ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/6013/23 Провадження № 1-кс/636/1340/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянув клопотання начальника Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна по кримінальному провадженню № 12019220260001016, яке внесене 27.11.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя -
в с т а н о в и в:
Начальник Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на майно, а саме на:
-земельну ділянку з кадастровим номером: 6321655800:05:001:0188, площею (га): 0.0988, за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_2 , виданий 18.11.1998, видавник: Вовчанський РВ УМВС України в Харківській області, країна громадянства Україна;
- земельну ділянку з кадастровим номером: 6321655800:03:003:0478, площею (га): 1, дата реєстрації земельної ділянки: 08.12.2020, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Відділ у Вовчанському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, на праві власності належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна.
У клопотанні прокурор посилається на те, що 26.11.2019 до ЧЧ Вовчанського ВП ГУНП в Харківській області надійшов лист з Управління СБУ в Харківській області про те, що посадовими особами КП "Салтів водоканал", що розташований за адресою: Харківська область, Вовчанський район, смт. Старий Салтів, вул. Лесі Українки, буд. 1, порушено встановлені правила охорони надр.
В ході проведення досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019220260001016 від 27.11.2019, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, встановлено документи, що підтверджують факт порушення встановлених правил використання надр, незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення вчинені службовою особою з використанням службового становища охорони надр КП «Салтів водоканал» в особі директора ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучі директором комунального підприємства «Салтів Водоканал», є повноважним представником підприємства при реалізації повноважень, функцій, обов`язків, передбачених Статутом підприємства, актами законодавства стосовно підприємства, іншими обов`язковими для нього документами та був зобов`язаним до забезпечення високоефективної і стабільної роботи підприємства та зміцнення його фінансового стану, отримання прибутку, рентабельність виробництва динамічний соціально-економічний розвиток, високий технічний рівень та якість послуг і продукції, що виготовляється та виконується, тобто виковував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції та являвся службовою особою.
Відповідно до Статуту комунального підприємства «Вода Водоканал» п.1.3 «Салтів Водоканал» є комунальним підприємством, утвореним Старосалтівською селищною радою.
Згідно п.1.6 вказаного Статуту підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, круглу печатку, круглий та інші штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Підприємство від свого імені виступає у господарських, цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичними особами, набуває майнових прав та несе обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції.
Згідно п.2.1. вказаного Статуту підприємство створене з метою господарської діяльності для досягнення економічних та соціальних результатів з метою отримання прибутку. Предметом господарської діяльності Підприємства, для реалізації зазначеної мети, є ефективна експлуатація систем водопостачання і водовідведення, серед іншого зазначено отримання в установленому порядку дозвільних документів (ліцензій, сертифікатів) на виконання певних видів робіт.
При цьому, відповідно до п. 3.3., цього ж Статуту директор Підприємства без довіреності діє від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, підприємствах, установах, закладах, судових органах усіх рівнів, у відношенні з юридичними особами та громадянами в межах та порядку, визначених цим Статутом. Директор самостійно вирішує питання господарської діяльності Підприємства.
Так, встановлено, що КП «Салтів Водоканал» здійснював самовільне користування надрами (підземні води), а саме забір води з підземних джерел без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), що є порушенням ст. ст. 16, 19, 21 кодексу України про надра. Так, обсяг піднятої води в період з 04.10.2016 по 04.10.2019 склав 389499,8 м3.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Кодексу України «Про Надра» землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
У ст. 21 Кодексу України «Про Надра» зазначено, що надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений Постановою Кабінету міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року.
Однак, ОСОБА_4 , будучи повноважним представником підприємства при реалізації повноважень, функцій, обов`язків, передбачених Статутом підприємства, актами законодавства стосовно підприємства та маючи обов`язок до забезпечення високоефективної і стабільної роботи підприємства та зміцнення його фінансового стану, виконання вимог про захист навколишнього природного середовища, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно знаючи про необхідність отримання спеціального дозволу на користування надрами, в порушення вищевказаних норм чинного законодавства, якими передбачено обов`язок отримання спеціального дозволу на користування надрами у разі видобування підземних вод, якщо обсяг видобування із кожного з водозаборів перевищує 300 кубічних метрів на добу, самовільно використовував водні ресурси за відсутності дозволу на користування надрами з метою отримання КП «Салтів Водоканал» плати (грошових коштів) від абонентів за водопостачання та водовідведення, які використовувались на забезпечення господарської діяльності вказаного підприємства і виплати заробітної плати на свою користь, в результаті чого комунальним підприємством «Салтів Водоканал» в період часу з 04 жовтня 2016 року по 04 жовтня 2019 року здійснювався забір води зі свердловини без спеціального дозволу на користування надрами, чим заподіяно державі матеріальний збиток на суму 509524 грн. 16 коп., що було встановлено в ході проведення перевірки Державної екологічної інспекції у Харківській області (Акт перевірки №669/11-02/04-06 від 04 жовтня 2019 року) та підтверджено висновком експертів за результатами проведення комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи № 19765/19860/3694-3696/3697-3714 від 03.02.2023 року.
Відповідно до положень п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
У ст.48Водного кодексуУкраїни,визначено,що спеціальневодокористування це забірводи зводних об`єктівіз застосуваннямспоруд аботехнічних пристроїв,використання водита скиданнязабруднюючих речовину водніоб`єкти,включаючи забірводи таскидання забруднюючихречовин іззворотними водамиіз застосуваннямканалів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичним особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України передбачений ст. 49 Водного кодексу України та Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 321 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. N 459, в яких, зокрема, передбачено, що дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства. Для одержання дозволу на спеціальне водокористування юридична або фізична особа, фізична особа - підприємець звертається до органів, зазначених у частині другій цієї статті, із заявою. Видача або надання відмови у видачі дозволу на спеціальне водокористування здійснюється протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви та документів, необхідних для видачі дозволу.
Підпунктом 10 пункту інші умови водокористування Дозволу на спеціальне водокористування передбачено, що на підставі ст.ст.55, 56 Водного кодексу України та п. 9 постанови КМУ від 13.03.2002 № 321, у випадку ненадання клопотання про отримання дозволу на спецводокористування за місяць до закінчення терміну дії цього дозволу, право спеціального водокористування Підприємства вважається припиненим, після закінчення строку спеціального водокористування.
На підставі вищевикладеного ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
21.10.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
Окрім, цього в ході досудового розслідування встановлено, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером: 6321655800:05:001:0188, площею (га): 0.0988, за адресою: АДРЕСА_1 садово-городнє товариство на праві власності належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_2 , виданий 18.11.1998, видавник: Вовчанський РВ УМВС України в Харківській області, країна громадянства Україна.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером: 6321655800:03:003:0478, площею (га): 1, дата реєстрації земельної ділянки: 08.12.2020, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Відділ у Вовчанському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, на праві власності належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна. (к.н.т. НОМЕР_3 ).
Враховуючи вищевикладене, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, виникла необхідність у накладенні арешту на нерухоме майно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на яке згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_4 має право власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому КПК України порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 64-2 КПК України права та обов`язки третьої особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, виникають з моменту звернення прокурора до суду із клопотанням про арешт майна.
Також є достатньо підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення ОСОБА_4 , а вказане в клопотанні нерухоме майно у вигляді земельних ділянок, на які має право власності ОСОБА_4 , мають значення для досудового розслідування у кримінальному провадженні. Зазначене у клопотанні нерухоме майно, відповідає критеріям, передбаченим п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, тобто має значення для відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
З метоюзапобігання можливостіпсування,пошкодження,знищення,перетворення,відчуження слідчийта прокурорповинні вжитинеобхідних заходівз метоювиявлення тарозшуку майна,на якеможе бутинакладено арешту кримінальномупровадженні.У зв`язкуз цим,виникла необхідністьу накладенняарешту навищевказане уклопотанні майно,адже незастосування арештуна данемайно можепривести дойого знищення,втрати абонастання іншихнаслідків,які можутьперешкодити здійсненнюдосудового розслідування.
Прокурор надавзаяву пророзгляд клопотаннябез йогоучасті,в якійпідтримав клопотаннята просивйого задовольнити.Неявка учасниківрозгляду даногоклопотання не перешкоджає його розгляду.
Слідчий суддя, дослідивши документи та матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України КПК України, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), запобігання можливості псування, пошкодження, знищення, перетворення, відчуження слідчий та прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1, п. 1,2 ч. 2 ст. 171 КПК України, з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову цивільний позивач.
Вказані факти підтверджуються матеріалами, які долучені до клопотання про арешт майна.
Враховуючи, що арешт майна для відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст., 170, 171, 172, 173,175, 369, 372 , слідчий суддя, -
п о с т а н о в и в :
Клопотання начальника Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт тимчасово вилученого майна по кримінальному провадженню № 2019220260001016, яке внесене 27.11.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, задовольнити.
Накласти арешт на майно - транспортний засіб "ВАЗ 21061", д.н.з. НОМЕР_4 , власником якого є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає: АДРЕСА_2 , шляхом заборони його відчуження, продажу та керування.
Накласти арешт на майно:
-земельну ділянку з кадастровим номером: 6321655800:05:001:0188, площею (га): 0.0988, за адресою: АДРЕСА_1 садово-городнє товариство на праві власності належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_2 , виданий 18.11.1998, видавник: Вовчанський РВ УМВС України в Харківській області, країна громадянства Україна;
- земельну ділянку з кадастровим номером: 6321655800:03:003:0478, площею (га): 1, дата реєстрації земельної ділянки: 08.12.2020, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Відділ у Вовчанському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, на праві власності належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.
Копію ухвали направити прокурору.
Роз`яснити, що підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, або особою не присутньої в судовому засіданні у той же строк з дня отримання нею судового рішення.
Слідчий суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123895914 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гуменний З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні