Справа № 148/2595/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2024 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Саламаха О.В., отримавши заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Чернілевської Руслани Віталіївни, про відвід судді у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 подану представником адвокатом Чернілевською Русланою Віталіївною до ОСОБА_2 та Тульчинської міської ради, третя особа: Державний реєстратор Якушинецької сільської ради Вінницького району Кривоус Олег Анатолійович, про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсним рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тульчинського районного суду Вінницької області перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_1 подану представником адвокатом Чернілевською Русланою Віталіївною до ОСОБА_2 та Тульчинської міської ради, третя особа: Державний реєстратор Якушинецької сільської ради Вінницького району Кривоус Олег Анатолійович, про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсним рішення.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Чернілевська Руслана Віталіївна подала заяву про відвід головуючому судді Саламасі О.В., та вважає, що суддя не може брати участь у розгляді даної справи, так як, він ухвалив рішення по справі №148/2112/19, сторонами в якій були чоловік позивачки - ОСОБА_3 та ТОВ «Меркурій» та при розгляді вищевказаної справи суддя Саламаха О.В. продемонстрував очевидну особисту неприязнь до чоловіка позивачки, тому на думку представника позивача, у сторони позивача наявні обгрунтовані сумніви щодо об`єктивності судді Саламахи О.В. при розгляді даної справи, що є підставою для відводу судді.
Вивчивши доводи заяви, суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 7, 8 ст. 40 ЦПК України, суд вирішує питання про відвід без повідомлення учасників справи.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 ЦПК України, положення якої визначають недопустимість повторної участі судді в розгляді справи, а саме суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої інстанції, не може брати участі в розгляді цієї самої справи в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а так само у новому розгляді справи судом першої інстанції після скасування рішення суду або ухвали про закриття провадження у справі. Суддя, який брав участь у врегулюванні спору у справі за участю судді, не може брати участі в розгляді цієї справи по суті або перегляді будь-якого ухваленого в ній судового рішення. Суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді апеляційної інстанції, не може брати участі у розгляді цієї самої справи в судах касаційної або першої інстанції, а також у новому розгляді справи після скасування ухвали чи рішення суду апеляційної інстанції. Суддя, який брав участь у перегляді справи в суді касаційної інстанції, не може брати участі в розгляді цієї справи в суді першої чи апеляційної інстанції, а також у новому її розгляді після скасування ухвали чи рішення суду касаційної інстанції. Суддя, який брав участь у вирішенні справи, рішення в якій було в подальшому скасовано судом вищої інстанції, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду у цій справі. Суддя, який брав участь у вирішенні справи в суді першої, апеляційної, касаційної інстанцій, не може брати участі у розгляді заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з виключними обставинами у цій справі.
Згідно положень ч. 1-3 ст. 39 ЦПК України підстав, зазначених у статтях 36, 37 і 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов`язані заявити самовідвід; з тих же підстав вказаним процесуальним особам може бути заявлено відвід учасниками справи. Відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання. Після спливу вказаного строку заявляти відвід (самовідвід) дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів із дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
У відповідності до ч. 2 ст. 40 ЦПК України, питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 08.04.2010, незабезпечення суддею достатніх гарантій для виключення будь-якого розумного сумніву з приводу його безсторонності визнано порушенням п.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (справа "Фельдман проти України", п. 97).
Право сторін на справедливий суд закріплене в нормах міжнародного права, зокрема в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. При розгляді заяви про відвід слід виходити саме з суб`єктивної оцінки сторони у справі щодо дій головуючого у справі. Іншими словами, якщо сторона має сумнів в безсторонності судді, хоча об`єктивно це нічим не підкріплено, то практика Європейського суду з прав людини наголошує на необхідності задоволення такої заяви про відвід, адже в іншому випадку це буде розцінено як порушення права особи на справедливий суд. Отже, незадоволення заяви про відвід може сприйматися стороною як порушення її прав.
Крім того, згідно практики Європейського суду з прав людини судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри у недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід або бути відведений.
Доводи представника позивача про те, що головуючий у справі № 148/2112/19, мав прояв особистої неприязні до чоловіка позивача - ОСОБА_3 не знайшли свого підтвердження та не доведені жодним доказом, однак, з метою недопущення будь-яких сумнівів в об`єктивності та неупередженості даного складу суду у розгляді цієї справи, головуючий суддя Саламаха О.В. підлягає відводу, а тому заява про його відвід підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 2.5. Бангалорських принципів поведінки суддів, ст. 36, 40 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву позивача - задовольнити.
Відвести головуючого суддю Тульчинського районного суду Вінницької області Саламаху О.В. від розгляду цивільної справи № 148/2595/24 за позовом позовом ОСОБА_1 подану представником адвокатом Чернілевською Русланою Віталіївною до ОСОБА_2 та Тульчинської міської ради, третя особа: Державний реєстратор Якушинецької сільської ради Вінницького району Кривоус Олег Анатолійович, про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсним рішення.
Передати справу № 148/2595/24 до канцелярії суду, на повторний автоматизований розподіл для визначення іншого складу суду в порядку, встановленому ст. 33 ЦПК України.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 19.12.2024 |
Номер документу | 123851773 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Саламаха О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні