Рішення
від 18.12.2024 по справі 755/16986/23
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/16986/23

Провадження №: 2/755/5798/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" грудня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді - Катющенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Старт-1» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за внески на утримання будинку та прибудинкової території, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ЖБК « Старт-1», звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом про стягнення з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Старт-1» заборгованість за внески на утримання будинку та прибудинкової території, а саме: 34 008,51 грн. - основного боргу, 10 115,76 - інфляційних витрат; судові витрати покласти на відповідача.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , в якій зареєстровано - 2 особи, та користується послугами, що надаються позивачем. 23.01.2008 ОСОБА_2 (мати позивача) отримала свідоцтво на право власності квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Оскільки мати ОСОБА_2 померла, її син ОСОБА_1 набув право власності та є власником квартири. Відповідач був зареєстрований за вищезазначеною адресою та проживав із своєю матір`ю, він відповідно до законодавства набув право власності. Таким чином відповідач має 1/1 права на майно, за адресою: АДРЕСА_1 , площа-46,2 м2. Відповідно до п.6.2. Статуту власник квартири є членом кооперативу. Щомісячно представниками позивача направляються рахунки, шляхом розповсюдження їх у поштову скриньку відповідача про оплату коштів на утримання будинку та прибудинкової території. Але, відповідач фактично не сплачує внески на утримання будинку та прибудинкової території у зв`язку з чим виникла заборгованість. Станом на 01.09.2023 сума заборгованості за особовим рахунком відповідача за кв.144 складає - 34008,51 грн.

31.05.2024 ухвалою суду було відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін, яким роз`яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи і визначено відповідні процесуальні строки.

Копію вказаної ухвали відповідач не отримав, конверт повернувся до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».

Позивач копію ухвали отримав 04.06.2024, шляхом доставлення ухвали в електронному вигляді на його електронну адресу зазначену у позовній заяві, оскільки станом на день відкриття провадження у справі позивач не мав зареєстрованого Електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами.

Верховний Суд у постанові від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня

2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідачів про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було, відповідачі не скористалися правом подання відзиву.

Згідно вимог ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Таким чином, суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою місця проживання кв. АДРЕСА_2 .

Власником вказаної квартир, згідно свідоцтва про право власності від 23.01.2008 є ОСОБА_2 .

Відповідно до ст.19-1 Закону України «Про кооперацію» член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Відповідно до статуту ЖБК «Старт-1», кооператив створений для надання послуг виключно членам Кооперативу, не маючи на меті одержання прибутку.

Згідно із п.6 Статуту, членами Кооперативу є громадяни, іноземці, особи без громадянства, які досягли 16-річного віку, юридичні особи України або іноземні, які є власниками квартир в житловому будинку Кооперативу. Вступ в члени Кооперативу здійснюється автоматично, у зв`язку з набуттям права власності на квартиру в житловому Кооперативу. Правління Кооперативу веде облік членів Кооперативу.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про кооперацію» кооперативи реалізують товари та надають послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно, а у випадках, передбачених законом, - за державними цінами і тарифами. Кооперативи мають право реалізувати товари та надавати послуги за цінами і тарифами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб.

Згідно із ст. 12 цього ж Закону основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Відповідно до п.п. 7.2 Статуту член Кооперативу зобов`язується, зокрема, але не виключено, виконувати рішення органів управління Кооперативу та органів контролю за діяльністю Кооперативу; у встановлений строк вносити внески (членські, цільові та ін.), передбачені Статутом та іншими документами Кооперативу, затвердженими відповідними органами у встановленому порядку.

Згідно до п.1 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: - забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; - купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; - інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Таким чином, внески на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є житлово-комунальною послугою, та відповідно до вимог статуту ЖБК «Старт-1» та Закону України «Про кооперацію», обов`язок з їх сплати покладається на власника квартири або нежитлового приміщення, який за його заявою має бути прийнятий до членів кооперативу.

В той же час, як встановлено судом, відповідач не є власником квартири АДРЕСА_2 , а доказів прийняття відповідача в члени кооперативу з інших, визначених статутом підстав, позивачем до матеріалів позовної заяви не долучено.

Посилання позивача у позовній заяві, що власник вказаної квартири ОСОБА_2 , яка є матір`ю відповідача, померла, та відповідач є її спадкоємцем, не підтверджено позивачем жодним доказом. У задоволенні клопотання позивача про витребування доказів, зокрема з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 , ухвалою суду від 31.05.2024 відмовлено. Після відкриття провадження у справі позивач не вчинив жодної дії із надання додаткових доказів на обґрунтування заявлених позовних вимог або подання до суду клопотання про витребування таких доказів судом. Крім того слід зазначити, що наявність або відсутність відомостей про смерть, як зазначає позивач, власника АДРЕСА_2 , не свідчить, що особа до якої позивач пред`явив позовні вимоги є її спадкоємцем, навіть за умови її реєстрації місця проживання за адресою спадкового майна, оскільки спадкування може здійснюватися як за законом так і за заповітом.

Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. (ч.3, 4 ст.12 ЦПК України)

Згідно частин 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Обґрунтування наявності обставин повинні здійснюватися за допомогою належних, допустимих і достовірних доказів, а не припущень, що й буде відповідати встановленому статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод принципу справедливості розгляду справи судом.

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Житлово-будівельного кооперативу «Старт-1» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за внески на утримання будинку та прибудинкової території, у зв`язку з недоведеністю позовних вимог, а саме що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 та відповідно на нього покладається згідно із статутом ЖБК «Старт-1» та ЗУ «Про кооперацію» обов`язок зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території.

Враховуючи, що суд відмовляє в задоволенні позову, відшкодування судових витрат не здійснюється.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 253, 257, 267, 319, 322, 526, 610, 612, 625 Цивільного кодексу України, Законом України «Про кооперацію», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» ст.ст. 2, 10, 49, 76, 77-81, 89, 141, 177, 209, 210, 223, 247, 265, 274, 279, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

В позові Житлово-будівельного кооперативу «Старт-1» (код ЄДРПОУ: 22869193, вул. Ентузіастів, буд. 7/2, м. Київ, 02154) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ), про стягнення заборгованості за внески на утримання будинку та прибудинкової території - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя:

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено20.12.2024
Номер документу123860543
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —755/16986/23

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Катющенко В. П.

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Катющенко В. П.

Постанова від 01.05.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Гаращенко Дмитро Русланович

Ухвала від 08.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Гаращенко Дмитро Русланович

Ухвала від 08.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Гаращенко Дмитро Русланович

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Гаращенко Дмитро Русланович

Ухвала від 15.12.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Катющенко В. П.

Ухвала від 14.11.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Катющенко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні