Рішення
від 12.12.2024 по справі 299/6789/24
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/6789/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.12.2024 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Надопта А.А. при секретарі Стрижак О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Виноградів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виноградівської державної нотаріальної контори про зняття заборони на нерухоме майно,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Виноградівської державної нотаріальної контори про зняття заборони на нерухоме майно.

Позов мотивовано тим, що позивачка є власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 . Право власності посвідчене свідоцтвом про право власності від 05.11.1990, виданим виконкомом Виноградівської міської ради Закарпатської області. Право власності зареєстровано у державному реєстрі речових прав 16.08.2024, реєстраційний номер ОНМ 2991382521020, номер відомостей про речове право:56343033.

Під час державної реєстрації речового права Державним реєстратором Корнієнко Т.В. було виявлено обтяження речового права позивачки, а саме 07.12.2004 у Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна було перенесено відомості про обтяження, яке було накладено Виноградівською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення №175 від 30.06.1983, поданого Виноградівським радгоспом декоративних культур.

Тому відомості обтяження було перенесено із Єдиного реєстру заборон у новий реєстр Державний реєстр речових прав.

Позивач звернулася до Виноградівської державної нотаріальної контори з метою зняття заборони. Проте, державний нотаріус надала роз`яснення про те, що для зняття заборони необхідно надати повідомлення кредитора про погашення позики та зняття заборони. У разі ліквідації установи кредитора питання слід вирішувати у судовому порядку.

Позивачка у судове засідання не з`явилися, однак у позовній заяві заявила клопотання про підтримання позовних вимог та розгляд справи у її відсутність.

Державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори будучи повідомленою про день, час та місце проведення судового засідання належним чином, у судове засідання не з`явилися, причини неявки суд не повідомила

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Розглядаючи вказану справу в межах заявлених вимог та наданих сторонами доказів, суд приходить до переконання, що дані конкретні правовідносини врегульовані ЦК України.

У судовому засіданні належними доказами достовірно встановлено, що позивачка є власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 . Право власності посвідчене свідоцтвом про право власності від 05.11.1990, виданим виконкомом Виноградівської міської ради Закарпатської області. Право власності зареєстровано у державному реєстрі речових прав 16.08.2024, реєстраційний номер ОНМ 2991382521020, номер відомостей про речове право:56343033.

Під час державної реєстрації речового права Державним реєстратором Корнієнко Т.В. було виявлено обтяження речового права позивачки, а саме 07.12.2004 у Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна було перенесено відомості про обтяження, яке було накладено Виноградівською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення №175 від 30.06.1983, поданого Виноградівським радгоспом декоративних культур.

За змістом Витягу, у Єдиному реєстрі заборон відчуження ОНМ було у 2004 році зареєстровано обтяження, тип обтяження : заборона (архівний запис), реєстраційний номер 1525033, зареєстровано 07.12.2004 Виноградівською державною нотаріальною конторою, на підставі повідомлення, 175, від 30.06.1983, Виноградівський радгосп декоративних культур, об`єкт обтяження Закарпатська область, Виноградівський район, вулиця Ардовецька, будинок 198а. власник ОСОБА_1 .

Тому відомості обтяження було перенесено із Єдиного реєстру заборон у новий реєстр Державний реєстр речових прав.

Позивач звернулася до Виноградівської державної нотаріальної контори з метою зняття заборони. Проте, державний нотаріус надала роз`яснення від 01.08.2024 року за №280/01-16 про те, що для зняття заборони необхідно надати повідомлення кредитора про погашення позики та зняття заборони. У разі ліквідації установи кредитора питання слід вирішувати у судовому порядку.

Згідно отриманої інформації Виноградівський радгосп декоративних культур було перетворено у Комунальне підприємство Виноградівський радгосп декоративних культур «Троянда», яке ліквідовано.

За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, за реєстраційним номером 131000077029 - юридична особа ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАДГОСП ДЕКОРАТИВНИХ КУЛЬТУР "ТРОЯНДА", код ЄДРПОУ 03344361, було зареєстровано 06.05.1994. Розмір статутного капіталу юридичної особи складає 0,00. На час останнього оновлення даних 23.08.2024 стан юридичної особи - Припинено. Дата запису про припинення 15.01.2008, номер запису 1 310 111 0003 000770, припинення відбулося в результаті ліквідації.

Відповідно до ст.609 ЦК України, зобов`язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов`язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов`язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.

Очевидно, що виняток, передбачений ст.609 ЦК України, стосується зобов`язань юридичної особи-боржника.

У випадку позивача, очевидно, що юридична особа, яка звернулася до нотаріуса із повідомленням про накладення заборони була у зобов`язанні кредитором.

А тому, у даних правовідносинах слід застосувати положення ст.609 ЦК України про припинення зобов`язання, у якому юридична особа-кредитор є припиненою шляхом ліквідації.

Наразі позивачка не може реалізувати своє право на розпорядження своїм майном, вчиняти юридично значимі дії, з якими пов`язано виникнення її особистих та майнових прав, у зв`язку із тим, що у державних реєстрах містяться відомості про заборону відчуження, накладені на підставі зобов`язання, яке припинене.

Відповідно до ст. 55 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ст.41 Конституції України та ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, а право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набутті права власності не встановлена судом.

Статтею 391 ЦК України передбачене право власника майна вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч.1ст. 16 ЦК України кожна особа, має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а ч.2 вказаної статті ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відновлення становища, яке існувало до порушення.

Реєстр заборон - це електронна база даних, яка містить відомості про обтяження нерухомого майна, а саме: накладені заборони та арешти нерухомого майна; вилучення записів про заборони відчуження та арешти нерухомого майна; тимчасові застереження щодо нерухомого майна та видані витяги з реєстру заборон.

Пунктом 9 статті 34 Закону України "Про нотаріат" передбачена, що нотаріуси накладають та знімають заборону відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), об`єктів незавершеного будівництва, майбутніх об`єктів нерухомості, права на які підлягають державній реєстрації, частки у праві власності на таке майно, а також у випадках, встановлених законодавством, - рухомого майна.

Стаття 74 Закону України "Про нотаріат" встановлює, що нотаріус знімає заборону відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), об`єктів незавершеного будівництва, майбутніх об`єктів нерухомості, права на які підлягають державній реєстрації, частки у праві власності на таке майно у тому числі на підставі рішення суду.

Згідно п.5 глави 15 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5 нотаріус, який наклав заборону, знімає заборону відчуження майна за рішенням суду.

А тому, обраний спосіб захисту у виді «зняття заборони відчуження майна» є передбачений спеціальним законом.

Відповідно до положень ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», обтяження - заборона або обмеження розпорядження та/або користування нерухомим майном, встановлені законом, актами уповноважених на це органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших осіб, яких законом уповноважено накладати відповідну заборону (обмеження), або такі, що виникли з правочину.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Отже, поняття «державна реєстрація прав» включає також поняття державної реєстрації припинення обтяження.

Наявна заборона на відчуження нерухомого майна, що належить позивачу, виникла на підставі архівного запису про обтяження. Однак заявник обтяження юридична особа, яка ліквідована. Зобов`язання припинено в силу ст.609 ЦК України. У зв`язку із припиненням основного зобов`язання припиняються і похідні права, у тому числі обтяження у виді заборони відчуження.

Обтяження було виявлено у архівних записах та перенесено до Єдиного реєстру заборон, а згодом і до Державного реєстру речових прав, здійснено його державну реєстрацію. Існуюча державна реєстрація припиненого обтяження порушує права та законні інтереси позивача, оскільки обмежує правомочності власника.

Відповідно до ч.2 ст.27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі, у тому числі, судового рішення щодо набуття, зміни або припинення обтяження речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості, що набрало законної сили.

Відтак, необхідним, належним та ефективним способом захисту є вимога про припинення обтяження речового права. На підставі такого рішення суду може бути проведено державну реєстрацію припинення обтяження речового права.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.16, 328, 392, 1216, 1220, 1216, 1222, 1223, 1268, 1269, 1270, 1296, 1297 Цивільного кодексу, керуючись ст.ст.2,4,19, 23, 27, 175-177 ЦПК України,-

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.

Визнати припиненим обтяження речового права у виді заборони на нерухоме майно, зареєстроване у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, реєстраційний номер 1525033, дата реєстрації 07.12.2004, Виноградівською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення № 175 від 30.06.1983, заявник Виноградівський радгосп декоративних культур, об`єкт обтяження АДРЕСА_1 , власник ОСОБА_1 .

Припинити обтяження у виді заборони на нерухоме майно, яка накладена та зареєстрована Виноградівською державною нотаріальною конторою у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, реєстраційний номер 1525033, дата реєстрації 07.12.2004, на підставі повідомлення № 175 від 30.06.1983, заявник Виноградівський радгосп декоративних культур, об`єкт обтяження Закарпатська область, Виноградівський район, вулиця Ардовецька, будинок 198а, власник ОСОБА_1 , та відомості про яке було перенесено до Державного реєстру речових прав, номер запису про обтяження 56343135, дата внесення запису 20.08.2024, підстава - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень номер 74670001, вид обтяження заборона на нерухоме майно, суб`єкт обтяження ОСОБА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ГоловуючийА. А. Надопта

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123763017
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису)

Судовий реєстр по справі —299/6789/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Надопта А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні