У Х В А Л А
про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви
Справа №348/2911/24
Провадження № 2-о/348/188/24
17 грудня 2024 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Бурдун Т.А., ознайомившись із матеріалами заяви ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчий комітет Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, -
в с т а н о в и в :
Заявник ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Івашина О.О., звернувся до Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області із заявою про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна..
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 09 грудня 2024 року вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу термін для усунення недоліків, який не може перевищувати семи днів з дня отримання копії ухвали, оскільки заява не відповідає вимогам, встановленим законодавством України.
09.12.2024 року зазначену ухвалу було отримано представником адвокатом Івашиною О.О., про що свідчить розписка про отримання копії ухвали Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 09.12.2024.
Представник позивача, 16.12.2024, через канцелярію суду подала заяву про усунення недоліків позовної заяви, в якій також просить суд "продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви до 19.12.2024".
Вивчивши клопотання представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 с. 127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Представник позивача - адвокат Івашина О.О. подала заяву, в якій просить суд "продовжитистрок для усунення недоліків позовної заяви до 19.12.2024, оскільки заява про клопотання перед судом про призначення опікуна ОСОБА_2 буде розглядатися на засіданні опікунської ради при виконавчому комітеті Пасічнянської сільської ради та на засіданні виконавчого комітету сільської ради 17.12.2024 року, тому у наданий семиденний строк усунути недоліки неможливо.
Відповідно до положень ст. 127 ЦПК України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу. Про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою. Ухвалу про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом.
Загалом, згідно з практикою ЄСПЛ при застосуванні процедурних правил варто уникати як надмірного формалізму, який буде впливати на справедливість процедури, так і зайвої гнучкості, яка призведе до нівелювання процедурних вимог, встановлених законом, та порушення принципу правової визначеності (справи «Волчлі проти Франції», «ТОВ «Фріда» проти України»).
На підставі наведеного, приймаючи до уваги положенняч. 5 ст. 12 ЦПК України,з метою недопущення надмірного формалізму та порушення принципу доступу до правосуддя, враховуючи положення ст. 127 ЦПК України, а також те, що таке клопотання надійшло до закінчення строку, встановленого судом в ухвалі суду від 09.12.2024, вважаю за необхідне продовжити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
Крім того, зауважую, що згідно із ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Таким чином цією нормою процесуального права передбачено виключне коло суб`єктів звернення до суду із заявою про визнання конкретної фізичної особи недієздатною, яке розширеному тлумаченню не підлягає.
За нормами СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (ст.3 СК України).
Статтею 9 СК України встановлено коло осіб - подружжя, батьки дитини, батьки і діти, інші члени сім`ї та родичі, сімейні відносини між якими регулюються СК України.
Згідно з абз. 5 п. 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.
Тому заявнику ОСОБА_1 слід надати докази на підтвердження ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин з ОСОБА_2 .
Керуючись ст.127, 258-261 ЦПК України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
Клопотання представника позивача - задовольнити.
Продовжити позивачу ОСОБА_3 строк на усунення недоліків, зазначених в ухвалі Надвірнянського районного суду від 09.12.2024 про залишення без рухупозовної заяви ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчий комітет Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, а саме на п`ять днів з дня отримання даної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Т.А.Бурдун
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123837000 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Бурдун Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні