECNOB1f з ІМЕІ1 НОМЕР_2 , ІМЕІ2 НОМЕР_3 з сім-карткою Київстар з маркуванням на сім-картці НОМЕР_4 та НОМЕР_5 з мобільним номером НОМЕР_6 та Vodafone з маркуванням на сім-картці НОМЕР_7 , яка не працює, в чохлі чорного кольору із захисним склом на екрані, який поміщений до спецпакету №PSP1416352, п`єзо запальничку червоного кольору моделі BAIDA, яка поміщена до спецпакету №PSP1416349, скасувати.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати за проведення: судової експертизи матеріалів, речовин та виробів №СЕ-19/106-24/13897-ФХД від 25.09.2024 у розмірі 3979,50 грн.; судової експертизи матеріалів, речовин та виробів №СЕ-19/106-24/13898-ФХД від 24.09.2024 у розмірі 3029,12 грн.; судової пожежно-технічної №СЕ-19/106-24/13817-ПТ від 15.10.2024 у розмірі 7163,10 грн., а всього 14171 грн. 72 коп. (Отримувач: ГУК у Жит.Обл./ТГ м.Житомир 24060300; Банк отримувача: Казначейство України; Код ЄДРПОУ: 37976485; Рахунок: UA 448999980313010115000006797; Код класифікації доходів: 24060300).
Після набрання вироком законної сили, речові докази, а саме: тапочки (капці) синього кольору, поміщені до спецпакету 7327792, кофту темно-синього кольору з написом білого кольору "Champion", штани бежевого кольору, які поміщені до спецпакету 7327809, мобільний телефон з графічним ключем на екрані марки TECNO моделі TECNOB1f з ІМЕІ1 НОМЕР_2 , ІМЕІ2 НОМЕР_3 з сім-карткою Київстар з маркуванням на сім-картці НОМЕР_4 та НОМЕР_5 з мобільним номером НОМЕР_6 та Vodafone з маркуванням на сім-картці НОМЕР_7 , яка не працює, в чохлі чорного кольору із захисним склом на екрані, який поміщений до спецпакету №PSP1416352, п`єзо запальничку червоного кольору моделі BAIDA, яка поміщена до спецпакету №PSP1416349, які зберігаються у кімнаті зберігання речових доказів Звягельського РВП ГУНП в Житомирській області, повернути власнику - ОСОБА_4 .
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо він не скасований, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок суду до Житомирського апеляційного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити засудженому та прокурору.
Учаснику, який не був присутнім в судовому засіданні, копія вироку надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Червоноармійський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123741432 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Умисне знищення або пошкодження майна |
Кримінальне
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Лотуга В. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні