Постанова
від 28.11.2024 по справі 914/1113/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2024 р. Справа №914/1113/24

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючої суддіОрищин Г.В.,

суддівГалушко Н.А.

Желіка М.Б.

секретар судового засідання Хом`як Х.А.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальність «УКМІТ»

на рішення Господарського суду Львівської області від 30.08.2024 (повний текст рішення складено 09.09.2024, суддя Кітаєва С.Б.)

у справі № 914/1113/24

за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальність «УКМІТ», м.Київ

про стягнення 610334,41 грн

за участю представників:

від позивача Ділай Т.М.

від відповідача не з`явились

ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ЗРУ Держприкордонслужби України) звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальність (далі ТОВ) «УКМІТ» 235567,64 грн пені та 374766,77 грн штрафу за неналежне виконання зобов`язань за договором будівельного підряду №5-23 від 23.08.2023.

Розглянувши позовні вимоги ЗРУ Держприкордонслужби України, Господарський суд Львівської області в рішенні від 30.08.2024 задоволив такі та стягнув з ТОВ «УКМІТ» на користь позивача 235567,64 грн пені та 374766,77 грн штрафу; за рахунок відповідача позивачу відшкодовано судовий збір.

Задовільняючи позовні вимоги місцевий господарський суд виходив з того, що позивач та відповідач у договорі №5-23 від 23.08.2023 року, зокрема в п. 4.3, дійшли згоди та визначили, що виконання будівельних робіт генпідрядником на об`єкті повинно здійснюватися у строки, визначені календарним графіком виконання робіт, який затверджено сторонами у додатку №3 до вказаного договору. Посадовими особами Західного регіонального управління була здійснена перевірка ходу, якості, вартості та обсягів будівельних робіт, за результатами якої було встановлено недотримання генпідрядником графіку виконання робіт, що підтверджується протоколом виробничої наради №1 від 03.10.2023. Водночас, суд встановив, що відповідач порушив строки виконання договору будівельного підряду, не обґрунтувавши та не надавши суду, при цьому, доказів поважності причин пропуску такого строку. Таким чином, суд, з врахуванням, п. 13.6 договору, а також ст. 230 ГК України, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

ТОВ «УКМІТ» не погодилось з ухваленим рішенням місцевого господарського суду та оскаржило його в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі відповідач покликається на недобросовісність позивача та зазначає, що ТОВ «УКМІТ» не було обізнане про проведення ТОВ «Євроекспертиза», на замовлення позивача, експертизи проектно-кошторисної документації об`єкта «Капітальний ремонт спального корпусу № 6 санаторію «Прикордонник-Немирів», а саме проєкта перепланування 1 поверху спального корпусу № 6 вказаного санаторію. Для проведення коригування проектно-кошторисної документації замовник зобов`язаний був одержати письмове звернення від підрядника, однак ТОВ «УКМІТ» не надавав ЗРУ Держприкордонслужби України жодних письмових звернень для проведення коригування кошторису. Разом з тим, відповідач зазначає, що позивач вимагав від підрядника оплатити вказаний експертний висновок. однак така оплата експертних висновків підрядною організацією заборонена законом. На переконання скаржника, позивач таким чином, хотів уникнути відповідальності за скоєні неправомірні дії, звинувативши ТОВ «УКМІТ» у вчиненні таких. Водночас, на думку скаржника, ЗРУ Держприкордонслужби України планувало розірвання спірного договору, задля уникнення відповідальності перед керівництвом за свою недбалість, що призвело до нанесення збитків державі, а тому не оплачувало виконані ТОВ «УКМІТ» роботи за договором будівельного підряду № 5-23 від 22.08.2023. З огляду на вказане, відповідач просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення місцевого господарського суду, а його позовні вимоги задоволити.

Позивач, скориставшись своїм правом, наданим ст. 263 ГПК України, подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив доводи скаржника, зазначивши, що судом першої інстанції встановлені фактичні обставини справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги. Так, позивач вказує таке:

- одночасно із укладенням договору між позивачем та відповідачем було підписано додатки до вказаного договору за №№ 1, №2, та 3, в якому,зокрема, сторони погодили графік виконання робіт. Роботи, які є предметом цього договору, відповідно до затвердженого плану фінансування об`єкту здійснюються генпідрядником в термін до 01.12.2023 року згідно з календарним графіком виконання робіт, що є додатком до цього договору. Таким чином, зобов`язання, які виникли у відповідача по справі належним чином обґрунтовані та підтверджуються матеріалами справи;

- Західне регіональне управління проводило моніторинг виконання будівельних робіт, в ході якого було встановлено недотримання генпідрядником графіку виконання робіт. Позивач неодноразово звертався до відповідача з листами, в яких просив відповідача дотримуватися графіку виконання робіт. Однак, такі листи були залишені підрядником без відповіді та задоволення;

- 03.10.2023 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , в присутності представника ТОВ «УКМІТ» було здійснено огляд об`єкта будівництва для проведення моніторингу виконання будівельних робіт, в ході якого було встановлено, що з боку генпідрядника має місце порушення умов договору в частині погоджених у графіку виконання робіт строків і обсягів виконання робіт. За результатами проведених позивачем заходів було скликано виробничу нараду по спірному об`єкту будівництва, в ході якої комісія констатувала, що завершення робіт у терміни, встановлені договором, та введення об`єкту в експлуатацію в 2023 році стає неможливим;

- з метою досудового врегулювання спору, 11.10.2023 року позивач надіслав претензію №72/8942-23-Вих про сплату неустойки, у зв`язку з неналежним виконанням обов`язків за договором будівельного підряду №5-23 від 23.08.2023 року, а саме пені у сумі 235567,64 грн. за період з 23.08.2023 по 05.10.2023 та 7% штрафу - у сумі 374766,77 грн. Відповідач, листом від 26.10.2023, повідомив позивача про те, що роботи по договору №5-23 від 23.08.2023 виконуються згідно графіку виконання робіт. Однак, зі змісту листа не вбачається скерування позивачу разом із листом додатків, зокрема актів здачі приймання виконаних робіт, довідок про вартість виконаних робіт встановленої форми на підтвердження викладених обставин.

Таким чином, вказані вище обставини відповідач в апеляційній скарзі не спростував і не заперечив, доказів зворотнього матеріали апеляційної скарги не містять. Відтак, на переконання позивача, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду без змін.

Процесуальний хід розгляду апеляційної скарги відображено у відповідних ухвалах Західного апеляційного господарського суду.

В дане судове засідання прибув представник позивача, який підтримав доводи, наведені у відзиві на апеляційну скаргу та заперечив вимоги апеляційної скарги.

Відповідач участі уповноваженого представника в дане судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги шляхом надіслання відповідних ухвал до його електронного кабінету.

З огляду на строки розгляду апеляційної скарги, визначені ст. 273 ГПК України, враховуючи, що ухвалами суду апеляційної інстанції участь уповноважених представників в судовому засіданні обов`язковою не визнавалась, судова колегія, порадившись на місці, ухвалила розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача.

Розглянувши доводи апеляційної скарги в сукупності з відзивом на неї, дослідивши матеріалами справи, судова колегія встановила таке:

ІНФОРМАЦІЯ_2 (замовник) 23.08.2023 року уклало з ТОВ «УКМІТ» (генпідрядник) договір за № 5-23 на виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів», за умовами якого генпідрядник, на свій ризик власними і залученими силами та засобами, відповідно до проектно-кошторисної документації, з відповідною державним нормами якістю, зобов`язався якісно виконати будівельні роботи по об`єкту: Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» за адресою: Львівська область, Яворівський район, смт. Немирів, вул. Курортна, 25 (за кодом ДК 021:2015: 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація) та спільно із замовником передати в обумовлені договором строки об`єкт експлуатуючій організації. В свою чергу, замовник зобов`язався передати генпідряднику затверджену проектно-кошторисну документацію, надати йому доступ до об`єкта, прийняти якісно виконані роботи та оплатити їх.

Основні параметри, склад та обсяги робіт, які є предметом цього договору визначаються на підставі тендерної документації замовника. (п.1.2 договору).

За умовами п.1.5 договору роботи, які є предметом цього договору, виконуються відповідно з календарним графіком виконання робіт (додаток №3), який є невід`ємною частиною цього договору.

Договірна ціна, у відповідності до п. 2.2 договору, сформована генпідрядником по об`єкту є динамічною і становить 5353810,99 грн, в тому числі ПДВ-892301,83 грн.

Обсяг робіт на 2023 рік визначений згідно з виділеними бюджетними коштами і складає 5353810,99 грн. (п`ять мільйонів триста п`ятдесят три тисячі вісімсот десять гривень 99 коп), у тому числі податок на додану вартість 892301,83 грн (вісімсот дев`яносто дві тисячі триста одна гривня 83 коп.), за програмою КПКВК 1002030 «Забезпечення виконання завдань, функцій та підготовка кадрів Державної прикордонної служби України» на 2023 рік (п.2.20 договору).

За умовами п. 3.1.2 договору, замовник має право здійснювати у будь-який час, не втручаючись у господарську діяльність генпідрядника, технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.

У п.п.3.1.4 - 3.1.7 договору встановлено, що замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків, якщо генпідрядник своєчасно не розпочав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення їх у строк, визначений договором, стає неможливим, за умови виконання замовником в повному обсязі своїх зобов`язань передбачених цим договором; якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином або у визначений строк, замовник має право призначити генпідряднику строк для усунення недоліків, а в разі невиконання генпідрядником цієї вимоги - відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок генпідрядника; відмовитися від договору в будь-який час до закінчення виконання робіт (будівництва об`єкта), оплативши генпідряднику виконану частину робіт з відшкодуванням збитків, завданих такою відмовою, при цьому наявність та розмір збитків доводиться генпідрядником; ініціювати внесення змін у договір, вимагати розірвання договору та відшкодування збитків за наявності істотних порушень генпідрядником умов договору.

Генпідрядник, в свою чергу, у відповідності до п.п.3.4.1, 3.4.3, 3.4.5, 3.4.6, 3.4.7., 3.4.15, 3.4.16, 3.4.19, договору зобов`язаний: розпочати виконання робіт в терміни визначені п. 4.1. договору; в разі призупинення робіт зі своєї вини або за ініціативи замовника, протягом 5-ти календарних днів з дня отримання письмового повідомлення від замовника відновити роботи; виконати будівельно-монтажні роботи, придбати обладнання та виконати його монтаж у термін, визначений цим договором; Одержати встановлені законодавством дозволи на виконання окремих видів робіт; Передати замовнику, в порядку передбаченому законодавством та договором підряду, закінчені роботи (об`єкт будівництва); забезпечити ведення та передачу Замовнику в установленому порядку документів про виконання договору; інформувати в установленому порядку замовника про хід виконання зобов`язань за договором та невідкладно повідомляти замовника, у разі виникнення обставин, що перешкоджають його виконанню, а також про заходи, необхідні для їх усунення.

Генпідрядник зобов`язується розпочати виконання робіт, передбачених цим договором протягом 3-х календарних днів після підписання договору, але не раніше отримання документу, що дає право на виконання будівельних робіт відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності. (п.4.1. договору).

Роботи, які є предметом цього договору, відповідно до затвердженого плану фінансування об`єкту здійснюються генпідрядником в термін до 01.12.2023 року згідно з календарним графіком виконання робіт, що є додатком до цього договору. ( п.4.3 договору).

Відповідно до п.4.6 договору, календарний графік виконання робіт на поточний рік складається після надходження кошторису від розпорядника державних коштів виходячи з розрахунку фактичного фінансування.

Роботи і матеріальні ресурси, що використовуються генпідрядником для їх виконання, повинні відповідати державним стандартам, будівельним нормам і правилам, іншим нормативним документам, проектній документації і договору( п.6.1 договору).

Генпідрядник гарантує досягнення об`єктом будівництва визначених у проектно-кошторисній документації показників і можливість експлуатації об`єкта відповідно до цього договору протягом гарантійного строку, визначеного чинним законодавством України (п.6.2 договору).

У разі виявлення протягом гарантійних строків у закінчених роботах (об`єкті) недоліків (дефектів), замовник письмово повідомляє про це генпідрядника і запрошує його для складання акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо генпідрядник не з`явиться без поважних причин у визначений у запрошенні строк, замовник має право залучити до складання акта незалежних експертів, повідомивши про це генпідрядника. (п.6.3 договору).

Відповідно до п.7.1 договору, генпідрядник зобов`язаний забезпечити роботи матеріальними ресурсами, відповідати за їх якість і відповідність вимогам, встановленим нормативними документами та проектною документацією.

Відповідно до п.8.2. договору генпідрядник виконує підготовчі роботи, необхідні для використання будівельного майданчика (фронту робіт).

Генпідрядник завчасно, у письмовій формі, інформує замовника про можливе сповільнення або призупинення виконання робіт через незалежні від нього обставини. Замовник, у межах своїх повноважень, зобов`язаний вжити заходів для усунення цих обставин. (п.8.6 договору).

Відповідно до п.8.7 договору, генпідрядник зобов`язаний інформувати замовника про: хід виконання робіт, у тому числі про відхилення від графіка їх виконання ( причини та здійснені заходи щодо усунення відхилення); забезпечення виконання робіт матеріальними ресурсами, машинами та механізмами; виникнення нещасних випадків на будівельному майданчику; перевірки контролюючих та правоохоронних органів об`єкту будівництва; інші випадки передбачені договором.

Договір вважається виконаним, якщо генпідрядник виконав всі, передбачені договором роботи у строк, визначений графіком виконання робіт (додаток 3) та якщо замовником встановлено, що такі роботи повністю відповідають вимогам чинного законодавства України, ДСТУ, ДБН, Настановам, технічним умовам та договору (п.8.13 договору).

Відповідно до п. 10.5 договору замовник приймає у генпідрядника виконані роботи шляхом підписання акта приймання-здачі виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт та витрат (форма КБ-3), які надаються генпідрядником замовнику щомісячно, не пізніше 25 числа кожного місяця. Замовник перевіряє надані документи і в разі відсутності зауважень протягом п`яти робочих днів з моменту повідомлення генпідрядником замовника про готовність робіт до здачі, підписує акти та оплачує їх з урахуванням плану фінансування, при наявності та в межах коштів, які зараховано на рахунок замовника по об`єкту на дату підписання актів. По закінченню всього комплексу робіт генпідрядник направляє замовнику загальний акт приймання-здачі виконаних робіт. В акті зазначається перелік робіт, виконання яких підтверджується актами форма №КБ-2в, КБ-3. В разі підписання документів, що підтверджують виконання робіт та відсутності зауважень до виконаних робіт, такі роботи вважаються виконаними з дня отримання таких документів (п. 10.6, 10.8 договору).

Згідно з п.13.1, 13.2, 13.3 договору, генпідрядник несе повну матеріальну відповідальність за збереження виконаних робіт, наслідки їх пошкодження або знищення. Після підписання акту приймальної комісії відповідальність за збереження виконаних робіт несе замовник. Усі майнові претензії сторони вирішують за взаємною згодою. Усі спори між сторонами, щодо яких не було досягнуто згоди, розв`язуються відповідно до законодавства України в господарському суді. Виплата пені та штрафних санкцій не звільняє від виконання своїх договірних зобов`язань або усунення порушень.

Пунктом 13.5. договору визначено, що за порушення умов цього договору щодо якості робіт генпідрядник сплачує замовнику штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісно виконаних робіт.

За перевищення передбачених календарним графіком і цим договором строків закінчення робіт, які становлять предмет договору, генпідрядник сплачує замовнику пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості робіт по яких допущено прострочку виконання за кожний день прострочення до повного виконання генпідрядником своїх зобов`язань, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості. Строк позовної давності щодо стягнення пені та штрафу становить п`ять років (п.13.6 договору).

У разі якщо генпідрядник у термін, визначений п. 4.1 цього договору, не приступив до виконання робіт, які є предметом цього договору, без обґрунтованих на те причин, замовник має право розірвати договір. При цьому, договір вважається розірваним після прийняття такого рішення замовником, але не раніше дня направлення письмового повідомлення про розірвання договору на адресу генпідрядника або вручення такого повідомлення безпосередньо повноважному представнику генпідрядника (п.13.7 договору).

В п. 16.4. договору сторони погодили, що замовник може порушити питання про розірвання договору за наступних обставин: - порушення провадження у справі про банкрутство генпідрядника; - порушення генпідрядником календарного графіку виконання робіт, які є предметом цього договору. При цьому, порушенням календарного графіку виконання робіт, вважається недодержання генпідрядником плану виконання видів та обсягів робіт, незабезпечення необхідної чисельності робітників відповідної кваліфікації. - неодноразове, суттєве порушення генпідрядником будівельних норм і правил, вимог проектної документації, відхилення від проектних рішень, зафіксоване та оформлене належним чином.

Сторона, з вини якої припиняються роботи або розривається договір, зобов`язана компенсувати іншій стороні витрати і шкоду, зумовлені цими обставинами. Сторона, яка зазначає про завдання їй збитків, повинна надати докази їх спричинення іншій стороні. Усі документи і розрахунки для здійснення кінцевих взаєморозрахунків у разі розірвання договору пред`являються зацікавленою стороною протягом десяти календарних днів з моменту прийняття такого рішення. Впродовж десяти днів після пред`явлення необхідних документів і розрахунків проводиться їх оплата або подається обґрунтована відмова. ( п.16.5 Договору).

Відповідно до п.21.1 договору, строк дії договору - це час, протягом якого сторони будуть здійснювати свої права та виконувати свої обов`язки відповідно до договору. Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2023 року, але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

У п.21.3. договору сторони дійшли згоди, що закінчення дії строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Одночасно із укладенням договору між позивачем та відповідачем було підписано додаток № 1 до договору №5-23 від 23.08.2023 «Договірна ціна та локальні кошториси» на 49 арк. в 1 прим; додаток №2 «План фінансування» на 1 арк. в 1 прим.; додаток №3 «Графік виконання робіт» на 1 арк. в 1 прим.

Як вбачається з додатку №3 до договору «Графік виконання робіт» код ДК 021:2015-45453000-7 «Капітальний ремонт і реставрація» Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію Прикордонник-Немирів за адресою: Львівська область, Яворівський район , смт. Немирів, вул. Курортна, 25 демонтажні роботи мають виконуватися з 25.08.2023 по 15.11.2023 року; цегляна кладка стін з 10.09.2023 по 15.11.2023 року, облицювальні роботи з 25.09.2023 по 01.12.2023 року, виготовлення та монтаж поручнів сходових клітин з 30.08.2023 по 01.12.2023 року, виготовлення та монтаж балконних поручнів з 05.09.2023 по 01.12.2023 року, сходові клітини ганок з 05.10.2023 по 01.12.2023 року, зовнішні роботи з 05.09.2023 по 01.12.2023 року, опорядження фасадів з 10.09.2023 по 01.12.2023 року.

Роботи, які є предметом цього договору, відповідно до затвердженого плану фінансування об`єкту здійснюються Генпідрядником в термін до 01.12.2023 року згідно з календарним графіком виконання робіт, що є додатком до цього договору.

З матеріалів справи вбачається, що позивач проводив моніторинг виконання будівельних робіт, у строки затверджені графіком виконання робіт, за результатами якого звертався до підрядника з відповідними листами. Так, зокрема, листом №72/7782-23-Вих від 07.09.2023, позивач повідомив відповідача про те, що 06 вересня 2023 року було здійснено огляд об`єкта будівництва для проведення моніторингу виконання будівельних робіт та в ході обстеження було встановлено недотриманням генпідрядником графіку виконання робіт. Замовник у листі повідомляв, що наявний стан виконання робіт свідчать про можливе порушення визначених термінів введення об`єкта в експлуатацію, що в свою чергу може призвести до порушення основних умов договору. Враховуючи вищезазначене, позивач вимагав від відповідача в найкоротші терміни вжити заходів, зокрема, щодо неухильного дотримання термінів виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва згідно графіку виконання робіт у додатку №3 до договору №5-23.

Листом №72/8230-23-Вих від 21.09.2023, позивач повідомив відповідача про те, що відповідно до графіку виконання робіт по об`єкту «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» станом на 20 вересня 2023 року на об`єкті повинні були виконуватися наступні будівельні роботи: демонтажні роботи з 25 серпня 2023 року ; виготовлення та монтаж поручнів сходових клітин з 30 серпня 2023 року; виготовлення та монтаж балконних поручнів з 05 вересня 2023 року; зовнішні роботи з 05 вересня 2023 року; опорядження фасадів з 10 вересня 2023 року; цегляна кладка стін з 10 вересня 2023 року. У листі позивач констатував, що наявний стан виконання робіт свідчить про порушення визначених термінів виконання робіт та введення об`єкта в експлуатацію, що в свою чергу, призведено до порушення умов договору. Відтак, Західне регіональне управління зверталось цим листом до відповідача з вимогою щодо належного виконання умов Договору №5-23 від 23 серпня 2023 року та вимагало виконати роботи у відповідності до календарного плану виконання робіт.

Однак, вказані листи відповідачем залишено без відповіді, а відтак, вжиті заходи Західним регіональним управлінням щодо належного виконання зобов`язань ТОВ «УКМІТ» результату не дали.

03.10.2023 посадовими особами ЗРУ Держприкордонслужби України, в присутності представника ТОВ «УКМІТ» було здійснено огляд об`єкта будівництва для проведення моніторингу виконання будівельних робіт. В ході обстеження було встановлено, що з боку генпідрядника має місце порушення умов договору в частині погоджених у графіку виконання робіт строків і обсягів виконання робіт.

За результатами проведених позивачем заходів було скликано виробничу нараду по об`єкту будівництва «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» за адресою: Львівська область, Яворівський район, смт.Немирів, вул. Куротна, 25», яка відбулася за участю заступника директора ТОВ «УКМІТ» Андрія Душенка, результати якої оформлено протоколом №1, в якому зафіксовано порушення підрядником графіку виконання етапів робіт згідно договору №5-23 від 23.08.2023 року, а саме:

-роботи по виготовленню та монтажу поручнів сходових клітин повинні були розпочатися з 30 серпня 2023 року. На даний час не розпочато навіть підготовчі роботи;

-роботи з виготовлення та монтажу балконних поручнів повинні були розпочатися з 05 вересня 2023 року. На даний час роботи не проводяться;

-зовнішні роботи ( благоустрій прилеглої території до будівлі спального корпусу №6, улаштування відмостки тощо) повинні були розпочаті з 05 вересня 2023 року. На даний час роботи не проводяться;

-опорядження фасадів повинні були розпочаті з 10 вересня 2023 року. На даний час роботи не проводяться;

-роботи з цегляної кладки стін повинні були розпочаті з 10 вересня 2023 року. На даний час роботи не проводяться;

-облицювальні роботи повинні були розпочаті з 25 вересня 2023 року. На даний час роботи не проводяться.

Комісія констатувала, що завершення робіт у терміни, встановлені договором, та введення об`єкту в експлуатацію в 2023 році стає неможливим.

Уповноважений представник відповідача (ТОВ «УКМІТ») Андрій Душенко з викладеними у протоколі обставинами ознайомився без жодних зауважень та заперечень, про що свідчить вчинений ним запис на вказаному документі.

Оскільки, відповідачем належним чином своїх зобов`язань не виконано, позивачем було надіслано ТОВ «УКМІТ» повідомлення №72/8810-23-Вих від 06.10.2023 про відмову від договору будівельного підряду №5-23 від 23.08.2023 року, у зв`язку з невиконанням будівельних робіт у строки погоджені в графіку виконання робіт, які є невід`ємною частиною договору. Договір, як зазначалось у повідомленні, вважати розірваним з дня направлення даного письмового повідомлення про відмову від договору на адресу генпідрядника, тобто з 06.10.2023 року.

З метою досудового врегулювання спору, 11.10.2023 року позивач надіслав претензію №72/8942-23-Вих про сплату неустойки, у зв`язку з неналежним виконанням обов`язків за договором будівельного підряду №5-23 від 23.08.2023 року, а саме пені у сумі 235 567,64 грн. за період з 23.08.2023 по 05.10.2023 та 7% штрафу- у сумі 374 766,77 грн. шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок позивача. Позивач повідомляв відповідача, що у випадку невиконання вказаної претензії чи не надання відповіді у строк, встановлений ст.222 Господарського кодексу України, він залишає за собою право на звернення до суду за захистом своїх майнових прав.

Відповідач, листом від 26.10.2023 (№27582-23-Вих від 30.10.2023), повідомив позивача про те, що роботи по договору №5-23 від 23.08.2023 на об`єкті спальний корпус №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» за адресою: Львівська область, Яворівський район, смт. Немирів, вул. Курортна, 25 виконуються згідно графіку виконання робіт. Станом на 25.09.2023 були виконані повністю демонтажні роботи, виготовлені дверні прорізи з укосами на суму 201420,00 грн, однак оплата за виконані роботи не була проведена. Однак, зі змісту листа не вбачається скерування позивачу разом із листом додатків, зокрема актів здачі приймання виконаних робіт, довідок про вартість виконаних робіт встановленої форми на підтвердження викладених обставин.

У клопотанні про поновлення строків подання доказів від 15.07.2024 (вх.№18143/24 від 16.07.2024), позивач зазначив, що відповідно до п.8.1 та п.4.1 договору №5-23 від 23.08.2023 року на виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» за адресою: Львівська область, Яворівський район, смт. Немирів, вул. Курортна, 25 ТОВ «УКМІТ» (генпідряднику) будівельний майданчик та дозвіл на виконання будівельних робіт не передавався, оскільки вони були у розпорядженні останнього, та були передані ще у 2019 році по договору будівельного підряду №26-19 від 06.08.2019 року на виконання будівельних робіт. Вкзане відповідач підтверджує такими документами: дозвіл на виконання будівельних робіт від 09.10.2019 року № ЛВ 112192822046, акт приймання-передачі будівельного майданчика по об`єкту «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» за адресою: Львівська область, Яворівський район, смт. Немирів, вул. Курортна, 25», договір будівельного підряду №26-19 від 06.08.2019 року на виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» за адресою: Львівська область, Яворівський район, смт. Немирів, вул. Курортна, 25».

Вказані обставини відповідач не спростував і не заперечив. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

З огляду на те, що ТОВ «УКМІТ» порушило строки виконання робіт за договором, позивач, на підставі ч.2 ст.231 ГК України та п.13.6 договору, нарахував генпідряднику за період з 23.08.2023 по 05.10.2023 пеню у розмірі 235 567,64 грн., та 7% штрафу у розмірі 374766,77 грн, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам і матеріалам справи, судова колегія вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення відсутні з огляду на таке:

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За умовами ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зобов`язання, у відповідності до ст. 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи, 23 серпня 2023 року між ІНФОРМАЦІЯ_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКМІТ» укладено договір № 5-23 на виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт спального корпусу №6 санаторію «Прикордонник-Немирів» .

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (ст. 837 Цивільного кодексу України).

Відповідно до 839 цього ж кодексу підрядник зобов`язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб.

За умовами ст. 844 Цивільного кодексу України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов`язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 846 цього ж кодексу строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно, згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Приписами ч. 1 ст. 846, ч.ч. 2, 4 ст.849 Цивільного кодексу України врегульовано, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

З матеріалів справи слідує, що позивач та відповідач у договорі №5-23 від 23.08.2023 року, зокрема в п. 4.3 дійшли згоди та визначили, що виконання будівельних робіт генпідрядником на об`єкті повинно здійснюватися у строки, визначені календарним графіком виконання робіт.

У додатку №3 до договору №5-23 від 23.08.2023 року сторонами затверджено графік виконання робіт.

Відповідно до ст. 849 Цивільного кодексу України замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника. Замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.

Посадовими особами Західного регіонального управління здійснювалась перевірка ходу, якості, вартості та обсягів будівельних робіт, за результатами якої було встановлено недотримання генпідрядником графіку виконання робіт, що підтверджується протоколом виробничої наради №1 від 03.10.2023 р.

Якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором. За наявності у роботі істотних відступів від умов договору підряду або інших істотних недоліків замовник має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків ( ст. 852 ЦК України).

Відповідно до частини 1 та 2 статті 598 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

За умовами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, у відповідності до ч.3 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір є відповідно розірваним або зміненим.

В пункті 13.7 договору сторони погодили, що у разі якщо генпідрядник у термін, визначений п. 4.1 цього договору, не приступив до виконання робіт, які є предметом цього договору, без обґрунтованих на те причин, замовник має право розірвати договір. При цьому, договір вважається розірваним після прийняття такого рішення Замовником, але не раніше дня направлення письмового повідомлення про розірвання договору на адресу генпідрядника або вручення такого повідомлення безпосередньо повноважному представнику генпідрядника.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач скористався своїм правом на відмову від договору в односторонньому порядку, надіславши 06.10.2023 відповідачу повідомлення про відмову від договору будівельного підряду №5-23 від 23.08.2023 року, що не спростовано відповідачем належними та допустимими доказами.

Відповідно до ч.2 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.

Разом з тим, відповідачем ні суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції не було подано жодних доказів, які б підтвердили наявність об`єктивних обставин, що не залежали від сторін (в тому числі й від відповідача), які вплинули на строк виконання останнім зобов`язань за договором в частині строків виконання робіт. Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач порушив взяті на себе зобов`язання в частині строків виконання робіт, обумовлених договором №5-23 від 23.08.2023 р.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 611, 612 ЦК України).

Відповідно до вимог статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).

Стаття 549 Цивільного кодексу України визначає, що неустойкою (пенею, штрафом) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

В п. 13.6 договору йдеться про те, що за перевищення передбачених календарним графіком і цим договором строків закінчення робіт, які становлять предмету договору, генпідрядник сплачує замовнику пеню у розмірі 0,1 відсотка вартості робіт, по яких допущено прострочку виконання за кожний день прострочення до повного виконання генпідрядником своїх зобов`язань, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Усі спори між сторонами, щодо яких не було досягнуто згоди розв`язуються відповідно до законодавства України в господарському суді (п.13.2 договору).

Частина 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачає, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч. 2 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо порушено господарське зобов`язання, в якому хоча б одна сторона є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов`язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов`язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення строків виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Згідно з п. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Право встановити в договорі розмір та порядок нарахування штрафу та можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов`язань надано сторонам частинами другою та четвертою статті 231 ГК України. В інших випадках порушення виконання господарських зобов`язань чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень передбачати в договорі одночасне стягнення пені та штрафу, що узгоджується зі свободою договору, встановленою статтею 627 ЦК України, а також приписами статті 546 ЦК України та статті 231 ГК України.

Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання за договором, штрафу та пені не суперечить статті 61 Конституції України, оскільки згідно зі статтею 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до статті 230 ГК України - видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.

Чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень передбачати в договорі можливість одночасного стягнення пені та штрафу, що узгоджується зі свободою договору, встановленою статтею 627 ЦК України, тобто коли сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, наведеній у постановах від 9 лютого 2018 року у справі № 911/2813/17, від 22 березня 2018 року у справі № 911/1351/17, від 17 травня 2018 року у справі № 910/6046/16, від 25 травня 2018 року у справі № 922/1720/17, від 9 липня 2018 року у справі № 903/647/17, від 8 серпня 2018 року у справі № 908/1843/17 та від 01 червня 2021 року в справі №910/12876/19.

Визначаючи розмір заборгованості за договором, зокрема, в частині пені та штрафу, суд зобов`язаний належним чином дослідити поданий стороною доказ (в даному випадку - розрахунок заборгованості та нарахувань), перевірити його, оцінити в сукупності та взаємозв`язку з іншими наявними у справі доказами, а у випадку незгоди з ним повністю чи частково - зазначити правові аргументи на його спростування і навести у рішенні свій розрахунок - це процесуальний обов`язок суду.

Водночас, відповідачем не подано ні в суд першої інстанції, ні в суд апеляційної інстанції жодних контррозрахунків заявлених до стягнення позовних вимог або заперечень щодо здійсненого позивачем розрахунку.

Здійснивши перевірку наданих позивачем розрахунків пені та штрафу, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про правильність здійснення таких, відтак суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача 235567, 64 грн. пені та 374766, 77 грн. штрафу.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Арґументи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду першої інстанції, не доводять порушення або неправильного застосування судом під час розгляду справи норм матеріального та процесуального права, а тому не можуть бути підставою для зміни чи скасування ухваленого у цій справі рішення.

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати покладаються на скаржника.

Керуючись ст. 129, 269, 273, 275, 276, 282, 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні вимог апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «УКМІТ» відмовити.

Рішення Господарського суду Львівської області від 30.08.2024 у справі № 914/1113/24 залишити без змін.

Судові витрати покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає оскарженню.

Справу повернути в Господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови складено 13.12.2024

Головуючий суддяГ.В. Орищин

суддяН.А. Галушко

суддяМ.Б. Желік

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123745044
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/1113/24

Ухвала від 20.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Постанова від 28.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 05.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 23.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Рішення від 30.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 15.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 07.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 26.06.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 29.05.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні