Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2024 року Справа№200/7224/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Позаштатної військово-лікарської комісії при комунальному некомерційному підприємстві "Міська лікарня № 2" Краматорської міської
про: визнання протиправними дії в щодо винесення постанови (висновку ВЛК), оформленої у формі довідки від 09.05.2024 року №97/1774, без належного та повного медичного обстеження стану здоров`я, визнання протиправною та скасування постанови, оформленої у формі довідки від 09.05.2024 року №97/1774, зобов`язання повторно провести медичний огляд у відповідності до вимог чинних нормативно-правових документів та прийняти постанову про ступінь придатності до військової служби,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Позаштатної військово-лікарської комісії при комунальному некомерційному підприємстві "Міська лікарня № 2" Краматорської міської про визнання протиправними дії в щодо винесення постанови (висновку ВЛК), оформленої у формі довідки від 09.05.2024 року №97/1774, без належного та повного медичного обстеження стану здоров`я, визнання протиправною та скасування постанови, оформленої у формі довідки від 09.05.2024 року №97/1774, зобов`язання повторно провести медичний огляд у відповідності до вимог чинних нормативно-правових документів та прийняти постанову про ступінь придатності до військової служби.
В обґрунтування позову з позивач зазначає, що 07.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 йому було видане направлення для проходження військово-лікарської комісії на 09.05.2024 року (далі - ВЛК) з метою визначення ступеню придатності для проходження військової служби.
09.05.2024 року без дотримання процедури огляду та без проведення дослідження стану мого здоров`я відповідачем було видано висновок, оформлений довідкою військово-лікарської комісії від 09.05.2024 року №97/1774.
Не погодившись з висновком ВЛК №97/1774 від 09.05.2024 року, 22.05.2024 року позивач подав скаргу до ВЛК вищого рівня 20-ї регіональної військово-лікарської комісії. 20.06.2024 року позивач отримав лист 20-ї регіональної військово-лікарської комісії в якому повідомлялось, що його скарга направляється за належністю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Станом на час подачі цього позову подана позивачем скарга не розглянута, відомості, щодо прийняття рішення за результатами розгляду скарги на адресу позивача не надходили.
Вважає, що військово-лікарською комісією порушено процедуру проходження ВЛК, не проведені обстеження профільними спеціалістами (жодних направлень до вузьких спеціалістів видано не було, щодо діагностики та лікування подагричного артриту -лікар ревматолог взагалі відсутній у місті Краматорську і в Донецькій області), не враховані подані мною медичні документи та акти дослідження стану здоров`я, не враховано ступінь порушення функції організму внаслідок хвороби відповідно до Таблиці Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Під час винесення рішення оформленого довідкою військово-лікарської комісії від 09.05.2024 року № 97/1774 не враховано взаємозв`язок двох або більше хвороб.
Вважає спірний висновок відповідача протиправним, у зв`язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не погодившись з доводами позивача, викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до положень пункту 3 розділу 3 глави І Положення про ВЛК, скарги військовозобов`язаних та резервістів на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров`я.
Пунктом 3.4. розділу 3 глави І Положення про ВЛК, встановлено що, у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз`ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, особи із числа військовозобов`язаних та резервістів, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров`я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.
З огляду норм зазначеного нормативно-правового акту вбачається, що оскарження прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Закону в судовому порядку не здійснюється.
Вказав, що на час надання відзиву ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 проводить перевірку висновків позаштатної ВЛК в спосіб визначений Законом, і комунальне некомерційне підприємство « Міська лікарня № 2» Краматорської міської ради, не має ніякого відношення до дій, або бездіяльності, штатної ВЛК, до обов`язків якої і покладені функції розгляду скарг та перевірки встановлених діагнозів.
Ухвалою від 11.12.2024 року суд замінив найменування відповідача по справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Як встановлено судом з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 07.05.2024 позивача направлено на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби у десантно-штурмових військах та морській піхоті у зв`язку із призовом за мобілізацією, про що свідчить відповідне направлення № 1323.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 № 97/1774 (вих. № 08/7695 від 09.05.2024) позивача визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони на підставі ст. 60б, 61б, 30в, графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ Б.
Медичний огляд позивача було проведено ВЛК КНП «Міська лікарня № 2» КМР 09.05.2024.
Не погоджуюсь з даним висновком позивач звернувся зі скаргою до 20 регіональної військово-лікарської комісії 22.05.2024.
Листом 20 регіональної військово-лікарської комісії від 16.06.2024 № 1854/4603 скаргу позивача направлено до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 для подальшого розгляду та прийняття обґрунтованого рішення.
Станом на дату прийняття рішення у цій справі, рішення, прийнятого за результатами розгляду скарги позивача сторонами до суду не надано.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
24.02.2022Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому, воєнний стан було продовжено. На час розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію»оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема,Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ(далі - Закон № 2232),Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII(далі -Закон №3543) та Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженеНаказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення №402).
За приписами ч.1, 3ст.1 Закону № 2232захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Абзацом 4статті 1 Закону № 3543визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи прихованою.
Згідно з ч. 5ст. 22 Закону № 3543особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.
Визначення придатності за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначення необхідності і умов застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям врегульовано Положенням № 402 (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У відповідності до п. 1.2, розділу І Положення № 402 Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Відповідно до п 2.1 Розділу І Положення № 402, Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Згідно з пунктом 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров`я (установах).
У відповідності до п. п. 2.3.1 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Підпунктом 2.3.4 розділу І Положення № 402 визначено, зокрема, що ЦВЛК має право:
оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров`я (установах), військових частинах;
розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
Відповідно д.о п.п.2.3.5 розділу І Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Згідно з п.п. 2.4.3 за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби.
Начальник ВЛК регіону безпосередньо підпорядковується начальнику ЦВЛК. ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону (п.п.2.4.2 розділу І Положення № 402).
Пунктом 2.4.5, розділу І Положення № 402 передбачено, що ВЛК регіону має право, зокрема: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (п.п.2.4.6. п. 2.4 розділу І Положення № 402).
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п.п.2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення № 402).
Відповідно до п.п.2.5.1 п. 2.5 розділу І Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до п.п.2.5.4 п. 2.5 розділу І Положення № 402, штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються п.п.2.5.4 п. 2.5 розділу ІІ Положення № 402вищим штатним ВЛК.
Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров`я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені (п.п.2.5.11 п. 2.5 розділу ІІ Положення № 402).
Відповідно до п. п. 2.8.1, 2.8.3 розділу І Положення №402, ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Відповідно до п.3.3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров`я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Аналіз вказаних приписів Положення № 402 вказує на існування чіткої ієрархічної структури закладів, що здійснюють військово-лікарську експертизу, де ЦВЛК та ВЛК регіонів є штатними ВЛК та військово-медичними установами. При цьому, Положення №402 встановлює чіткий алгоритм оскарження дій (бездіяльності) чи постанови позаштатних ВЛК, відповідно до якого, такі постанови оскаржуються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності,
В свою чергу, в судовому порядку можуть бути оскаржені лише постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК.
Таким чином, Положення № 402 визначає позасудовий порядок оскарження дій (бездіяльності) чи постанови позаштатних ВЛК .
Суд зазначає, що звернення із цим позовом до суду не відповідає порядку оскарження, встановленому Положенням №402, яким передбачено, що у судовому порядку оскаржуються постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК.
В свою чергу, будь-які дії, бездіяльність чи рішення штатних ВЛК позивачем не оскаржується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З урахуванням зазначеного, беручи до уваги невідповідність обраного позивачем способу захисту порушеного права до встановленого Положенням №402 порядку оскарження, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Суд також враховує інші аргументи позивача, зазначені у позові, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Чинним Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено вирішення судом питання про повернення судового збору у розі вімови у задоволенні позовних вимог.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Позаштатної військово-лікарської комісії при комунальному некомерційному підприємстві "Міська лікарня № 2" Краматорської міської про визнання протиправними дії в щодо винесення постанови (висновку ВЛК), оформленої у формі довідки від 09.05.2024 року №97/1774, без належного та повного медичного обстеження стану здоров`я, визнання протиправною та скасування постанови, оформленої у формі довідки від 09.05.2024 року №97/1774, зобов`язання повторно провести медичний огляд у відповідності до вимог чинних нормативно-правових документів та прийняти постанову про ступінь придатності до військової служби відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 18 грудня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123862712 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо охорони здоров’я, з них |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Олішевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні