Ухвала
від 18.12.2024 по справі 761/11239/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/11239/24

Провадження № 2/761/6440/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді: Аббасової Н.В.,

за участю секретаря: Сухини А.С.,

відповідача : ОСОБА_1

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника позивачів та представника відповідача про призначення почеркознавчої експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «А-О «Курс 8» до ОСОБА_1 про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року позивачі звернулися до Шевченківського районного суду міста Києва з даним позовом.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 02.04.2024 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 , ТОВ «А-О «Курс 8» до ОСОБА_1 про стягнення боргу, призначено підготовче судове засідання.

06.06.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про призначення у справі судово - почеркознавчої експертизи, оскільки відповідач заперечує наявність підпису на розписці про отримання коштів. Проведення експертизи відповідач просить доручити експертам Київського науково - дослідного інституту судових експертиз.

У свою чергу, позивач ОСОБА_2 так само направив на адресу суду клопотання про призначення у справі почеркознавчої експертизи, на вирішення якої просить поставити питання належності почерку і підпису відповідача на розписці від 04.02.2023. Проведення такої експертизи позивач просить доручити експертам ТОВ "Український центр судових експертиз".

У судовому засіданні 29.11.2024 у відповідача відібрано експериментальні зразки підпису для проведення експертизи.

У судовому засіданні 16.12.2024 за вимогою суду представником позивача було надано оригінал розписки від 04.02.2023 про отримання відповідачем ОСОБА_1 у борг коштів у розмірі 15 000 доларів США, відібрано у відповідача експериментальні зразки почерку для проведення експертизи. Крім того відповідачем надано суду документи, які містять умовно - вільні зразки його підпису та почерку.

Представник позивачів у судове засідання не з`явився.

Відповідач в судовому засіданні не заперечував щодо призначення експертизи, проведення почеркознавчої експертизи просив доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Суд, вивчивши клопотання сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства. ( ст.1 Закону України «Про судову експертизу»).

Відповідно до ч. 2 ст. 102 ЦПК України, предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Відповідно до положень частини першої статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.

Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Як роз`яснено у п. п. п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», звернути увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі не ідентифікаційні завдання встановлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичайних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).

Суд, дослідивши матеріали справи, виходячи з підстав та предмету позову, а також, враховуючи заперечення сторони відповідача щодо дійсності його підпису та рукописного тексту на борговій розписці, приходить до висновку, що для правильного вирішення справи по суті суду необхідно перевірити стверджувану відповідачем обставину, а для цього необхідні спеціальні знання в галузі науки, тому по справі необхідно призначити судову почеркознавчу експертизу, проведення якої слід доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Відповідно до частин 4, 5 статті 103 ЦПК України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Відповідно до частини третьої статі 103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експерта установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експерту установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Вирішуючи питання про призначення судової почеркознавчої експертизи, з урахуванням положень ст.9 Закону України «Про судову експертизу», доручає проведення даного виду експертизи експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст. 103, 105, 106, 252, 353, 354 ЦПК України, суд,

п о с т а н о в и в:

Призначити у цивільній справі № 761/11239/24 за позовом ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «А-О «Курс 8» до ОСОБА_1 про стягнення боргу, судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вулиця Сім`ї Бродських, 6, Київ, 03057).

На розгляд експертів поставити наступні питання:

-Чи виконаний рукописний текст розписки від 04.02.2023 ОСОБА_1 ?

-Якщо так, то чи виконаний рукописний текст розписки від 04.02.2023 під впливом певних збиваючих факторів (чи то природніх, чи штучних), у незвичайних умовах чи в незвичайному стані, зміненим почерком чи справжнім?

-Чи належить ОСОБА_1 підпис у розписці від 04.02.2023, виконаний від його імені?

-Якщо так, то чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 в розписці від 04.02.2023 під впливом певних збиваючих факторів (чи то природніх, чи штучних), у незвичайних умовах чи в незвичайному стані, зміненим почерком чи справжнім?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність, згідно зі ст.ст. 384, 385 КК України.

Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ).

В розпорядження експерта надати цивільну справу 761/11239/24, оригінал розписки від 04.02.2023, відібрані в судовому засідання зразки почерку та підпису ОСОБА_1 та умовно-вільні зразки підпису та почерку ОСОБА_1 ..

Провадження у справі зупинити до проведення судової почеркознавчої експертизи.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Аббасова

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123897773
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —761/11239/24

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Аббасова Н. В.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Аббасова Н. В.

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Аббасова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні