ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" грудня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2750/24
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі судового засідання В.О. Ващенко
за участю представників:
від позивача Тарановський Д.С.,
від відповідача Явченко Д.В.,
від третьої особи Карапіш К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання поновленим договору оренди та визнання додаткової угоди укладеною, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Блаз звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеської міської ради про:
- визнання поновленим договору оренди землі від 18.02.2011 р. на земельну ділянку площею 24875 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г. та зареєстрованого у реєстрі за № 151;
- визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 18.02.2011 року на земельну ділянку площею 24875 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, у редакції, запропонованій позивачем.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Як вказує позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Блаз є власником об`єкту нерухомості, розташованого за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортовський, 7, що складається з літ. А? - сторожки, літ. Б? - автозаправної станції, № № 1-3 - огородження, та майданчика мощеного жерствою, загальною площею 24181 кв.м. на підставі рішення Господарського суду Одеської області від 30.07.2004 року у справі № 9/126-04-4108, зареєстрованого в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (реєстраційний номер 7897868).
При цьому позивач зазначає, що між ТОВ Блаз та Одеською міською радою було укладено договір оренди землі від 18.02.2011 р. на земельну ділянку, площею 24875 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7. Наразі позивач вказує, що відповідно до п. 3.1 договору останній укладено терміном на 10 років для експлуатації та обслуговування відкритої складської площадки, тобто до 18.02.2021 р. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 60 (шістдесят) днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію (п. 3.2 договору).
Між тим позивач зауважує, що згідно з Положенням Про Департамент комунальної власності Одеської міської ради?, яке затверджене рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-VI, Департамент комунальної власності Одеської міської ради проводить єдину політику управління комунальним майном територіальної громади міста.
Відповідно до п. 2.1.2 положення одним із завдань Департаменту у сфері земельних правовідносин є забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України.
За ствердженнями позивача, 17.02.2020 р. ТОВ Блаз було надіслано Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, як уповноваженому виконавчому органу місцевого самоврядування, лист № 01-14/724 з проектом додаткового договору до договору оренди землі від 18.02.2011 р. Як вказує позивач, відповідно до умов зазначеного додаткового договору: 1. Сторони, відповідно до положень ст. 33 Закону України Про оренду землі?, досягли взаємної згоди щодо поновлення договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах та вирішили поновити (продовжити) договір оренди землі строком на 10 років до 18 лютого 2031 року. 2. Усі інші умови договору оренди землі залишаються незмінними і сторони підтверджують по ньому свої зобов`язання. 3. Додатковий договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, а право користування (оренди) земельною ділянкою підлягає державній реєстрації. 4. Додатковий договір є невід`ємною частиною договору оренди землі від 1 лютого 2011 року, реєстровий № 151, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г. 5. Додатковий договір складено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій в органі, який провів державну реєстрацію права користування (оренди) земельною ділянкою.
При цьому позивач зазначає, що вищенаведений лист разом із проектом договору був залишений без уваги, а в подальшому, 12.02.2021 р. ТОВ Блаз повторно направив лист № 01-05/6 щодо продовження договору оренди землі на адресу Одеської міської ради.
Наразі позивач вказує, що листом від 12.03.2021 р. № 01-18/257-09-02 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив, що для подальшого розгляду питання продовження договору оренди землі необхідно надати наступні документи: правовстановлюючі документи суб`єкта земельних правовідносин; правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомості, що розташовані на земельній ділянці; технічний паспорт будівель, розташованих на земельній ділянці із зазначенням місця їх розташування; фотофіксація об`єктів, розташованих на земельній ділянці на теперішній час в кольорі. Також Департамент повідомив, що здійснив запити до різних виконавчих органів місцевого самоврядування.
Як зазначає позивач, листом від 08.04.2021 р. № 01-05/13 ТОВ Блаз було надано до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради наступні документи та матеріали: 1) правовстановлюючі документи суб`єкта земельних правовідносин: свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ Блаз від 11.06.2003 року; довідку статистики щодо ТОВ Блаз, видану 22.02.2010 року серія АА № 222730; статут ТОВ Блаз, зареєстрованого 31.01.2006 року; протокол загальних зборів засновників ТОВ Блаз від 29.05.2003 року; копію наказу № 28 від 02.07.2003 року; 2) правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомості, що розташовані на земельній ділянці: витяг № 5064149 від 14.10.2004 року, р.н. 7897868 про реєстрацію права власності на нерухоме майно за адресою: Одеська область, м. Одеса, пров. Аеропортовський 4, буд. 7; рішення Господарського суду Одеської області від 30.07.2004 року у справі № 9/126-04-4108; 3) технічний паспорт будівель, розташованих на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортівський пров. 7; 4) фото об`єктів, розташованих на вказаній земельній ділянці. Відповідно до листа ТОВ Блаз від 16.04.2021 р. № 01-05/14 всі запитувані документи було надано Департаменту у повному обсязі.
Між тим позивач зауважує, що листом від 15.04.2021 р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив про необхідність надання додаткових матеріалів та документів: інформації щодо видів складської діяльності, що ведеться на земельній ділянці, для визначення санітарної класифікації підприємства та санітарно-захисної смуги підприємства; фотофіксації об`єкта в кольорі на теперішній час.
Також позивач додає, що згідно з рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 р. № 137-VIII Про створення Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради та затвердження Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради? було створено Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради та повноваження щодо оренди землі перейшли до нового виконавчого органу.
Як вказує позивач, листом від 29.11.2022 р. № 01.05/3 0 ТОВ Блаз звернувся на адресу Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради з черговим проханням продовження договору оренди. При цьому позивач зауважує, що листом від 23.12.2022 р. № 01-18/1410 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз, що проект рішення Одеської міської ради про продовження строку дії договору оренди було підготовлено та передано на візування.
Посилаючись на ч.ч. 2, 5 ст. 33 Закону України Про оренду землі? позивач вказує, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше, як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. Алгоритм дій, який зобов`язує орендодавця після отримання листа-повідомлення орендаря: 1) розглянути лист-повідомлення з проектом договору на відповідність вимогам закону; 2) узгодити з орендарем (за необхідності) істотні умови договору; 3) за відсутності заперечень прийняти рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності); 4) укласти з орендарем договір оренди. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Всупереч наведеному, за ствердженнями позивача, Одеська міська рада не прийняла будь-яких рішень щодо поновлення або відмови у поновленні договору оренди.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.06.2024 р. вказану позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз (вх. № 2811/24) залишено без руху, оскільки заявником порушено вимоги ч. 1 ст. 164 ГПК України.
26.06.2024 р. від представника позивача Тарановського Д.С. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 24926/24), до якої позивачем додано докази сплати судового збору у встановленому законом розмірі, а саме платіжну інструкцію № 333 від 26.06.2024 р. на суму 3028,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.07.2024 р. прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз та відкрито провадження у справі № 916/2750/24, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому підготовче засідання призначено на 30.07.2024 р. об 11:30 год.
15.07.2024 р. від представника відповідача Явченко Д.В. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшла заява (вх. № 27039/24), в якій представник відповідача просить суд залучити Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради до участі у справу № 916/2750/24 третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, а саме щодо претензійної роботи, збору та обробки даних про землі міста, розрахунків розміру орендної плати за землю при підготовці проектів договорів оренди землі, поновленні договорів оренди землі, внесенні змін до договорів оренди землі у спірних правовідносинах.
30.07.2024 р. від представника відповідача Явченко Д.В. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 28613/24), в якому представник відповідача заперечує проти заявленого позову та просить суд відмовити у його задоволенні. В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що на підставі рішення Одеської міської ради від 13.01.2010 р. № 6013-V між Одеською міською радою та ТОВ Блаз укладено договір оренди землі від 18.02.2011 р. на земельну ділянку площею 2,4875 га, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, кадастровий номер 5110137300:65:001:0011, терміном на 10 років для експлуатації та обслуговування відкритої складської площадки. Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г. 18.02.2011 р. та зареєстрований в реєстрі за № 1151.
Наразі відповідач зазначає, що з матеріалів, доданих до позову, вбачається, що ТОВ Блаз звернулося до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради з листом від 17.02.2020 р. вх. № 01-14/724 із проханням поновити договір. В подальшому, листом від 12.02.2021 р. № 01-05/6, ТОВ Блаз звернулось до Одеської міської ради із проханням поновити договір.
При цьому відповідач вказує, що листом від 12.03.2021 р. № 01-18/257-09-02 Департамент комунальної власності Одеської міської ради у відповідь на вказаний вище лист зазначило, що для подальшого розгляду питання необхідно додатково надати документи відповідно до переліку: правовстановлюючі документи суб`єкта земельних правовідносин; правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомості, що розташовані на земельній ділянці; технічний паспорт будівель, розташованих на земельній ділянці із зазначенням місця їх розташування; фотофіксацію об`єктів, розташованих на земельній ділянці на теперішній час в кольорі. Крім того, у вищезазначеному листі Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз про те, що Департаментом направлено запити до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради щодо відповідності місця розташування земельної ділянки за вищезазначеною адресою Генеральному плану м. Одеси, плану зонування території (зонінгу) та іншій містобудівній документації.
Крім того відповідач зазначає, що листом від 01.04.2021 р. № 01-11/827-71оп Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради повідомив ДКВ ОМР, що для подальшого розгляду питання необхідно надати додаткові документи та матеріали, а саме: інформацію щодо видів складської діяльності, що ведеться на земельній ділянці для визначення санітарної класифікації підприємства та санітарно-захисної зони підприємства та фотофіксацію об`єкта в кольорі на теперішній час. Надалі листом від 08.04.2021 р. № 01-05/13 ТОВ Блаз у відповідь на вищевказаний лист надало документи та матеріали відповідно до переліку.
Також відповідач зауважує, що листом від 15.04.2021 р. № 01-18/257-09-01 ДКВ ОМР повідомив ТОВ Блаз про те, що для продовження розгляду питання щодо можливості продовження терміну дії договору необхідно надати інформацію щодо видів складської діяльності, що ведеться на земельній ділянці, для визначення санітарної класифікації підприємства та санітарно-захисної зони підприємства та фотофіксацію об`єкта в кольорі на теперішній час.
Між тим відповідач вказує, що листом від 16.04.2021 р. № 01-05/14 ТОВ Блаз повідомило про те, що останнє здійснює зареєстрований вид економічної діяльності КВЕД-2010: клас 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту, в тому числі на орендованій земельній ділянці, а саме: надає місця для платних автостоянок короткострокових і довгострокових для вантажних та легкових автомобілів, а також для зберігання житлових автофургонів і причепів у зимових період. Надалі, листом від 29.11.2022 р. № 01-05/30 ТОВ Блаз звернулось до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради із проханням повідомлення про стан розгляду і вирішення питання щодо продовження дії (поновлення) договору, у відповідь на який Департамент листом від 23.12.2022 № 01-18/1410 повідомив про те, що останнім підготовлено проєкт, остаточне рішення приймається Одеською міською радою в межах її повноважень. У червні 2024 р. ТОВ Блаз звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою, що розглядається у цій справі.
Таким чином, за ствердженнями відповідача, ТОВ Блаз не дотрималось процедури поновлення оренди землі, передбаченої ст. 33 Закону України Про оренду землі?? та договором, в частині строку звернення до Одеської міської ради щодо даного поновлення, та таке порушення є істотним та виключає можливість поновлення договору оренди землі. Вказане відповідач обґрунтовує тим, що реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч. 1 ст. 33 Закону Україна Про оренду землі?, можлива лише за умови дотримання обома сторонами договору оренди встановленої цією нормою процедури і строків. Так, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (ч. 2 ст. 33 Закону України Про оренду землі?). Отже, за ствердженнями відповідача, ст. 33 вказаного Закону прямо передбачала подання орендарем у строки, визначені у частині другій цієї статті, повідомлення саме про поновлення договору оренди землі, шляхом надсилання орендодавцю відповідного письмового повідомлення орендар мав завчасно продемонструвати наявність у нього наміру продовжити користування земельною ділянкою. А орендодавець, будучи обізнаним із таким наміром, отримував можливість спланувати подальші дії у зв`язку зі спливом строку договору оренди землі, зважити доцільність пошуку інших потенційних орендарів, а за їх наявності - зіставити пропоновані ними умови оренди з умовами, викладеними у проєкті додаткової угоди, яку надав орендар.
Також відповідач вказує, що у матеріалах справи наявний лист ТОВ Блаз від 12.02.2021 № 01-05/6 до Одеської міської ради та Одеського міського голови з проханням про поновлення на новий строк договору, який було отримано канцелярією 18.02.2021 р. № 01-18/62, що вбачається з листа ДКВ ОМР від 12.03.2021 № 01-18/257-09-02. У зв`язку з зазначеним, на переконання відповідача, єдиним належним доказом наміру відповідача щодо укладання додаткового договору про поновлення та внесення змін до договору до закінчення строку, є лист ТОВ Блаз від 12.02.2021 р. № 01-05/6, зареєстрований загальним відділом Виконавчого комітету Одеської міської ради 18.02.2021 № 01- 18/62. За обставинами даної справи строк дії договору сплив 18.02.2021 р.
За ствердженнями відповідача, відповідно до вищевказаних умов договору та норм земельного законодавства ТОВ Блаз зобов`язано було звернутись до Одеської міської ради з листом-повідомленням про укладення договору оренди землі на новий строк не пізніше 18.12.2020 р., чого зроблено не було, у той же час орендар звернувся до орендодавця листом-повідомленням від 12.02.2021 р. (вх. № 01-18/62 від 18.02.2021 р.), тобто з пропуском встановленого договором та законом строку.
У зв`язку з тим, що ТОВ Блаз звернулось до Одеської міської ради та Одеського міського голови листом від 12.02.2021 р. № 01-05/6, відповідач зазначає, що товариством був пропущений строк на подання повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк, чим порушено істотні умови вищевказаного договору оренди землі та норми вищевказаного закону. При цьому відповідач звертає увагу на те, що ТОВ Блаз неналежним чином виконуються зобов`язання як фактичного користувача земельної ділянки із кадастровим номером 110137300:65:001:0011, площею 2,4875 га за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7. Так, відповідач зауважує, що листом від 18.07.2024 № 101-19/1004 Департамент земельних ресурсів ОМР повідомив про те, що за даними фінансового моніторингу за договором заборгованість на дату його закінчення договору відсутня, проте після закінчення договору втрати бюджету за період з 01.07.2021 по 30.06.2024 внаслідок користування земельною ділянкою без оформлення належних чином документів складає 1083515,31 грн.
Таким чином відповідач вказує, що ТОВ Блаз не дотримано вимог Закону України Про оренду землі?, а саме ч.ч. 2, 3 Закону України Про оренду землі? щодо належного письмового повідомлення орендодавця про намір продовжити дію договору на новий строк, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.07.2024 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради та підготовче засідання відкладено на 19.08.2024 р.
13.08.2024 р. від представника позивача Тарановського Д.С. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 30100/24), в якій представник позивача просить суд позовну заяву ТОВ Блаз задовольнити.
Так, позивач не погоджується із викладеними відповідачем у відзиві обставинами, вважає їх безпідставними та такими, що не відповідають дійсності. Як вказує позивач, у відзиві відповідач зазначає, що лист ТОВ Блаз від 12.02.2021 р. № 01-05/6 до Одеської міської ради та Одеського міського голови з проханням про поновлення на новий строк договору було отримано канцелярією 18.02.2021 № 01-18/62, що вбачається з листа ДКВ ОМР від 12.03.2021 № 01-18/257-09-02. Однак, за ствердженнями позивача, 17.02.2020 ТОВ Блаз було надіслано лист № 01-14/724 до Департаменту комунальної власності ОМР, як до уповноваженого виконавчого органу місцевого самоврядування, з проектом додаткового договору до договору оренди землі від 18.02.2011 р. Як вказує позивач, вищенаведений лист ТОВ Блаз разом із проектом договору був залишений без уваги Департаментом комунальної власності ОМР, з огляду на що 12.02.2021 ТОВ Блаз повторно направив лист № 01-05/6 щодо продовження договору оренди землі на адресу Одеської міської ради. При цьому позивач зазначає, що листом від 12.03.2021 № 01-18/257-09-02 ДКВ ОМР повідомив, що для подальшого розгляду питання продовження договору оренди землі необхідно надати додаткові документи, які листом від 08.04.2021 № 01-05/13 ТОВ Блаз було надано до Департаменту комунальної власності ОМР.
Наразі позивач додає, що листом від 29.11.2022 № 01.05/30 товариство звернулося на адресу Департаменту земельних ресурсів ОМР з черговим проханням продовження договору оренди, у відповідь на який листом від 23.12.2022 № 01-18/1410 Департамент повідомив ТОВ Блаз, що проект рішення Одеської міської ради про продовження строку дії договору оренди було підготовлено та передано на візування. Так, позивач звертає увагу на те, що Департамент земельних ресурсів ОМР входить у систему органів місцевого самоврядування, визначених ч. 1 ст. 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні?, а також відповідно до ст. 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні? є одним із виконавчих органів, який входить у систему органів місцевого самоврядування, створених Одеською міською радою, є їй підзвітний та підконтрольний. Таким чином позивач вважає, що посилання відповідача у відзиві на пропуск позивачем строку, встановленого договором та законом, для звернення останнього до Одеської міської ради з листом-повідомленням про укладення договору оренди землі на новий строк не пізніше 18.12.2020 р., спростовується вищезазначеним та відповідними доказами, наявними у матеріалах справи.
Враховуючи, що ТОВ Блаз, за відсутності будь-яких заперечень зі сторони відповідача, вчинив дії, спрямовані на поновлення договору оренди землі, на переконання позивача, у нього виникли правомірні очікування щодо продовження користування земельною ділянкою на праві оренди, які підлягають захисту відповідно до статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на вищевикладені обставини.
У підготовчому засіданні господарського суду 19 серпня 2024 року по справі № 916/2750/24 було протокольно оголошено перерву до 30 серпня 2024 року о 10 год. 30 хв. згідно з ч. 5 ст. 183 ГПК України.
30.08.2024 р. від представника позивача Тарановського Д.С. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшло клопотання про долучення доказів (вх. № 31618/24), в якому представник просить суд долучити до матеріалів господарської справи №916/2750/24 платіжні інструкції.
30.08.2024 р. від Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради до господарського суду надійшли пояснення на позовну заяву про визнання поновленим договору оренди та укладання додаткової угоди (вх. № 31636/24), в яких третя особа просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви ТОВ Блаз до Одеської міської ради про поновлення договору оренди. Як вказує третя особа, між Одеською міською радою та ТОВ Блаз 18.02.2011 укладено договір оренди землі, відповідно до якого земельну ділянку для експлуатації та обслуговування відкритої складської площадки, площею 24875 кв.м, яка розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортовський, 7, передано у платне володіння, користування терміном на 10 років. Також третя особа зазначає, що вказаний договір зареєстровано в Управлінні Держкомзему у м. Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.04.2011 за № 511010004000029.
При цьому третя особа зауважує, що листом від 17.02.2020 № 01-14/724 ТОВ Блаз звернулось до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради з проханням вчинити дії, направлені на поновлення вищезазначеного договору оренди. Водночас, як зазначає третя особа, виключно Одеська міська рада має повноваження розпоряджатися земельними ділянками комунальної власності на території міста та є стороною у вищезазначеному договору, а відтак клопотання про поновлення договору оренди землі повинно бути адресовано стороні по договору - Одеській міській раді. Таким чином, на думку третьої особи, посилання позивача на зазначений лист не може братися до уваги при винесенні рішення.
Між тим третя особа додає, що листом від 12.02.2021 № 01-05/6 ТОВ Блаз звернулось до Одеської міської ряди з проханням поновити договір, який міська рада отримала лише 18.02.2021 - в останній день строку дії договору, що є порушенням як п 3.2 договору, так і положень ст. 33 Закону України Про оренду землі.
Також третя особа вказує, що листом від 12.03.2021 № 01-18/257-09-02 Департамент комунальної власності Одеської міської ради зазначив, що для подальшого розгляду питання необхідно додатково надати документи, а також повідомив, що додатково направлено запити до Департаменту архітектури та містобудування ОМР щодо відповідності місця розташування земельної ділянки Генеральному плану м. Одеси, плану зонування території (зонінгу) та іншій містобудівній документації. Зазначене та подальше листування, на переконання третьої особи, свідчить про те, що звернення ТОВ Блаз не містило повного пакету документів, необхідного для розгляду клопотання.
Надалі, як зазначає третя особа, листом від 29.11.2022 № 01-05/30 ТОВ Блаз звернулось до Департаменту із проханням повідомити про стан розгляду і вирішення питання щодо продовження дії (поновлення) договору, у відповідь на який Департамент листом від 23.12.2022 № 01-18/1410 повідомив про те, що останнім підготовлено проект, остаточне рішення приймається Одеською міською радою в межах її повноважень.
Крім того, як вказує третя особа, відповідно до інформації, наявної у Департаменті, ТОВ Блаз не сплачує кошти за фактичне користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, та станом на 27.08.2024 розмір безпідставно збережених коштів останнього за користування земельною ділянкою становить 1091115,18 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.08.2024 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі № 916/2750/24 на тридцять днів та підготовче засідання відкладено на 23 вересня 2024 р. о 15:00 год.
10.09.2024 р. від представника позивача Тарановського Д.С. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшли письмові пояснення (вх. № 32906/24), в яких представник позивача вважає, що відповідач порушує його право, як орендаря, на отримання підписаного Одеською міською радою договору про поновлення договору оренди землі та укладання додаткової угоди до договору на той самий строк і на тих самих умовах. При цьому стосовно тверджень третьої особи про те, що виключно Одеська міська рада має повноваження розпоряджатися земельними ділянками комунальної власності на території міста та є стороною у договорі від 18.02.2011 р., позивач додатково зазначає, що п. 1 ст. 127 Земельного Кодексу України передбачено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Відповідно до положення Про Департамент комунальної власності Одеської міської ради?, яке затверджене рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 № 2752-VI, Департамент комунальної власності Одеської міської ради проводить єдину політику управління комунальним майном територіальної громади міста.
За ствердженнями позивача, відповідно до п.п. а) п. 2.2.2.15 Положення основним завданням Департаменту у сфері земельних правовідносин є організація та здійснення контролю за виконанням умов договорів оренди землі та виконанням орендарями обов`язків відповідно до укладених договорів. Вищезазначене, як вказує позивач, прямо пропорційно суперечить наведеному у письмових поясненнях Департаменту земельних ресурсів ОМР.
Посилаючись на ч.ч. 2, 3 ст. 33 Закону України Про оренду землі? позивач вказує, що на виконання зазначених вимог ТОВ Блаз було надіслано лист до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, як до уповноваженого виконавчого органу місцевого самоврядування, з проектом додаткового договору до договору оренди землі від 18.02.2011 р., при цьому у зв`язку з ігноруванням вищенаведеного листа ТОВ Блаз разом із проектом договору, 12.02.2021 ТОВ Блаз повторно направив лист № 01-05/6 щодо продовження договору оренди землі на адресу Одеської міської ради. Таким чином позивач наголошує, що оскільки позивач, як орендар, в установлений договором про оренду землі та законом строк повідомив про намір поновити договір оренди землі та направив проект додаткової угоди, продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору, належно виконував та виконує умови договору, а відповідач протягом місяця після закінчення строку такого договору не повідомив про заперечення у поновленні такого договору, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Відтак, позивач вважає, що відповідач порушує його право, як орендаря, на отримання підписаного Одеською міською радою договору про поновлення договору оренди землі та укладання додаткової угоди до договору на той самий строк і на тих самих умовах.
Щодо тверджень третьої особи про не сплату позивачем коштів за фактичне користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський,7, з огляду на що станом на 27.08.2024 року розмір безпідставно збережених коштів ТОВ Блаз за користування вказаною земельною ділянкою становить 1091115,18 грн., позивач зауважує, що до матеріалів справи вже було долучено копії платіжних доручень, які підтверджують сплату позивачем коштів за фактичне користування спірною земельною ділянкою.
16.09.2024 р. від Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради до господарського суду надійшли пояснення (вх. № 33606/24), в яких третя особа просить суд врахувати вказані пояснення під час вирішення справи. Як вказує третя особа, у судовому засіданні, яке відбулось 30.08.2024, судом запропоновано Департаменту перевірити надходження грошових коштів за користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: м. Одеса, пров. Аеропортівський, 7, та надати додаткові пояснення, у зв`язку із чим термін підготовчого засідання продовжено. Так, третя особа зазначає, що за даними фінансового моніторингу Департаменту, станом на 06.09.2024 на рахунок бюджету Одеської міської територіальної громади від ТОВ Блаз надійшло 1091115 грн. з призначенням платежу: Орендна плата за 2021-2024 рр?.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.09.2024 р. закрито підготовче провадження у справі № 916/2750/24 та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 03 жовтня 2024 р. о 10:30 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 р. справу № 916/2750/24 повернуто зі стадії розгляду справи по суті на стадію підготовчого провадження та підготовче засідання призначено на 22 жовтня 2024 р. о 16:00 год.
18.10.2024 р. від представника відповідача Явченко Д.В. через підсистему Електронний суд ЄСІТС до господарського суду надійшла заява (вх. № 37971/24), відповідно до якої відповідач на виконання ухвали Господарського суду Одеської області від 03.10.2024 р. надає копію листа Департаменту з організації роботи Одеської міської ради від 15.10.2024 р. № 595/1-мр із додатком на 5 арк.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.10.2024 р. закрито підготовче провадження у справі № 916/2750/24 та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 25 листопада 2024 р. о 15:30 год.
Так, розгляд справи в судовому засіданні 25.11.2024 р. об 15:30 год. не відбувся у зв`язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одесі та Одеській області повітряної тривоги, про що господарським судом складено відповідну довідку.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2024 р. розгляд справи призначено на 29 листопада 2024 р. об 11:00 год.
У судовому засіданні господарського суду 29 листопада 2024 року по справі № 916/2750/24 було протокольно оголошено перерву до 06 грудня 2024 року о 10 год. 30 хв.
Під час розгляду справи у судовому засіданні 06.12.2024 р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі, натомість представники відповідача та третьої особи проти заявленого позову заперечували.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 30.07.2004 року по справі № 9/126-04-4108 позов Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз? задоволено; визнано за ТОВ Блаз? право власності на об`єкт нерухомості, розташований за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, що складається з літ. А? - сторожки, літ. Б? - автозаправної станції, № № 1-3 - огородження, та майданчика мощеного жерствою, загальною площею 24181 кв.м; зобов`язано Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомого майна зареєструвати право власності ТОВ Блаз? на об`єкт нерухомості, розташований за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, що складається з літ. А? - сторожки, літ. Б? - автозаправної станції.
Із Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 5064149 від 14.10.2004 р. Серія СВА № 896407 вбачається, що 14.10.2004 р. Комунальним підприємством Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості? зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю Блаз? право приватної власності на об`єкт (р.н.: 7897868): нежитлова будівля, сторожка літ. А?, автозаправна станція літ. Б?, розташований за адресою: м. Одеса, пров. Аеропортівський 4, буд. 7; номер запису: 3502 в книзі: 37-неж63.
Із матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Одеської міської ради № 6013-V від 13.07.2010 р. між МПП Землеустрій?, ТОВ Блаз? та Управлінням Держкомзему у місті Одеса було підписано акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.10.2010 року для експлуатації та обслуговування відкритої складської площадки.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, 18 лютого 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Блаз? (орендар) та Одеською міською радою (орендодавець) було укладено договір оренди, відповідно до п. 1.1 якого орендодавець на підставі Закону України Про оренду землі? та рішення Одеської міської ради № 6013-V від 13.07.2010 р. передає, а орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, площею 24875 кв.м, що знаходиться у місті Одесі, Малиновському районі, пров. 4-й Аеропортівський, 7, згідно з планом земельної ділянки, який є невід`ємною частиною договору.
Згідно з п. 2.1 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка площею 24875 кв.м, у тому числі по угіддях:
- під капітальною забудовою - 42,16 кв.м.
- під тимчасовою забудовою 1,56 кв.м.
- під проїздами, проходами - 24831,11 кв.м.
На земельній ділянці розташоване нерухоме майно, яке належить Товариству з обмеженою відповідальністю Блаз на підставі рішення Господарського суду Одеської області від 30 липня 2004 року, справа № 9/126-04-4108, зареєстрованого 14.10.2004 року Комунальним підприємством Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості?, номер запису 3502 в книзі 37 неж-63.
Пунктом 3.1 договору передбачено, що останній укладено терміном на 10 років, для експлуатації обслуговування відкритої складської площадки.
Відповідно до п. 3.2 договору після закінченнястроку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 (шістдесят) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
В п. 4.1 договору визначено, що орендна плата за земельну ділянку площею 24875 кв.м. розрахована у розмірі 4% (чотирьох відсотків) від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 347287,68 грн. на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.
Положеннями п. 5.1 договору сторони визначили, що земельна ділянка передається ТОВ Блаз для експлуатації та обслуговування відкритої складської площадки.
Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п. 5.2 договору).
За умовами п. 6.1 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з проектом відведення. Підставою для розробки проекту землеустрою є рішення Одеської міської ради № 2832-V від 16.04.2008 р.
Згідно з п. 6.3 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 3-х денний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.
Пунктом 7.1 договору встановлено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Відповідно до п. 9.4 договору орендар зобов`язаний, зокрема: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, зазначеного в п. 5.1 договору, забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки, будинків і споруд, розташованих на ній (п.п. 9.4.3).
Положеннями п. 12.1 договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Згідно з п. 14.1 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
В п. 14.3 договору визначено, що його невід`ємними частинами є:
- план земельної ділянки, яка передається в оренду;
- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі.
Вищевказаний договір 18.02.2011 р. посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г. та зареєстровано у реєстрі за № 151. Також вказаний договір зареєстровано в Управлінні Держкомзему у місті Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.04.2011 р. за № 511010004000029. Вказане підтверджується й Витягом з Державного реєстру правочинів № 9603613 від 18.02.2011 р.
Також із матеріалів справи вбачається, що між Товариством з обмеженою відповідальністю Блаз та Одеською міською радою було підписано акт прийому-передачі земельної ділянки б/н та б/д, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв на виконання рішення Одеської міської ради № 6013-V від 13.07.2010 р. та на підставі акту визначення меж земельної ділянки в натурі, земельну ділянку, площею 2,4875 га, за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, у довгострокову оренду, терміном на 10 років, для експлуатації та обслуговування відкритої складської площадки. Вказаний акт підписано представниками сторін та скріплено печатками.
При цьому із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5106858402018 від 27.09.2018 вбачається, що земельна ділянка, площею 24875 кв.м. з кадастровим номером 5110137300:65:001:0011, розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, була зареєстрована 19.04.2011 р. та належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради; орендар ТОВ Блаз; дата державної реєстрації речового права: 19.04.2011 р.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.10.2018 № 2282, нормативна грошова оцінка земельної ділянки із кадастровим номером 5110137300:65:001:0011 становить 10232198,21 грн.
Як вбачається із матеріалів справи (а.с. 17 Т.1), 17.02.2020 року ТОВ Блаз звернулось до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради із листом-повідомленням про поновлення договору оренди землі, який було отримано Департаментом 17.02.2020 р. за вх. № 01-14/724, про що свідчить штамп останнього на такому листі. У вказаному листі товариство, посилаючись на Положення Про департамент комунальної власності Одеської міської ради?, затверджене рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-VІ, вказало, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради проводить єдину політику управління комунальним майном територіальної громади міста, одним із завдань Департаменту у сфері земельних правовідносин є забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України; основним завданням Департаменту у сфері земельних правовідносин організація та здійснення контролю за виконанням умов договорів оренди землі та виконанням орендарями обов`язків відповідно до укладених договорів. Також у вказаному листі ТОВ Блаз посилається на положення ч.ч. 2, 3 ст. 33 Закону України Про оренду землі? та просить вчинити дії щодо направлення на підписання проекту додаткового договору до договору оренди землі від 18.02.2011 р. та у разі необхідності підготовки відповідного проекту рішення сесії Одеської міської ради. До вказаного листа-повідомлення товариством додано проект додаткового договору до договору оренди землі від 18.02.2011 р., з якого вбачається наступне:
1. Сторони, відповідно до положень ст. 33 Закону України Про оренду землі?, досягли взаємної згоди щодо поновлення договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах та вирішили поновити (продовжити) договір оренди землі строком на 10 років до 18 лютого 2031 року.
2. Усі інші умови договору оренди землі залишаються незмінними і сторони підтверджують по ньому свої зобов`язання.
3. Додатковий договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, а право користування (оренди) земельною ділянкою підлягає державній реєстрації.
4. Додатковий договір є невід`ємною частиною договору оренди землі від 1 лютого 2011 року, реєстровий № 151, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г.
5. Додатковий договір складено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів державну реєстрацію права користування (оренди) земельною ділянкою.
Водночас, за ствердженнями позивача, вищенаведений лист ТОВ Блаз від 17.02.2020 разом із проектом додаткового договору був залишений без уваги Департаментом комунальної власності Одеської міської ради.
Подалі, як вбачається із матеріалів справи, 12.02.2021 р. листом за вих. № 01-05/6 ТОВ Блаз звернулося до Голови Одеської міської ради Труханова Г.Л. з питанням подовження або поновлення договору оренди земельної ділянки.
Листом від 12.03.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-02 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз, що за дорученням першого заступника міського голови Департаментом комунальної власності Одеської міської ради розглянуто лист від 12.02.2021 р. № 01-05/6 (канц. від 18.02.2021 р. № 01-18/62) стосовно поновлення договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ТОВ Блаз щодо земельної ділянки (кадастровий номер 110137300:65:001:0011), площею 2,4875 га за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, для експлуатації та обслуговування відкритої складської автостоянки. У вказаному листі ДКВ ОМР по суті порушеного в листі питання повідомило, що для подальшого розгляду питання ТОВ Блаз необхідно додатково надати документи та матеріали.
У відповідь на вказаний лист ДКВ ОМР від 12.03.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-02 щодо надання документів та матеріалів для вирішення питання поновлення договору оренди землі, укладеного між ТОВ Блаз та ОМР, товариство листом від 08.04.2021 р. за вих. № 01-05/13 було надано до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради необхідні документи та матеріали.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.04.2021 р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до ТОВ Блаз із листом за вих. № 01-18/257-09-01, в якому повідомив про необхідність надання додаткових матеріалів та документів, а саме: інформації щодо видів складської діяльності, що ведеться на земельній ділянці, для визначення санітарної класифікації підприємства та санітарно-захисної смуги підприємства; фотофіксація об`єкта в кольорі на теперішній час. Листом від 16.04.2021 р. за вих. № 01-05/14 ТОВ Блаз надано відповідь на вказаний лист ДКВ ОМР від 15.04.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-01.
Також судом встановлено, що листом від 29.11.2022 р. за вих. № 01.05/30 ТОВ Блаз звернулося до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради з черговим проханням продовження договору оренди, в якому товариство просило повідомити стан розгляду і вирішення питання щодо продовження дії (поновлення) договору оренди ТОВ Блаз земельної ділянки за адресою: м. Одеса, провулок 4-й Аеропортівський, 7.
Як свідчать матеріали справи, листом від 23.12.2022 р. за вих. № 01-18/1410 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз, що проект рішення Одеської міської ради про продовження строку дії договору оренди було підготовлено та передано на візування згідно з регламентом Одеської міської ради VІІІ скликання, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 02.12.2020 р. № 1-VІІ.
Разом з тим, як вказує позивач, Одеська міська рада не прийняла будь-яких рішень щодо поновлення або відмови у поновленні договору оренди, що обумовило звернення ТОВ Блаз до суду із заявленим позовом, оскільки останній вважає, що має право на поновлення договору оренди землі на тих самих умовах і на той самий строк на підставі статті 33 Закону України Про оренду землі.
Згідно зі статтею 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначає Закон України Про оренду землі.
Так, 16.01.2020 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству (а відповідні положення пункту 8, з урахуванням прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким стаття 33 Закону про оренду землі, яка регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.
Розділ IX Перехідні положення Закону України Про оренду землі доповнений абзацами третім і четвертим такого змісту: Договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 цього Закону та статтею 126-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (статті 1, 2 Закону України Про оренду землі).
Земельний кодекс України визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду (стаття 124). Проте саме Законом про оренду землі врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами у зв`язку з передачею її в користування та володіння, у тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов`язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.
Наразі господарський суд зазначає, що Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству законодавець фактично розмежував два механізми, які раніше були закладені в попередній редакції статті 33 Закону України Про оренду землі, а саме: реалізації переважного права на укладення нового договору оренди землі (який відповідно до чинних приписів Закону України Про оренду землі врегульовано статтею 33) та реалізації права на поновлення договору оренди землі (який регулюється субсидіарно приписами статті 32-2 Закону України "Про оренду землі та статті 126-1 ЗК України). Положення частин першої-п`ятої статті 33 Закону України Про оренду землі як до внесення змін Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, так і після цього залишилися схожими.
При цьому назву статті 33 Закону України Про оренду землі було змінено з Поновлення договору оренди землі на Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк, а з тексту фактично вилучено частини 6-8, які використовувались як механізм реалізації права орендаря на автоматичну пролонгацію за умови відсутності заперечень орендодавця, та опис процедури поновлення.
Відповідно до приписів статті 33 Закону України Про оренду землі (в редакції, чинній на момент звернення з позовом у цій справі) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору. При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді шляхом реалізації стороною права на звернення до суду для укладення нового договору (подібні висновки викладені у пункті 8.32 постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.01.2022 у справі № 143/591/20).
Таким чином, нова редакція статті 33 Закону України Про оренду землі, на відміну від попередньої редакції цієї статті, надає орендарю переважне право перед іншими особами на укладення нового договору, а не поновлення попереднього. Сторони договору оренди можуть погодити істотні умови і укласти новий договір оренди на тих самих або нових погоджених сторонами умовах, при цьому укладення нового договору у відповідності до цієї статті здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно зі статтею 122 ЗК України. Також нова редакція цієї статті вже не містить положення про можливість поновлення договору на тих самих умовах на той самий строк, яке раніше було зазначено в частині шостій цієї статті та фактично встановлювало механізм мовчазної згоди, який (механізм) після розмежування процедур переважного права та поновлення договору оренди врегульований законодавцем саме у статті 126-1 ЗК України.
При цьому господарський суд зазначає, що Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності за результатами розгляду справи № 906/1314/21 у постанові від 23.11.2023 висловив правову позицію щодо застосування статті 33 Закону України Про оренду землі, яку суд відповідно до статті 236 ГПК України повинен враховувати у подібних правовідносинах.
Так, Верховний Суд у постанові від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21 зазначив, що стаття 33 Закону України Про оренду землі у редакції, чинній до 16.07.2020, мала назву Поновлення договору оренди землі та передбачала, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша цієї статті).
При цьому Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству істотно змінив редакцію статті 33 Закону України Про оренду землі, яка тепер стосується лише переважного права орендаря (частини перша-п`ята статті 33 Закону України Про оренду землі). Поновлення ж договору (частина шоста попередньої редакції статті 33 Закону України Про оренду землі) тепер регулюється статтею 126-1 ЗК України.
Відповідно до абзацу 4 розділу Перехідні положення Закону України Про оренду землі правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Згідно із частиною другою статті 126-1 ЗК України якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Також відповідно до частини першої статті 126-1 ЗК України умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.
Набрання чинності відповідними законодавчими змінами означає, що вимога про укладення додаткового договору (угоди) в порядку поновлення договору не є належною, оскільки стаття 126-1 ЗК України передбачає для процедури поновлення інший механізм, за якого письмовий правочин щодо поновлення не укладається взагалі (натомість договір вважається поновленим, якщо жодна із сторін не заявила до зазначеного реєстру про виключення відомостей про поновлення).
Наведене свідчить про те, що зміст поняття поновлення договору оренди, про яке йдеться в абзаці 4 розділу Перехідних положень Закону України Про оренду землі, базується саме на положеннях статті 126-1 ЗК України, що пов`язує можливість поновлення існуючого договору з наявністю у цьому договорі обов`язкової умови про його поновлення. У разі наявності такої умови договір поновлюється на такий самий строк і на таких саме умовах.
При цьому укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке передбачене частиною першою статті 33 Закону України Про оренду землі у редакції, чинній до внесення змін Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, базується на встановленому законом переважному праві добросовісного орендаря та надає сторонам при застосуванні цієї процедури можливість змінювати істотні умови договору.
Натомість поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству відповідно до розділу IX Перехідні положення Закону України Про оренду землі здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Як встановлено судом вище, у ТОВ Блаз в оренді знаходиться земельна ділянка площею 2,4875 га із кадастровим номером 5110137300:65:001:0011, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, під об`єктом нерухомості, розташованим за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортовський, 7, що складається з літ. А? - сторожки, літ. Б? - автозаправної станції, № № 1-3 - огородження, та майданчика мощеного жерствою, загальною площею 24181 кв.м., який належить ТОВ Блаз на праві приватної власності з 2004 року.
Разом з цим господарським судом встановлено, що договір оренди землі від 18.02.2011 був укладений строком на 10 років, тобто до 18.02.2021 року. При цьому обставин того, що цей договір змінювався сторонами після набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству? судом не встановлено.
Згідно з абз. 4 Розділу Перехідні положення Закону України Про оренду землі правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Відповідно за змістом статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Оскільки договір оренди землі був укладений 18.02.2011, зареєстрований в Управлінні Держкомзему у місті Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.04.2011 р. за № 511010004000029, тобто до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, то поновлення договору оренди землі, укладеного до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству, здійснюється на умовах, визначених таким договором, за правилами, чинними на момент його укладення.
За змістом положень статті 33 Закону України Про оренду землі (у редакції, чинній до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству) після закінчення строку договору оренди орендар, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, мав за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. При цьому у разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови могли бути змінені за згодою сторін. Також згідно з положеннями цієї статті, у разі якщо орендар продовжував користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягав поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
З метою використання свого переважного права щодо поновлення договору оренди землі від 18.02.2011 року, ТОВ Блаз, як користувач вищевказаної земельної ділянки, із посиланнями на положення ч.ч. 2, 3 ст. 33 Закону України Про оренду землі? (у редакції, чинній до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству) 17.02.2020 звернувся до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради із листом-повідомленням про поновлення договору оренди землі від 18.02.2011, до якого додано проект додаткового договору до договору оренди землі від 18.02.2011 р. Вказаний лист було отримано Департаментом 17.02.2020 р. за вх. № 01-14/724.
Відтак, позивач ТОВ Блаз заздалегідь, майже за рік до закінчення строку дії договору від 18.02.2011 року звернувся до ДКВ ОМР із відповідною заявою про поновлення договору оренди землі.
В подальшому, як вбачається із матеріалів справи, 12.02.2021 р. листом за вих. № 01-05/6 ТОВ Блаз звернулося до Голови Одеської міської ради Труханова Г.Л. з питанням подовження або поновлення договору оренди земельної ділянки, в якому, посилаючись на п. 3 договору, ст. 33 Закону України Про оренду землі, ст. 777 ЦК України, ст. 285 ГК України та Закон України Про оренду державного і комунального майна, зазначило, що товариство належно виконувало свої обов`язки за договором оренди земельної ділянки протягом строку оренди, тому, користуючись своїм правом, просило поновити договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 5110137300:65:001:0011, за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок 4-й Аеропортівський, земельна ділянка 7, строком на 10 років (реєстраційний номер договору 511010004000029 від 19.04.2011 року).
Листом від 12.03.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-02 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз, що за дорученням першого заступника міського голови Департаментом комунальної власності Одеської міської ради розглянуто лист від 12.02.2021 р. № 01-05/6 (канц. від 18.02.2021 р. № 01-18/62) стосовно поновлення договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та ТОВ Блаз щодо земельної ділянки (кадастровий номер 110137300:65:001:0011), площею 2,4875 га за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, для експлуатації та обслуговування відкритої складської автостоянки. У вказаному листі ДКВ ОМР по суті порушеного в листі питання повідомило, що для подальшого розгляду питання ТОВ Блаз необхідно додатково надати наступні документи та матеріали: 1) правовстановлюючі документи суб`єкта земельних правовідносин; 2) правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомості, що розташовані на земельній ділянці; 3) технічний паспорт будівель, розташованих на земельній ділянці із зазначенням місця їх розташування; 4) фотофіксацію об`єктів, розташованих на земельній ділянці на теперішній час в кольорі. Також Департамент вказав, що направив запити до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради щодо відповідності місця розташування земельної ділянки за вищезазначеною адресою Генеральному плану м. Одеси, плану зонування території (зонінгу) міста та іншій містобудівній документації, а також стосовно можливих термінів поновлення договору, а також до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та Управління капітального будівництва Одеської міської ради.
У відповідь на вказаний лист ДКВ ОМР від 12.03.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-02 щодо надання документів та матеріалів для вирішення питання поновлення договору оренди землі, укладеного між ТОВ Блаз та ОМР, товариство листом від 08.04.2021 р. за вих. № 01-05/13 було надано до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради наступні завірені документи та матеріали: 1) правовстановлюючі документи суб`єкта земельних правовідносин: свідоцтво про державну реєстрацію ТОВ Блаз від 11.06.2003 року; довідку статистики щодо ТОВ Блаз, видану 22.02.2010 року серії АА № 222730; статут ТОВ Блаз зареєстрований 31.01.2006 року; протокол загальних зборів засновників ТОВ Блаз від 29.05.2003 р.; копію наказу № 28 від 02.07.2003 року; 2) правовстановлюючі документи на об`єкти нерухомості, що розташовані на земельній ділянці: витяг № 5064149 від 14.10.2004 року, реєстраційний номер 7897868, про реєстрацію права власності на нерухоме майно за адресою: Одеська область, м. Одеса, пров. Аеропортовський 4, буд. 7; рішення Господарського суду Одеської області від 30.07.2004 року у справі № 9/126-04-4108; 3) технічний паспорт будівель, розташованих на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортівський пров. 7; 4) фото об`єктів, розташованих на вказаній земельній ділянці.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.04.2021 р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до ТОВ Блаз із листом за вих. № 01-18/257-09-01, в якому повідомив про необхідність надання додаткових матеріалів та документів, а саме: інформації щодо видів складської діяльності, що ведеться на земельній ділянці, для визначення санітарної класифікації підприємства та санітарно-захисної смуги підприємства; фотофіксація об`єкта в кольорі на теперішній час.
Листом від 16.04.2021 р. за вих. № 01-05/14 ТОВ Блаз повідомило ДКВ ОМР про те, що товариство здійснює зареєстрований вид економічної діяльності, КВЕД-2010: Клас 52.21- Допоміжне обслуговування наземного транспорту, в тому числі і на орендованій земельній ділянці за адресою: м. Одеса, провулок 4-й Аеропортівський, 7, а саме: надає місця для платних автостоянок короткострокових і довгострокових для вантажних та легкових автомобілів, а також для зберігання житлових автофургонів і причепів у зимовий період. При цьому ТОВ Блаз зауважило, що у зв`язку з карантинними обмеженнями діяльності, в т.ч. і транспортних підприємств, низьким завантаженням площадки, її звільнено від транспорту для проведення відновлювальних робіт території, при цьому фото площадки та розташованих на ній об`єктів надано разом із правовстановлюючими документами листом від 08.04.2021 р. за вих. № 01-05/13.
Крім того, як встановлено судом та зазначається сторонами, листом від 29.11.2022 р. за вих. № 01.05/30 ТОВ Блаз звернулося до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради з черговим проханням продовження договору оренди, в якому товариство просило повідомити стан розгляду і вирішення питання щодо продовження дії (поновлення) договору оренди ТОВ Блаз земельної ділянки за адресою: м. Одеса, провулок 4-й Аеропортівський, 7.
Як свідчать матеріали справи, листом від 23.12.2022 р. за вих. № 01-18/1410 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз, що проект рішення Одеської міської ради про продовження строку дії договору оренди було підготовлено та передано на візування згідно з регламентом Одеської міської ради VІІІ скликання, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 02.12.2020 р. № 1-VІІ.
Таким чином, господарським судом встановлено, що між ТОВ Блаз, Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради протягом тривалого часу велося листування стосовно поновлення договору оренди землі від 18.02.2011, проте Одеська міська рада не прийняла будь-яких рішень щодо поновлення або відмови у поновленні договору оренди, що обумовило звернення ТОВ Блаз до суду із заявленим позовом, оскільки останній вважає, що має право на поновлення договору оренди землі на тих самих умовах і на той самий строк на підставі статті 33 Закону України Про оренду землі.
Разом з тим, відповідач, заперечуючи проти заявленого позову вказує, що ТОВ Блаз не дотрималось процедури поновлення оренди землі, передбаченої ст. 33 Закону України Про оренду землі? та договором, в частині строку звернення до Одеської міської ради щодо даного поновлення, оскільки товариство зобов`язано було звернутися саме до міської ради з листом-повідомленням про укладення договору оренди землі на новий строк не пізніше 18.12.2020 р., чого зроблено не було, у той же час орендар звернувся до орендодавця з листом-повідомленням від 12.02.2021 р. (вх. № 01-18/62 від 18.02.2021 р.), тобто з пропуском встановленого договором та законом строку. Вказане, на переконання відповідача, є істотним порушенням та виключає можливість поновлення договору оренди землі.
Наразі господарський суд зазначає, що із листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі від 17.02.2020, адресованого Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, вбачається, що орендар ТОВ Блаз у вказаному листі посилався на Положення Про департамент комунальної власності Одеської міської ради?, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-VІ, відповідно до якого Департамент комунальної власності Одеської міської ради проводить єдину політику управління комунальним майном територіальної громади міста.
При цьому відповідно до п. 1.1 Положення Про Департамент комунальної власності Одеської міської ради?, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-VІ, в редакції, чинній станом на 17.02.2020 року, Департамент комунальної власності Одеської міської ради є правонаступником Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради, а також правонаступником прав та обов`язків приєднаного Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради.
Згідно з п. 1.2 положення (в редакції, чинній станом на 17.02.2020 року) Департамент наділяється міською радою повноваженнями щодо управління комунальною власністю територіальної громади міста та щодо реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства. Визначення меж повноважень та умов їх здійснення регулюється зазначеним Положенням.
Положеннями п. 2.1 положення (в редакції, чинній станом на 17.02.2020 року) визначено, що основними завданнями Департаменту є (2.1.2): у сфері земельних правовідносин: а) забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України; б) здійснення заходів із розвитку ринку земель міста; в) організація ведення земельно-кадастрової документації; г) розроблення та супроводження земельно-інформаційної системи м. Одеси; д) участь у розробленні та виконанні міських програм із використання і охорони земель міста; є) здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель та контролю за додержанням земельного законодавства; ж) організація землеустрою; з) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; и) забезпечення в межах повноважень реалізації державної політики у сфері державної експертизи землевпорядної документації.
Приймаючи до уваги положення п.п. 2.1.2 п. 2.1 Положення Про Департамент комунальної власності Одеської міської ради?, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-VІ, в редакції, чинній станом на 17.02.2020 року, основними завданнями Департаменту є, зокрема, забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України.
З огляду на викладене господарський суд зазначає, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради реалізує повноваження Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України, в тому числі й щодо спірного договору оренди землі від 18.02.2011 року.
Крім того, господарський суд зазначає, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради входить у систему органів місцевого самоврядування, визначених ч. 1 ст. 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні?, а також відповідно до ст. 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні? є одним із виконавчих органів, який входить у систему органів місцевого самоврядування, створених Одеською міською радою, є їй підзвітний та підконтрольний.
Разом з тим господарський враховує, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради з дати отримання листа позивача про поновлення спірного договору оренди землі від 18.02.2011 17.02.2020 р. (вх. № 01-14/724) ні протягом місяця, ні протягом майже року часу жодних заперечень проти поновлення договору не висловив, а також не зазначив про помилкове звернення товариства із вказаним листом саме на адресу Департаменту, а не міської ради.
Більш того, в подальшому після звернення ТОВ Блаз до Одеської міської ради із листом від 12.02.2021 р. за вих. № 01-05/6, саме Департамент комунальної власності Одеської міської ради здійснював листування з орендарем стосовно поновлення договору оренди землі від 18.02.2011 року, зазначаючи в листах від 12.03.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-02 та від 15.04.2021 р. за вих. № 01-18/257-09-01 про те, яку додаткову інформацію та документацію необхідно надати товариству задля завершення процедури поновлення договору. При цьому господарський суд додає, що листами від 08.04.2021 р. за вих. № 01-05/13 та від 16.04.2021 р. за вих. № 01-05/14 ТОВ Блаз була зазначена необхідна департаменту інформація та надана документація.
При цьому, оскільки Одеська міська рада не повідомляла про результати розгляду заяв ТОВ Блаз, останнє продовжувало користуватися земельною ділянкою площею 2,4875 га із кадастровим номером 5110137300:65:001:0011, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, після закінчення строку дії договору оренди., очікуючи відповідного рішення міської ради.
В подальшому, з огляду на відсутність прийнятого міською радою рішення стосовно поновлення договору оренди землі від 18.02.2011 року або ж відмови у такому поновленні, ТОВ Блаз звернулося вже до Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради з черговим проханням продовження договору оренди та повідомлення товариства стосовно стану розгляду і вирішення питання щодо продовження дії (поновлення) договору оренди.
Як свідчать матеріали справи, листом від 23.12.2022 р. за вих. № 01-18/1410 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив ТОВ Блаз, що проект рішення Одеської міської ради про продовження строку дії договору оренди було підготовлено та передано на візування згідно з регламентом Одеської міської ради VІІІ скликання, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 02.12.2020 р. № 1-VІІ.
Наразі господарський суд зазначає, що у постановах Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 905/650/19, від 15.05.2019 у справі № 912/1984/17, від 15.05.2019 у справі № 912/3810/16 суд касаційної інстанції акцентував увагу на необхідності врахування під час розгляду спорів у подібних правовідносинах презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних правовідносин.
Суд зауважував, що відповідно до статті 3 ЦК України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права.
При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що, зокрема, підтверджується змістом частини третьої статті 509 цього Кодексу.
Отже, законодавець, задекларувавши у тексті ЦК України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.
У межах розумної та добросовісної поведінки орган державної влади чи місцевого самоврядування як орендодавець, що представляє власника у спірних правовідносинах, може взагалі відмовити орендарю в укладенні договору, повідомивши його про наявність належних підстав для цього, зокрема про рішення орендодавця як власника більш розумно розпорядитись землею (в тому числі виставити право оренди на торги), чи вказавши на неналежне виконання орендарем умов договору.
Якщо ж власник такого рішення не прийняв, то за змістом статті 3 ЦК України та статті 33 Закону про оренду землі орган державної влади чи місцевого самоврядування власник зобов`язаний провести з орендарем добросовісні переговори, тобто добросовісно спробувати досягти домовленостей з орендарем: запропонувати, наприклад, конкретний розмір орендної плати, інший строк оренди тощо.
Адже орендар, який добросовісно виконував свої обов`язки за договором оренди землі, має законодавчо передбачене переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин, а також право укласти договір оренди на новий строк.
Якщо орган державної влади чи місцевого самоврядування знехтував обов`язком добросовісно провести переговори (наприклад, явно безпідставно відмовив в укладенні договору), то слід виходити з того, що такий орган зловживає своїм правом, порушуючи цим законні права орендаря.
Судовий захист в таких випадках передбачено лише для особи, яка належним чином виконувала свої обов`язки за договором та добросовісно використовувала належні їй права, тому орендодавець не може посилатися на свій захист на обставини, які свідчать про ухилення ним від проведення переговорів, та на власну недобросовісну поведінку, протиставляючи її легітимним прагненням та належній поведінці орендаря; водночас і орендар, що належно діяв, не може бути позбавлений можливості реалізації свого права на продовження орендних відносин, передбаченого законом, в тому числі через судовий захист. Інакше передбачене частиною дев`ятою статті 33 Закону про оренду землі право орендаря оскаржити відмову, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі матиме лише декларативний характер та не призведе до відновлення порушеного права.
Наразі господарським судом встановлено, що позивач дотримався вимог законодавства, які регламентують його поведінку, необхідну для отримання відповідного рішення уповноваженого органу. Крім того, отримавши лист Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 23.12.2022 р. за вих. № 01-18/1410 з повідомленням, що проект рішення Одеської міської ради про поновлення договору оренди було підготовлено та передано на візування згідно з регламентом Одеської міської ради VІІІ скликання, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 02.12.2020 р. № І-VІІ, у ТОВ Блаз виникли правомірні очікування отримання в майбутньому рішення міської ради про поновлення вказаного договору оренди землі від 18.02.2011 р., натомість орендодавець знехтував своїм обов`язком добросовісно провести переговори, не пропонуючи жодних умов орендарю, не приймаючи протягом трьох років взагалі жодного рішення ні про поновлення, ні про відмову у поновленні договору.
При цьому господарський суд вважає необґрунтованими твердження відповідача та третьої особи про те, що ТОВ Блаз неналежним чином виконуються зобов`язання як фактичного користувача земельної ділянки із кадастровим номером 110137300:65:001:0011, площею 2,4875 га за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7 з огляду на наступне. Так, суд зазначає, що відповідачем та третьою особою не доведено належними та допустимими доказами того, що станом на дату звернення товариства до ДКВ ОМР та ОМР із відповідними заявами про поновлення договору, а також станом на дату закінчення строку дії такого договору від 18.02.2011 року, у ТОВ Блаз була наявна заборгованість зі сплати орендної плати. Більш того, Одеська міська рада у відзиві на позов вказала, що станом на дату закінчення договору за даними фінансового моніторингу у товариства була відсутня заборгованість.
Так, наявність у ТОВ Блаз заборгованості за період з 01.07.2021 по 30.06.2024 у розмірі 1083515,31 грн. (яка повністю погашена останнім під час розгляду даної справи) виникла саме в період очікування товариством рішення міської ради про поновлення чи про відмову у поновленні договору оренди землі від 18.02.2011 року.
Крім того, господарський суд зауважує, що на земельній ділянці площею 2,4875 га із кадастровим номером 5110137300:65:001:0011, знаходиться об`єкт нерухомості, який належить ТОВ Блаз на праві приватної власності з 2004 року, розташований за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортовський, 7, що складається з літ. А? - сторожки, літ. Б? - автозаправної станції, № № 1-3 - огородження, та майданчика мощеного жерствою, загальною площею 24181 кв.м.
При цьому господарський суд зауважує, що чинне законодавче регулювання за умови знаходження у власності позивача об`єкту нерухомого майна, який розташовується на спірній земельній ділянці, обумовлює фактичне її використання позивачем та унеможливлює передання цієї земельної ділянки в орендне користування будь-яким іншим особам, які не є власниками такого об`єкта нерухомого майна (частина четверта статті 120 ЗК України).
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з положенннями ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, у зв`язку з чим підлягають задоволенню.
У зв`язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 6056,00 грн., понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз до Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання поновленим договору оренди та визнання додаткової угоди укладеною задовольнити.
2.Визнати поновленим договір оренди землі від 18.02.2011 р. на земельну ділянку площею 24875 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г. та зареєстрований у реєстрі за № 151.
3. Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 18.02.2011 р на земельну ділянку, площею 24875 кв.м, що розташована за адресою м. Одеса, пров. 4-й Аеропортівський, 7, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г., зареєстрований у реєстрі за № 151, в наступній редакції:
ДОДАТКОВИЙ ДОГОВІР
до договору оренди землі від 18.02.2011 р.
м. Одеса
ОДЕСЬКА МІСЬКА РАДА, в подальшому іменується Орендодавець, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 257930, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, дата проведення державної реєстрації - 17.05.2005 р., номер запису про включення відомостей до ЄДР 1 556 120 0000 007886, ідентифікаційний код 26597691, місцезнаходження: 65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, буд. 1, в особі Одеського міського голови Труханова Г.Л., що проживає за адресою: м Одеса, вул. Шклярука, буд. 13 та який діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, з одного боку та
ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ БЛАЗ, ідентифікаційний номер 19368116, місцезнаходження: 65017, Одеська область, м Одеса, вул Люстдорфська дорога, 5, в особі директора Єргієва Івана Дмитровича, що проживає за адресою, АДРЕСА_1 , та діє на підставі Статуту, в подальшому іменується Орендар, з іншого боку, уклали цей додатковий договір до договору оренди землі від 18.02 2011 р. посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г., зареєстрований у реєстрі під № 151 на земельну- ділянку площею 24875 кв м, що знаходиться у місті Одесі. Малиновському районі, провулок 4-й Аеропортівський, 7, про нижченаведене:
1. Сторони, відповідно до положень ст. 33 Закону України Про оренду землі, досягли взаємної згоди щодо поновлення Договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах та вирішили поновити (продовжити) Договір оренди землі строком на 10 років до 18 лютого 2031 року.
2. Усі інші умови договору оренди землі залишаються незмінними і Сторони підтверджують по ньому свої зобовязання.
3. Додатковий договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами, а право користування (оренди) земельною ділянкою підлягає державній реєстрації.
4. Додатковий договір є невід`ємною частиною Договору оренди землі від 18 лютого 2011 року, реєстровий № 151, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Котом Д.Г.
5. Додатковий договір складений у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій в органі, який провів державну реєстрацію права користування (оренди) земельною ділянкою.
РЕКВІЗИТИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
ОДЕСЬКА МІСЬКА РАДА ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ
в особі Одеського міського голови ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ БЛАЗ
Труханов Г.Л. в особі директора
М.П. Єргієв І.Д.
М.П.
4. СТЯГНУТИ з Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська, буд. 1; код ЄДРПОУ 26597691) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Блаз (65017, м. Одеса, Люстдорфська дорога, буд. 5; код ЄДРПОУ 19368116) витрати по сплаті судового збору у розмірі 6056/шість тисяч п`ятдесят шість/грн. 00 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 16 грудня 2024 р.
Суддя В.С. Петров
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123915687 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.