Постанова
від 19.12.2024 по справі 200/2507/24
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року справа №200/2507/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Сіваченко І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційні скарги Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області та Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі № 200/2507/24 (головуючий І інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача 1: Міністерства внутрішніх справ України, до відповідача 2: Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області, до відповідача 3: Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд: визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України та Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області, щодо відмови позивачу в оформлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського; зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України та Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області, оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача звільненого з посади начальника штабу Слов`янського МВ (з обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, станом на листопад 2019 року.

Позов вмотивовано тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах та 06.11.2015 року, через скорочення штатів, його було звільнено з ОВС за п. з ст. 64 Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу ОВС. Наказом ГУ МВС України в Донецькій області № 7 о/с від 07.12.2015 року, внесені зміни до наказу № 354 о/с від 06.11.2015 року в частині його звільнення, та визначено вважати вислугу років на 06 листопада 2015 року у календарному обчислені 21 рік 08 місяців 13 днів, та у пільговому обчислені - 28 років 01 місяць 10 днів. Позивач зазначив, що 04.01.2022 року він звернувся до МВС України (далі - відповідач 1) із заявою, про оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років виходячи із пільгової вислуги років для призначення пенсії 28 років 01 місяць 10 днів та відповідач 1 незаконно відмовив йому в підготовці та направлені до ГУ ПФУ в Донецькі області документів для призначення пенсії за вислугу років, відповідно до ст.12 Закону України № 2262-ХІІ. За захистом своїх порушених прав він звернувся до суду, та рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2022 року у справі № 200/4119/22 визнано протиправними дії відповідача 1 щодо відмови в оформлені документів, необхідних для призначення йому пенсії за вислугу років, відповідно до ст.12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, враховуючи вислугу років - 28 років 01 місяць 10 днів за час проходження служби в ОВС, та зобов`язано відповідача 1 повторно розглянути документи, необхідні для призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України №2262-ХІІ. Позивач зазначив, що на виконання рішення суду від 08.11.2022 року у справі № 200/4119/22 відповідачем 1 було підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Донецькій області всі необхідні для призначення йому пенсії документи. Незважаючи на рішення суду ГУ ПФУ в Донецькій області 04.04.2023 року виносить незаконне рішення №2649022079 Про відмову в призначенні пенсії, яким відмовляє позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на те, що йому для призначення пенсії за ст. 12 Закону України № 2262-ХІІ необхідно мати календарну вислугу років 22 роки та 6 місяців і більше. Позивач зазначив, що за захистом своїх прав він знову звернувся до суду та рішенням суду від 03.10.2023 року у справі № 200/4033/23 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області про відмову в призначені пенсії за вислугу років та зобов`язано призначити йому пенсію згідно ст. 12 Закону України № 2262-ХІІ, на підставі пільгової вислуги років для призначення пенсії 28 років 01 місяць 10 днів. Позивач зауважив, що на виконання рішення суду ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило призначення та нарахування йому пенсії, за поданням відповідача 1 та доданими до нього документами, станом на момент його звільнення з посади, тобто на листопад 2015 року. Позивач зазначив, що у зв`язку із тим, що його було звільнено зі служби в міліції, з посади МВС України, а також те, що в Національній поліції України він службу не проходив, до подання про призначення пенсії відповідачем 1 було додано грошовий атестат працівника міліції, в якому зазначені види грошового забезпечення, які були враховані при призначені йому пенсії, а також відомості про грошове забезпечення працівників поліції станом на момент його звільнення в листопаді 2016 року. Позивач зауважив, що після призначення йому пенсії, розмір якої був дуже низький, він звернувся із запитом до ГУ ПФУ в Донецькій області та просив надати йому копії документів, на підставі яких було призначено та нараховано пенсію. Головним управлінням було надіслано на його адресу протокол за пенсійною справою від 13.02.2024 року, в якому зазначені види грошового забезпечення, які не відповідають грошовому забезпеченню ні працівників міліції, які зазначені в моєму грошовому атестаті, ні грошовому забезпеченню працівників поліції станом на 01.12.2019 року. Позивач зазначив, що через свого представника він звернувся до відповідача 1 та відповідача 2, тобто до установ які за рішеннями суду здійснювали формування та направлення до органів ПФУ подання та документи для призначення йому пенсії як працівнику міліції, з питанням надання йому довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії мені, за посадою працівників поліції, прирівняної до посади з якої його було звільнено зі служби. Однак відповідачами 1 та 2 безпідставно та незаконно було відмовлено йому в надані довідки, посилаючись на те, що в списках для перерахунку пенсії, які в 2017 році були направлені ГУ ПФУ в Донецькій області його прізвища немає. Позивач закцентував свою увагу на тому, що в тих списках і не могло бути його прізвища, тому що його було протиправно позбавлено пенсії та свої права він був змушений відстоювати в судах України. Таким чином позивач вважає протиправними дії відповідачів, які полягають у відмові у виготовлені та направлені до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про грошове забезпечення працівників поліції за прирівняною посадою, з якої його було звільнено, станом на 01.12.2019 року, що грубо порушує його права на отримання достойної пенсії, гарантованою Державою та Конституцією України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі № 200/2507/24 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправними дії Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського. Зобов`язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 звільненого з посади начальника штабу Слов`янського МВ (з обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, станом на листопад 2019 року. Стягнуто з Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області судові витрати у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок на користь ОСОБА_1 . Стягнуто з Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти у сумі 6 000,00 (шість тисяч) гривень 00 коп. витрачених на правничу допомогу. В решті позовних вимог відмовлено.

Відповідач - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.

Відповідачем - Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області подано апеляційну скаргу, в якій просить відмовити у задоволенні позовної вимоги щодо витрат на правничу допомогу або зменшити розмір витрат на правничу допомогу.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.

Представником позивача до суду апеляційної інстанції подано заяву, в якій просить у задоволенні апеляційних скарг відповідачів відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Міністерством внутрішніх справ України подано відзив на апеляційні скарги відповідачів, в якому просить апеляційні скарги задовольнити.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .

Наказом начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 06.11.2015 №354 о/с По особовому складу згідно з пунктом 9 Розділу ХІ Закону України Про Національну поліцію та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за пунктом 64 г (через скорочення штатів) підполковника міліції ОСОБА_1 начальника штабу Слов`янського міського відділу із обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району з 06.11.2015.

Наказом п/п Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 07.12.2015 №7 о/с лк По особовому складу внесено зміни до наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області від 06.11.2015 №354 о/с у частині звільнення підполковника міліції ОСОБА_1 начальника штабу Слов`янського міського відділу (із обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району). Вважати вислугу років на 06.11.2015 у календарному обчисленні та для виплати грошової допомоги 21 рік 08 місяців 13 днів, у пільговому обчисленні 28 років 01 місяць 10 днів. Підстава: розрахунок вислуги років ОСОБА_1 .

Відповідно до листа від 16.02.2022 вих.№33/25-526 Державна установа Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області за наполяганням позивача, колишнього працівника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направила на адресу Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України матеріали для призначення пенсії згідно Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

Крім того, відповідач-2 у вказаному листі зазначив, що згідно послужного списку ОСОБА_1 на день звільнення 06.11.2015 вислуга років у календарному обчисленні складає 21 рік 08 місяців 13 днів, у пільговому обчисленні 28 років 01 місяць 10 днів. Відповідно до вимог статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, інші особи, зазначені в пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України листом від 19.03.2022 №7803/22-2022 надав відповідь щодо призначення пенсії ОСОБА_1 в якому зазначив, зокрема, що у Департаменті пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України розглянуто лист від 16.02.2022 вих.№33/25-526 з доданими матеріалами на ОСОБА_1 щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

За результатами розгляду повернуто надіслані матеріали без реалізації.

Пенсійне забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) здійснюється на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

Згідно з пунктом а частини першої статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб пенсія за вислугу років, зокрема зазначеним особам, звільненим зі служби в період з 01 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року, призначається незалежно від їх віку за умови, що на день звільнення вони мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

Вислуга років, обчислена із зарахуванням окремих періодів у пільговому порядку, застосовується для визначення права на пенсію осіб, звільнених із служби до 01 жовтня 2011 року, а також обчислення розміру пенсії відповідно до пункту а частини першої статі 13 зазначеного Закону.

Однією із умов призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим із служби до 01 жовтня 2011 року та пізніше, є наявність відповідної календарної вислуги років у певний період часу, що передбачено саме Законом (пунктом а частини першої статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб).

Згідно матеріалів, наданих на ОСОБА_1 , його календарна вислуга років на момент звільнення зі служби (06.11.2015) складає 21 рік 08 місяців 13 днів.

Повідомлено також про те, що відповідно до статей 10, 49 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб пенсію згідно із цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, передбачено, що уповноважені структурні підрозділи силових міністерств, зокрема, Міністерства внутрішніх справ України подають головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності від осіб, звільнених зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

Оскільки, ОСОБА_1 не має права на пенсію за вислугу років на умовах визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, то для оформлення подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України законодавчі підстави у Міністерства внутрішніх справ України відсутні.

Позивач не погоджуючись із такою відмовою відповідача-1, звернувся з позовом до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року по справі №200/4119/22 вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, враховуючи вислугу років - 28 років 01 місяць 10 днів за час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути документи ОСОБА_1 , необхідні для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, враховуючи вислугу років - 28 років 01 місяць 10 днів за час проходження служби в органах внутрішніх справ, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/4119/22 від 08.06.2023 року апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року у справі № 200/4119/22 залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року у справі № 200/4119/22 залишено без змін.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4119/22 від 08.11.2022 набрало законної сили 08 червня 2023 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.

Як встановлено судом та зазначено у рішенні Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 03.10.2023, Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2022 у справі №200/4119/22 Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (для Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області) документи підполковника міліції ОСОБА_1 (подання №1319) для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

За результатами розгляду наданих документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 04.04.2023 №2649022079 про відмову в призначенні пенсії.

За результатами наданих документів встановлено наступне.

Відповідно до п. а статті 12 Закону №2262 для призначення пенсії за вислугу років особам, які звільнились зі служби в період з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних років і більше, з яких не менше ніж 12,6 календарних років становить військова служба. В наданому пакеті документів для призначення пенсії за вислугу років, а саме в поданні про призначення пенсії №1319 загальна вислуга років складає 28 років 01 місяці 10 днів та в грошовому атестаті №3 у календарному обчисленні становить 21 років 08 місяців 13 днів.

На день звільнення (06.12.2015) з військової служби гр. ОСОБА_1 досяг 43-річного віку.

Вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років у зв`язку з відсутністю:

- необхідної календарної вислуги років, передбаченої пунктом а статті 12 Закону №2262.

- недосягненням на день звільнення заявником 45-річного віку, передбаченого пунктом б статті 12 Закону №2262.

Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому і звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 03.10.2023 було вирішено: позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Міністерство внутрішніх справ про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 2649022079 від 04.04.2023 року про відмову ОСОБА_1 в призначені пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону N2262-XII.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 04.01.2022 року відповідно до статті 12 Закону N2262-XII, на підставі пільгової вислуги років для призначення пенсії - 28 років 01 місяців 10 днів та виплатити виниклу заборгованість з пенсії.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 25 січня 2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі № 200/4033/23 залишено без змін.

Таким чином з урахуванням вищенаведеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 03.10.2023 набрало законної сили 25 січня 2024 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до вимог частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано відповідь від 14.02.2024 року на адвокатський запит представника позивача адвоката Овчаренко О.О., в якій було зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі №200/4033/23, яке набрало законної сили 25.01.2024, в лютому 2024 року проведено призначення пенсії за вислугу років з 04.01.2022 року відповідно до статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб з виплатою виниклої заборгованості. З березня 2024 року загальний розмір пенсії складає 6264,79 грн. Доплата до пенсії за період з 04.01.2022 по 29.02.2024 у загальній сумі 147 943,35 грн. Також до зазначеної відповіді Головним управлінням було надано виписку з протоколу від 13.02.2024 року.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії протоколу за пенсійною справою 0503021498 (МВС) від 13.02.2024, в якій зазначено наступне, ОСОБА_1 , вид пенсії за вислугу років; вислуга років 28,1 у розмірі 70% грошового забезпечення; військове звання підполковник поліції; посада начальник штабу Слов`янського міського відділу (з обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району) ГУ МВС України в Донецькій області; дата і причина звільнення 06.11.2015 ст.64 Г- 1п. запас; грошове забезпечення для обчислення пенсії:

-посадовий оклад 2950,00 грн.;

-оклад за військове звання 2200,00 грн.;

-процентна надбавка за вислугу років 40% - 2060,00 грн.;

-середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія 3,7 % 266,77 грн.;

-в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7476,77 грн.

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі 5233,74 з урахуванням індексації 6249,79 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (5233,74*0,197). Призначити згідно з Законом України №2262-ХІІ з 04.01.2022 6264,79 грн.

В подальшому представник позивача звернувся з адвокатським запитом від 25.02.2024 до Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області, в якому просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розміри грошового забезпечення працівників поліції, за посадою прирівняною до посади, з якої було звільнено на пенсію позивача.

Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області було надано відповідь від 28.02.2024 №33/34-698, в якій було зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ( далі - Закон), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Разом з тим, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Вперше дану норму Закону було реалізовано шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова 103), згідно з якою перерахунок пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) проведено з 01 січня 2016 року. Після проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 та визнання судами її окремих положень протиправними та нечинними, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2019 №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019) визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який врегульовував питання перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за прирівняною посадою поліцейського, умови грошового забезпечення яких визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі Постанова 988). За даними Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ ОСОБА_1 призначено з 04.01.2022 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 03.10.2023, тобто ОСОБА_1 перебуває на обліку після скасування пункту 3 Постанови №103. Враховуючи вищезазначене, підстав для видачі довідки станом на 19.11.2019 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції немає.

Представник позивача отримавши відповідь від відповідача 2, звернувся з адвокатським запитом до Міністерства внутрішніх справ України від 20.03.2024 року в якому просив доручити спеціалістам ДУ ТМО МВС України по Львівській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розміри грошового забезпечення працівників поліції, за посадою прирівняною до посади, з якою було звільнено з посади згідно наказу ГУ МВС України в Донецькій області №345 о/с від 06.11.2015 року, ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року.

Відповідачем 1 було надано відповідь від 22.03.2024 року на адвокатський запит, в якій було зазначено, що відповідно до наказу МВС від 25 лютого 2019 року № 129 Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій (зі змінами) територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву (далі - сектори та відділи) визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні відділи (сектори) соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей цих державних установ. Виконання функцій із забезпечення соціального захисту пенсіонерів, що перебувають на обліку в Донецькій області, покладено на відділ соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області. Оскільки ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Донецькій області, з порушеного питання рекомендуємо звернутися до Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області.

Представник позивача звернувся вдруге з адвокатським запитом до Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області від 06.04.2024, в якому просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розміри грошового забезпечення працівників поліції станом на 01.12.2019, за посадою прирівняною до посади, з якої було звільнено з посади згідно наказу ГУ МВС України в Донецькій області №345 о/с від 06.11.2015 року, ОСОБА_1 та надати копію довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та грошового атестату які зазначені в листі №33/25-291 від 02.02.2023 року ДУ ТМО МВС України по Донецькій області, які були спрямовані до Пенсійного фонду України в Донецькій області разом з документами для призначення пенсії позивачу та на підставі якої було нараховано пенсію позивачу з 04.01.2022 року.

Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області було надано відповідь від 11.04.2024 №33/34-1203, в якій по суті було продубльовано відповідь від 28.02.2024 №33/34-698, окрім зазначеного: - Одночасно зазначаємо, що відповідно до правового висновку Верховного Суду у справі №160/8324/19 складання та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур. На сьогодні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів Пенсійного фонду України до МВС не надходили. За даними Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ ОСОБА_1 призначено з 04.01.2022 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 03.10.2023, тобто ОСОБА_1 перебуває на обліку після скасування пункту 3 Постанови №103. Враховуючи вищезазначене, підстав для видачі довідки станом на 19.11.2019 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції немає..

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що спірним питанням даної справи є відмова відповідачів в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення позивача звільненого з посади начальника штабу Слов`янського МВ (з обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району) Головного управління МВС України в Донецькій області з 06.11.2015, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, станом на листопад 2019 року враховуючи, що позивачу призначена пенсія за вислугу років у січні 2022 року відповідно до приписів ст.12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Стаття 3 Конституції України гарантує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2262-XII, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських є положення частини 3 статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Порядок перерахунку пенсій Закону № 2262-XII, згідно із частинами 1 та 2 статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку №45 було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).

Відповідно до пункту 5 цього Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Суд наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Посилання Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області (лист відповідь від 11.04.2024 №33/34-1203): - Одночасно зазначаємо, що відповідно до правового висновку Верховного Суду у справі №160/8324/19 складання та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженими органами силових структур. На сьогодні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів Пенсійного фонду України до МВС не надходили, є не сприйнятим за змістом, оскільки за аналізом викладених норм, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічна правова позиція неодноразово була викладена у постановах Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 686/15836/16-а, від 27.02.2019 у справі №753/23503/16, від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Кабінет Міністрів України Постановою Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11 листопада 2015 року № 988 (далі Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції, згідно пункту 1 якої грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому пунктом 7 постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.

При цьому, у подальшому, відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Уряд ухвалив Постанову № 103, яка набрала чинності 24.02.2018.

Абзацом 1 пункту 3 постанови № 103 було визначено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, зміст наведеної норми пункту 3 постанови № 103 свідчить про те, що нормотворець пов`язав перерахунок пенсій з 01.01.2016 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ із складовими грошового забезпечення діючого поліцейського, у тому числі із щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які фактично виплачувались діючому поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов`язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

У свою чергу рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Крім того, рішенням від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував також пункт 3 Постанови №103.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач звільнився з лав органів внутрішніх справ (міліції) 06.11.2015 року з посади начальника штабу Слов`янського міського відділу із обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району на момент звільнення військове звання підполковник міліції, що підтверджується копією наказу №354 о/с від 06.11.2015 року наявною в матеріалах справи.

Суд зауважує, що на період роботи позивача в органах внутрішніх справ діяв Закон України Про міліцію від 20.12.1990 року №565-ХІІ, який втратив чинність від 07.11.2015 року у зв`язку з набранням чинності Закону України Про Національну поліцію №580-VIII від 02.07.2015 року.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позивач звільнившись з лав органів внутрішніх справ (міліції) 06.11.2015 року, не займав жодної із посад та не проходив службу в Національній поліції України, що також підтверджується зазначеним ним у його позовній заяві: - В зв`язку з тим, що мене було звільнено зі служби в міліції, з посади МВС України, а також, те що в Національній поліції України я службу не проходив…[…].

Відповідно до висновків викладених у постановах Верховного Суду: від 26 квітня 2023 року у справі № 420/11589/22, від 04 липня 2023 року у справі №500/1532/22, від 29 червня 2023 року у справі №340/297/22, від 22 червня 2023 року у справі №160/25269/21.

В яких зазначено, що положення пункту 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 у період їх чинності не поширювались на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та осіб, які перебували на службі в органах Національній поліції, пенсія яким призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, оскільки ними було врегульовано механізм перерахунку пенсій, призначених до 01.03.2018, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським, на які поширювались положення пункту 3 постанови № 103 та затверджена у додатку 3 до Порядку № 45 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка містить повний перелік видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. При цьому, пункт 3 постанови № 103 застосовується для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), а не до поліцейських.

Тобто, визнання протиправними та нечинними цих пунктів постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції, яким призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.

Отже, в даному випадку суд вважає, що оскільки позивач звільнився з органів внутрішніх справ (міліції) 06.11.2015 року та не перебував на службі в органах Національної поліції, таким чином він має право на оформлення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка містить повний перелік видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Щодо посилань відповідачів (відповідач 1 та відповідач 3), листах відповідях: ДУ ТМО МВС України по Львівській області від 28.02.2024 №33/34-698 та від 11.04.2024 №33/34-1203, що: - За даними Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ ОСОБА_1 призначено з 04.01.2022 на виконання Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4033/23 від 03.10.2023, тобто ОСОБА_1 перебуває на обліку після скасування пункту 3 Постанови №103. Враховуючи вищезазначене, підстав для видачі довідки станом на 19.11.2019 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції немає., суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що дійсно, пенсію позивачу було призначено тільки 04.01.2022 року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі №200/4033/23, яке набрало законної сили 25.01.2024.

Відповідно до висновків зазначених Донецьким окружним адміністративним судом у рішенні суду від 03.10.2023 по справі №200/4033/23: - Оскільки суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок №393 у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 №435, оскільки своє суб`єктивне право позивачем реалізовано з моменту звернення із вимогою направити документи для призначення пенсії (04.01.2022), суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо неможливості застосування до спірних правовідносин правових висновків, викладених Верховним Судом в постанові від 14 квітня 2021 року в справі № 480/4241/18, оскільки вказаний правовий висновок якраз і стосується застосування Постанови № 393, в редакції чинній до внесення змін згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393.

Верховний Суд у постанові від 24 листопада 2021 року у справі №360/3128/19 зазначив, що моментом виникнення у позивача права на пенсію за вислугою років за пунктом а частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІ є дата звільнення зі служби, а тому до спірних правовідносин належить застосовувати умови призначення пенсій за вислугу років, які діяли на момент звільнення позивача зі служби в поліції (пункт 24 Постанови).

У постанові Верховного Суду від 14 вересня 2022 року у справі №640/14718/20 колегія суддів, розглядаючи питання щодо права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту а статті 12 Закону №2262-ХІІ колишньому працівнику МВС, дійшла висновку, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню норма, яка діє на момент реалізації позивачем права на пенсію. […].

При розгляді даної справи суд дійшов висновку, що позивач набув право на пенсію за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону № 2262, що також підтверджено таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/4119/22..

Суд зазначає, що спірним питанням в даній справі є не час, коли позивачу було призначено пенсію, а саме наявність у нього права на оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року.

Час, коли позивач почав діяти стосовно призначення йому пенсії це є його суб`єктивне право та оскільки позивач звільнився з органів внутрішніх справ (міліції) на період дії ще Закону України Про міліцію та не проходив на службі в Національної поліції жодного дня, суд дійшов до висновку, що позивач має право для отримання та оформлення відповідної довідки про розмір грошового забезпечення згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, станом на листопад 2019 року для перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року.

Щодо належного відповідача, судом першої інстанції зазначено наступне.

Спірні правовідносини, які стали підставою звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду виникли 25.02.2024 року, з часу коли представником позивача адвокатом Овчаренко О.О. був скерований адвокатський запит в інтересах позивача на адресу Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області, в якій він просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розміри грошового забезпечення позивача та отримав від відповідача 2 відмову у виготовленні відповідної довідки.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 визначено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (надалі по тексту також - Департамент). При цьому, наказом Міністерства внутрішніх справ від 23.12.2019 за №1088 Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано у Департамент персоналу МВС України.

В подальшому, пунктом 1 наказом Міністерства внутрішніх справ України №291 від 16.04.2021 Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 за №129, викладено в новій редакції підпункт 1 і 2 пункту 1 наказу, зокрема:

1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:

1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;

2) територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Судом вже зазначено у ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2024 року по справі №200/2507/24, що: - Враховуючи, що на даний час відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій №259 від 22.04.2024 року, яким уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18 з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС), одним з яких є Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області, адреса: 79040, м. Львів, вул. Данила Апостола, 11 ЄДРПОУ: 45307457.

Як встановлено судом, за посиланням на інтернет сторінку Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області: https://lvv.hsc.gov.ua/, в графі послуги зазначено, зокрема, пенсійні довідки: З метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів системи органів внутрішніх справ безпосередньо за місцем їх проживання відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 27 березня 2024 р. № 199 Про організаційно-штатні зміни у МВС в регіональному сервісному центрі МВС в Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області утворено сектори з пенсійних питань з обслуговування.

До функцій Сектору належать:

1) прийом заяв та документів, їх опрацювання, перевірка правильності оформлення та направлення до уповноваженого структурного підрозділу МВС цих документів:

для призначення (перерахунку) пенсії;

для установлення статусу (ветеран органів внутрішніх справ) відповідно до законодавства, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

для отримання довідок про право на пільги відповідно до Закону України Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист;

2) видача особам, яким надано відповідний статус, оформлених посвідчень Ветеран органів внутрішніх справ, нагрудних знаків та довідок для отримання пільг;

3) оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій в установленому порядку, в межах повноважень;

4) з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення ГУМВС (УМВС) в областях, містах Києві та Севастополі оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності колишнього працівника міліції, їх направлення до МВС та виплата ОГД в порядку, установленому законодавством України;

5) розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб звільнених з ОВС та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору..

Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 № 259 в Міністерстві внутрішніх справ України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Відділ координації пенсійних питань. Пунктом 2 наказу (застосовується з 01 травня 2024 року) уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі 160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18 з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії) ГСЦ МВС). У пункті 4 наказу зазначено визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129 Про визнання в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій із змінами, внесеними наказом МВС від 16.04.2021 №291.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов до висновку, що належними відповідачами у цій справі щодо позовних вимог позивача:

- в частині визнання протиправними дії щодо відмови йому в оформлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського є Державна установа Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області, тобто відповідач 2;

- в частині зобов`язання оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача звільненого з посади начальника штабу Слов`янського МВ (з обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, станом на листопад 2019 року є Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області, тобто відповідач 3.

Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).

Таким чином, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області щодо відмови позивачу в оформлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського та як похідна вимога зобов`язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача звільненого з посади начальника штабу Слов`янського МВ (з обслуговування м. Слов`янська та Слов`янського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, станом на листопад 2019 року.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, судом першої інстанції зазначено наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.8 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 19.04.2024, позивач за подання адміністративного позову сплатив 968,96 грн. судового збору.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, а також те, що саме Державною установою Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області було відмовлено ОСОБА_1 у виготовленні та надісланні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, за прирівняною посадою поліцейського, суд першої інстанції дійшов висновку стягнути судовий збір у сумі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області.

При вирішенні питання щодо стягнення з бюджетних асигнувань витрат позивача на правову допомогу суд першої інстанції дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Частиною 3 ст. 132 цього Кодексу визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 139 вказаного Кодексу, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Позивач просив стягнути з відповідачів на його користь витрати на професійну правничу допомогу адвоката.

Відповідно до ч.ч. 1 - 4 ст. 134 вказаного Кодексу витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Верховний Суд в постанові від 21.01.2021 року в справі №280/2635/20 звернув увагу на те, що Кодекс адміністративного судочинства України у редакції, чинній з 15.12.2017 року, імплементував нову процедуру відшкодування витрат на професійну правову допомогу, однією з особливостей якої є те, що відшкодуванню підлягають витрати, незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною / третьою особою чи тільки має бути сплачено.

При цьому відповідно до ч. 5 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з ч.ч. 6 та 7 ст. 134 Кодексу, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно з п. 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року №23-рп/2009 у справі № 1-23/2009 правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.

Відповідно до ст. 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Європейський суд з прав людини у справі "East/West Alliance Limited" проти України", оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10 % від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

Верховний Суд в постанові від 21.01.2021 року в справі №280/2635/20 звернув увагу на те, що при визначенні суми відшкодування суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Вказаний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі №755/9215/15-ц.

Позивачем до суду подані: акт надання юридичних (адвокатських) послуг від 19.04.2024; Акт здійснення розрахунку за надані правової (правничої) допомоги за договором про надання правничої (правової) допомоги між адвокатом Овчаренко О.О. та ОСОБА_1 оформленого як додаток до Договору від 27.06.2023 про надання правової допомоги; ордер серії АН №1076682 від 25.07.2023 року; копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №4137 виданого Головою Донецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 30.11.2011 року.

Відповідно до акту здійснення розрахунку за надання правової (правничої) допомоги - послуги за договором про надання правничої (правової) допомоги від 27 червня 2023 року, між адвокатом Овчаренко О.О. та ОСОБА_1 , оформленого як додаток до Договору від 27.06.2023 року про надання правової допомоги яким зазначено, що адвокатом Овчаренко О.О., згідно договору про надання правової допомоги від 27.06.2023 року надано правову допомогу наступного характеру:

- ознайомлення та аналіз документів ОСОБА_1 стосовно з його звільненням зі служби в МВС України, судових рішень та іншими матеріалами для звернення до суду за захистом порушених прав, попередня консультація щодо характеру спірних правовідносин, оцінка правової позиції судів України, підготування та направлення адвокатського запиту та інших документів - дата (01.02.2024-19.04.2024) - кількість витраченого часу (3 години) вартість 2 250 грн.;

- складання позовної заяви, підготування копій матеріалів для сторін (копіювання матеріалів на 48 сторінках, засвідчення належним чином копій на 48 сторінках), складання акту надання юридичних послуг, та акту здійснення розрахунку, сплата судового збору, направлення позову до Донецького окружного адміністративного суду через систему Електронний суд - дата (19.04.2024-24.04.2024) - кількість витраченого часу (3 години) вартість 2 250 грн.;

- в графі всього зазначено: на момент звернення до суду із позовною заявою - кількість витраченого часу (годин) 6 годин вартість 4 500грн.;

- участь в Донецькому окружному адміністративному суді при розгляді справи, у тому числі ознайомлення з відзивами на позов, подання відповіді на відзив, складання інших процесуальних документів та заяв по суті - кількість витраченого часу 2 години - вартість 1 500грн.

Також, позивачем був наданий акт надання юридичних (адвокатських) послуг від 19.04.2024 року, відповідно до якого позивач підтверджує факт належного отримання послуг відповідно до положень договору від 27.06.2023 року, а також не має претензій до адвоката стосовно отримання від нього послуг, вказаних у цьому акті.

Суд не вправі надавати оцінку умовам договору (зокрема вартості наданих адвокатом послуг), що погоджені сторонами договору, але в даному випадку є зовсім не зрозумілим загальна вартість наданих послуг, оскільки в акті надання юридичних послуг від 19.04.2024 року зазначена сума 6500 грн., при чому вартість наданих послуг самим же адвокатом зазначена 2250 грн. + 2250 грн. + 1500 грн. = 6000 грн., про що також зауважив відповідач 1 у своєму відзиві на позовну заяву.

Судом встановлено, що представником позивача адвокатом Овчаренко О.О. було виконано усе зазначене ним у акті надання юридичних (адвокатських послуг) від 19.04.2024 року, оскільки ним було надано додатково відповідь на відзив та надано окремо клопотання про залучення у якості співвідповідача та зміну позовних вимог та оскільки, позивачем понесені витрати на професійну правничу допомогу, що підтверджено належними та допустимими доказами, такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір визначений у договорі у вигляді фіксованої суми за визначений характер правової допомоги, тому на них поширюється правило щодо розподілу судових витрат.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що з Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області слід стягнути на користь позивача, грошові кошти витрачені ним на правову допомогу у розмірі 6 000грн.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційні скарги Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській області та Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі № 200/2507/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі № 200/2507/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 19 грудня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Е.Г. Казначеєв

І.В. Сіваченко

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123907515
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них