Справа №155/1715/24
Провадження №2/155/522/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2024 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Сметани В.М.,
при секретарі судового засідання Воронюк Н.М.,
за участі позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Степанюк М.Я.,
розглянувши в судовому засіданні справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Степанюк Майї Ярославівни до Берестечківської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно
УСТАНОВИВ:
Представник позивача 09 жовтня 2024 року звернувся до суду з позовом до відповідача про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно.
Позов обґрунтовує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , внаслідок її смерті відкрилась спадщина. Також спадкодавець за життя склала особисте розпорядження у вигляді заповіту, яким заповіла житловий будинок, що розташований в селі Піски, Горохівського району, Волинської області та все майно в однакових частинах своїм синам ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
Вказує, що спадщину після смерті спадкодавця прийняв його брат ОСОБА_3 шляхом постійного проживання із спадкодавцем, однак належним чином не оформив свої спадкові права.
Зазначає, що позивач 20 травня 2024 року звернувся до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, проте йому було відмовлено у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Також, зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер брат позивача ОСОБА_3 , після його смерті спадщину прийняв позивач, шляхом подачі заяви до приватного нотаріуса про прийняття спадщини. Водночас, син спадкодавця відмовився від частки на спадкове майно на користь позивача. Позивачу 03 вересня 2024 року було відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину, оскільки заявником не подано правовстановлюючі документи на житловий будинок та не підтверджено факт прийняття спадщини братом після смерті матері. Вказує, що правовстановлюючі документи на житловий будинок загублені.
Враховуючи вищенаведене, просить встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 проживав із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок смерті останньої, та визнати за позивачем в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем за законом якої був її син ОСОБА_3 , який прийняв спадщину після її смерті, але не оформив своїх спадкових прав.
Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 21 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою суду від 19 грудня 2024 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з викладених в ньому підстав, просив його задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги з мотивів зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення позивача, та його представника, свідків та дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за звернення особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 статті 12ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст.76ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року зазначено, що суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Із роз`яснень викладених у п. п. 2, 23 Постанови Пленуму ВСК України «Про судову практику у справах спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Встановлення факту проживання між спадкодавцями, до часу відкриття спадщини позивачу потрібно для вирішення питання щодо спадкування за законом після померлого ОСОБА_3 .
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи громадян захищаються судом.
Згідно з копіями документів, які знаходяться в копії інвентаризаційної справи №97, з по господарської книги №3 за 2001 рік, по особовому рахунку № НОМЕР_1 , значиться будинок з надвірними будівлями і спорудами, який належить ОСОБА_2 і знаходиться в АДРЕСА_1 . Також відповідно до копії свідоцтва про право власності на житловий будинок серії НОМЕР_2 , який розташований в АДРЕСА_1 , власником є ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , видане 03 серпня 2015 року виконавчим комітетом Пісківської сільської ради Горохівського району Волинської області (а.с.8).
Відповідно до копії заповіту, складеного ОСОБА_2 07 березня 2002 року, житловий будинок, що знаходиться в селі Піски Горохівського району Волинської області та все її майно і взагалі все те, що буде належати їй по закону і на що вона матиме право вона заповіла в однакових частинах своїм синам ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.11).
Згідно з інформацією, яка зазначена в копії довідки виданої виконавчим комітетом Берестечківської міської ради Луцького району Волинської області №120 від 15 квітня 2024 року, згідно запису з по господарській книзі значиться житловий будинок з по господарськими та побутовими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 за ОСОБА_2 , 1922 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В даному господарстві з спадкодавцем проживав син ОСОБА_3 , 1951 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також в спадкодавцем є син ОСОБА_1 1953 року народження (а.с.12).
З дослідженої в судовому засіданні копії спадкової справи №39/2024, заведеної приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С., позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право власності на спадщину, проте постановою нотаріуса було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини у зв`язку із пропуску строку прийняття спадщини.
Відповідно до копії довідки №160 від 27 травня 2024 року, виданої виконавчим комітетом Берестечківської міської ради Волинської області, ОСОБА_3 , 1951 року народження, проживав до дня смерті без реєстрації за адресою АДРЕСА_1 (а.с.40).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили факт проживання ОСОБА_3 з ОСОБА_2 на час її смерті.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 попереджені судом про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання і відмову від дачі показань за ст. ст.384, 385 КК України, що підтверджується їх підписом, тому у суду відсутні підстави ставити під сумнів дані покази.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживав разом із матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день її смерті, тобто на час відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В статті 1218 ЦК України зазначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 , видане 15 лютого 2024 року Берестечківською міською радою (а.с.20).
З дослідженої в судовому засідання копії спадкової справи №09/2024 після смерті ОСОБА_3 , син спадкодавця ОСОБА_6 відмовився від належної йому частки спадщини, на користь ОСОБА_1 . Водночас, ОСОБА_1 звернувся із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса, проте останньому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно його брата, оскільки не подав документи, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ст.1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , шляхом спільного проживання з останньою на час її смерті, проте не встиг оформити свої спадкових прав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_3 прийняв спадщину, шляхом надання відповідної заяви, є спадкоємцем за законом другої черги.
А тому суд, вважає, що слід визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, право власності на житловий будинок, який залишився після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , як на спадкове майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76, 77, 78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 280, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1222, 1258, 1262, 1268, 1270, 1276 ЦК України, Пленум Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року, Постанова Верховного Суду у складі колегії Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07.02.2018 року у справі №127/1765/16-ц, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживав разом із матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день її смерті.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, право власності на житловий будинок, з надвірними будівлями і спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , який залишилися після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , як на спадкове майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Сторонами по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; паспорт громадянина України № НОМЕР_5 , РНОКПП:відсутній.).
Відповідач: Берестечківська міська рада Луцького району Волинської області (місцезнаходження: місто Берестечко, вулиця Шевченка, 2, Луцький район, Волинська область, код ЄДРПОУ:04051262).
Дата складення повного тексту рішення 19 грудня 2024 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123878642 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Сметана В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні