13.12.24
Справа № 635/6120/24
Провадження № 2-о/635/135/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2024 року смт. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Назаренка О.В.,
присяжних: Мухтарова Ю.Х., Бондаренко Г.В.,
за участю секретаря судового засідання - Літінської Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
заявник ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Лаєвської М.Л., звернувся до суду із заявою, якою просить визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над ним опіку та призначити опікуном недієздатної особи онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви представник заявника зазначає, що ОСОБА_2 є його рідним дідом, після перенесених інсультів має когнитивні порушення, потребує постійного стороннього догляду та нагляду, оскільки за своїм психічним станом не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними. Заявник є найближчим працездатним родичом ОСОБА_2 , батько заявника ОСОБА_3 є особою з інвалідністю, за своїм станом здоров`я не має можливості доглядати свого батька та бути його опікуном.
У судове засідання заявник та представник заявника не з`явилися, представник заявника ОСОБА_4 подала заяву про розгляд справи у її відсутність та ухвалення рішення про задоволення заяви у повному обсязі. В своїй заяві представник заявника зазначила, що висновком судової психіатричної експертизи було встановлено, що ОСОБА_2 за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Орган опіки та піклування надав подання про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном психічно хворого діда. Таким чином, є всі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Представник особи, стосовно якої вирішується питання про визнання недієздатною,адвокат Скробот В.А., в судове засідання не з`явилася, через підсистему «Електронний суд» надала суду заяву, якою просила розглядати справу у її відсутність, зазначила, що під час судового розгляду справи висновком судової психіатричної експертизи встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок свого психічного стану нездатний усвідомлення значення своїх дій та керувати ними. Орган опіки та піклування подав до суду подання про доцільним призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 . Представник особи, щодо якої вирішується питання, вважала доцільним та таким, що відповідає інтересам психічно хворої особи визнання ОСОБА_2 недієздатним та призначення його онука ОСОБА_1 опікуном.
Представник органу опіки та піклування Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області у судове засідання не з`явився. Орган опіки та піклування гадав подання про доцільність призначення заявника опікуном ОСОБА_2 та просив розглянути це питання у відсутність представника заінтересованої особи.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 20.07.1973 року Орджонікідзевським відділом ЗАГС в. Харкова, ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 21.02.1997 року Міським відділом РАЦС в. Харкова, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, заявник є онуком особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною та призначення опіки.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 в 2023 році двічі проходив стаціонарне лікування в інсультному відділенні з неврологічними ліжками в КП «Мереф`янська центральна районна лікарня». Наслідком інсульту стали когнитивні порушення, «Параноідний синдром» (F 07.8) Інші органічні розлади особистості та поведінки внаслідок захворювань, травм і дисфункції мозку. Синдром надцінних ідей»;
Згідно висновку КНП Харківської районної ради «Центр первинної медичної допомоги № 3» № 782 від 17 листопада 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має когнитивні порушення, унаслідок яких він потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Згідно висновку лікарсько-консультативної комісії КНП Харківської районної «Центр первинної медичної допомоги № 3» ради від 17 листопада 2023 року ОСОБА_2 потребує постійної сторонньої допомоги.
Згідно довідки про зареєстрованих осіб від 05.06.2024 № 852, ОСОБА_2 проживає разом з онуком ОСОБА_1 та сином ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається довідки серії МСЕ № 149290 ОСОБА_3 має інвалідність ІІІ групи (інвалідність з дитинства) з 01.04.1993 року.
Як вбачається з подання Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області від 09.09.2024 № П-911/03-13, ОСОБА_2 проживає в будинку за адресою: АДРЕСА_1 разом з онуком, сином та дружиною. Будинок зі зручностями в наявності опалення індивідуальне газове, електропостачання, гаряча та холодна вода, водовідведення, санвузол. ОСОБА_2 має власну кімнату, яка облаштована всім необхідним. Заявник характеризується позитивно, медичних протипоказань щодо здійснення обов`язків опікуна не має.
Згідно Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ОСОБА_1 станом на 16.08.2024 року не має незнятої чи непогашеної судимості
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 802 від 20.11.2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі судинної деменції. Відповідно до свого психічного стану нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Згідно ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
За правилами ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до частини 1 статті 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно зі статтею 58 ЦК України опіка встановлюється, зокрема, над фізичними особами, які визнані недієздатними.
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (частина 1 статті 60 ЦК України).
Положеннями статті 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
При призначенні опікуна важливі та обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Вирішуючи питання про призначення повнолітній особі опікуна або піклувальника, суд не діє самостійно. Орган опіки та піклування зобов`язаний подати до суду висновок про необхідність встановлення опіки та піклування щодо повнолітньої особи.
Документами, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна, є довідки про стан здоров`я майбутнього опікуна, довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов`язків про опіку, акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов`язки, довідка лікувальної установи про відсутність в сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки.
Орган опіки та піклування Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , який за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
За таких обставин, проаналізувавши матеріали справи, вимоги законодавства, суд вбачає достатніми підстави для задоволення заяви в частині призначення заявника опікуном над недієздатним ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 299-300, 351-352, 354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа:орган опікита піклуванняБезлюдівської селищноїради Харківськогорайону Харківськоїобласті провизнання особинедієздатною,встановлення опікита призначенняопікуна задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити його опікуном онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначити два роки з наступного дня після дня набрання рішенням суду законної сили.
Роз`яснити учасникам справи, що дане рішення суду не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ;
представник заявника: адвокат Лаєвська МаринеЛеніківна,РНОКПП: НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ;
заінтересована особа:
Орган опіки та пілкування Безлюдівської селищної ради, код ЄДРОПОУ: 04396555, місце знаходження вул. Зміївська, 48, смт. Безлюдівка, Харківська область, 62489;
особа, щодо якої розглядається заява: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 ;
представник особи, щодо якої розглядається заява; адвокат Скробот Вікторія Анатоліївна, РНОКПП: НОМЕР_6 ,
АДРЕСА_3 .
Суддя О.В.Назаренко
Присяжні Ю.Х.Мухтарова
Г.В.Бондаренко
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123743327 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Назаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні