Справа № 716/2259/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.12.2024
Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Шевчук Р.М.
за участю секретаря Шпаковської К.В,
представника заявниці адвоката Данищука В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Заставна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Данищук Василь Вячеславович, заінтересовані особи: Веренчанська об`єднана громада в особі Веренчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про встановлення факту спільного проживання,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Данищука В.В., звернулася до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_3 з 2005 року по день смерті ОСОБА_3 , а саме з 2005 по ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обгрунтування заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з належними до нього господарськими та побутовими будівлями і спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який було успадковано за заповітом сином заявниці ОСОБА_2 та дві земельних ділянки площею 1,8801 га та 1,88 га, які призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Заявниця зазначала, що ОСОБА_3 проживала одна, власної сім`ї не мала та у зв`язку з похилим віком потребувала сторонньої допомоги і вона фактично жила у будинку спадкодавці, її син ОСОБА_2 також допомагав покійній у побутових справах, які потребували важкої фізичної праці. Вказувала, що в знак вдячності за турботу та допомогу, а також прихильності до сім`ї ОСОБА_3 11.07.2011 року склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Веренчанської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області Олієвською Ю., згідно якого житловий будинок з належними до нього господарськими та побутовими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_2 .
Крім того вказувала, що у 2024 році вона звернулася до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини (земельних ділянок) після смерті ОСОБА_3 , як спадкоємець 4-і черги. Нотаріусом було роз`яснено, що встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем встановлює суд.
Вказувала, що з 2005 року заявниця проживала разом зі спадкодавицею за адресою за і місцем проживання, а саме в будинку АДРЕСА_1 , вони проживали однією сім`єю, були пов`язані спільним побутом, харчуванням, вона доглядала та турбувалася про неї.
Нотаріусом за її заявою було заведено спадкову справу та роз`яснено їй, що для того, щоб оформити спадщину необхідно звернутися до суду про встановлення факту проживання однією сім`єю із ОСОБА_3 . Саме тому вона змушена в судовому порядку встановлювати факт проживання однією сім`єю із ОСОБА_3 по день її смерті, оскільки від цього залежить виникнення її права на спадщину на земельні ділянки.
Заявниця в судове засідання не з`явилася.
Представник заявниці адвокат Данищук В.В. в судовому засіданні заяву підтримав, просив задовольнити з підстав викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився надав суду заяву, в якій вказує, що проти задоволення заявлених заявницею вимог не заперечує, просив розглянути справу у його відсутності.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні показала, що вона є сусідкою покійної ОСОБА_3 .. Заявниця проживала разом із ОСОБА_3 однією сім`єю з 2007 року в АДРЕСА_1 . Заявниця доглядала за нею, допомагала у всьому. Після смерті ОСОБА_3 заявниця продовжує доглядати за будинком померлоі та обробляти та земельні ділянки.
Свідок ОСОБА_5 суду показав, що є сусідом заявниці. Покійна ОСОБА_3 та заявниця проживали разом однією сім`єю більше 5 років за адресою: АДРЕСА_1 . Були пов`язані спільним побутом, разом обробляли город, робили всю хатню роботу. ОСОБА_1 турбувалася про ОСОБА_3 , доглядала її до дня її смерті. Він не чув про будь-які спори про спадщину.
Заслухавши доводи представника заявника, показання свідків, врахувавши заяву заінтересованої особи, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до п.1 ч.2ст.315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення. Заміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 17.03.2014 р. від 28.12.2010 року.
Відповідно до ч.ч. 1,1 ст.ст.1220,1221 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все належне їй майно.
За правилами ст.1216,1217,1218,1223 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а тому прийняття спадщини частинами не можливе. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом,а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.
За життя ОСОБА_3 зробила розпорядження щодо належного їй майна на випадок своєї смерті , а саме: заповіла все своє майно сину заявниці ОСОБА_2 . При цьому, заявниця ОСОБА_1 являється спадкоємцем майна померлої за законом 4 черги.
Згідно ч. 2ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Як вбачається з роз`яснень, які містяться в п.24Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другоїстатті 3СКпро те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Як вбачається з доводів заявниці, при її зверненні до органів нотаріату постало питання доведення вищевказаного факту в судовому порядку, оскільки відсутній факт спільного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно витягу з Реєстру Веречанської територіальної громади та довідки №466 від 07.10.2024 року, виданої Чернівецькою сільською радою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована по АДРЕСА_2 , при цьому, покійна ОСОБА_3 проживала в цьому ж селі по АДРЕСА_1 .
Згідно акту-підтвердження №42 від 07 жовтня 2024 року - ОСОБА_1 спільно проживали з ОСОБА_3 з 2005 року до дня її смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , по АДРЕСА_1 .
З огляду наведеного суд приходить до висновку, що факт проживання ОСОБА_1 з спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Веренчанка Чернівецького району Чернівецької області однією сім`єю на час відкриття спадщини, тобто по день її смерті, знайшов своє підтвердження і такий факт слід встановити.
Крім того даний факт в судовому засіданні підтвердили і свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Даний факт має для заявниці юридичні наслідки, оскільки від його встановлення залежить виникнення його права на прийняття та оформлення спадщини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.259, 293, 294, 315, 319, 354 ЦПК Українисуд,
УХВАЛИВ :
Заяву задовольнити.
Встановити факт спільного проживання однією сім`єю- ОСОБА_3 та ОСОБА_1 з 2005 року по день смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Шевчук Р.М.
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123752344 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Шевчук Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні