Ухвала
від 13.12.2024 по справі 638/2417/20
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/2417/20

Провадження № 1-кп/638/334/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 року м. Харків

Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7

обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019000000001586 від 25.07.2019 відносно

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, громадянина України, з середньою освітою, раніше не судимого, одруженого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Харкова, українки, з середньо - спеціальною освітою, раніше не судимої, незаміжньої, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ,

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Харкова, громадянина України, одруженого, з вищою освітою, раніше не судимого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ,

за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України,

встановив:

Згідно із п. б ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно із ч. 1 ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним »житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або передаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 05.12.2018 у справі № 922/2495/17 статтею 41 Земельного кодексу України, передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена ж житлово - будівельний кооператив. При цьому безоплатне надання у власність житлово - будівельного кооперативу земельних ділянок зумовлено необхідністю забезпечити громадян, які потребують поліпшення житлових умов, жилими приміщеннями у будинках створеного ними житлово - будівельного кооперативу.

Відповідно до ст. 133 Житлового кодексу Української PCP громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово будівельного кооперативу і отримати в ньому квартиру.

Згідно із ст. 134 Житлового кодексу Української PCP (в редакції від 1.01.2007) на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті якщо інше не встановлене законодавством Союзу PCP і Української PCP) і потребують поліпшення житлових умов.

Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду (стаття 34), а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається Радою Міністрів Української PCP і Українською республіканською радою професійних спілок.

Облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, при яких організовуються кооперативи, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також у виконавчому комітеті Ради народних депутатів. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв`язку з виходом на пенсію, а також особи, зазначені в частині другій статті 37 цього Кодексу.

Порядок обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, встановлюється законодавством Союзу PCP і Української PCP.

Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджуються Радою Міністрів Української PCP і Українською республіканською радою професійних спілок.

Відповідно п. 8 правил обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради № 228 від 05.06.1985, на кооперативний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та постійно проживають у м. Харкові (далі - Правила).

Відповідно до п. 3 ч. 1 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 за 186, число громадян, які вступають до організованого кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва.

При будівництві одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік.

Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP» від 12.09.1991 до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу PCP з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.

Крім того, відповідно до ст. 3 Закону України «Про правонаступництво» закони Української PCP та інші акти, ухвалені Верховною Радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про кооперацію» основним завданням кооперації є підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав.

Частиною 1 статті 8 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Частиною 5 ст. 7 Закону змінено і вимогу до чисельності членів кооперативу, яких тепер необхідно не менше 3 (трьох).

Частиною 3 статті 12 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов`язки його членів (діяльність кооперативу за напрямом діяльності - житлово-будівельний регулює Житловий кодекс Української PCP).

Крім того, Закону України «Про кооперацію» встановлює, що кооператив - це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу, а споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону кооперативи придбавають земельні ділянки відповідно до Земельного кодексу України.

Згідно із правовою позицією Верховного Суду України висловлену у постанові від 17.06.2014 (справа № 21-195а14) «судові палати в адміністративних, господарських та цивільних справах Верховного Суду України на підставі аналізу пункту 12 Перехідних положень, статті 41 Земельного кодексу України, статей 133, 135, 137 Житлового кодексу, Примірного статуту, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 22.08.1991 № 163, дійшли висновку, що сільські, селищні та міські ради мають право розпоряджатися землями комунальної власності територіальних громад виключно в межах населеного пункту. При цьому, даючи дозвіл на розробку відведення земельної ділянки у власність житлово-будівельному кооперативу, відповідна рада має враховувати його мету відповідно до вимог Житлового кодексу та Примірного статуту».

Незважаючи на правове врегулювання Верховною Радою України кооперативного руху в Україні шляхом прийняття у 2003 році Закону України «Про кооперацію», 29.06.2010 Верховна Рада України приймає закон, яким вносить зміни до Житлового кодексу Української PCP, а саме: частину третю статті 34 доповнено словами «та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України»; статтю 42 після слів «житлових умов» доповнено словами «та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов»; статтю 134 доповнено частиною :гомою такого змісту: «Громадяни, які перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу, вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов»; частину другу статті 135 після слів «вступити до житлово-будівельного кооперативу» доповнено словами «та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов»; абзац другий частини першої статті 189 після слів «у порушенні порядку взяття на облік» доповнено словами «та ведення єдиного державного реєстру».

У серпні 2009 року ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , які заздалегідь домовились про спільне вчинення злочину проти власності, діючи умисно за попередньою змовою між собою, шляхом вступу до кооперативу без мети поліпшення своїх житлових умов придбали право на земельну ділянку шляхом обману в особливо великих розмірах.

Згідно з досягнутою попередньою змовою ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , вчинили такі дії:

- увійшли до складу обслуговуючого кооперативу «житлово-будівельний кооператив «Явір» (код ЄДРПОУ 36224355) (далі - ОК «ЖБК «Явір») без мети поліпшення своїх житлових умов;

- провели загальні збори членів ОК «ЖБК «Явір», на яких обрали головою кооперативу ОСОБА_10 , уповноваживши його продати земельну ділянку, яка перебуває на праві приватної власності у кооперативі;

- шляхом укладення договору купівлі

- продажу земельної ділянки відчужили її на користь третіх осіб;

- вийшли із складу кооперативу.

08 грудня 2008 року на загальних зборах ОК «ЖБК «Явір» ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , створили ОК «ЖБК -Явір» обравши головою кооперативу ОСОБА_12 .

Того ж дня, у приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_14 затвердили статут ОК «ЖБК «Явір», відповідно до якого четою та предметом діяльності кооперативу є організація з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), або одно -, чи багатоквартирних жилих будинків садибного типу, або багатоквартирного жилого будинку будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).

Наступного дня, а саме, 09.12.2008 у Державного реєстратора виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_15 засновники кооперативу провели Державну реєстрацію юридичної особи ОК «ЖБК «Явір».

На виконання мети заснування ОК «ЖБК «Явір», ОСОБА_12 подав до Харківської міської ради заяву про надання у власність ОК «ЖБК «Явір» земельної ділянки. Крім того, 18.12.2008 на загальних зборах ОК «ЖБК «Явір», ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_11 шляхом виходу із кооперативу змінили склад засновників на користь ОСОБА_16 , ОСОБА_17 і ОСОБА_18 , які увійшли на їх місця.

У той же час, Рішенням 29 сесії 5 скликання Харківської міської ради № 350/08 від 24.12.2008 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об`єктів», ОК «ЖБК «Явір» надано у власність земельну ділянку, за рахунок земель житлової та громадської забудови, загальною площею 4,8301 га, в межах акту встановлення меж земельної ділянки на місцевості від 10.09.2007 № 1026/07, для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови по Білгородському шосе (в районі селища Відрадне) зі строком виконання будівництва до 31.12.2011.

ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , які заздалегідь домовились про спільне вчинення злочину проти власності, діючи умисно за попередньою змовою між собою, достеменно знаючи, що ОК «ЖБК «Явір» є власником земельної ділянки, кадастровий номер: 6310136300:16:013:0089, площею 4,8301 га у м. Харкові по Білгородському шосе (в районі селища Відрадне), вирішили заволодіти правами на вказану земельну ділянку шляхом обману.

Так, 19.08.2009 перебуваючи у м. Харкові по вул. Мельникова, будинок 4 гід час проведення загальних зборів членів (засновників) ОК «ЖБК «Явір» за участю ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_19 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 шляхом складання секретарем зборів ОСОБА_17 протоколу загальних зборів членів (засновників) ОК «ЖБК «Явір» від 19.08.2009, переоформлено членство у кооперативі з ОСОБА_16 , ОСОБА_10 , з ОСОБА_17 на ОСОБА_9 , з ОСОБА_19 на ОСОБА_8 .

Відповідно до п`ятого питання порядку денного цього протоколу загальних зборів ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 набули членство j ОК «ЖБК «Явір», прийняті до їх членів та за ними визнано статус членів ОК «ЖБК «Явір» відповідно до його статуту в редакції від 18.12.2008, де означено, що кооператив організується з метою забезпечення житлом будівництво житла) членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), або одноквартирних чи багатоквартирних жилих будинків садибного типу, або багатоквартирного жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями (господарськими будівлями та спорудами) за власні кошти кооперативу, або із залученням банківських кредитів, чи/або позик, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).

У той же час, ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 19.08.2009 вступаючи до ОК «ЖБК «Явір» діючи умисно, за попередньою змовою між собою, достовірно знаючи, що відповідно до ст.ст. 133, 134 Житлового кодексу Української PCP вони не потребують поліпшення житлових умов, не перебувають на обліку осіб потребуючих поліпшення житлових умов, не мають на меті здійснення статутної діяльності ОК «ЖБК «Явір», не будуватимуть житло з подальшою експлуатацією житлової забудови, як це передбачено рішенням 29 сесії 5 скликання Харківської міської ради № 350/08 від 24.12.2008 літ час надання у власність земельної ділянки, а вступ до кооперативу їм необхідний для можливості протиправно заволодіти правами на майно, а саме земельну ділянку, кадастровий номер: 6310136300:16:013:0089, площею 4,8301 га у м. Харкові по Білгородському шосе (в районі селища Відрадне), з можливістю подальшого її продажу та отримання прибутку, підписали протокол загальних зборів членів (засновників) ОК «ЖБК «Явір».

Того ж дня, а саме, 19.08.2009, з метою реалізації свого злочинного умислу по протиправному заволодінню правами на майно, а саме, правом власності на земельну ділянку, кадастровий номер: 6310136300:16:013:0089, площею 4,8301 га у м. Харкові по Білгородському шосе (в районі селища Злрадне), ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , перебуваючи за пресою: м. Харків, вул. Бакуліна, 4-а, у приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_20 засвідчено справжність своїх т-шисів у новій редакції статуту ОК «ЖБК «Явір».

З метою прикриття своєї злочинної діяльності та надання своїм діям вигляду правомірних, достовірно знаючи, що частиною 1 ст. 8 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що статут кооперативу є правовим жжументом, що регулює його діяльність, ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 до статуту ОК «ЖБК «Явір» в редакції від 20.08.2009 внесли чіни, що прямо суперечать як Закону України «Про кооперацію», так і самому статуту кооперативу.

Так, у п. 2.1 ст. 2 статуту ОК «ЖБК «Явір» в редакції від 20.08.2009 зазначено, що метою кооперативу також є:

- будівництво усіх типів будівель: житлових, адміністративних, промислових (цехів, заводів), торгових, транспортних підприємств, складів, закладів культури, освіти та будь -яких інших будівель, крім підприємств важкої (енергетика, гірничодобувна) промисловості;

- капіталовкладення у цінні папери: акції, облігації, векселі, цінні папери л: вірчих товариств та траст - фондів, сертифікати інвестиційних фондів, тощо;

- укладання свопів, опціонів та інших арбітражних операцій; - надання комерційних послуг; - пасажирські перевезення;

- відчужувати належне йому майно, земельні ділянки та інше.

У той же час, п. 2.5 ст. 2 статуту ОК «ЖБК «Явір» в редакції від 20.08.2009 зазначено, що кооператив є неприбутковою організацією та здійснює діяльність без мети отримання прибутку. Аналогічна пункту 2.5 ст. 2 статуту ОК «ЖБК «Явір» в редакції від 20.08.2009 є норма Закону України Про кооперацію де зазначено, що кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.

Тобто, пункти статуту ОК «ЖБК «Явір» в редакції від 20.08.2009 не узгоджені між собою, протирічать один одному та Закону України «Про кооперацію», який є базовим для кооперативного руху в Україні.

Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на оволодіння правами на майно, а саме, правом власності на земельну ділянку, растровий номер: 6310136300:16:013:0089, площею 4,8301 га у м. Харкові по Білгородському шосе (в районі селища Відрадне), ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою із ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , достовірно знаючи, що вони не потребують поліпшення житлових умов, не перебувають на обліку осіб потребуючих поліпшення житлових умов, не чають на меті здійснення статутної діяльності ОК «ЖБК «Явір», не будуватимуть житло з подальшою експлуатацією житлової забудови, як це передбачено рішенням 29 сесії 5 скликання Харківської міської ради № 350/08 від 24.12.2008 під час надання у власність земельної ділянки, а вступ до кооперативу їм необхідний для можливості протиправно заволодіти правами на майно, а саме земельною ділянкою, кадастровий номер: 6310136300:16:013:0089, площею 4,8301 га у м. Харкові по Білгородському шосе (в районі селища Відрадне), з можливістю подальшого її продажу та отримання прибутку, як голова правління ОК «ЖБК «Явір» надав довіреність ОСОБА_21 , провести реєстрацію нової редакції статуту ОК ЖБК Явір у Департаменті Державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, для чого подати та отримати відповідні документи та «виконати необхідні для цього дії.

У свою чергу ОСОБА_21 , не будучи обізнаним із планами ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 по заволодінню правами на майно, а саме, правом власності на земельну ділянку, кадастровий номер: 6310136300:16:013:0089, площею 4,8301 га у м. Харкові по Білгородському ~ осе (в районі селища Відрадне), без мети поліпшення своїх житлових умов, а «влаки, з можливістю подальшого її продажу та отримання прибутку, тобто шляхом обману, для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не ті в`язані зі змінами в установчих документах, подав Державному реєстратору «виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_15 необхідний «пакет» документів та заповнив реєстраційну гуртку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців форми № 4.

Тобто, ОСОБА_21 діючи за дорученням ОСОБА_10 , який діючи умисно, за попередньою змовою із ОСОБА_9 та ОСОБА_8 20.08.2009 у Державного реєстратора виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області ОСОБА_15 за адресою: м. Харків майдан Конституції, 7, провів Державну реєстрацію змін до установчих документів та отримав свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ОК «ЖБК «Явір», серії НОМЕР_1 , після чого ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 стали правомочними членами кооперативу та фактично діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, заволоділи правами на майно шляхом обману.

Одразу після цього, ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 перебуваючи у АДРЕСА_4 провели загальні жюри членів ОК «ЖБК «Явір» на яких постановили обрати головою зборів ОСОБА_10 , а також продати земельну ділянку площею 4,8301 га, кадастровий номер: 6310136300:16:013:0089, що розташована у ж Харкові, по Білгородському шосе (в районі селища Відрадне).

Того ж дня, 20.08.2009, після проведення загальних зборів членів ОК «ЖБК «Явір», завершуючи реалізацію свого злочинного умислу спрямованого на отримання прибутку від продажу земельної ділянки, яка «лежала кооперативу, ОК «ЖБК «Явір» в особі голови правління ОСОБА_10 передав у власність ОСОБА_22 за 12 430 100 грн. земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Харків, Білгородське шосе (в районі селища Відрадне), кадастровий номер 6310136300:16:013:0089, цільове призначення (використання): для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови, площею: 4,8301 га.

У подальшому, 14.09.2009, через 26 днів після фактичного набуття статусу засновників (учасників) ОК «ЖБК «Явір» та одночасного, у зв`язку із набуттям цього статусу продажу земельної ділянки за адресою: м. Харків, Білгородське шосе (в районі селища Відрадне), кадастровий номер 631.136300:16:013:0089, цільове призначення (використання): для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови, площею: 4,8301 га, яка належала ОК ЖБК «Явір», ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 вийшли із його складу на користь ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 .

Тобто ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , усвідомлюючи відсутність правових підстав для вступу до ОК «ЖБК «Явір», оскільки не те потребували поліпшення своїх житлових умов, як це передбачено ст.ст. 133, 134 Житлового кодексу Української PCP, п. 8 правил обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, п. 1 ч. 2 ст. З Закону України «Про кооперацію», яким передбачено, що основним завданням кооперації є підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав, водночас переслідуючи корисливий мотив, діючи умисно, за попередньою змовою між собою, вступили до ОК "ЖБК «Явір» заволодівши таким чином земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Харків, Білгородське шосе (в районі селища Відрадне), кадастровий номер 6310136300:16:013:0089, цільове призначення використання): для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови, площею: 4,8301 га, та у подальшому продавши її третім особам.

Внаслідок протиправних дій ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 як членів ОК «ЖБК «Явір», які діючи умисно, шляхом вступу до кооперативу придбали право на майно - земельну ділянку шляхом обману та у подальшому продали її, заподіяли територіальній громаді м. Харкова збитків у розмірі 8 947 224 грн., що у 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах

21 листопада 2024 року до суду від ОСОБА_8 надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності.

21 листопада 2024 року до суду від ОСОБА_10 надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності.

26 листопада 2024 року до суду від ОСОБА_9 надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності.

ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 в судовому засіданні свої клопотання підтримали та просили їх задовольнити. При цьому зазначили, що вини в інкримінованому їм кримінальному правопорушенні не визнають.

Прокурор проти задоволення клопотання не заперечував.

Представник потерпілого в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце повідомлявся шляхом направлення судової повістки.

Колегія суддів, з метою недопущення порушення прав інших учасників судового провадження, вважає за можливе провести судовий розгляд за відсутності представника потерпілого, оскільки судом вживались заходи для забезпечення явки представника потерпілого в судовому засіданні, однак останній будь-яких клопотань до суду не надав, поважність причин неявки у судове засідання не зазначив.

Колегія суддів, заслухавши думки учасників судового провадження та дослідивши матеріали кримінального провадження, вважає клопотання обвинувачених з приводу звільнення їх від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриттям кримінального провадження, обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку п`ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п`ятнадцять років.

Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Згідно приписів ч.ч. 2,3 ст. 4, ч. 1 ст. 5 КК України,злочинність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння. Часом вчинення злочину визнається час вчинення особою передбаченої законом про кримінальну відповідальність дії або бездіяльності.

Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

Органом досудового розслідування ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Кримінальним кодексом України за вчинення інкримінованого ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 протиправного діяння, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, на момент його скоєння, передбачено кримінальне покарання, а саме: позбавленням волі на строк від п`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

У судовому засіданні, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що протиправне діяння, кримінальна відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 190 КК України, у вчиненні якого органом досудового розслідування, обвинувачуються ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , вчинене останніми 20 серпня 2009 року.

Відповідно до ст. 12 ч.ч. 1, 6 КК України кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини, останні поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі. Особливо тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад двадцять п`ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.

Відповідно до ст.ст. 284-289 КПК України, кримінальне провадження закривається судом зокрема у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що обвинувачені ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 раніше не судимі, після 20 серпня 2009 року повторних кримінальних правопорушень не вчиняли, від явки до органу досудового розслідування та суду не ухилялись.

У зв`язку з чим, суд вважає можливим звільнити обвинувачених ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 від кримінальної відповідальності, за вчинення кримінального правопорушення особливо тяжкого злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, так як з дня вчинення ними вказаного кримінального правопорушення, сплинули передбачені законом строки давності притягнення до кримінальної відповідальності, а саме відповідно п`ятнадцять років.

При проведенні у даному кримінальному провадженні: судово оціночно-земельної експертизи від 29 червня 2017 року експертною установою було витрачено 6190 грн.; судової експертизи з питань землеустрою від 14 липня 2017 року експертною установою було витрачено 11142 грн.; судової почеркознавчої експертизи від 21 січня 2020 року експертною установою було витрачено 10990 грн., які судом відносяться, у відповідності зі ст. 122 КПК України, до процесуальних витрат.

Суд вважає, що дані процесуальні витрати не підлягають стягненню з обвинувачених і підлягають прийняттю на рахунок держави, оскільки у відповідності до ст. 124 КПК України, вказані витрати на проведення вказаної експертизи, підлягають стягненню з обвинуваченого на користь експертної установи, лише при ухвалені судом обвинувального вироку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 49 КК України, ст.ст.122, 124, 128, 284-289, 314-316, 369-372, 376, 395 КПК України, суд, -

постановив:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а кримінальне провадження у відношенні нього закрити у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, на підставі ст.49 КК України.

Клопотання обвинуваченої ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про звільнення її від кримінальної відповідальності за вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.

ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а кримінальне провадження у відношенні неї закрити у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, на підставі ст.49 КК України.

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а кримінальне провадження у відношенні нього закрити у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, на підставі ст.49 КК України.

Запобіжний захід відносно ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 не обирався.

Процесуальні витрати, що полягають із витрачених експертною установою при проведенні: судово оціночно-земельної експертизи від 29 червня 2017 року у розмірі 6190 грн.; судової експертизи з питань землеустрою від 14 липня 2017 року у розмірі 11142 грн.; судової почеркознавчої експертизи від 21 січня 2020 року у розмірі 10990 грн. - прийняти на рахунок держави.

Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04 грудня 2019 року на майно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_5 .

Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 04 грудня 2019 року на майно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_6 .

Скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 16 вересня 2019 року на майно ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: квартиру за адресою: АДРЕСА_7 ; квартиру за адресою: АДРЕСА_8 , автомобіль марки TOYOTA CAMRY 2015 року випуску білого кольору № куз. НОМЕР_2 д.н.з. НОМЕР_3 ; автомобіль марки KIA CERATO 2011 року випуску синього кольору № куз. НОМЕР_4 д.н.з НОМЕР_5 ; автомобіль марки SEAT IBIZA 2008 року випуску сірого кольору № куз. НОМЕР_6 д.н.з. НОМЕР_7 ; автомобіль марки ГАЗ 2705 ВП 2008 року випуску синього кольору № куз. НОМЕР_8 д.н.з НОМЕР_9 ; автомобіль марки KIA CERATO 2007 року випуску сірого кольору № куз. НОМЕР_10 д.н.з. НОМЕР_11 ; автомобіль марки ВАЗ 21093 1996 року випуску сірого кольору № куз. НОМЕР_12 д.н.з. НОМЕР_13 .

Речові докази зазначені в постановах про визнання речовими доказами від 19 вересня 2016 року, 08 жовтня 2016 року, 11 липня 2019 року, 12 грудня 2016 року зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

На ухвалу суду протягом 7 діб з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова.

Головуючий суддя: ОСОБА_1

Судді ОСОБА_3

ОСОБА_2

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення13.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123745731
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Шахрайство

Судовий реєстр по справі —638/2417/20

Ухвала від 13.12.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Рибальченко Л. М.

Ухвала від 13.12.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Рибальченко Л. М.

Ухвала від 04.12.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Рибальченко Л. М.

Ухвала від 13.05.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Рибальченко Л. М.

Ухвала від 26.02.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Рибальченко Л. М.

Ухвала від 16.11.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Рибальченко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні