Справа № 474/757/23
Провадження № 2-о/474/1/24
РІШЕННЯ
Іменем України
13.12.24р. с-ще Врадіївка
Врадіївський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Сокола Ф.Г.
присяжних Бажаткіної О.М. та Білої О.І.
за участю секретаря судового засідання Тодосьєвої А.С.
розглянув у закритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки і піклування Врадіївської селищної ради Первомайського району Миколаївської області, Комунальне некомерційне підприємством Врадіївська центральна районна лікарня про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, -
встановив:
07.07.2023р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - заявники) звернулися до суду з заявою, в якій просять:
- визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатним;
- встановити над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , його опікунами.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_3 є сином заявників та проживає з ними за однією адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 є інвалідом від народження та ІНФОРМАЦІЯ_4 йому встановлена перша група інвалідності, а з часом - підгрупа А.
У зв`язку з хворобою син потребує постійного стороннього догляду. Він не може висловлювати свою думку, бо не розмовляє, не розуміє обставин, що відбуваються навколо нього, не може одягнутися, не може дати оцінки своїм діям чи діям оточуючих, пересувається тільки у інвалідному візку, постійно знаходиться у підгузниках та харчується лише через шприц.
Також заявники вказують, що мають можливість дбати про сина, створювати йому необхідні побутові умови, забезпечувати його доглядом та лікуванням.
А тому, посилаючись на ст.ст. 39, 60, 63 ЦК України просили заяву задовольнити.
У судове засідання 13.12.2024р. заявники не з`явилися, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. Водночас, 20.11.2024р. звернулися до суду із спільною заявою про розгляд справи у їх відсутність, в якій заявлені вимоги підтримують.
Фізична особа, щодо якої ставиться питання про визнання її недієздатною ОСОБА_3 та його представниця - адвокатка Миронець Л.А. у судове засідання 13.12.2024р. не з`явилися, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. Водночас, у заяві від 27.11.2024р. представниця ОСОБА_4 просила проводити розгляд справи у їх відсутність, в якій заявлені вимоги підтримала повністю.
Представниця заінтересованої особи Органу опіки і піклування Врадіївської селищної ради в судове засідання 13.12.2024р. не з`явилася, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлена про час, дату і місце судового розгляду. Водночас, 13.12.2024р. представниця заінтересованої особи Секретарьова О.Є. звернулася до суду із заявою про проведення судового засідання без участі представника опікунської ради, в зв`язку з робочим навантаженням.
Представник заінтересованої особи Комунального некомерційного підприємства Врадіївська центральна районна лікарня в судове засідання 13.12.2024р. не з`явився, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив. З заявами чи клопотаннями на адресу суду не звертався. Водночас, 10.09.2024р. від лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства Врадіївська центральна районна лікарня ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, в якій він не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до приписів ст. 223 та 294 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути заяву про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки за відсутності учасників судового розгляду за наявними у справі матеріалами, оскільки неявка останніх не перешкоджає розгляду вказаної заяви.
Розглянув заяву та дослідив докази, судом встановлено таке.
ОСОБА_3 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 та у свідоцтві про його народження серії НОМЕР_1 виданому 20.01.2005р. Гуляницькою сільською радою Врадіївського району Миколаївської області батьком зазначено - ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_1 .
За довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 653010 від 12.04.2023р. ОСОБА_3 визнаний інвалідом І А групи з дитинства, безстроково. Потребує постійного стороннього догляду.
У довідці № 3 виданої 06.01.2023р. КНП Врадіївська ЦРЛ зазначено, що ОСОБА_3 знаходиться на Д обліку в КНП Врадіївська ЦРЛ та є інвалідом дитинства.
ОСОБА_1 , 1989р.н., ОСОБА_2 , 1984р.н., ОСОБА_3 , 2004р.н., та ОСОБА_6 , 2014р.н. зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 . В житлі чисто, охайно, є всі необхідні меблі, побутова техніка, продукти харчування. ОСОБА_7 знаходиться у інвалідному візочку, чистий, доглянутий. Через важку хворобу дитина недієздатна, повний догляд за ним здійснює переважно мати ОСОБА_8 . (копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого 05.09.2006р. на ім`я ОСОБА_1 , копія паспорта громадянина України № НОМЕР_3 виданий 14.03.2023р. органом 4823 на ім`я ОСОБА_3 , витяг з реєстру територіальної громади № 2023/001428746 від 15.02.2023р., копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 виданий 14.12.2000р. на ім`я ОСОБА_2 , акт обстеження матеріально-побутових умов проживання від 31.05.2023р.).
Відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи № 219 від 11.09.2024р., проведеної експертом Миколаївської філії судових експертиз Державної установи Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України Очколяс В.І., зазначено наступне. Психічний стан ОСОБА_3 : свідомість клінічно не порушена, будь-якому контакту недоступний, увага не залучається, погляд блукаючий, емоції незрілі, інколи вигукує незрозумілі звуки, інтелектуально - мнестичні функції не розвинені, навики самообслуговування відсутні, їжу приймає за допомогою шприца, в повсякденні потребує постійної сторонньої допомоги та догляду, критика відсутня, соціально дезадаптований. Неврологічний стан ОСОБА_3 - глибокий спастичний тетрапарез. Соматичний стан ОСОБА_3 - перебуває на руках у батька, астенічної тілобудови. Обґрунтування та пояснення даних про психічний стан особи, фактів, які встановлені та виявлені при досліджені: в 2022р. МСЕК з діагнозом вроджена некомпенсована внутрішня гідроцефалія, глибокий спастичний тетрапарез визнаний особою з І А групою інвалідністю, з дитинства, безстроково; наразі перебуває під наглядом лікарів ЦРЛ; в побуті потребує стороннього догляду; соціально дезадаптований; проживає в сім`ї з батьками, якими доглядається та опікується; при поточному експертному дослідженні виявляє стійкі, невідворотні розлади пізнавальної діяльності, зі збідненням психіки, ураженням інтелекту, пам`яті, критичних здібностей, розуміння, емоцій; Висновки: ОСОБА_3 страждає стійким хронічним психічним розладом - деменцією при інших органічних захворюваннях головного мозку, та за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Вартість експертного дослідження згідно довідки № 27/05/1062 від 07.10.2024р. становить 6 180 грн. 36 коп.
У висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Врадіївської селищної ради № 1121/15-01 від 14.11.2024р. остання вважає за доцільне рекомендувати призначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 опікуном над ОСОБА_3 . Та в ньому ж зазначено, що батьки здійснюють щоденний догляд за своїм сином.
Частиною 1 ст. 39 ЦК України визначено, що фізична особа може бути визнана недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ст. 55 ЦК України (далі - ЦК України) опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.ч. 4-5 ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Тлумачення зазначених норм права дає підстави для висновку, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.
Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Згідно з ч. 1 ст. 67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Відповідно ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
В силу ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Частиною 6 ст. 300 ЦПК України визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
За таких обставин, зібрані у справі докази вказують на наявність підстав для задоволення заяви про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним.
Висновком опікунської ради при виконавчому комітеті Врадіївської селищної ради № 1121/15-01 від 14.11.2024р. визнано доцільне рекомендувати призначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 опікуном над ОСОБА_3 .
Законом не заборонено встановлення опіки над недієздатною особою кільком опікунам.
То ж встановивши наявність приязних відносин між претендентами на опіку ОСОБА_9 , які є його батьками, та якими здійснюється щоденний догляд за ним, його утримання, а також психічний, неврологічний та соматичний стани ОСОБА_3 визначені у висновку судово-психіатричної експертизи № 219 від 11.09.2024р., та який страждає стійким хронічним психічним розладом - деменцією при інших органічних захворюваннях головного мозку, та за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, приходить до висновку про те, що призначення ОСОБА_3 кількох опікунів - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у контексті цієї справи підлягає задоволенню, та відповідатиме найкращим його інтересам.
Згідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 294, 299, 300, 259-265 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки і піклування Врадіївської селищної ради Первомайського району Миколаївської області, Комунальне некомерційне підприємством Врадіївська центральна районна лікарня про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки - задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатним, та встановити над ним опіку.
Опікунами ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Судові витрати за проведення судової експертизи в сумі 6 180 (шість тисяч сто вісімдесят) грн. 36 коп. віднести на рахунок держави та сплатити за такими реквізитами: ДУ ІСП МОЗ України, Код ЄДРПОУ 04803492, UA 158201720313251005201007077, МФО 820172 ДКСУ у Подільському районі м. Києва. Призначення платежу: експерт Очколяс Віктор Іванович, за проведення експертизи ОСОБА_3 .
Строк дії рішення 2 (два) роки з моменту набрання рішенням законної сили.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Врадіївський районний суд Миколаївської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної ін4станції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 16 грудня 2024 року.
Суддя Сокол Ф.Г.
Присяжні Бажаткіна О.М.
Біла О.І.
Суд | Врадіївський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123775502 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Врадіївський районний суд Миколаївської області
Сокол Ф. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні