Справа № 603/748/24
Провадження №2-о/603/41/2024
У Х В А Л А
12 грудня 2024 року м. Монастириська
Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Галіян І. М., ознайомившись із матеріалами заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Монастириської міської ради Тернопільської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Юрчук С. В., звернувся до суду із заявою, в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, встановити над нею опіку та призначити заявника її опікуном.
Ознайомившись із матеріалами вищевказаної заяви, суд приходить висновку, що заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, виходячи із таких міркувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з положеннями ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
При вирішенні питання про прийняття до розгляду заяви про визнання фізичної особи недієздатною судом враховано, що така заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст. 175, 177 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим в главі 2 розділу IV цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Згідно з ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Відповідно до приписів п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що заявник, визначаючи склад учасників справи, не вказує заінтересованою особою саму ОСОБА_3 , стосовно якої просить вирішити питання про визнання її недієздатною, права та інтереси якої, у випадку ухвалення відповідного рішення суду, будуть суттєво обмежені. Заінтересованою особою в цій заяві вказано лише орган опіки та піклування, а ОСОБА_2 заявником визначена як особа, відносно якої розглядається справа про визнання недієздатною, що не відповідає приписам ч. 3 ст. 42 ЦПК України.
Окрім того, необхідно також зазначити, що відповідно до загальних вимог, визначених в абз. 1 ч. 1 ст. 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Всупереч вказаній нормі, до заяви ОСОБА_1 долучено лише один примірник копії його заяви з додатками до неї, тобто лише для органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Монастириської міської ради Тернопільської області, визначеного заявником заінтересованою особою в цій справі.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи те, що розділ IV «Окреме провадження» ЦПК України не містить норм, що регулюють наслідки недотримання форми та змісту заяви про визнання фізичної особи недієздатною, суд дійшов висновку за можливе застосувати аналогію закону та відповідно до правил ст. 185 ЦПК України залишити без руху заяву ОСОБА_1 .
Зважаючи на характер та обсяг виявлених недоліків заяви, строк на їх усунення доцільно визначити терміном десять днів із дня отримання копії ухвали.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 19, 42, 175, 177, 185, 293,
п о с т а н о в и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Монастириської міської ради Тернопільської області, про визнання фізичної особи недієздатною залишити без руху, надавши заявнику строк десять днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків.
У випадку невиконання зазначених в ухвалі вимог до встановленого терміну, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя І. М. Галіян
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123750036 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Галіян І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні