Справа № 686/15912/24
Провадження № 2/686/4729/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 грудня 2024 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Чевилюк З.А.
за участі секретаря Козубович А.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Управляюча муніципальна компанія «Південно-Західна`Хмельницької міської ради про зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Комунального підприємства «Управляюча муніципальна компанія «Південно-Західна`Хмельницької міської ради про зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди.Просила зобов`язати відповідача відновити електроживлення житлової кімнати площею 11,3 кв.м. блок секції №60 по АДРЕСА_1 протягом 24 годин після набрання законної сили рішенням суду та стягнути моральну шкоду 2000 грн.
ОСОБА_1 , є користувачем житлового приміщення житловою площею 11.3 кв.м. блок секції АДРЕСА_2 , на умовах договору найму з КП УМК «Південно-Західна». З 20 березня 2024 року у кімнаті відсутнє енергопостачання (особовий рахунок НОМЕР_1 , універсальний код 003476038000601). У відповідь на адвокатський запит, КП УМК «Південно-Західна» повідомило, що відключення електропостачання по АДРЕСА_1 не здійснювалось, за даною адресою сталась аварійна ситуація, а саме, замикання електромережі в розподільчій коробці, що постачає електроенергію в кімнату. Тому в кімнаті ОСОБА_1 відсутнє електропостачання. Кощтів для усунення поломки в УМК немає. Попереджень мешканців не було. Жодних повідомлень про аварію позивачу не надходило. Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між АТ «Хмельницькобленерго» та ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 не укладався.
За адресою АДРЕСА_1 укладено Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між АТ «Хмельницькобленерго» та КМ «УМК «Південно-Західна» ХМР на загальні обліки гуртожитку. Заяв від споживача КП «УМК «Південно-західна» стосовно припинення розподілу електроенергії за об`єктом до Хмельницького РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» не надходило. Оскільки станом на сьогодні електропостачання у кімнату позивача відсутнє, жодних заходів реагування відповідачем не вжито, водночас розподіл електричної енергії в гуртожиток не припинено, позивач змушена звертатись до суду із цим позовом, за захистом своїх порушених прав. Припинення електропостачання завдає її душевного болю та моральних страждань, обмежує у праві належного користування житлом, ускладнює побутові умови.
В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи за відсутності; позов підтримала. Надала письмові пояснення щодо відсутності рішення суду про стягнення заборгованості перед відповідачем. Відповідач повідомлявся про час та дату судового засідання,проте не з`явився та не забезпечив явки представника, який повідомлявся про час та дату судового засідання в установленому порядку. При відсутності заперечень зі сторони позивача, суд вважає за можливе заочно розглянути справу та винести заочне рішення.
Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до ордера 30.09.2019 року отримала право на зайняття кімнати житловою площею 11,3 кв.м. в блок-секції АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 , є користувачем житлового приміщення житловою площею 11.3 кв.м. блок секції АДРЕСА_2 , на умовах договору найму з КП УМК «Південно-Західна». З 20 березня 2024 року у кімнаті відсутнє енергопостачання (особовий рахунок НОМЕР_1 , універсальний код 003476038000601). У відповідь на адвокатський запит, КП УМК «Південно-Західна» повідомило, що відключення електропостачання по АДРЕСА_1 не здійснювалось, за даною адресою сталась аварійна ситуація, а саме, замикання електромережі в розподільчій коробці, що постачає електроенергію в кімнату. Тому в кімнаті ОСОБА_1 відсутнє електропостачання. Кощтів для усунення поломки в УМК немає. Попереджень мешканців не було. Жодних повідомлень про аварію позивачу не надходило. Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між АТ «Хмельницькобленерго» та ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 не укладався. Судові рішення про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 відсутні.
За адресою АДРЕСА_1 укладено Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між АТ «Хмельницькобленерго» та КМ «УМК «Південно-Західна» ХМР на загальні обліки гуртожитку. Заяв від споживача КП «УМК «Південно-західна» стосовно припинення розподілу електроенергії за об`єктом до Хмельницького РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» не надходило. Припинення електропостачання завдає її душевного болю та моральних страждань, обмежує у праві належного користування житлом тривалий період(понад два місяці), ускладнює побутові умови.
За змістом положень статей 15, 16ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту особистих немайнових або майнових прав та інтересів, з якими особа має право звернутися до суду, зокрема, є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди і відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Відповідно до ч.1 ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який чає. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно з п.7 Ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач лає право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із Ізаконодавством і умовами укладених договорів.
У статті 129 ЖК України зазначено, що на підставі рішення про надання жилої площі в гуртожитку адміністрація підприємства, установи, організації видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення на надану жилу площу.
Згідно статті 130 ЖК України порядок користування жилою площею в гуртожитках визначається договором, що укладається перед вселенням на надану жилу площу в гуртожитку на підставі спеціального ордера відповідно до Примірного положення про користування жилою площею в гуртожитках, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Особливості користування жилою площею в гуртожитку, який підлягає передачі у власність територіальної громади, визначаються законом.
Відповідно до Примірного положення про користування гуртожитками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року №498 (далі Положення №498). користування жилими приміщеннями в гуртожитках, що перебувають } власності у процесі реалізації прав та виконання обов`язків їх власників здійснюється і відповідно до положень Цивільного кодексу України, законів України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та інших актів законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги зобов`язаний: вживати заходів до ліквідації аварій, усунення порушень якості послуг у строки, встановлені законодавством; виплачувати споживачу штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі, визначеному законодавством; своєчасно реагувати на виклики споживачів, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживачів у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з ч.4 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний: забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Відповідно до п.18 Постанови КМУ від 5 вересня 2018 р. № 712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» у випадку виникнення аварії, зокрема пошкодження несучих, огороджувальних та несучоогороджувальних конструкцій будівлі, а у разі, коли управитель здійснює обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем відповідно до пункту 11 цих Правил (пошкодження, вихід з ладу, відмова, неможливість експлуатації внутрішньо будинкових систем), управитель проводить аварійно-відновні роботи.
Якщо інше не визначено законодавством, граничний строк проведення аварійно-відновних робіт становить не більше семи діб з моменту встановлення факту аварії.
Відповідно до п. 16 Постанови КМУ від 20 червня 2018 р. № 498 «Про затвердження Примірного положення про користування гуртожитками» організація, яка здійснює управління гуртожитком, несе відповідальність перед власником, наймачем жилої площі в гуртожитку в разі:
ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або жилому приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров`ю, - шляхом відшкодування збитків;
зниження якісних показників послуг, порушення встановлених договором строків усунення несправностей або перевищення допустимих перерв у наданні послуг - шляхом зменшення розміру плати та виплати споживачеві компенсації в розмірі, встановленому законодавством.
Виходячи з положень ст.16, ст. 23 ЦК України та змісту права на відшкодування моральної шкоди в цілому як способу захисту суб`єктивного цивільного права, компенсація моральцої шкоди повинна відбуватися у будь-якому випадку її спричинення - право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди виникає внаслідок порушення права особи незалежно від наявності спеціальних норм цивільного законодавства.
Протиправна бездіяльність відповідача, якою були порушенні мої права, як споживача, на отримання електроживлення для забезпечення життєдіяльності, призвели до необхідності застосування додаткових зусиль для пристосування та організації свого побузу, переживання дискомфорту, порушення усталеного повсякденного порядку.
Моральну шкоду, зважаючи на її сутність, не можна відшкодувати в повному обсязі, оскільки немає точних критеріїв майнового виразу душевного болю. Зважаючи на це, будь-яка компенсація моральної шкоди не може бути адекватною дійсним стражданням, тому будь-який розмір може мати суто умовний вираз.
Внаслідок неправомірної бездіяльності відповідача з невідновлення енергопостачання до кімнати позивача в гуртожитку, було порушено її право на безпечне і належне користування житловим приміщенням, що в свою чергу призвело до моральних страждань, які виникли у зв`язку із проживанням в складних побутових умовах, без світла уже більше двох місяців.
Враховуючи викладене, заявлений позов є підставним та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 258, 280-282, 354 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Зобов`язати Комунальне підприємство «Управляюча муніципальна компанія«Південно-Західна`Хмельницької міської ради відновити електроживлення житлової кімнати площею 11,3 кв.м. блок секції АДРЕСА_2 протягом 24 годин після набрання законної сили рішенням суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 .
Відповідач: Комунальне підприємство «Управляюча муніципальна компанія«Південно-Західна`Хмельницької міської ради,код ЄДРПОУ 03356306, м.Хмельницький, вул.Молодіжна 3.
Повний текст рішення виготовлено 13 грудня 2024 року.
Суддя З.А.Чевилюк
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123751012 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Чевилюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні