Справа № 304/2392/24 Провадження № 2-о/304/93/2024
У Х В А Л А
10 грудня 2024 рокум. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді Гевці В.М.,
присяжних Ганича Б.Й., Тирпака Е.І.,
за участі секретаря судового засідання Гарайдич Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу № 304/2392/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Тур`я-Реметівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
У С Т А Н О В И В:
Представник заявника ОСОБА_1 адвоката Ільницького Сергія Михайловича звернувся до Перечинського районного суду Закарпатської області із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатною та призначення їй опікуна.
У вказаній заяві міститься клопотання про призначення судової психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 з метою визначення її психічного стану та здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.
У судове засідання учасники процесу не з`явилися.
Представник заявника адвокат Ільницький С.М. подав заяву, відповідно до якої просив суд розглянути клопотання про призначення експертизи без їх участі, при цьому просив таке задовольнити.
Представник особи, щодо якої розглядається заява, адвокат Миня Г.І. подала заяву, в якій просила клопотання про призначення експертизи задовольнити.
ОСОБА_3 як представник заінтересованої особи подала заяву, відповідно до якої не заперечила проти призначення експертизи.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд відповідно до частини 2 статті247ЦПК України, постановив здійснювати розгляд справи у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов такого висновку.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_2 є особою з інвалідністю другої групи з дитинства, вона страждає на хронічний, стійкий психічний розлад, що істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними, у зв`язку з чим не здатний самостійно себе обслуговувати, а відтак потребує постійного стороннього догляду.
Частиною 1 ст. 103 ЦПК України передбачено, що суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно з п. 2 ч. 1ст.105ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Як роз`яснено у п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» від 28 березня 1972 року судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
З огляду на викладене та те, що вирішення питання про можливість розуміти ОСОБА_2 значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в області психіатрії, а також те, що призначення такої експертизи є прямим обов`язком суду, суд уважає за необхідне призначити у цій справі судову психіатричну експертизу.
При цьому, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення судової психіатричної експерти потрібен значний час, тому суд уважає, що провадження в цивільній справі слід зупинити на час проведення такої.
Керуючись ст. ст. 103, 105, 252, 258-261 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судової психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити судову психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
1. Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на хронічну, стійку психічну хворобу? Якщо так, то який саме психічний розлад у неї діагностовано? Чи має він стійкий (хронічний) характер?
2. Чи здатна ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та чи здатна керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_2 брати участь у судовому засіданні?
Проведення експертизи доручити експертам Закарпатської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України, за надання завідомо неправдивого висновку чи відмову від надання висновку без поважних причин.
Роз`яснити експерту право заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів, а також викладати у висновку експертизи виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання.
Направити до Закарпатської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (90202, Закарпатська область, м. Берегове, вул. Мужайська, 41) матеріали цивільної справи № 304/2392/24.
Попередити учасників, що відповідно до ст. 109 ЦПК України У разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвалу суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Головуюча: Присяжні: Гевці В. М. Тирпак Е.І. Ганич Б.Й.
Суд | Перечинський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123752408 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Перечинський районний суд Закарпатської області
Гевці В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні