Справа № 484/6690/24
Провадження № 1-КП/484/445/24
КП № 62024150010001907
У Х В А Л А
про звільнення від кримінальної відповідальності та
закриття кримінального провадження
17 грудня 2024 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
за участю прокурора - ОСОБА_3
підозрюваного - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу з клопотанням прокурора у кримінальному провадженні № 62024150010001907 від 31.07.2024 року про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст. 401 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Райчихинськ Амурської області РФ, громадянина України, освіта середня спеціальна, не одруженого, раніше не судимого, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця за мобілізацією, який на момент вчинення кримінального правопорушення проходив військову службу на посаді помічника начальника речової служби тилу логістики військової частини НОМЕР_1 у військовому званні «старший лейтенант», підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2024 року прокурор Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням від 25.11.2024 року про звільнення підозрюваного у кримінальному провадженні № 62024150010001907 від 31.07.2024 року ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України на підставі ч.5 ст. 401 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що досудовим розслідуванням в наданому кримінальному провадженні встановлено, що 22.01.2024 року громадянин ОСОБА_4 відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» та рішення начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , був призваний на військову службу за мобілізацією та направлений для подальшого проходження військової служби до військової академії в АДРЕСА_2 .
Наказом начальника Військової академії №23 від 22.01.2024 року (по стройовій частині) ОСОБА_4 призначено на посаду слухача Військової академії ( АДРЕСА_2 ).
У подальшому старший лейтенант ОСОБА_4 вибув до нового місця служби до військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 27.03.2024 року за №19 ОСОБА_4 призначено на посаду помічника начальника речової служби тилу логістики військової частини НОМЕР_1 .
Згідно положень п.4 ч.1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» початком проходження військової служби для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відтак, з 22.01.2024 року, тобто з моменту відправлення ОСОБА_4 з ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової академії в АДРЕСА_2 , останній набув статусу військовослужбовця - особи, яка проходить військову службу та з цього ж дня розпочав виконання військового обов`язку - проходження військової служби.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 року №64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №2102-ІX введено воєнний стан на всій території України, який діє до теперішнього часу.
Про особливий період несення військової служби та порядок проходження військової служби в умовах воєнного стану старшому лейтенанту ОСОБА_4 достеменно було відомо і до часу нез`явлення вчасно на службу без поважних причин останній встановленого порядку несення служби дотримувався та виконував покладені на нього завдання.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов`язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов`язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Згідно із вимогами п.п.1,2,3 ч.4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Відповідно до вимог ст. ст. ст. ст. 11, 16, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1 - 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, старший лейтенант ОСОБА_4 під час проходження військової служби повинен свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, беззастережно та неухильно виконувати накази командирів (начальників) у встановлений термін, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, а також твердо знати та зразково виконувати свої службові обов`язки, бути дисциплінованим, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Однак, діючи в порушення вимог наведених вище вимог законодавства, старший лейтенант ОСОБА_4 порушив встановлений порядок несення військової служби за наступних обставин.
16.05.2024 року старший лейтенант ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією та проходячи військову службу на посаді помічника начальника речової служби тилу логістики військової частини НОМЕР_1 , в порушення вимог ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст.ст. 9, 11, 16, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1 - 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від обов`язків військової служби, самовільно залишив місце служби військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_3 , тривалістю понад три доби, в умовах воєнного стану до 23.05.2024 року.
Незаконно перебуваючи поза місцем служби, старший лейтенант ОСОБА_4 проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його з виконанням обов`язків військової служби.
23.05.2024 року старший лейтенант ОСОБА_4 повернувся до місця дислокації військової частини НОМЕР_1 .
13.11.2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України, а саме у вчиненні самовільного залишення місця служби тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану.
Посилаючись на наявність передбачених ст. 401 КК України пістав, прокурор просить звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення вказаного вище кримінального правопорушення.
В підготовчому судовому засіданні прокурор повністю підтримав клопотання, просив його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4 просив звільнити його від кримінальної відповідальності і підтвердив свій намір продовжити військову службу.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши надані в обґрунтування клопотання документи, суд прийшов до висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Відповідно до ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 401 КК України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим. Перед направленням клопотання до суду прокурор зобов`язаний ознайомити з ним потерпілого та з`ясувати його думку щодо можливості звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 288 КПК України розгляд клопотання прокурора здійснюється у присутності сторін кримінального провадження та потерпілого в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею. Суд зобов`язаний з`ясувати думку потерпілого щодо можливості звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності. Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому ч.5 ст. 401 КК України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
У разі встановлення судом необґрунтованості клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд своєю ухвалою відмовляє у його задоволенні та повертає клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку або продовжує судове провадження в загальному порядку, якщо таке клопотання надійшло після направлення обвинувального акта до суду.
Відповідно до ст. 314 КПК України після отримання клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності суд не пізніше п`яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження. У підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення в тому числі про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених п.п. 5-8, 10 частини першої або частиною другою ст. 284 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 401 КК України особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 КК України, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Судом встановлено, що клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності відповідає вимогам ст. 287 КПК України. Потерпілий в наданому кримінальному провадженні відсутній. Матеріальна шкода внаслідок вчиненого ОСОБА_4 кримінального правопорушення - відсутня. Обставини інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення ним не оспорюються. Також наявні передбачені ст. 401 КПК України підстави для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.5 ст. 407 КК України, оскільки він під час дії воєнного стану вперше вчинив таке правопорушення, добровільно звернувся до прокурора з клопотанням про намір повернутися для проходження військової служби, а також наявна письмова згода командира військової частини НОМЕР_2 на продовження проходження ОСОБА_4 військової служби.
За таких обставин наявні підстави, передбачені ч.5 ст. 401 КК України для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України. ОСОБА_4 проти такого звільнення не заперечує, тож клопотання прокурора слід задовольнити, звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст. 401 КК України, надане кримінальне провадження закрити на підставі п.1 ч.2 ст. 284, ч.3 ст. 314 КПК України, а також на підставі абз.2 ч.3 ст. 288 КПК України зобов`язати після набрання ухвалою законної сили невідкладно поновити ОСОБА_4 на військовій службі та зобов`язати його не пізніше 72 годин прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
Речові докази в наданій справі та судові витрати в надані справі відсутні.
Запобіжний захід ОСОБА_4 в наданому кримінальному провадженні не обирався.
Керуючись ст. ст. 285, 286, 288, 284 ч.2 п.1, 314 ч.3 КПК України, ст. 309 ч.4 КК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 за ч.5 ст. 407 КК України звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст. 401 КК України, провадження в наданій справі закрити.
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання даною ухвалою законної сили невідкладно поновити ОСОБА_4 на військовій службі.
Зобов`язати ОСОБА_4 не пізніше 72 годин прибути до військової частини НОМЕР_2 або до місця служби для продовження проходження військової служби.
На ухвалу може бути подано апеляцію до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом семи діб з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
СУДДЯ:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123814576 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Самовільне залишення військової частини або місця служби |
Кримінальне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Маржина Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні