Справа № 553/4438/24
Провадження № 2-а/553/38/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10.12.2024м. Полтава
Ленінський районний суд міста Полтави у складі:
головуючого - судді Подмаркової Ю.М.,
за участі: секретаря судового засідання - Макаренка Я.В.,
представника позивача - Зіненко Т.В.,
відповідача - ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
перекладача - ОСОБА_9 (в режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом Подільського відділу у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби у Полтавській області до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземців в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України,
в с т а н о в и в:
Короткий зміст позовних вимог та доводів позивача.
Подільський відділ у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області звернувся до Ленінського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про продовження строку затримання громадянину Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства строком на 6 місяців, що розташоване за адресою: 56525, с. Мартинівське, Вознесенський р-н, Миколаївська обл., вул. Європейська, 1.
В обґрунтування вимог зазначено, що 11.06.2024 рішенням Ленінського районного суду м. Полтави у справі № 553/1879/24 позов Подільського відділу у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України задоволено. Продовжено строк затримання громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 6 місяців, тобто до 11 грудня 2024 року.
Рішенням Ленінського районного суду м. Полтави від 15.12.2023 у справі № 553/3380/23 задоволено адміністративний позов Подільського відділу у місті Полтаві УДМС у Полтавській області до ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. 16.12.2024 за вказаним рішення суду громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було поміщено до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства строком на 6 місяців. Відповідно до акту приймання-передачі іноземця або особи без громадянства від 16.12.2023 відповідача поміщено до ПТПІ.
З метою забезпечення видворення та виконання прийнятого рішення Ленінського районного суду м. Полтави від 15.12.2023 у справі №553/3380/23 УДМС вживалися відповідні заходи. Відповідач не має дійсного паспортного документа. 16.12.2023 Подільським відділом у м. Полтаві УДМС у Полтавській області було надіслано листа до Посольства Азербайджану в Україні з повідомленням про затримання громадянина Азербайджану, що перевищує більше ніж три години відповідно до пункту 2.15 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, яка затверджена наказом МВС 28.08.2013 № 825, на виділення коштів на придбання авіаквитка на повернення відповідача до країни громадянської належності.
УДМС у Полтавській області вживалися наступні заходи для виконання рішення про примусове видворення: 26.12.2023 на адресу Миколаївського ПТПІ направлено лист з проханням посприяти у заповненні гр. Азербайджану ОСОБА_3 анкети для його документування за формою визначеною Посольством Азербайджану в Україні. 29.12.2023 на адресу УДМС у Полтавській області надійшов лист від Миколаївського ПТПІ з заповненою гр. Азербайджану ОСОБА_3 заявою-анкетою для документування свідоцтвом на повернення. 22.01.2024 на адресу Посольства Азербайджану в Україні направлений лист з проханням документувати ОСОБА_3 свідоцтвом на повернення на батьківщину. 06.02.2024 до УДМС у Полтавській області надійшов лист від Миколаївського ПТПІ, що гр. Азербайджану ОСОБА_4 виявив бажання придбати квиток для повернення на батьківщину за власні кошти. 16.02.2024 Посольством Азербайджану в Україні виготовлено свідоцтво на повернення гр. Азербайджану ОСОБА_5 , терміном дії до 17.03.2024. 19.02.2024 направлений лист до Миколаївського ПТПІ з проханням запропонувати гр. Азербайджану ОСОБА_5 придбати квиток до Азербайджану на запропонований авіарейс.
30.08.2024 УДМС у Полтавській області вчергове на адресу Миколаївського ПТПІ було направлено лист з проханням посприяти у заповненні гр. ОСОБА_3 заяви-анкети за формою визначеною Посольством Азербайджанської Республіки в Україні. 09.09.2024 від Миколаївського ПТПІ надійшов лист про те, що громадянин Азербайджану ОСОБА_4 відмовився заповнювати заяву-анкету.
Тобто УДМС вживалися всі необхідні заходи для примусового видворення ОСОБА_6 до країни походження, однак, з незалежних причин, рішення суду виконано не було.
20.02.2024 адміністрація Миколаївського ПТПІ повідомила УДМС у Полтавській області про неможливість придбати авіаквиток на запропонований рейс гр. Азербайджану ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю грошових коштів. 01.03.2024 направлений лист до Миколаївського ПТПІ з проханням запропонувати гр. Азербайджану ОСОБА_5 придбати квиток до Азербайджану на запропонований авіарейс. 01.03.2024 адміністрація Миколаївського ПТПІ повідомила УДМС у Полтавській області про неможливість гр. Азербайджану ОСОБА_3 придбати авіаквиток на запропонований рейс, у зв`язку з відсутністю грошових коштів. Тобто виходячи з наявної інформації відповідач спочатку повідомляв, що авіаквиток придбає за власні кошти, а потім відмовився - це зробити та повідомив про відсутність коштів для придбання квитка.
Відповідач порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», на сьогоднішній день нелегально перебуває в Україні без будь-яких дозвільних документів на право проживання на території держави.
Громадянин ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибувши в Україну 11.02.2021 по паспорту громадянина Азербайджану НОМЕР_1 , в подальшому втраченим, перевищив визначені законодавством строки тимчасового перебування в Україні, проживає без документів на право проживання в Україні та ухиляється від виїзду.
15.12.2023 Подільським відділом у м. Полтаві УДМС у Полтавській області притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, громадянин Азербайджану ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постанову не виконав.
Також, 16.11.2023 було подання Управління міграційної поліції ГУ НП в Полтавській області ( вих. № 1077/115/16/02-2023 від 15.11.2023), щодо прийняття відносно громадянина Азербайджану ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішення про примусове видворення за межі України із застосуванням заборони подальшого в`їзду в Україну строком на 5 років, який незаконно перебуває на території України. 15.06.2022 Деснянським районним судом міста Києва відповідача було засуджено до 1 року 3 місяців позбавлення волі за ч. 2 ст. 15, ч. 1,2 ст. 185, ст. 70, ст. 71 КК України. 15.12.2023 ОСОБА_4 звільнений з Державної установи «Божківська виправна колонія (№16)», де він відбував покарання.
За інформацією Управління міграційної поліції ГУ НП в Полтавській області відповідач після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, схильний до вчинення правопорушень, після відбуття покарання має намір залишитись в Україні, продовжувати вчиняти кримінальні правопорушення та впливати на криміногенну ситуацію.
На сьогодні громадянин Азербайджану ОСОБА_8 повертатися до країни своєї громадянської належності не бажає та робить все від нього залежне, щоб продовжити незаконну діяльність на території України. На даний момент у відповідача відсутні правові підстави для подальшого перебування на території держави та є рішення Подільського відділу у місті Полтаві УДМС у Полтавській області про примусове видворення від 15.12.2023 року, яке підлягає виконанню.
УДМС на сьогоднішній день вживаються всі необхідні заходи щодо документування гр. Азербайджану ОСОБА_1 посвідченням на повернення до країни походження та стосовно придбання квитка за кошт держави.
Відповідач не одружений, не працює, без постійного місця проживання. Враховуючи, що відповідач перебуває в України без реєстрації, без постійного місця проживання, роботи та джерела доходів, родинних зв`язків, не має достатнього фінансового забезпечення для його проживання в Україні та для виїзду за межі України та зважаючи на інформацію отриману від ГУ НП в Полтавській області є всі підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання рішень про його примусове видворення з України. Продовження строку затримання відповідача в ПТТІ ще на 6 місяців необхідне для забезпечення примусового видворення. Отже наявні всі підстави для задоволення позову та продовження терміну перебування в Миколаївському ПТПІ ОСОБА_1.
Зазначене стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Рух справи.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави від 05.12.2024 відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та за їх обов`язкової участі. Призначено судовий розгляд на 10:00 год. 06.12.2024.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала повністю, надала пояснення, аналогічні до викладених у ньому та просила позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні заперечував проти заявлених вимог, вказав, що хоче повернутися до Азербайджану. Зазначив про відсутність довіри до міграційної служби, просить відпустити, так як він має намір поїхати додому та самостійно придбає квитки.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
16.11.2023 на адресу Управління ДМС у Полтавській області надійшло подання Управління міграційної поліції ГУНП в Полтавській області (вих. № 1077/115/16/02-2023 від 15.11.2023) щодо прийняття відносно громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішення про примусове видворення за межі України із застосуванням заборони подальшого в`їзду в Україну строком на 5 років, який незаконного перебуває на території України.
15.06.2022 Деснянським районним судом м. Києва ОСОБА_1 засуджено до 1 року 3 місяців позбавлення волі за ч. 2 ст. 15, ч. 1, 2 ст. 185 ч.2, ст. 70, ст. 71 КК України. 15 грудня 2023 року останній звільнений з Державної установи «Божківська виправна колонія (№16»), де він відбував покарання.
За інформацією Управління міграційної поліції ГУНП в Полтавській області громадянин Азербайджану ОСОБА_8 за час відбуття покарання на шлях виправлення не став, схильний до вчинення правопорушень, після відбуття покарання має намір залишитись в Україні, продовжувати вчиняти кримінальні правопорушення та впливати на криміногенну ситуацію.
Встановлено, що вказаний іноземець є уродженцем м. Барда Азербайджан, прибув в Україну 11.02.2021 через КПП «Бориспіль» по паспорту громадянина Азербайджану НОМЕР_1 , який в подальшому ним втрачений на території України.
До підрозділів Державної міграційної служби України з заявою про продовження строку перебування в Україні, документування або про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався. Обізнаний, що підстав для його подальшого перебування в Україні не має. Гр. Азербайджану ОСОБА_3 повідомлено, що в країні його проживання життю та здоров`ю нічого не загрожує.
Таким чином, громадянин Азербайджану ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , допустив порушення вимог підпунктом 2 пункту 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ від 15.02.2012 № 150, а саме не виїхав за межі України в установлений законодавством строк та пункт 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», згідно якого іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно дотримуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
02.07.2021 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області за вчинення правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадянин Азербайджану ОСОБА_8 був притягнутий до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штраф у сумі 1700 грн. На теперішній час постанова іноземцем виконана.
З метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, на підставі положень ст. 26 Закону, п. 5, 6 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом МВС України, Адміністрації державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23.04.2012 року №353/271/150, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 р. за № 806/21119 (у редакції наказу МВС України, СБУ від 22.01.2018 №38/77), ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області 02.07.2021 р. було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 29.07.2021 р.
З рішенням від 02.07.2021 про примусове повернення з України громадянин Азербайджану ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був ознайомлений 02.07.2021 р. та зобов`язався його виконати не пізніше 29.07.2021 р.
Громадянин Азербайджану ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни у термін, передбачений для добровільного виконання рішення про примусове повернення. Даний факт підтверджується інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан».
Працівниками Подільського відділу у м. Полтаві Управління ДМС у Полтавській області 15.12.2023 за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства відносно громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено адміністративний протокол за ч. 2 ст. 203 КУпАП та винесено постанову про накладення штрафу в сумі 3 400 грн. Постанова іноземним громадянином не виконана.
Враховуючи викладене, відповідно до частини першої статті 30 Закону, 15.12.2023 Подільським відділом у м. Полтаві Управління ДМС у Полтавській області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Ленінського районного суду м. Полтави від 15.12.2023 в справі № 553/3380/23, за позовом Подільського відділу у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі України адміністративний позов задоволено - затримано громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , з метою забезпечення видворення за межі території України строком на 6 місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення.
Рішенням Подільського відділу у м. Полтаві УДМС у Полтавській області від 15.12.2023 вирішено помістити до ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, ДМС України», що знаходиться за адресою: с. Мартинівське, Вознесенський р-н, Миколаївська обл., вул. Європейська, 1, громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для його забезпечення примусового видворення з України.
26.12.2023 УДМС у Полтавській області на адресу Миколаївського ПТПІ направлено лист з проханням посприяти у заповненні гр. Азербайджану ОСОБА_3 анкети для його документування за формою визначеною Посольством Азербайджану в Україні.
29.12.2023 на адресу УДМС у Полтавській області надійшов лист від Миколаївського ПТПІ з заповненою гр. Азербайджану ОСОБА_3 заявою-анкетою для документування свідоцтвом на повернення.
06.02.2024 до УДМС у Полтавській області надійшов лист від Миколаївського ПТПІ, що гр. Азербайджану ОСОБА_4 виявив бажання придбати квиток для повернення на батьківщину за власні кошти.
16.02.2024 Посольством Азербайджану в Україні виготовлено свідоцтво на повернення гр. Азербайджану ОСОБА_5 , терміном дії до 17.03.2024.
19.02.2024 направлений лист до Миколаївського ПТПІ з проханням запропонувати гр. Азербайджану ОСОБА_5 придбати квиток до Азербайджану на запропонований авіарейс. Тобто УДМС вживалися всі необхідні заходи для примусового видворення ОСОБА_6 до країни походження, однак з незалежних причин рішення суду виконано не було.
20.02.2024 адміністрація Миколаївського ПТПІ повідомила УДМС у Полтавській області про неможливість придбати авіаквиток на запропонований рейс гр. Азербайджану ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю грошових коштів.
01.03.2024 направлений лист до Миколаївського ПТПІ з проханням запропонувати гр. Азербайджану ОСОБА_5 придбати квиток до Азербайджану на запропонований авіарейс.
01.03.2024 адміністрація Миколаївського ПТПІ повідомила УДМС у Полтавській області про неможливість гр. Азербайджану ОСОБА_3 придбати авіаквиток на запропонований рейс, у зв`язку з відсутністю грошових коштів.
22.01.2024 на адресу Посольства Азербайджану в Україні направлений лист з проханням документувати ОСОБА_3 свідоцтвом на повернення на батьківщину.
17.05.2024 направлений лист до Миколаївського ПТПІ з проханням довести інформацію до гр. Азербайджану ОСОБА_5 та з`ясувати в іноземця готовність виконати рішення про примусове видворення за рахунок державних коштів з подальшим надсиланням на адресу УДМС у Полтавській області його письмове зобов`язання вибути до Азербайджану.
22.05.2024 адміністрація Миколаївського ПТПІ повідомила УДМС у Полтавській області про те, що гр. Азербайджану ОСОБА_3 бажає повернутися в Азербайджанську Республіку, якщо йому придбають авіаквиток за рахунок державних коштів, про що зазначив в письмовій заяві.
11.06.2024 рішенням Ленінського районного суду м. Полтави у справі № 553/1879/24 позов Подільського відділу у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземця в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України задоволено. Продовжено строк затримання громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 6 місяців, тобто до 11 грудня 2024 року.
30.08.2024 УДМС у Полтавській області на адресу Миколаївського ПТПІ направлено лист з проханням посприяти у заповненні гр. Азербайджану ОСОБА_3 анкети для його документування за формою визначеною Посольством Азербайджану в Україні.
09.09.2024 від Миколаївського ПТПІ надійшов лист про те, що громадянин Азербайджану ОСОБА_4 відмовився заповнювати заяву-анкету.
12.11.2024 направлений лист до Миколаївського ПТПІ з інформацією про вжиті заходи з примусового видворення за межі України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців.
У відповідності до ч. 1, ч. 3 та 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як визначено в розділі І п. 3 Інструкції «Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства», затвердженої наказом МВС України, СБ України, від 22.01.2018 року № 38/77, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 24.04.2018 року № 482/31934, примусове повернення та примусове видворення означають систему адміністративно правових заходів, спрямованих на примушування іноземців, які незаконно перебувають в Україні, покинути територію України всупереч їх волі і бажанню.
Відповідно до ч.11 ст.289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно ч.12 вищевказаної статті, про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Відповідно до ч.13 вказаної статті, умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Разом з тим встановлено, що на час подання адміністративного позову у відповідача відсутній паспортний документ, обов`язкова наявність якого визначена в ст. ст. 9,15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,
Згідно п. 16 ч.1 ч 1 ст.1 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Згідно з Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Встановлено, що строк затримання відповідача у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства згідно рішення суду спливає 11.12.2024, однак у відповідача відсутні документи, що дають право перетину державного кордону України.
Відповідач не звертався до територіальних органів ДМС із заявою про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.
Стаття 1 Протоколу № 7 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює гарантії, що стосується вислання іноземців.
За змістом цієї норми іноземець, який законно проживає на території держави, не може бути висланий за її межі інакше ніж на виконання рішення, прийнятого відповідно до закону, і повинен мати можливість: a) наведення доводів проти свого вислання; b) перегляду своєї справи; і c) представлення з цією метою перед компетентним органом або перед особою чи особами, призначеними цим органом. Іноземець може бути висланий ще до того, як він здійснив свої права, передбачені в підпунктах «a», «b» та «c» пункту 1 цієї статті, коли таке вислання є необхідним в інтересах публічного порядку або ґрунтується на міркуваннях національної безпеки.
В межах даної справи всі ці гарантії дотримані, як під час вирішення питання про затримання відповідача, так і під час вирішення питання про продовження строку його затримання.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про існування підстав для продовження строку затримання відповідача. Відповідач не є особою якій надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту; дій щодо отримання такого статусу не вчиняв. При цьому, відповідач раніше ухилявся від процедури повернення в країну походження та видворення за межі України, тому суд вважає, що існує ризик його ухилення від виконання рішення про примусове видворення та створення перешкод проведенню процедури видворення.
Водночас, будь-яких доказів на підтвердження необхідності продовження строку затримання відповідача та перебування у зазначеному ПТПІ додатково на строк шість місяців за встановлених у справі обставин позивачем суду не надано.
Тому, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а строк затримання та перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підлягає продовженню строком на три місяці, що, на переконання суду, є достатнім для здійснення передбачених законом дій для видворення відповідача за межі території України.
Відповідно до положень ч. 19 ст. 289 КАС України за подачу позовних заяв, передбачених даною статтею, судовий збір не справляється, а отже підстав для розподілу витрат пов`язаних з розглядом справи не має, оскільки вони сторонами не були понесені.
На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 7, 9, 10, 12, 19, 20, 72 77, 90, 94, 132 139, 143, 192 194, 210, 211, 219, 220, 241 246, 257, 258, 262, 286, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
Позовну заяву Подільського відділу у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби у Полтавській області до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземців в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України - задовольнити частково.
Продовжити строк затримання громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 3 (три) місяці, тобто до 10 березня 2025 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 13.12.2024.
Найменування (ім`я) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження:
позивач - Подільський відділ у місті Полтаві Управління Державної міграційної служби у Полтавській області, юридична адреса: 36004, м. Полтава, пров. Рибальський, буд. 16-а, код ЄДРПРОУ 37829297;
відповідач - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_3 , місце тимчасового перебування: АДРЕСА_1 .
Головуючий Ю.М. Подмаркова
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123767047 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, з них |
Адміністративне
Ленінський районний суд м.Полтави
Подмаркова Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні