ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" листопада 2024 р. м. Київ Справа № 911/2014/24
Господарський суд Київської області у складі судді Колесника Р.М., за участю секретаря судового засідання Тимошенка Д.Ю., розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» (54017, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вулиця Погранична, будинок 39/1, код: 42129888)
до
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» (04080, місто Київ, вулиця Новокостянтинівська, будинок 20, код: 41946011)
про стягнення 10355830,80 гривень,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Сурикова Ірина Андріївна;
від відповідача: не з`явився;
від третьої особи: не з`явився;
Представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» в підсистемі «Електронний суд» 30.07.2024 до Господарського суду Київської області сформовано позовну заяву про стягнення з Громадської організації «НПУ «Межигір`я» заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу від 31.01.2022 № 100/224 у загальному розмірі 9682811,02 гривень.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що в порушення умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 31.01.2022 № 100/224 відповідач за спожиту електричну енергію у період грудень 2023 - червень 2024 в повному обсязі не розрахувався, внаслідок чого утворилася стягувана сума заборгованості у розмірі 9682811,02 гривень.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.08.2024 позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 911/2014/24 та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11.09.2024. Цією ж ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, суд залучив Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» (далі - третя особа).
Засобами підсистеми «Електронний суд» 16.08.2024 третьою особою сформовано пояснення, в яких серед іншого викладено клопотання останнього про долучення доказів.
Представником позивача 03.09.2024 за допомогою підсистеми «Електронний суд» було створено клопотання про збільшення розміру позовних вимог до 10355830,80 гривень, шляхом включення заборгованості за спожиту електричну енергію в липні 2024 року, в сумі 673019,78 гривень.
За допомогою підсистеми «Електронний суд» 20.09.2024 третьою особою сформовано клопотання про долучення доказів, в яких серед іншого викладено клопотання останнього про розгляд справи за його відсутності.
Ухвалою суду від 11.09.2024 підготовче засідання в справі було відкладено на 02.10.2024 та прийнято вищезгадане клопотання позивача про збільшення розміру позовних вимог.
Надалі ухвалою суду від 02.10.2024 підготовче провадження закрито та призначено розгляд справи по суті на 06.11.2024.
В судове засідання 06.11.2024 представник відповідача не з`явився. У свою чергу представник позивача приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Разом з тим, відповідач процесуальним правом на подання відзиву не скористався.
Враховуючи те, що відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, а наявних у матеріалах справи доказів достатньо для правильного вирішення спору, у зв`язку з чим суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
У відповідності до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Між ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія» (далі Позивач) та ГО «НПУ «Межигір`я» (далі Відповідач) укладено Договір № 100/224 про постачання електричної енергії споживачу (надалі - Договір), який є публічним договором приєднання та який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору (п. 1.1 Договору).
Згідно пункту 2.1 Договору за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії. Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну або господарську діяльність. Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності (п. 2.2 Договору).
За умовами п. п. 3.1, 3.2, 3.3 Договору початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору. Споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього договору. Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору.
Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії (п. 5.2 Договору).
Відповідно п. 5.3 Договору інформація про діючу ціну електричної енергії має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до початку її застосування із зазначенням порядку її формування.
У пункті 5.4 Договору вказано, що ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадках застосування до споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.5 Договору).
У пункті 5.7 Договору сторонами було погоджено, що оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5 робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії на певну дату чи протягом відповідного періоду визначається відповідно до комерційної пропозиції, обраної споживачем (п. 5.12 Договору).
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви -приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору, та сплаченого рахунку (квитанції) постачальника (п. 13.1 Договору).
У Заяві-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу вказано, що постачання починається з 31.01.2022.
У пункті 3 Комерційної пропозиції вказано, що постачальник до 6 числа наступного за розрахунковим місяця надає споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту електроенергію у попередньому місяці та акт приймання-передавання товарної продукції.
Споживач має можливість самостійно формувати рахунок на оплату за спожиту електричну енергію, інші рахунки, за допомогою інтернет-магазину комунальних послуг: elektropostach.mk.ua (далі - Сервіс). Споживач протягом одного робочого дня зобов`язаний підписати електронно-цифровим підписом (далі-ЕЦП) рахунок на оплату за спожиту електричну енергію, інші рахунки, "Акт прийняття-передавання товарної продукції" та після цього завантажити їх на Сервіс. У разі не завантаження Споживачем підписаних ЕЦП документів, вони вважаються підписаними з боку Споживача без зауважень.
Платіжний документ формується Постачальником безкоштовно.
Датою отримання платіжного документу на оплату Сторони визначають:
- в разі отримання у відділі обслуговування споживачів Постачальника або через Сервіс - день отримання (генерація/формування);
- в разі направлення через персональну сторінку Споживача на веб-сайті або іншим способом з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу;
- дата направлення його Постачальником. - в разі направлення поштовим зв`язком або кур`єром - третій календарний день від дати направлення Постачальником.
Якщо рахунок за електроенергію не був отриманий Споживачем - користувачем Сервісу на 6 (шостий) робочий день місяця наступного після розрахункового - він вважається таким, що вручений Постачальником Споживачу та Споживач вважається таким, що з ним ознайомлений.
У пункті 4 Комерційної пропозиції вказано, що споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії безпосередньо оператору системи.
Договір про постачання електричної енергії споживачу набирає чинності з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору та укладається на строк до 31.12.2022 (включно), та вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, а в частині розрахунків договір діє до повного їх завершення. Пільги та субсидії при розрахунках за спожиту електричну енергію не передбачені (п. 8 Комерційної пропозиції).
В матеріалах справи наявні копії звітів щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія», які приєднані до електричних мереж або відносяться до території ліцензованої діяльності оператора системи розподілу (передачі) ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі», наданими оператором системи розподілу, за період грудень 2023 року-липень 2024 року.
Згідно наведених даних Споживач (Відповідач) спожив електричну енергію:
- у розрахунковому періоді грудень 2023 року у кількості 436128 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді січень 2024 року у кількості 458106 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді лютий 2024 року у кількості 352440 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді березень 2024 року у кількості 314886 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді квітень 2024 року у кількості 223740 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді травень 2024 року у кількості 238260 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді червень 2024 року у кількості 221628 кВт*год.;
- у розрахунковому періоді липень 2024 року у кількості 86526 кВт*год.
На підставі наданих оператором системи розподілу даних позивачем були сформовані відповідні рахунки для їх оплати відповідачем та акти прийняття-передавання послуг.
У грудні 2023 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 436128 кВт*год. на суму 2449985,68 гривень, що підтверджується наявним в матеріалах справи рахунком № 100/224/12/1 від 05.01.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 31.12.2023.
У січні 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 458106 кВт*год. на суму 2441673,83 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/1/1 від 05.02.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 31.01.2024.
У лютому 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 352440 кВт*год. на суму 1579555,73 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/2/1 від 05.03.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 29.02.2024.
У березні 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 314886 кВт*год. на суму 1331555,90 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/3/1 від 05.04.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 31.03.2024.
У квітні 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 223740 кВт*год. на суму 1002671,12 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/4/1 від 07.05.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 30.04.2024.
У травні 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 238260 кВт*год. на суму 1351365,92 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/5/1 від 05.06.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 31.05.2024.
У червні 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 221628 кВт*год. на суму 1539448,48 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/6/1 від 05.07.2024 та актом прийняття-передавання послуг від 30.06.2022.
У липні 2024 позивач відпустив відповідачу активну електричну енергію у кількості 86526 кВт*год. на суму 673019,78 гривень, що підтверджується рахунком № 100/224/7/1 від 05.08.2023 та актом прийняття-передавання послуг від 31.07.2024.
За твердженнями позивача, вищевказані акти та рахунки були сформовані та відправлені відповідачу у відповідності до вимог комерційної пропозиції (засобами електронного та поштового зв`язку). Однак, відповідачем ці рахунки в повному розмірі сплачені не були. З матеріалів вбачається, що відповідачем було лише частково погашено суму боргу по рахунку в сумі 2013445,64 гривень що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями № 1229 від 11.06.2024, № 1232 від 17.06.2024, № 1234 від 24.06.2024, № 1240 від 01.07.2024, № 1244 від 08.07.2024.
Як зазначає позивач 16.07.2024 він звертався до відповідача з досудовою вимогою, якою повідомив про підготовку позовної заяви та вимагав виконати взяті на себе зобов`язання.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами статей 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип презумпції правомірності правочину, суд приймає договір постачання електричної енергії споживачу від 31.01.2022 № 100/224 як належну підставу, у розумінні норм статті 11 Цивільного кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків.
За своїм змістом та правовою природою укладений сторонами договір є договором надання послуг, який підпадає під правове регулювання норм статей 901-907 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно з статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Наявність заборгованості відповідача у розмірі 10355830,80 гривень та настання строку виконання обов`язку щодо сплати не були спростовані відповідачем в перебігу розгляду справи.
Позивачем, з огляду на долучені до матеріалів справи, зокрема рахунки, акти приймання-передачі послуг, складені за період у якому утворилася заборгованість, доведено суду факт порушення з боку відповідача своїх зобов`язань щодо не здійснення оплати послуг з постачання електричної енергії, тоді як строк виконання відповідачем зобов`язання з оплати настав.
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та положень договору, зважаючи на відсутність в матеріалах справи контррозрахунку суми заявленої до стягнення, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 10355830,80 гривень.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 73-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Громадської організації «НПУ «Межигір`я» (07354, Київська обл., Вишгородський р-н, село Нові Петрівці, вулиця Івана Франка, будинок 19, код: 39566953) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» (54017, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вулиця Погранична, будинок 39/1, код: 42129888) 10355830,80 гривень боргу та 124269,98 гривень судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення у відповідності до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2024.
Суддя Р.М. Колесник
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123872704 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Київської області
Колесник Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні