Справа № 185/5710/23
Провадження № 2/202/251/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2024 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі: головуючого судді Доценко С.І., за участю секретаря судового засідання Тарасової К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до ОСОБА_1 , третя особа ТОВ «Компанія Алекс» про звернення стягнення на предмет застави, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Страхова компанія «АРКС» звернулось до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить стягнути з відповідача грошові кошти в розмірі 1249218,99 грн. та судовий збір в розмірі 18738,28 грн.
В обґрунтування позову зазначається, що між АТ «СК «АРКС» та ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» було укладено Договір про співпрацю та Додаткову угоду №4, за якою Позивач створив «Гарантійний фонд» у розмірі 1 000 000 грн для забезпечення оплати відновлювального ремонту застрахованих автомобілів. Відповідач, всупереч умовам договору, не повернув кошти фонду у встановлений строк (до 13 серпня 2022 року), що підтверджується платіжними документами. Позивач набув право вимоги до Відповідача на повернення боргу, пені, інфляційних витрат та інших платежів, передбачених Додатковою угодою. З метою забезпечення виконання зобов`язань було укладено Договір застави транспортного засобу (Renault Koleos 2019 р.в.), який є власністю ОСОБА_1 . Станом на 19 грудня 2022 року заборгованість Відповідача становить 1 249 218,99 грн, включаючи основний борг, пеню, інфляційні витрати та 3% річних. З огляду на порушення умов договору, Позивач просить суд звернути стягнення на предмет застави через прилюдні торги та стягнути судові витрати.
Ухвалою суду від 07.06.2023 року розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 03.11.2023 року справу призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав заяву справи без участі представника позивача, на позовних вимог наполягає.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, відзиву на позов не подав.
Третя особа в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
При таких обставинах, судом проведено заочний розгляд справи на підставі наявних доказів.
У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
02 квітня 2018 року між Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «АХА Страхування», яке в подальшому було перейменоване на Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС») та Товариством з обмеженою «КОМПАНІЯАЛЕКС» «було укладено Договір про співпрацю №374/04-2018 Мар-ль.
13 серпня 2021 року між АТ «СК «АРКС» та ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» було укладено Додаткову угоду №4 до Договору про співпрацю №374/04-2018 Мар-ль від 02 квітня 2018 року.
У відповідності до п. 1.2 Додаткової угоди №4 обов`язковими умовами співпраці за цією Угодою є:
- сприяння в покращенні умов обслуговування клієнтів (страхувальників) Страховика щодо здійснення ремонтних робіт їх автомобілів, які знаходяться під страховим захистом Страховика, що підтверджується відповідними договорами страхування;
- вдосконалення порядку здійснення СТО якісного ремонту пошкоджених Автомобілів Страхувальника, кошти на відновлення яких на умовах відповідного договору страхування перераховує Страховик після визнання події, в результаті якої було пошкоджено застрахований автомобіль, страховим випадком;
- поліпшення процесу взаємодії Страховика та СТО в рамках процесу врегулювання збитків Страховиком щодо ремонту пошкоджених автомобілів, застрахованих у Страховика;
- створення Страховиком «Гарантійного фонду Страховика» для забезпечення гарантій для СТО по відшкодуванню Страховиком вартості ремонту застрахованих автомобілів, що потребують відновлення.
Положенням п. 2.1.3 Додаткової угоди №4 визначено, що Страховик зобов`язується створити «Гарантійний фонд Страховика» для забезпечення гарантій для СТО по відшкодуванню Страховиком вартості відновлювального ремонту на СТО Автомобілів відповідного бренду, що застраховані Страховиком за договорами страхування та в зв`язку з настанням страхового випадку потребують відновлювального ремонту.
Положеннями п. 3.1 Додаткової угоди №4 визначено, що Сторони погодили, що з метою надання Страховиком додаткових гарантій СТО по забезпеченню страхового відшкодування вартості відновлювального ремонту Автомобілів, що знаходяться під страховим захистом Страховика, Страховик створює на базі СТО «Гарантійний фонд Страховика» (надалі - Фонд).
Розмір фонду складає 1000 000,00 (один мільйон) гривень (п. 3.2 Додаткової угоди №4).
Призначення коштів Фонду забезпечення гарантій для СТО по відшкодуванню Страховиком вартості відновлювального ремонту Автомобілів, що знаходяться під страховим захистом Страховика. Кошти Фонду є власністю Страховика, не є передоплатою і не можуть бути використані (враховані) СТО для відшкодування вартості відновлювальних ремонтів Автомобілів без окремого письмового погодження Страховика. Порядок та умови сплати Страховиком страхового відшкодування за ремонт Автомобіля здійснюється згідно Договору, в т.ч. відповідно до гарантійних листів Страховика. Страховик надає Гарантійні листи: (1) з вказанням суми вартості відновлювального ремонтів Автомобілів, (2) з вказанням суми витрат, які стосуються діяльності СТО.
Згідно п. 3.4 Додаткової угоди №4 кошти для Фонду перераховуються Страховиком на розрахунковий рахунок СТО одним авансовим платежем або декількома частинами, в залежності від рішення Страховика.
У відповідності до Додаткової угоди №4 Позивач виконав свої зобов`язання у повному TOB рахунок розрахунковий саме здійснив перерахування «КОМПАНІЯАЛЕКС» коштів у розмірі 1 000 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №809558 від 17.08.2021 року.
В свою чергу, згідно п. 2.2.4 Додаткової угоди №4 ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» зобов`язується повернути кошти із «Гарантійного фонду Страховика» після закінчення терміну дії цієї Угоди або при достроковому її розірванні.
У відповідності до п. 3.7 Додаткової угоди №4 СТО зобов`язане повернути кошти Фонду Страховику в повному обсязі, а саме в розмірі 1 000 000, 00 (один мільйон) гривень, не пізніше 13 серпня 2022 року, а при достроковому розірванні (припиненні) цієї Угоди чи Договору протягом 1 (одного) банківського дня з дати розірвання (припинення), шляхом їх перерахування на розрахунковий рахунок Страховика вказаний в п. 7 Угоди.
Як зазначає позивач, всупереч вимогам вищезазначеного договору, ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» не виконує належним чином свої зобов`язання за Додатковою угодою №4 щодо повернення коштів із «Гарантійного фонду Страховика».
Положеннями п. 4.1 Додаткової угоди №4 встановлено, що за невиконання чи неналежне виконання обов`язків за цією Угодою винна Сторона несе відповідальність у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
У разі порушення строку повернення коштів Фонду Страховика, що зазначений у п. 3.7 цієї Угоди, СТО сплачує Страховику пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми неповернутих коштів за кожен день прострочення виконання цього зобов`язання (п. 4.4 Додаткової угоди №4).
Оплата штрафних санкцій, що зазначені у п. 4.3 та п.4.4 цієї Угоди, за порушення зобов`язання не звільняють СТО від виконання прийнятих на себе зобов`язань (п. 4.5 Додаткової угоди №4).
Таким чином, зважаючи на зазначені порушення ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» умов Додаткової угоди №4 Позивач, на підставі п. 3.7, п. 4.1, п. 4.4 Додаткової угоди №4, набув право вимоги до ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС», а у ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС», згідно п.2.2.4. Додаткової угоди №4, виникло зобов`язання повернути кошти Фонду, сплатити відсотки за його користування, виконати інші зобов`язання за Додатковою угодою №4 у повному обсязі.
В забезпечення виконання зобов`язань ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» за Додатковою угодою №4 між АТ «СК «АРКС» та ОСОБА_1 був укладений Договір застави транспортного засобу від 16 серпня 2021 року.
У відповідності до ст. 572 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про заставу» в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов`язання, забезпеченого заставою, а також в інших випадках, встановлених законом, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Частиною 1 ст. 574 ЦК України та ч. 3 ст. 1 Закону України «Про заставу» передбачено, що застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду.
У відповідності до ч.1 ст. 583 ЦК України та ч. 2 ст. 11 Закону України «Про заставу» заставодавцем може бути боржник або третя особа (майновий поручитель).
У відповідності до п. 1.1 Договору застави Заставодавець передає в заставу рухоме майно транспортний засіб: транспортний засіб RENAULT модель KOLEOS, рік випуску 2019, колір чорний, тип ТЗ: загальний/легковий-загальний/-універсал-В/, номер агрегатів: шасі: НОМЕР_1 , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 - що є предметом Застави за Договором.
За домовленістю Сторін вартість Предмету застави складає 900 000,00 (дев`ятсот тисяч) гривень 00 копійок.
Предмет застави є власністю заставодавця, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , виданий ТСЦ 1443 і немає договірних строків позовної давності щодо правочинів, на підставі яких заставодавець набув право власності Предмет застави.
Згідно ч. 1 ст. 589 ЦК України у разі невиконання зобов`язання, забезпеченого заставою, а також в інших випадках, встановлених законом, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.
За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов`язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв`язку із пред`явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором (ч. 2 ст. 589 ЦК України).
Положеннями п. 1.2 Договору застави встановлено, що заставою забезпечується в повному обсязі виконання усіх грошових зобов`язань ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» (ідентифікаційний код юридичної особи 41002072) за Додатковою угодою №4 від 13 серпня 2021 року до Договору №374/04-2018 Мар-ль від 02 квітня 2018 року, укладеного між АТ «СК «АРКС» та ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС», що існують в теперішній час, і тих, що можуть виникнути в майбутньому, у тому числі на підставі окремих угод, що можуть бути укладені в рамках Додаткової угоди №4, зокрема:
- зобов`язання по поверненню в повному обсязі отриманих грошових коштів за Додатковою угодою №4 в сумі 1 000 000, 00 (один мільйон) гривень 00 копійок, в порядку, на умовах в терміни встановлені в Додатковій угоді №4 на рахунок, зазначений в Додатковій угоді №4, у термін до 13 серпня 2022 року, або в інший встановлений згідно до умов Додаткової угоди №4.
Згідно п. 1.3 Договору застави заставою також забезпечуються в повному обсязі вимоги Заставодержателя щодо відшкодування:
- витрат, пов`язаних з пред`явленням вимоги по зобов`язанням за Додатковою угодою №4 зверненням стягнення на предмет застави;
- витрат на утримання і збереження Предмета застави;
- збитків, завданих порушенням зобов`язань за додатковою угодою №4;
- також забезпечуються зобов`язання згідно з умов Додаткової угоди №4 у разі їх зміни, а також стосовно можливої зміни розміру зобов`язання забезпеченого Договором, і заставодавець дає свою згоду на збільшення або зменшення розміру, забезпеченого заставою за Договором зобов`язання, що може виникнути в майбутньому, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності якщо така зміна обумовлена застосуванням Додаткової угоди №4.
Положеннями п. 1.10 Договору застави сторони визначили, що у разі невиконання Заставодавцем та/або Боржником своїх грошових зобов`язань за Додатковою угодою №4 та/або у випадку порушення Заставодавцем умов Договору, він/вони надає(-ють) Заставодержателю також право у будь-якій формі використовувати, поширювати і надавати іншим особам документи та інформацію (в тому числі банківську та комерційну таємницю), які стосуються особи заставодавця та/або Боржника (ідентифікують їх), умов Договору та інших відомостей, пов`язаних з укладенням і виконанням Договору. При цьому, Сторони погодили, що Заставодавець та/або Боржник немає до Заставодержателя жодних претензій в разі вчинення останнім будь-якої дії, зазначеної у цьому пункті Договору.
Положеннями п. 2.1. Договору застави передбачено право Заставодержателя:
- у разі невиконання або неналежного виконання Заставодавцем та/або Боржником, зобов`язань за додатковою угодою №4 або невиконання інших зобов`язань, забезпечених заставою за Договором Заставодержатель має право задовольнити свої вимоги за рахунок Предмету заставив повному обсязі перед іншими кредиторами (п. 2.1.1 Договору застави);
- у разі порушення Заставодавцем обов`язків, встановлених Договором, Заставодержатель має право вимагати від Заставодавця/Боржника дострокового виконання зобов`язань Додатковою угодою №4, а у разі невиконання Заставодавцем/Боржником цієї вимоги - звернути стягнення на Предмет застави.
Звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 590 ЦК України).
У відповідності до ч. 2 ст. 590 ЦК України та ч. 1 ст. 20 Закону України «Про заставу» Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов`язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями ч. 1 ст. 591 ЦК України визначено, що реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом.
Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України «Про заставу» реалізація заставленого майна здійснюється шляхом його продажу на аукціонах (публічних торгах), у тому числі у формі електронних торгів, якщо інше не передбачено договором, а державних підприємств та відкритих акціонерних товариств, створених у процесі корпоратизації, всі акції яких перебувають у державній власності, - виключно з аукціонів (публічних торгів).
Право на звернення стягнення на Предмет застави виникає у Заставодержателя у випадках, обумовлених положеннями Додаткової угоди №4, Договору та нормами чинного законодавства України (п. 3.1 Договору застави).
Згідно п. 3.2 Договору застави звернення стягнення на Предмет застави здійснюється відповідно до законодавства України:
- або на підставі рішення суду;
- або шляхом застосування позасудових засобів звернення стягнення;
- або на підставі виконавчого напису нотаріуса.
При цьому сторони дійшли згоди, що заставодержатель самостійно, на власний розсуд встановлює черговість звернення стягнення, або на Предмет застави та/або на будь-яке інше майно і кошти заставодавця та/або Боржника, на які може бути звернене стягнення в порядку установленому законодавством України, або стягнути суму заборгованості на загальних підставах незалежно від наявності Предмета застави.
Згідно п. 3.3 Договору застави звернення стягнення на предмет застави здійснюється заставодержателем:
- у випадках, зазначених в пп. 2.1.1, 2.1.2 Договору; та/або
- у разі порушення провадження у справі про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом заставодавця; та/або
- у разі ліквідації юридичної особи - Заставодавця; та/або
- у разі порушення заставодавцем будь-якого зобов`язання за Договором або будь-якого зобов`язання забезпеченого заставою за Договором.
Статтею 526 ЦК України, передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України також передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно із ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно із ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Отже, станом на 19 грудня 2022 р. загальна сума заборгованості за Додатковою угодою №4 від 13 серпня 2021 року до Договору №374/04-2018 Мар-ль від 02 квітня 2018 року, укладеного між АТ «СК «АРКС» та ТОВ «КОМПАНІЯАЛЕКС» згідно розрахунку суми заборгованості становить 1 249218,99 грн., яка складається з:
- 1 000 000, 00 грн. - сума простроченої заборгованості;
- 10 520, 55 грн. - сума 3 (трьох) процентів річних за порушення зобов`язань щодо повернення боргу;
- 63 355, 97 грн. - сума інфляційних витрат за весь час прострочення сплати боргу;
- 175 342, 47 грн. сума пені, нарахована у зв`язку з простроченням сплати боргу.
Таким чином, враховуючи положення Додаткової угоди №4 від 13 серпня 2021 року до Договору про співпрацю №374/04-2018 Мар-ль від 02 квітня 2018 року, Договору застави транспортного засобу від 16 серпня 2022 року, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Також відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України у зв`язку з задоволенням позову з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 18738,28 грн.
Враховуючи вищезазначене та керуючись статями 526. 572, 574, 583, 589, 590, 591, 610, 611, 625, 629 Цивільного кодексу України, статтями 1, 11, 20, 21 Закону України «Про заставу», ст. ст. 4, 12-13, 206, 258, 259, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до ОСОБА_1 , третя особа ТОВ «Компанія Алекс», про звернення стягнення на предмет застави - задовольнити.
Звернути стягнення на предмет застави, а саме на транспортний засіб RENAULT модель KOLEOS, рік випуску 2019, колір чорний, тип ТЗ: загальний/легковий-загальний/-універсал-В/, номер агрегатів: шасі: НОМЕР_1 , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_4 , на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , виданого ТСЦ 1443, шляхом проведення прилюдних торгів згідно з Законом України «Про виконавче провадження» за початковою ціною, встановленою на рівні не нижче за звичайні ціни на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної на цей вид майна, визначеної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, в рахунок погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯАЛЕКС» перед Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «АРКС» за Додатковою угодою №4 від 13 серпня 2021 року до Договору про співпрацю №374/04-2018 Мар-ль від 02 квітня 2018 року в розмірі 1 249218,99 грн. (один мільйон двісті сорок дев`ять тисяч двісті вісімнадцять гривень дев`яносто дев`ять копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_4 , на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС», витрати по сплаті судового збору у сумі 18738,28 грн. (вісімнадцять тисяч сімсот тридцять вісім гривень двадцять вісім копійок).
Це заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Згідно з частиною п`ятою статті 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 02.12.2024 року.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України або в підсистемі "Електронний суд".
Суддя С. І. Доценко
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123891435 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Доценко С. І.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Болдирєва У. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні