СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2/759/118/24
ун. № 759/9954/16-ц
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2024 року м. Київ
Святошинський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Горбенко Н.О., за участю секретаря судового засідання Натальчук А.І., представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Скрипченка Є.І., представника відповідача ФОП ОСОБА_2 - адвоката Александрової Н.М., представника третьої особи ОСОБА_3 - адвоката Єгорова Б.С., розглянувши у судовому засіданні, в приміщенні Святошинського районного суду міста Києва, заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Скрипченка Є.І. про зміну підстав позову у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоптторг», третя особа: ОСОБА_3 про визнання недійним договору та відсутнім права вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою в які просила: визнати недійсним з моменту укладення Договору уступки вимоги (цесії) № 15/02/13-5 від 15 лютого 2013 року укладений між ФОП ОСОБА_2 та ТОВ «Білоптторг» в частині відступлення права вимоги оплати виконаних робіт на загальну суму 1 241 465,00 грн. та відступлення права вимоги сплати пені на загальну суму 1 241 465,00 грн.; визнати відсутнім у ТОВ «Білоптторг» права вимоги до ОСОБА_1 та ОСОБА_3 сплати суми коштів в розмірі 2 482 930,00 грн., що виникло на підставі недійсного правочину - Договору уступки вимоги (цесії) № 15/02/13-5 від 15 лютого 2013 року в частині вказаної суми.
Ухвалою суду від 09 лютого 2021 року справа була прийнята до провадження судді Святошинського районного суду міста Києва Горбенко Н.О. та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 09 вересня 2022 року зупинено провадження у справі № 759/9954/16-ц позовною заявою ОСОБА_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоптторг», третя особа: ОСОБА_3 про визнання недійним договору та відсутнім права вимоги до набрання законної сили судовим рішення в цивільній справі № 759/25757/21.
28 серпня 2024 року ухвалою суду відновлено провадження цивільної справи № 759/9954/16-ц позовною заявою ОСОБА_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоптторг», третя особа: ОСОБА_3 про визнання недійним договору та відсутнім права вимоги.
08 лютого 2024 року до суду надійшла заява представника позивача про зміну підстав позову, в якій представник просив прийняти заяву до розгляду.
У підготовчому судовому засіданні представник позивача підтримав заяву про зміну підстав позову з викладених підстав та просив прийняти до розгляду.
Представник відповідача ФОП ОСОБА_2 у підготовчому судового засідання заперечувала щодо прийняття заяви про зміну підстав позову та просила відмовити за необґрунтованістю.
У підготовчому судовому засіданні представник третьої особи підтримав заяву про зміну підстав позову та просив прийняти до розгляду.
Інші учасники справи в підготовче судове засідання не з`явилися, були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, причини своєї неявки суду не повідомили.
Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
Зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача
Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи:
1) заміна одних позовних вимог іншими;
2) доповнення позовних вимог новими;
3) вилучення деяких із позовних вимог.
Загальні положення ЦПК України вказують, що підстава позову це фактичні обставини, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстав позову це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.
Предмет позову це частина позову, яка становить матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, щодо якої суд повинен ухвалити рішення. Ця вимога повинна мати правовий характер, тобто бути врегульованою нормами матеріального права, а також підпадати під цивільну юрисдикцію.
Підстава позову це частина позову, яка відображає обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що підтверджують кожну обставину, а також наявність підстав для звільнення від доказування.
Суд звертає увагу, що Верховним Судом у постанові від 09 липня 2020 року у справі №922/404/19 зроблено висновок: позовом є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову. При цьому під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти, відповідно, збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог додатково до викладених у позовній заяві. Неправомірно під видом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви. Позивач може змінити або підставу, або предмет позову. Зміна підстав і предмету позову не допускається, і Верховний Суд вказує, що, якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК України і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог.
Виходячи з викладеного, заява представника позивача, з точки зору закону, є новим позовом у межах спору сторін.
Керуючись: ст.ст. 43, 49, 189, 197 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У прийнятті заяви представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Скрипченка Є.І. про зміну підстав позову у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоптторг», третя особа: ОСОБА_3 про визнання недійним договору та відсутнім права вимоги - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя Н.О. Горбенко
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123823279 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Горбенко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні