Провадження 2/557/30/2024
Справа 557/1519/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2024 року с-ще Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
судді Оленич Ю.В.,
секретарі судового засідання Поліщук С.О., Слюсарчук І.В.,
номер справи 557/1519/23,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-ще Гоща в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства,
ВСТАНОВИВ:
Зміст позовних вимог та позиції учасників справи
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору,-Гощанський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уРівненському районіРівненської областіЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції провизнання батьківства, вякому просить визнати його батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виключити відомості про ОСОБА_2 ,як батькадитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,з актовогозапису проїї народження № 70 від 09 червня 2023 року та внести зміни до такого актового запису, зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , а новонароджену дитину - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: селище міського типу Гоща, Рівненський район, Рівненська область, Україна.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з липня 2022 року проживав однією сім`єю з відповідачем ОСОБА_3 , як чоловік та дружина, та ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народилася дочка ОСОБА_6 , батьком якої відповідно до положень ст. 133 СК України було записано відповідача ОСОБА_7 , з яким ОСОБА_3 на час зачаття дитини перебувала у шлюбі.
Рішенням Гощанського районного суду Рівненської області від 26 січня 2023 року, яке набрало законної сили 06 березня 2023 року, шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_2 було розірвано та 08 червня 2023 року ОСОБА_8 зареєструвала шлюб з позивачем.
Так як, ОСОБА_1 визнає себе біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відповідач ОСОБА_2 ігнорує та не бажає подати спільну заяву до органів ДРАЦС про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини відповідно до ч. 2 ст. 122 СК України, позивач змушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права з даним позовом про визнання батьківства в порядку ст. 129 СК України.
Відповідачі, а також третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, правом подати відповідно відзив та пояснення щодо позову або відзиву - не скористались.
Позивач ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, такі просив задовольнити та справу розглянути без його участі, про що зазначив у поданій до суду заяві.
Відповідач ОСОБА_3 позовні вимоги визнала в повному обсязі, справу просила розглянути без її участі, про що також зазначила у поданій до суду письмовій заяві.
Відповідач ОСОБА_2 та представник Гощанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилися. Судом вживалися заходи щодо належного повідомлення учасників справи щодо часу, місця та дати розгляду справи.
Від представника третьої особи надійшла заява, у якій остання просила розгляд справи провести у її відсутності за наявними матеріалами справи.
Процесуальні дії у справі
06вересня 2023року позовназаява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
20 листопада 2023 року у даній справі призначена судова молекулярно-генетична експертиза, на час проведення якої провадження по справі було зупинено.
22 квітня 2024 року провадження в справі було поновлено, у зв`язку із надходженням на адресу суду повідомлення судового експерта про неможливість проведення експертизи через неявку осіб для відбору зразків букального епітелію.
09 травня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
04 липня 2024 року у даній справі призначена судова молекулярно-генетична експертиза, на час проведення якої провадження по справі було зупинено.
20 листопада 2024 року на адресу суду надійшов висновок експерта Волинець І.В. № СЕ-19/103-24/11282-БД від 06 листопада 2024 року за результатами проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
21 листопада 2024 року провадження в справі поновлено.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази на підставі яких встановлені відповідні обставини
Між сторонами виникли правовідносини щодо визначення походження дитини, яка народилася після 01 січня 2004 року та які регулюються нормамиСімейного кодексу України.
За даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 09 червня 2023 року Гощанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 70, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_8 .
Згідно даних, відображених в акті про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , № 70 від 09 червня 2023 року, реєстрація народження дитини була проведена відповідно до ст. 133 СК України, підстава запису відомостей про батька: актовий запис про шлюб № 02 від 31 серпня 2012 року, складений виконавчим комітетом Жаврівської сільської ради Гощанського району Рівненської області.
Рішенням Гощанського районного суду Рівненської області від 26 січня 2023 року, яке набрало законної сили 06 березня 2023 року, шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_2 розірвано.
Згідно даних свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого виданого 08 червня 2023 року Гощанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_1 та ОСОБА_8 зареєстрували шлюб, після реєстрації шлюбу остання змінила прізвище на « ОСОБА_9 ».
Згідно висновку експерта № СЕ-19/103-24/11282-БДвід 06листопада 2024року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , може бути біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ймовірність походження ДНК-профілів від дитини ОСОБА_4 та біологічних батьків ОСОБА_3 і ОСОБА_1 становить не менше ніж 99,99999998 %.
Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права
Згідно ст. 7 Конвенції про права дитини, дитина, на скільки це можливо, маєправо знати своїх батьків.
Статтею 51 Конституції Українивизначено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Аналогічні положення викладені вст. 5 СК України.
Відповідно дост. 121 СК Україниправа та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленомустаттями 122та125цього Кодексу.
Статтею 122 СК Українивстановлено,що дитина,яка зачатаі (або)народжена ушлюбі,походить відподружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір`ю дитини заяви про визнання батьківства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.
Оскільки батьківство чоловіка матері дитини презюмується, він не зобов`язаний доводити своє батьківство. Тому тягар доказування свого батьківства, тобто спростування презумпції шлюбного батьківства, лежить на позивачеві.
Згідно з ч. 4, п.п. 3-5 ч. 5 ст. 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
У ч. 1 ст. 44 ЦПК України передбачено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Уч.ч. 1, 3 ст. 12, ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.
При виборіі застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду(ч. 4 ст. 263 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18), зазначено, що «СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Європейський суд з прав людини зауважив, що «в ході національного розгляду суд призначив ДНК-тест з метою вирішення цього спору про батьківство. Тест продемонстрував, що відповідач був батьком дитини з ймовірністю 99,99 відсотків. Суд враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (KALACHEVA v. RUSSIA, № 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07 травня 2009 року).
Згідно зі ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених устатті 126цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до пункту 20 глави 1 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Виходячи з аналізу наведених норм закону та встановлених судом обставин, суд вважає, що у ході розгляду даної справи знайшли підтвердження фактичні обставини, на які посилався позивач в обґрунтування свого позову.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд, ураховуючи, серед іншого, результати молекулярно-генетичної експертизи, приходить висновку, що біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , є саме позивач, у зв`язку з чим позов до ОСОБА_2 про визнання батьківства підлягає задоволенню. Визнання позивача батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 відповідає інтересам малолітньої дитини. Негативних наслідків для дитини судом не встановлено. Позов подано в межах строку позовної давності.
При цьому суд зауважує, що відповідачем ОСОБА_2 в свою чергу не надано до суду жодних належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів чи спростовували висновок вказаної експертизи.
Натомість позов до відповідача ОСОБА_3 задоволенню не підлягає, оскільки вона не є належним відповідачем у справі відповідно до положеньст. 129 СК України.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: с. Красиве Первомайський район Харківська область, громадянина України, батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: селище міського типу Гоща Рівненський район Рівненська область.
Виключити з актового запису № 70 від 09 червня 2023 року про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відомості про ОСОБА_2 як батька дитини.
Внести зміни до актового запису № 70 від 09 червня 2023 року про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а саме: зазначити батьком дитини: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: с. Красиве Первомайський район Харківська область, громадянина України; змінити дитині ОСОБА_4 прізвище з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_9 », ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін.
У задоволенні позову до ОСОБА_8 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідачі: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_4 , виданий органом № 5614 15 березня 2018 року; ОСОБА_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Гощанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 35400, Рівненська область, с-ще Гоща, вул. Незалежності, буд. 16, ЄДРПОУ 35011194.
Повне судове рішення складено 17 грудня 2024 року.
Суддя Ю.В. Оленич
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123821402 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Оленич Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні