Рішення
від 05.11.2024 по справі 133/474/23
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙСУД ВІННИЦЬКОЇОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

Справа № 133/474/23

05.11.24 Провадження № 2/133/854/24

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Пєтухової Н.О.,

за участю секретаря судових засідань Штепи В.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Козятинської міської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовом, в якому, враховуючи виправлену позовну заяву, просить визнати за нею права та обов`язки забудовника на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_4 , після смерті якого залишилось спадкове майно - житловий будинок, що за адресою: АДРЕСА_1 , який за життя забудовника не здано в експлуатацію та не оформлено належним чином правовстановлюючі документи. Вона є єдиною спадкоємицею майна чоловіка за законом, і у встановлений законом строк спадщину прийняла, звернувшись із заявою про прийняття спадщини до Козятинської державної нотаріальної контори. Їхні діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в свою чергу, відмовилися від прийняття спадщини про що подали відповідні заяви до Козятинської державної нотаріальної контори.

Однак отримати свідоцтво про право на спадщину вона не має можливості у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок, що стало підставою звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 02.03.2023 відкрито провадження у вказаній справі та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 16.04.2024 прийнято виправлену позовну заяву до розгляду; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; підготовче провадження по справі закрито.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 з`явилась, позов підтримала; її представник - адвокат Проніва Н.Р. не з`явилася, однак від представника позивача надійшла заява, в якій вона просить справу слухати у їхню відсутність.

У судове засідання представник відповідача - Козятинської міської ради не з`явився, хоч належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи, про що свідить розписка про отримання судової повістки; причини неявки суду не відомі, заяви будь-якого змісту на адресу суду не надходило.

У судове засідання треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не з`явилися, однак надали до суду заяви, в яких просять справу слухати у їхню відсутність.

Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.04.2011.

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №28001819 від 07.09.2011 Козятинська державна нотаріальна контора зареєструвала спадкову справу №519/2011 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 29.01.1983 вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_1 перебували в зареєстрованому шлюбі з 29.01.1983 року.

Згідно роз`яснення завідувача Козятинської державної нотаріальної контори від 21.12.2022 ОСОБА_1 для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на цілий житловий будинок з господарськими будівлями під АДРЕСА_1 необхідно пред`явити правовстановлюючий документ на майно, щодо належності його спадкодавцеві, зареєстрованого відповідним органом реєстрації та рекомендовано звернутися до компетентних органів або до суду.

Як вбачається із копії спадкової справи №519/2011 до майна померлого ОСОБА_4 , після смерті останнього до Козятинської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом (вх.№1160 від 07.09.2011) звернулася його дружина ОСОБА_1 ; із заявами про відмову від прийняття спадщини за законом на користь їхньої матері і дружини померлого - ОСОБА_1 звернулися діти померлого ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (вх.№№1161, 1162 від 07.09.2011). Інших документів спадкова справа, заведена після смерті ОСОБА_4 не містить.

Відповідно дост. 2 ЦПК України,завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

За правилами ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто, успадковуються не тільки майнові права на об`єкти права власності, а й права із здійсненням яких законом пов`язується виникнення майнових прав.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 27.04.1988 року, посвідченого державним нотаріусом Козятинської державної нотаріальної контори Палагутіною В.О. за реєстровим №1-465, ОСОБА_4 придбав цілий жилий будинок, дерев`яно-вальковий, в АДРЕСА_2 , площею 20,7 кв.м. Право власності на вказаний будинок зареєстровано у Вінницькому обласному об`єднаному бюро технічної інвентаризації 03.05.1988 року за №3588.

Рішенням виконкому Козятинської міської ради народних депутатів №226 від 28.09.1988 року дозволено ОСОБА_4 побудувати будинок розміром 8.0х12.0 м на своїй земельній ділянці.

Відповідно до будівельного паспорта на забудову земельної ділянки, виділеної індивідуальному забудовнику в м. Козятині, ОСОБА_4 є забудовником жилого будинку на земельній ділянці площею 923 кв.м, розташованої в АДРЕСА_2 .

На вищевказаний будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що за адресою: АДРЕСА_1 , КП "Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації" виготовило технічний паспорт на замовлення ОСОБА_1 .

Крім того, будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами зареєстрований у Державній інспекції архітектури та містобудування України, що підверджується витягом з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

За змістом ч.1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Частиною 2 статті 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до роз`яснень, викладених у абзаці 1 пункту 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991 року № 7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на житловий будинок», право власності на житловий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

Аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстави зробити висновок, що до прийняття об`єкта новоствореного нерухомого майна до експлуатації та проведення його державної реєстрації, право власності на цей об`єкт у забудовника не виникає.

Відповідно до положень, викладених у пункті 8 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.

Згідно роз`яснень, викладених у п.23 вищевказаної Постанови Пленуму Верховного суду України, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Частиною 1 ст. 178 ЦК України передбачено, що об`єкти цивільних прав (в тому числі і майнові права), можуть вільно відчужуватись або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є від`ємними від фізичною чи юридичної особи.

Таким чином, права ОСОБА_4 як забудовника щодо введення житлового будинку з господарськими будівлями в експлуатацію та його державної реєстрації в установленому законодавством порядку не припинені у зв`язку зі смертю забудовника, а тому можуть бути успадковані позивачем як спадкоємицею за законом першої черги.

А тому, враховуючи наведене, зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, підтверджують обгрунтованість позову, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 182, 178, 331, 1216-1218 ЦК України, ст.ст. 279, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 права та обов`язки забудовника на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене позивачем до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його постановлення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його постановлення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Наталя ПЄТУХОВА

Дата документу 05.11.24

СудКозятинський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123746272
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —133/474/23

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Пєтухова Н. О.

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Пєтухова Н. О.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Пєтухова Н. О.

Ухвала від 13.03.2023

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Пєтухова Н. О.

Ухвала від 02.03.2023

Цивільне

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Пєтухова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні