ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року
м. Київ
cправа № 917/1072/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Кролевець О.А.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_2
на рішення Господарського суду Полтавської області
(суддя - Ківшик О.В.)
від 04.06.2024
та постанову Східного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Терещенко О.І., судді: Тихий П.В., Плахов О.В.)
від 09.10.2024
у справі № 917/1072/23
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд"
треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Прокоп Олександр Едуардович, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників, скасування реєстраційних записів,
за участю представників учасників справи:
позивача 1 - Кондрик Н.Г.
позивача 2 - Моцарь В.М., Кондрик Н.Г.
відповідача - Сідлецький В.Д.
третіх осіб - не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) та ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) звернулися до Господарського суду Полтавської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" (далі - ТОВ "Європабуд") про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників загальних зборів учасників, оформленого протоколом № 23/05 від 23.05.2023, скасування реєстраційних записів № 1005851070027005412, вчиненого приватним нотаріусом діючим як державний реєстратор в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 23.05.2023 стосовно ТОВ "Європабуд": державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи. Зміна фізичних осіб або зміна відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо. Зміни в установчих документах, які не пов`язані з внесенням змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; № 1005857770028005412, вчинений приватним нотаріусом діючим як державний реєстратор в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 23.05.2023 року стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" (ідентифікаційний номер 34987714): виправлення помилок.
1.2. Позовні вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на тому, що :
- про скликання про заплановані загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" 23.05.2023 ОСОБА_1 , уповноваженим на такі дії виконавчим органом товариства, не повідомлялося у порядку та строки, визначені статутом товариства та законодавством України,
- самого повідомлення про скликання загальних зборів учасників від виконавчого органу товариства в особі в.о. директора ОСОБА_3 не отримував,
- інформації про господарську діяльність товариства та первинних документів на вимогу позивача як учасника не отримував, що позбавило його права на формування позиції щодо порядку денного зборів,
- 12.05.2023 позивач проінформував відповідача про перебування у закордонному відрядженні терміном 13 календарних днів та просив відкласти проведення загальних зборів на пізнішу дату,
- питання порядку денного щодо створення нового органу - наглядової ради товариства - та питання порядку денного щодо перерозподілу часток потребують одностайного голосування згідно статуту товариства.
ОСОБА_8 стверджує, що був позбавлений можливості приймати участь у вказаних загальних зборах, голосувати з питань поряду денного та реалізовувати свої корпоративні права на управління товариством. Інші вимоги позивач просить задовольнити як похідні.
1.3. Позовні вимоги ОСОБА_2 ґрунтуються на тому, що про скликання про заплановані загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" 23.05.2023 ОСОБА_2 повідомлено не було, про проведення зборів їй випадково стало відомо 30.05.2023.
ОСОБА_2 стверджує, що була позбавлена можливості приймати участь у вказаних загальних зборах, голосувати з питань поряду денного та реалізовувати свої корпоративні права на управління товариством. Інші вимоги обґрунтовує як похідні.
Правовими підставами позову вказано пункти 4.1, 5.1, 5.2, 5.3, 5.7, 5.11 - 5.13, 5.15 статуту товариства, статті 5, 28, 29, 32, Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", положення статті 80 Господарського Кодексу України, статті 1, 10, 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осі - підприємців та громадських формувань".
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Полтавської області від 04.06.2024 у справі №917/1072/23 у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
2.2. Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що спірне рішення загальних зборів не порушує право ОСОБА_1 на участь у загальних зборах товариства та на участь в управлінні товариством, оскільки останній як учасник товариства був повідомлений про проведення загальних зборів в установленому законом та статутом порядку, що підтверджено більш вірогідними доказами.
Посилання ОСОБА_1 на ненадання йому інформації та документів щодо діяльності товариства згідно з вимогами чинного законодавства не є підставою для визнання недійсним рішення загальних зборів.
Щодо перебування ОСОБА_1 на час проведення загальних зборів товариства - відповідача у закордонному відрядженні суд зазначив, що участь у загальних зборах є правом учасника, яке він реалізує на власний розсуд. Чинне законодавство не визначає дану обставину як підставу для визнання недійсним рішення загальних зборів з огляду на приписи статті 3 Цивільного Кодексу України.
Щодо неповідомлення ОСОБА_2 про проведення загальних зборів, місцевий господарський суд виходив з того, що на час скликання загальних зборів учасників товариства (17.04.2023) та на час внесення змін до порядку денного загальних зборів учасників товариства (09.05.2023), результати яких є предметом спору у цій справі, ОСОБА_2 не набула статусу учасника товариства - відповідача, тому останній з об`єктивних причин не був зобов`язаний та не мав можливості повідомити ОСОБА_2 про скликання та проведення загальних зборів 23.05.2023.
2.3. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 09.10.2024 рішення Господарського суду Полтавської області від 04.06.2024 у справі №917/1072/23 залишено без змін.
2.4. Суд апеляційної інстанції погодився із висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, оскільки позивачем ОСОБА_1 не доведено факту неповідомлення його про скликання та проведення загальних зборів, факту того, що він не мав можливості взяти участь у цих зборах, а прийняті на таких зборах рішення суперечать вимогам законодавства та/або статуту господарського товариства, прийняті з порушенням порядку голосування, стосуються безпосередньо його прав та інтересів та порушують їх; позивачем ОСОБА_2 не доведено факту порушення її корпоративних прав прийнятими на зборах рішеннями, відповідачем спростовано наявність безумовних підстав для визнання оспорюваного позивачами рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд", інші недоліки не є вагомими у даному спорі.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Полтавської області від 04.06.2024 та постановою Східного апеляційного господарського суду від 09.10.2024 у справі №917/1072/23, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, якою просить оскаржувані рішення місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
3.2. Підставами касаційного оскарження ОСОБА_1 визначив пункти 3, 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
3.3. Відповідно до пункту 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадку, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
3.4. ОСОБА_1 підставою касаційного оскарження зазначає пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування у подібних правовідносинах статей 310, 316 Господарського процесуального кодексу України "Підстави для повного або часткового скасування рішень і передачі справи повністю або частково на новий розгляд або для продовження розгляду", "Обов`язковість вказівок, що містяться у постанові суду касаційної інстанції", щодо необхідності врахування під час нового розгляду справи обов`язкових висновків касаційної інстанції, у зв`язку з якими скасовані судові рішення і обов`язкових вказівок суду касаційної інстанції, та зазначення про це в мотивувальній частині судового рішення.
3.5. Згідно з пунктом 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, зокрема, у випадку, якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу.
3.6. Також підставою касаційного оскарження зазначає пункт 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме: судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частиною третьою статті 310 цього Кодексу - порушення норм процесуального права: статей 2, 7, 13, 73, 74, 76-79, 86, 88, 89, 91, 99, 102, 236, 237 Господарського процесуального кодексу України, не досліджено належним чином всі наявні у матеріалах справи докази, порушено порядок оцінки доказів визначений процесуальним законом, не надано оцінки щодо "добросовісності" "недобросовісності" доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки) кожної із сторін у конкретно виниклому спорі, вірогідності і допустимості доказів на які посилались учасники процесу в розрізі конкретно визначених фактичних обставин указаного спору, що призвело до помилкового висновку про дотримання порядку скликання таких зборів (належне та своєчасне повідомлення учасника (позивача-1)) про скликання загальних зборів на 23.05.2023, та відмову у позові. Крім того, ненадання судом першої та апеляційної інстанцій належної оцінки всім обставинам справи, є таким процесуальним порушенням, яке виключає справедливість постановленого судового рішення в розумінні статті 6 Конвенції.
Крім того посилається на висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 22.10.2019 у справі №923/876/16, від 24.06.2021 у справі №910/10275/20, від 02.05.2018 у справі №910/807/17, від 27.11.2018 у справі №916/58/18, від 04.07.2023 у справі №910/1748/22, від 11.12.2019 у справі №916/2584/18, від 06.02.2020 у справі №906/307/19, від 05.12.2023 у справі №920/659/22, від 25.02.2021 у справі №913/38/20, від 25.02.2021 у справі №904/7804/16, від 26.02.2021 у справі №908/2847/19, від 28.01.2019 у справі №910/6981/19, від 08.06.2021 у справі №906/1336/19.
3.7. Також з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Полтавської області від 04.06.2024 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 09.10.2024 у справі №917/1072/23, звернулася ОСОБА_2 , якою просить оскаржувані рішення місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
3.8. Підставами касаційного оскарження ОСОБА_2 визначила пункти 3, 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
3.9. Підставою касаційного оскарження зазначає пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування:
- частин першої, п`ятої, шостої, восьмої та дев`ятої статті 31, статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у взаємозв`язку із пунктами 1, 2 частини першої статті 5, пункту 2 частини п`ятої статті 11, статті 12, частин першої та другої статті 29, частини третьої статті 34, статті 38 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", частини третьої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у подібних правовідносинах;
- застосування у подібних правовідносинах статей 310, 316 Господарського процесуального кодексу України "Підстави для повного або часткового скасування рішень і передачі справи повністю або частково на новий розгляд або для продовження розгляду", "Обов`язковість вказівок, що містяться у постанові суду касаційної інстанції", щодо необхідності врахування під час нового розгляду справи обов`язкових висновків касаційної інстанції, у зв`язку з якими скасовані судові рішення і обов`язкових вказівок суду касаційної інстанції, та зазначення про це в мотивувальній частині судового рішення.
3.10. Також підставою касаційного оскарження зазначає пункт 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме: судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частиною третьою статті 310 цього Кодексу - порушення норм процесуального права: статей 2, 7, 13, 73, 74, 76-79, 86, 88, 89, 91, 99, 102, 236, 237 Господарського процесуального кодексу України, не досліджено належним чином всі наявні у матеріалах справи докази, порушено порядок оцінки доказів визначений процесуальним законом, не надано оцінки щодо "добросовісної поведінки" доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки) кожної із сторін у конкретно виниклому спорі, вірогідності і допустимості доказів на які посилались учасники процесу в розрізі конкретно визначених фактичних обставин указаного спору, що призвело до помилкового висновку про відмову у позові. Крім того, ненадання судом першої та апеляційної інстанцій належної оцінки всім обставинам справи, є таким процесуальним порушенням, яке виключає справедливість постановленого судового рішення в розумінні статті 6 Конвенції.
Крім того посилається на висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 22.10.2019 у справі №923/876/16, від 24.06.2021 у справі №910/10275/20, від 02.05.2018 у справі №910/807/17, від 27.11.2018 у справі №916/58/18, від 04.07.2023 у справі №910/1748/22, від 11.12.2019 у справі №916/2584/18, від 06.02.2020 у справі №906/307/19, від 05.12.2023 у справі №920/659/22, від 25.02.2021 у справі №913/38/20, від 25.02.2021 у справі №904/7804/16, від 26.02.2021 у справі №908/2847/19, від 28.01.2019 у справі №910/6981/19, від 08.06.2021 у справі №906/1336/19.
3.11. ТОВ "Європабуд" та ОСОБА_4 у відзивах на касаційні скарги заперечують проти доводів та вимог касаційних скарг та вважають, що позивачі роблять все можливе, щоб заблокувати діяльність товариства; скликання загальних зборів було проведено у відповідності до вимог Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"; оспорюване рішення є важливим для товариства, а його скасування призведе до блокування роботи товариства; рішення жодним чином не порушує права позивачів. Також зазначило, що посилання скаржників лише на перелік порушень судами першої та апеляційної інстанцій, на думку скаржників, без їх конкретизації (в чому саме порушені норми процесуального законодавства, який доказ не враховано та не досліджено, яким саме порушено порядок дослідження доказів тощо), фактично зводяться до спонукання суду касаційної інстанції до переоцінки доказів. Так само не зазначено, який саме висновок вимагають сформулювати скаржники, а лише посилання на норми процесуального та матеріального права.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Товариство з обмеженою відповідальністю "Європабуд" (ідентифікаційний код 34987714) створене та зареєстроване 20.03.2007, розмір статутного фонду товариства на час заснування складає 40 000,00 грн, єдиним учасником товариства був ОСОБА_9 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
Дані обставини підтверджуються витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, пунктами 3.4, 3.5 статуту товариства, затвердженого рішенням учасника від 29.05.2019 та Свідоцтвом про призначення ОСОБА_3 управителем корпоративними правами Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд", що видане 16.06.2021 приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Прокопом О.Є. у спадковій справі № 48/2021 та зареєстровано в реєстрі за № 1093.
17.06.2021 були внесені зміни у реєстр щодо відомостей про особу, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності - таким представником і одночасно виконавчим органом Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" стала ОСОБА_3 , в тому числі й згідно вчиненого у нотаріальній формі рішення управителя корпоративними правами від 15.07.2021, яким ОСОБА_3 як управитель корпоративними правами Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" призначила себе на посаду директора товариства.
Протягом березня 2023 року спадкоємці ОСОБА_9 отримали у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину за законом, кожному по 1/6 частині частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд", та зареєстрували свої права у державному реєстрі, про що свідчать відповідні витяги; дані обставини сторонами визнаються та є доведеними відповідно до частини першої статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Матеріали справи не містять копій: свідоцтва про смерть ОСОБА_9 , свідоцтва про право позивача і третіх осіб на спадщину померлого, проте дані обставини сторонами визнаються та прийняті судами як доведені відповідно до частини першої статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 30.05.2023 ОСОБА_2 є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" з часткою 800,00 грн.; державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу щодо зміни складу засновників (учасників) або зміна складу відомостей про засновників (учасників) проведена 21.03.2023 року (записи № 1005851070022005412, № 1005851070023005412, №1005851070024005412), 10.05.2023 року (запис № 1005851070025005412) та 22.05.2023 року (запис № 1005851070026005412).
До матеріалів справи позивачами не додано доказів на підтвердження правових підстав набуття ОСОБА_2 корпоративних прав товариства - відповідача та дати проведення відповідної реєстраційної дії; представник позивачів у судовому засіданні в господарському суді першої інстанції не зміг пояснити дати набуття позивачкою-2 статусу учасника товариства - відповідача; вказана обставина позивачем -2 не доведена.
За даними відповідача, ОСОБА_2 стала учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" 10.05.2023 відповідно до реєстраційного запису № 1005851070025005412 у результаті дарування їй ОСОБА_1 частини своїх корпоративних прав.
Відповідач посилається на те, що у зв`язку з входом нових учасників до товариства, виконавчим органом (управителем корпоративних прав) було ініційовано процедуру скликання зборів для вирішення організаційних питань подальшої діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд".
На час виникнення спірних правовідносин діяв статут товариства, затверджений рішенням учасника від 29.05.2019.
31.03.2023 до уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_10 звернувся учасник товариства ОСОБА_4 , якому належить частка у статутному капіталі товариства в розмірі 16,67%, з вимогою про скликання загальних зборів учасників товариства з наступним порядком денним: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів учасників та уповноваження їх на підписання протоколу. 2. Про встановлення регламенту проведення загальних зборів учасників товариства. 3. Про зміну складу учасників ТОВ "Європабуд" у зв?язку з переходом часток до спадкоємців учасника товариства, визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників товариства. 4. Розгляд пропозицій учасників щодо змін до статуту товариства, внесення змін до статуту товариства, затвердження статуту товариства в новій редакції, прийняття рішення про здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту. 5. Обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу. 6. Визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства. 7. Обрання наглядової ради товариства. 8. Визначення умов праці посадових осіб товариства. 9. Затвердження річної фінансової звітності ТОВ "Європабуд" за 2021-2022 рр. 10. Розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів, встановлення порядку покриття збитків ТОВ "Європабуд". 11. Затвердження звіту управителя про діяльність ТОВ "Європабуд" за 2021-2023 рр. 12. Затвердження дій та рішень управителя за 2021-2023 рр., прийняття рішення про схвалення правочинів, вчинених управителем у 2021-2023 рр. 13. Визначення основних напрямків діяльності товариства у 2023 році. Загальні збори учасників ТОВ "Європабуд" вимагаю скликати 23.05.2023 о 09:00 год. за місцезнаходженням товариства: АДРЕСА_1 : проект статуту ТОВ "Мідас Кремор" в новій редакції.
14.04.2023 управителем спадщиною, учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_11 було направлено засобами поштового зв`язку повідомлення про скликання загальних зборів.
Надіслання повідомлення про проведення загальних зборів учаснику Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_1 17.04.2023 на адресу, зазначену позивачем-1 у позовній заяві як місце реєстрації і проживання, підтверджується наявними у матеріалах справи описом вкладення в цінний лист № 3960502350751 з відтвореним текстом повідомлення про загальні збори, накладною Укрпошти № 3960502350751 та чеком Укрпошти про прийняття до пересилання відправлення № 3960502350751.
Тотожне за змістом повідомлення про скликання загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" учасник товариства ОСОБА_4 направив іншим учасникам товариства.
Надіслання повідомлення про проведення загальних зборів учаснику Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_1 17.04.2023 на адресу, зазначену позивачем-1 у позовній заяві як місце реєстрації і проживання, підтверджується наявними у матеріалах справи описом вкладення в цінний лист № 3960502350794 з відтвореним текстом повідомлення про загальні збори, накладною Укрпошти № 3960502350794 та чеком Укрпошти про прийняття до пересилання відправлення № 3960502350794.
05.05.2023 до уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_10 звернувся учасник товариства ОСОБА_4 з пропозицією включити до порядку денного загальних зборів учасників товариства, які відбудуться 23.05.2023 о 09:00 год., наступні питання: 1. Про встановлення управителю спадщиною плати за виконання своїх повноважень. 2. Про надання згоди одноосібному виконавчому органу товариства та/або членам колегіального виконавчого органу товариства бути членом виконавчого органу або наглядової ради іншого суб`єкта господарювання. 3. Про надання згоди членам наглядової ради товариства бути членом виконавчого органу або наглядової ради іншого суб`єкта господарювання. 4. Про укладення цивільно-правового договору або трудового договору (контракту) з одноосібним виконавчим органом та/або кожним членом колегіального виконавчого органу товариства, уповноваження особи на підписання договору (контракту) з одноосібним виконавчим органом та/або членом колегіального виконавчого органу товариства від імені товариства. 5. Про укладення цивільно-правового договору або трудового контракту з членами наглядової ради товариства, визначення оплатності чи безоплатності цивільно-правового договору з членами наглядової ради товариства, уповноваження особи на підписання договору з членами наглядової ради товариства від імені товариства. Додаток - проект статуту товариства в новій редакції.
09.05.2023 управителем спадщиною, учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_11 було направлено засобами поштового зв`язку повідомлення про внесення змін до порядку денного загальних зборів товариства - відповідача, які відбудуться 23.05.2023 о 09:00, за пропозицією учасника товариства ОСОБА_4 , з проектом статуту, в якому порядок денний загальних зборів змінено шляхом доповнення існуючого порядку денного питаннями за порядковими номерами 14-18 згідно наведеної вище пропозиції учасника товариства ОСОБА_4 .
Надіслання повідомлення про проведення загальних зборів учаснику Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_1 09.05.2023 на адресу, зазначену позивачем-1 у позовній заяві як місце реєстрації і проживання, підтверджується наявними у матеріалах справи описом вкладення в цінний лист № 3960502387612 з відтвореним текстом повідомлення про загальні збори, накладною Укрпошти № 3960502387612 та чеком Укрпошти про прийняття до пересилання відправлення № 3960502387612.
Тотожне за змістом повідомлення про внесення змін до порядку денного загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" учасник товариства ОСОБА_4 направив іншим учасникам товариства з проектом статуту товариства в новій редакції.
Надіслання повідомлення про проведення загальних зборів учаснику Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_1 09.05.2023 на адресу, зазначену позивачем-1 у позовній заяві як місце реєстрації і проживання, підтверджується наявними у матеріалах справи описом вкладення в цінний лист № 3960502387639 з відтвореним текстом повідомлення про загальні збори, накладною Укрпошти № 3960502387639 та чеком Укрпошти про прийняття до пересилання відправлення № 3960502387639.
Позивачу-2 - ОСОБА_2 - вказані повідомлення про проведення загальних зборів учаснику Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" та про внесення змін до порядку денного загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" не надсилалися з огляду на той факт, що остання на час направлення повідомлень не була учасником товариства - відповідача.
Дана обставина відповідачем визнається.
23.05.2023 у м. Кременчузі за адресою АДРЕСА_1 відбулися загальні збори засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" (ідентифікаційний код 34987714), з порядком денним відповідно до повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства з урахуванням запропонованих змін (повідомлення від 09.05.2023).
Відповідно до протоколу від 23.05.2023 на зазначених загальних зборах учасників були присутні учасники, кількість голосів яких становить сукупно 83,34% статутного капіталу:
1. ОСОБА_3 - кількість голосів 6 666,66, частка статутного капіталу 16,66%;
2. ОСОБА_5 , від імені і в інтересах якої діє законний представник - мати малолітньої дитини ОСОБА_3 - кількість голосів 6 666,67, частка статутного капіталу 16,67%;
3. ОСОБА_6 , від імені і в інтересах якої діє законний представник - мати малолітньої дитини ОСОБА_3 - кількість голосів 6 666,67, частка статутного капіталу 16,67%;
4. ОСОБА_7 , від імені і в інтересах якої діє законний представник - мати малолітньої дитини ОСОБА_3 - кількість голосів 6 666,68, частка статутного капіталу 16,68%;
5. ОСОБА_4 - кількість голосів 6 666,66, частка статутного капіталу 16,66%.
На зазначених загальних зборах прийняті наступні рішення:
1. За результатами голосування з першого питання порядку денного:
Обрати головою загальних зборів учасників ОСОБА_3 , секретарем загальних зборів учасників ОСОБА_4 , та уповноважити їх на підписання даного протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Європабуд".
2. За результатами голосування з першого питання порядку денного:
Рішення про встановлення регламенту проведення загальних зборів учасників товариства не приймати.
3. Щодо питання третього порядку денного ОСОБА_4 повідомив, що після смерті єдиного учасника товариства ОСОБА_4 всі спадкоємці, які отримали свідоцтва про право на спадщину, зареєструвалися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як учасники ТОВ "Європабуд"; учасник товариства ОСОБА_1 , якому належить частка у статутному капіталі в розмірі 6 666,67 грн, що складає 16,67% статутного капіталу ТОВ "Європабуд", подарував частину своєї частки в розмірі 800,00 грн, що складає 2% статутного капіталу ТОВ "Європабуд", ОСОБА_2 , про що йому стало відомо 23.05.2023 з витягу ЄДРПОУ станом на 23.05.2023.
За результатами голосування з третього питання порядку денного:
1. Визначити статутний капітал ТОВ "Європабуд" в розмірі 40 000,00 грн.
2. Затвердити розподіл часток учасників у статутному капіталі ТОВ "Європабуд" та їх номінальну вартість, а саме:
- частка ОСОБА_3 складається з 6 666,66 часток загальною номінальною вартістю 6 666,66 грн та становить 16,66 % від загального розміру статутного капіталу Товариства;
- частка ОСОБА_5 складається з 6 666,67 часток загальною номінальною вартістю 6 666,67 грн та становить 16,67 % від загального розміру статутного капіталу товариства;
- частка ОСОБА_6 складається з 6 666,67 часток загальною номінальною вартістю 6 666,67 грн та становить 16,67 % від загального розміру статутного капіталу товариства;
- частка ОСОБА_7 складається з 6 666,68 часток загальною номінальною вартістю 6 666,68 грн та становить 16,68 % від загального розміру статутного капіталу товариства;
- частка ОСОБА_4 складається з 6 666,66 часток загальною номінальною вартістю 6 666,66 грн та становить 16,66 % від загального розміру статутного капіталу товариства;
- частка ОСОБА_1 складається з 5 866,66 часток загальною номінальною вартістю 5 866,66 грн та становить 14,66 % від загального розміру статутного капіталу товариства;
- частка ОСОБА_2 складається з 800 часток загальною номінальною вартістю 800,00 грн та становить 2 % від загального розміру статутного капіталу товариства.
4. За результатами голосування з четвертого питання порядку денного:
1. Внести зміни до статуту ТОВ "Європабуд" шляхом викладення його в новій редакції, запропонованій ОСОБА_4 .
2. Затвердити Статут ТОВ "Європабуд" в новій редакції.
3. Уповноважити на підписання статуту учасників ТОВ "Європабуд", які голосували за прийняття рішення про затвердження нової редакції статуту.
4. Уповноважити голову загальних зборів учасників на проведення всіх необхідних дій, пов`язаних із державною реєстрацією змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про товариство, та державною реєстрацією статуту товариства у новій редакції, з правом передоручення.
5. Не приймати рішення щодо здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту.
5. За результатами голосування з п`ятого питання порядку денного:
1. Обрати одноосібним виконавчим органом товариства - директором ОСОБА_3 на строк до її відкликання за рішенням уповноваженого органу ТОВ "Європабуд".
2. Уповноважити на підписання протоколу в цій частині тих учасників ТОВ "Європабуд", які голосували за рішення про обрання ОСОБА_3 директором ТОВ "Європабуд".
3. Уповноважити голову загальних зборів учасників на проведення всіх необхідних дій, пов`язаних із державною реєстрацією змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про товариство, з правом передоручення.
6. За результатами голосування з шостого питання порядку денного:
Контроль та нагляд за діяльністю виконавчого органу товариства здійснювати постійно діючому органу товариства - наглядовій раді.
7. За результатами голосування з сьомого питання порядку денного:
Обрати наглядову раду ТОВ "Європабуд" у складі одного учасника - ОСОБА_4 на строк до прийняття рішення вищим органом товариства про його відкликання.
8. За результатами голосування з восьмого питання порядку денного:
1. Визначити наступні умови праці директора ТОВ "Європабуд": оплата праці за місяць: 300 000,00 грн; режим роботи: не менш ніж дві години на день в робочі дні з понеділка по п`ятницю (гнучкий режим робочого часу, що передбачає саморегулювання працівником часу початку, закінчення роботи впродовж робочого дня); розмір премії: до 10% від різниці між доходами та витратами товариства за календарний місяць, якщо така різниця є позитивною, за рішенням/наказом директора, яке приймається протягом року з моменту закінчення відповідного календарного місяця роботи директора;
2. Визначити наступні умови праці члена наглядової ради ТОВ "Європабуд": оплата праці за місяць: 300 000,00 грн; режим роботи: не менш ніж дві години на день в робочі дні з понеділка по п`ятницю (гнучкий режим робочого часу, що передбачає саморегулювання працівником часу початку, закінчення роботи впродовж робочого дня); розмір премії: до 10% від різниці між доходами та витратами товариства за календарний місяць, якщо така різниця с позитивною, за рішенням/наказом члена Наглядової ради, яке приймається протягом року з моменту закінчення відповідного календарного місяця роботи члена наглядової ради.
9. За результатами голосування з дев`ятого питання порядку денного:
Затвердити річну фінансову звітність ТОВ "Європабуд" за 2021 - 2022 р.р.: Баланс станом на 31.12.2021 та 31.12.2022.
10. За результатами голосування з десятого питання порядку денного:
Рішення про розподіл чистого прибутку товариства, виплату дивідендів, встановлення порядку покриття збитків ТОВ "Європабуд" не приймати, перенести розгляд цього питання на наступні загальні збори ТОВ "Європабуд".
11. За результатами голосування з одинадцятого питання порядку денного:
Затвердити звіт управителя про діяльність ТОВ "Європабуд" за 2021 - 2023 р.р., фінансово-господарську діяльність ТОВ "Європабуд" у 2021, 2022, 2023 роках схвалити та визнати її такою, що відповідає інтересам товариства.
12. За результатами голосування з дванадцятого питання порядку денного:
Затвердити усі дії та рішення, прийняті управителем протягом 2021 - 2023 р.р., схвалити всі правочини, вчинені управителем у 2021 - 2023 р.р.
13. За результатами голосування з тринадцятого питання порядку денного:
Визначити основними напрямками діяльності ТОВ "Європабуд" у 2023 році здійснення господарської діяльності за напрямами, що передбачені статутом товариства.
14. За результатами голосування з чотирнадцятого питання порядку денного:
1. Встановити управителю спадщиною ОСОБА_3 плату (премію з виконання своїх повноважень протягом 2021 - 2023 років у розмірі 10% від різниці між отриманими доходами та понесеними витратами товариства за період управління товариством.
2. Нарахувати та виплатити управителю спадщиною ОСОБА_3 плату (премію) за виконання своїх повноважень протягом 2021 - 2023 років протягом 360 днів з дня проведення цих загальних зборів учасників.
15. За результатами голосування з п`ятнадцятого питання порядку денного:
Надати згоду директору ТОВ "Європабуд" ОСОБА_3 бути обраною членом виконавчого органу або наглядової ради інших суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері діяльності ТОВ "Європабуд", а саме:
1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-транспортний сервіс" (код ЄДРПОУ 40219665);
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Мідас-Кремор" (код ЄДРПОУ 34397779);
3) Приватного підприємства "Вектра Плюс" (код ЄДРПОУ 31435769);
4) Приватного підприємства "Фірма "Арта" (код ЄДРПОУ 25163826);
5) Приватного підприємства "Практик-діалог" (код ЄДРПОУ 35642181).
16. За результатами голосування з шістнадцятого питання порядку денного:
Надати згоду члену наглядової ради ТОВ "Європабуд" ОСОБА_4 бути обраним членом виконавчого органу або наглядової ради інших суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері діяльності ТОВ "Європабуд", а саме:
1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-транспортний сервіс" (код ЄДРПОУ 40219665);
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Мідас-Кремор" (код ЄДРПОУ 34397779);
3) Приватного підприємства "Вектра Плюс" (код ЄДРПОУ 31435769);
4) Приватного підприємства "Фірма "Арта" (код ЄДРПОУ 25163826);
5) Приватного підприємства "Практик-діалог" (код ЄДРПОУ 35642181).
17. За результатами голосування з сімнадцятого питання порядку денного:
1. Укласти з директором ТОВ "Європабуд" ОСОБА_3 контракт, в якому викласти умови праці директора, визначені за результатами голосування з восьмого питання порядку денного цих загальних зборів учасників.
2. Уповноважити на підписання контракту з директором ТОВ "Європабуд" ОСОБА_3 від імені товариства ОСОБА_4 .
18. За результатами голосування з шістнадцятого питання порядку денного:
1. Укласти з членом наглядової ради ТОВ "Європабуд" ОСОБА_4 контракт, в якому викласти умови праці члена наглядової ради, визначені за результатами голосування з восьмого питання порядку денного цих загальних зборів учасників.
2. Уповноважити на підписання контракту з членом наглядової ради ТОВ "Європабуд" ОСОБА_4 від імені товариства ОСОБА_3 .
Усі рішення прийняті одноголосно, як зазначено у даному протоколі, який підписаний присутніми учасниками (законним представником учасників) товариства, головою та секретарем зборів, справжність підписів засвідчено нотаріально.
У позовній заяві позивач-1 вказує про отримання ним 10.05.2023 повідомлення від 14.04.2023 про скликання загальних зборів учасників товариства - відповідача за підписом учасника ОСОБА_12 та отримання ним 10.05.2023 повідомлення від 14.04.2023 про скликання загальних зборів учасників товариства - відповідача за підписом управителя спадщиною учасника ОСОБА_10 .
Вважаючи свої корпоративні права порушеними, посилаючись на порушення порядку скликання та проведення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд", позивачі звернулися до суду з даним позовом.
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, яким керувався суд
5.1. Відповідно до положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
5.2. Верховний Суд у постанові від 17.01.2023 у справі №910/20309/21 зазначив, що касаційне провадження у справах залежить виключно від доводів та вимог касаційної скарги, які наведені скаржником і стали підставою для відкриття касаційного провадження. При цьому самим скаржником у касаційній скарзі з огляду на принцип диспозитивності визначається підстава, вимоги та межі касаційного оскарження, а тому тягар доказування наявності підстав для касаційного оскарження, передбачених, зокрема, статтею 287 Господарського процесуального кодексу України (що визначено самим скаржником), покладається на скаржника.
5.3. Предметом спору у цій справі є матеріально-правова вимога позивачів до відповідача про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства, які оформлені протоколом №23/05 від 23.05.2023 та скасування реєстраційних записів.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що виходячи зі змісту позовної заяви, позивачі просять визнати недійсними рішення учасників товариства, обґрунтовуючи вимоги порушенням порядку скликання та проведення загальних зборів.
5.4. Для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Однак, не всі порушення законодавства, допущені при скликанні та проведенні загальних зборів господарського товариства, можуть бути підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень (постанови Верховного Суду від 31.01.2018 у справі № 927/265/17; від 01.03.2018 у справі № 916/4139/15; від 12.02.2020 у справі № 916/1253/19; від 22.09.2022 у справі №924/1146/21; від 19.09.2023 у справі № 908/3383/21; від 15.11.2023 у справі № 911/2269/20; від 23.01.2024 у справі № 908/174/20; від 31.01.2024 у справі № 914/2148/22).
Верховний Суд неодноразово зазначав про те, що обставина неповідомлення учасника господарського товариства про скликання загальних зборів у разі оскарження учасником товариства рішень загальних зборів сама по собі не є самостійною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства, однак з урахуванням конкретних обставин справи може бути достатньою підставою для визнання їх недійсними.
Вказана обставина може бути підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у разі, якщо учасник товариства, який звертається до суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів, довів не лише факт його неповідомлення, а також довів належними та допустимими доказами, зокрема, але не виключно: існування інших підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів; та /або факт того, що він не брав участі у таких зборах, не мав можливості взяти участь у цих зборах, а прийняті на таких зборах рішення суперечать вимогам законодавства та / або статуту господарського товариства, прийняті з порушенням порядку голосування, стосуються безпосередньо його прав та інтересів та порушують їх.
5.5. Статтею 116 Цивільного кодексу України встановлено право учасника господарського товариства брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчому документі товариства.
Право учасника товариства брати участь в управлінні товариством закріплено пунктом 4.1 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд".
Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (в редакції, що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності, та припинення, права та обов`язки їх учасників (стаття 1 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства мають право брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом, та статутом товариства.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства зобов`язані дотримуватися статуту.
Статтею 11 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" визначено, що установчим документом товариства є статут.
У разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства (частина перша статті 23 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам. Статутом товариства може бути встановлено, що відчуження частки (частини частки) та надання її в заставу допускається лише за згодою інших учасників. Відповідне положення може бути внесене до статуту або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (частини перша та друга статті 21 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Органами товариства є загальні збори учасників, наглядова рада (у разі утворення) та виконавчий орган (стаття 28 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Згідно із статтею 29 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників є вищим органом товариства. Кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників. Кожен учасник товариства на загальних зборах учасників має кількість голосів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі товариства, якщо інше не передбачено статутом.
Загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства, крім питань, віднесених до виключної компетенції інших органів товариства законом або статутом товариства (частина перша статті 30 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
До компетенції загальних зборів учасників товариства частина друга статті 30 Закону відносить: визначення основних напрямів діяльності товариства; внесення змін до статуту товариства, прийняття рішення про здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту; зміна розміру статутного капіталу товариства; затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника; перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках, передбачених цим Законом; обрання та припинення повноважень наглядової ради товариства або окремих членів наглядової ради, встановлення розміру винагороди членам наглядової ради товариства; обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства; визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства; створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності; прийняття рішення про придбання товариством частки (частини частки) учасника; затвердження результатів діяльності товариства за рік або інший період; розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів; прийняття рішень про виділ, злиття, поділ, приєднання, ліквідацію та перетворення товариства, обрання комісії з припинення (ліквідаційної комісії), затвердження порядку припинення товариства, порядку розподілу між учасниками товариства у разі його ліквідації майна, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, затвердження ліквідаційного балансу товариства; прийняття рішення щодо обліку або припинення обліку часток товариства в обліковій системі часток; прийняття інших рішень, віднесених законом до компетенції загальних зборів учасників.
Пункт 5.2 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" містить аналогічні положення.
За приписами статті 31 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, а також: з ініціативи виконавчого органу товариства; на вимогу наглядової ради товариства; на вимогу учасника або учасників товариства, які на день подання вимоги в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства.
Вимога про скликання загальних зборів учасників подається виконавчому органу товариства в письмовій формі із зазначенням запропонованого порядку денного. У разі скликання загальних зборів учасників з ініціативи учасників товариства така вимога повинна містити інформацію про розмір часток у статутному капіталі товариства, що належать таким учасникам.
Виконавчий орган товариства повідомляє про відмову в скликанні загальних зборів учасникам, які вимагали скликання таких зборів, письмово із зазначенням причин відмови протягом п`яти днів з дати отримання вимоги від таких учасників товариства.
Виконавчий орган товариства зобов`язаний вчинити всі необхідні дії для скликання загальних зборів учасників у строк не пізніше 20 днів з дня отримання вимоги про проведення таких зборів.
У разі якщо протягом 10 днів з дня, коли товариство отримало чи мало отримати вимогу про скликання загальних зборів, учасники не отримали повідомлення про скликання загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлено статутом, особи, які ініціювали їх проведення, можуть скликати загальні збори учасників самостійно. У такому випадку обов`язки щодо скликання та підготовки проведення загальних зборів учасників, передбачені статтею 32 цього Закону, покладаються на учасників товариства, які ініціювали загальні збори учасників.
Порядок скликання загальних зборів учасників товариства врегульовано статтею 32 Закону: загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Статутом товариства може бути визначений інший орган, уповноважений на скликання загальних зборів учасників. Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін. Виконавчий орган товариства приймає рішення про включення запропонованих питань до порядку денного загальних зборів учасників. Будь-який учасник має право внести пропозиції щодо включення питань до порядку денного загальних зборів учасників. Пропозиції учасника або учасників товариства, які в сукупності володіють 5 або більше відсотками статутного капіталу товариства, підлягають обов`язковому включенню до порядку денного загальних зборів учасників. Таке питання вважається автоматично включеним до порядку денного загальних зборів учасників. Після надсилання повідомлення, передбаченого частиною третьою цієї статті, забороняється внесення змін до порядку денного загальних зборів учасників, крім включення нових питань відповідно до частини сьомої цієї статті. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства про внесення змін до порядку денного не менше ніж за 10 днів до запланованої дати загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства, відповідно до частини четвертої цієї статті. Виконавчий орган товариства зобов`язаний надати учасникам товариства можливість ознайомитися з документами та інформацією, необхідними для розгляду питань порядку денного на загальних зборах учасників. Виконавчий орган товариства забезпечує належні умови для ознайомлення з такими документами та інформацією за місцезнаходженням товариства у робочий час, якщо інший порядок не передбачений статутом товариства.
Статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" містить аналогічні положення щодо порядку скликання загальних зборів учасників товариства та не містить порядку повідомлення учасників про загальні збори.
5.6. Верховний Суд у постановах від 11.12.2019 у справі № 916/2584/18, від 06.02.2020 у справі №906/307/19, від 20.06.2024 у справі № 910/15128/23, зазначив, що обраний особою, яка скликає загальні збори учасників, спосіб повідомлення про їх проведення повинен забезпечити реальне персональне повідомлення учасника і не бути лише формальним направленням такого повідомлення. У випадку заперечення учасником факту повідомлення його про проведення загальних зборів, обов`язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів покладається на відповідача, як особу, рішення органу управління якої оспорюється.
Сформовані Верховним Судом положення є загальними принципами, які дозволяють учаснику відповідного товариства належним чином реалізувати свої корпоративні права.
Відтак, повідомлення про проведення загальних зборів повинне містити достатньо інформації для того, щоб учасник товариства, який має намір реалізувати своє право взяти участь у таких загальних зборах, мав інформацію щодо питань порядку денного зборів, проекту статуту чи змін до нього, які розглядатимуться на загальних зборах, місця проведення загальних зборів учасників та, відповідно, мати змогу вчасно туди дістатись.
5.7. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 31.03.2023 до уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_10 звернувся учасник товариства ОСОБА_4 , якому належить частка у статутному капіталі товариства в розмірі 16,67%, з вимогою про скликання загальних зборів учасників товариства з наступним порядком денним: 1. Обрання голови та секретаря загальних зборів учасників та уповноваження їх на підписання протоколу. 2. Про встановлення регламенту проведення загальних зборів учасників товариства. 3. Про зміну складу учасників ТОВ "Європабуд" у зв?язку з переходом часток до спадкоємців учасника товариства, визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників товариства. 4. Розгляд пропозицій учасників щодо змін до статуту товариства, внесення змін до статуту товариства, затвердження статуту товариства в новій редакції, прийняття рішення про здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту. 5. Обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу. 6. Визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства. 7. Обрання наглядової ради товариства. 8. Визначення умов праці посадових осіб товариства. 9. Затвердження річної фінансової звітності ТОВ "Європабуд" за 2021-2022 рр. 10. Розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів, встановлення порядку покриття збитків ТОВ "Європабуд". 11. Затвердження звіту управителя про діяльність ТОВ "Європабуд" за 2021-2023 рр. 12. Затвердження дій та рішень управителя за 2021-2023 рр., прийняття рішення про схвалення правочинів, вчинених управителем у 2021-2023 рр. 13. Визначення основних напрямків діяльності товариства у 2023 році. Загальні збори учасників ТОВ "Європабуд" вимагаю скликати 23.05.2023 о 09:00 год. за місцезнаходженням товариства: АДРЕСА_1 : проект статуту в новій редакції.
Доводи скаржника про те, що вимога учасника товариства, датована 31.03.2023, не зареєстрована самим товариством (відсутня реєстрація вхідного документа товариства) не спростовує факту звернення такого учасника з вимогою. До того ж, як встановлено судами обох інстанцій, чинне законодавство не встановлює уніфікованої форми до вимоги учасника товариства з обмеженою відповідальністю про скликання загальних зборів учасників, а суду не надано порядку оформлення та реєстрації вхідної кореспонденції товариства.
Суди попередніх інстанцій встановили, що управителем спадщиною, учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_11 , на вимогу учасника товариства ОСОБА_13 (особи, що ініціювала проведення загальних зборів), виконано вимоги закону щодо повідомлення ОСОБА_14 про проведення зборів, шляхом надсилання повідомлення, яке містило інформацію щодо питань порядку денного, та було надіслано за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, поштовим відправленням з описом вкладення з відтвореним текстом повідомлення про загальні збори, порядку денного загальних зборів та місця проведення загальних зборів, на адресу місця реєстрації і проживання останнього.
Також, управителем спадщиною, учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" ОСОБА_11 , в реагування на запропоновані учасником товариства ОСОБА_15 зміни до порядку денного загальних зборів (особи, що ініціювала внесення відповідних змін), виконано вимоги закону щодо повідомлення ОСОБА_14 про внесення змін до порядку денного зборів, шляхом надсилання повідомлення, яке містило інформацію щодо питань порядку денного, та було надіслано не менше ніж за 10 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, поштовим відправленням з описом вкладення з відтвореним текстом повідомлення про загальні збори, порядку денного загальних зборів та місця проведення загальних зборів, на адресу місця реєстрації і проживання останнього.
Тотожні за змістом повідомлення були надіслані ОСОБА_16 і учасником товариства ОСОБА_15 .
Отже, судами обох інстанцій встановлено, що відповідачем належним чином виконано приписи чинного законодавства в частині повідомлення ОСОБА_1 про скликання загальних зборів.
Те, що останній був повідомлений про призначення загальних зборів на 23.05.2023, підтверджується також листом ОСОБА_1 від 12.05.2023, яким останній повідомляє, що на час проведення зборів буде перебувати у закордонному відрядженні та просив відкласти проведення зборів на пізнішу дату. Попри зазначене, скаржник не скористався своїм правом на участь у загальних зборах особисто або через представника.
Також судами визнано необґрунтованими посилання ОСОБА_1 на невідповідність змісту конвертів описам вкладення за трекінгами № 3960502387612 та 390502387639, отриманими останнім 10.05.2023, оскільки зазначене не підтверджується допустимими доказами, так як акти, складені відповідно до пункту 108 Правил надання послуг поштового не надавалися, а посилання на акти, складені за місцем роботи адресата та заяви свідків ОСОБА_17 , ОСОБА_1 , ОСОБА_18 судами відхилено.
Інші доводи касаційної скарги також не спростовують висновків судів попередніх інстанцій щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про скликання загальних зборів.
5.8. Щодо доводів скаржника, що питання порядку денного щодо створення нового органу - наглядової ради товариства та питання порядку денного щодо перерозподілу часток потребують одностайного голосування згідно із вимогами статуту товариства, колегія суддів зазначає наступне.
Загальні збори учасників проводяться в порядку, встановленому цим Законом та статутом товариства. Учасники товариства беруть участь у загальних зборах учасників особисто або через своїх представників (стаття 33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Прийняття рішень загальними зборами учасників з питань порядку денного врегульовано статтею 34 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
Зокрема, рішення загальних зборів учасників приймаються відкритим голосуванням, якщо інше не передбачено статутом товариства. Рішення з питань, передбачених пунктами 2, 3, 13 частини другої статті 30 цього Закону, приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Рішення загальних зборів учасників з питань, передбачених пунктами 4, 5, 9, 10 частини другої статті 30 цього Закону, приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Рішення загальних зборів учасників з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Статутом товариства може встановлюватися інша кількість голосів учасників товариства (але не менше, ніж більшість голосів), необхідна для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів учасників, крім рішень, які відповідно до цього Закону приймаються одностайно. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства.
5.9. Відповідно до пункту 5.14 статуту товариства рішення загальних зборів учасників з питань, передбачених підпунктів 4, 5, 9, 10 пункту 5.2 статуту, приймаються одностайно всіма учасниками товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Рішення загальних зборів з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань.
Підпунктами 4, 5, 9, 10 пункту 5.2 статуту визначено, що до виключної компетенції загальних зборів віднесено питання затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника, перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках, передбачених цим законом, створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності, прийняття рішення про придбання товариством частки (частини частки) учасника.
5.10. Згідно із частиною першою статті 23 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.
За приписами підпункту "в" пункту 3 частини п`ятої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю подається заява про вступ до товариства.
5.11. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин для державної реєстрації змін відомостей щодо складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю передбачене саме право на вступ спадкоємця учасника, якому (спадкоємцю) перейшло право на частку, до товариства з обмеженою відповідальністю, і таке право на вступ до товариства (за умови відповідного волевиявлення) не залежить від згоди інших учасників товариства.
Аналогічні правові висновки вкладено Верховним Судом у постанові від 06.04.2021 року у справі № 906/262/20.
5.12. Відповідно до порядку денного загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд", пунктом 3 виносилось питання "Про зміну складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" у зв`язку з переходом часток до спадкоємців учасника товариства, визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників товариства".
Судами встановлено, що спірним рішенням (пункт 3 порядку денного) перерозподілу часток не затверджувалось, а фіксувались відомості про розмір статутного капіталу товариства та інформація про склад дійсних учасників товариства у зв`язку з тим, що після смерті єдиного учасника товариства ОСОБА_9 всі спадкоємці, які отримали свідоцтво про право на спадщину, зареєструвалися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як учасники Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд".
При цьому, суди звернули увагу, що частка ОСОБА_1 зменшена (становить 14,66% від загального розміру статутного капіталу) на подаровану ним частину частки своїй дружині ОСОБА_2 (становить 2 % від загального розміру статутного капіталу).
5.13. Пунктом 6 порядку денного загальних зборів, що є предметом спору у справі, є визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства, за яким прийняте рішення: контроль та нагляд за діяльністю виконавчого органу товариства здійснювати постійно діючому органу товариства - наглядовій раді.
Судами встановлено, що позивачі помилково ототожнюють обрання та припинення повноважень наглядової ради в товаристві (підпункт 6 пункту 5.2 статуту), що не передбачає одностайність голосування, зі створенням інших органів товариства (підпункт 9 пункту 5.2 статуту), голосування якого вимагає одностайність.
5.14. З огляду на викладене, колегія погоджується з висновками судів, що при прийнятті спірних рішень загальними зборами товариства 23.05.2023 жодне із зазначених питань не було включено до порядку денного зборів, рішення щодо цих питань загальними зборами не приймалося.
5.15. Отже скаржником ОСОБА_1 в контексті існуючих правовідносин не доведено необхідності формування висновку щодо питання застосування у подібних правовідносинах статей 310, 316 Господарського процесуального кодексу України, а доводи скаржника у цій частині фактично зводяться до необхідності здійснення переоцінки встановлених судами попередніх інстанцій обставин. До того ж не зазначено, який саме висновок вимагає сформулювати скаржник в розрізі зазначених ним норм, а лише посилається на норми процесуального права.
5.16. Щодо доводів касаційної скарги ОСОБА_2 .
Велика Палата Верховного Суду України у постанові від 08.06.2021 у справі № 906/1336/11 виклала правову позицію, за якою момент набуття права на частку у статутному капіталі (права власності) та момент набуття права з частки (права участі в господарському товаристві) різняться та можуть не збігатися у часі. Укладення правочину з відчуження частки у статутному капіталі є правовою підставою набуття права на частку (права власності на частку), а тому момент набуття права на частку може визначатися умовами такого правочину. Разом з тим моментом переходу корпоративних прав з частки у статутному капіталі, яка була передана іншій особі, є юридичний факт реєстрації в державному реєстрі зміни складу учасників за актом приймання-передачі, наданим однією із сторін.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Судами встановлено, що протягом березня 2023 року спадкоємці ОСОБА_9 отримали у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину за законом, кожному по 1/6 частині частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд", та зареєстрували свої права у державному реєстрі, позивач 2 - ОСОБА_2 стала учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Європабуд" 10.05.2023 відповідно до реєстраційного запису № 1005851070025005412 у результаті дарування їх ОСОБА_1 частини своїх корпоративних прав.
Отже, за встановленими судами обставинами, на час скликання загальних зборів учасників товариства (17.04.2023) та на час внесення змін до порядку денного загальних зборів учасників товариства (09.05.2023), рішення яких є предметом спору у цій справі, ОСОБА_2 не набула статусу учасника товариства, тому останній з об`єктивних причин не був зобов`язаний та не мав можливості повідомити її про скликання та проведення загальних зборів 23.05.2023.
5.17. За наведеного Верховний Суд відхиляє, як необґрунтовані доводи скаржника про необхідність касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень з підстав відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування частин першої, п`ятої, шостої, восьмої та дев`ятої статті 31, статті 32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" у взаємозв`язку із пунктами 1, 2 частини першої статті 5, пункту 2 частини п`ятої статті 11, статті 12, частин першої та другої статті 29, частини третьої статті 34, статті 38 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", частини третьої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та необхідності його формування у подібних правовідносинах.
Доводи скаржника в цій частині фактично стосуються не неправильного застосування норми матеріального права, а необхідності додатково перевіряти докази, вважати доведеними обставини, що відхилені судами.
Також ОСОБА_2 не доведено необхідності формування висновку щодо питання застосування у подібних правовідносинах статей 310, 316 Господарського процесуального кодексу України, а доводи скаржника у цій частині фактично зводяться до необхідності здійснення переоцінки встановлених судами попередніх інстанцій обставин.
Так само не зазначено, який саме висновок вимагає сформулювати скаржниця, оскільки касаційна скарга містить лише посилання на норми процесуального та матеріального права.
З цих же підстав, колегія суддів відхиляє посилання скаржників на пункт 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки в силу положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції не може вдаватись до переоцінки, так як встановлення обставин справи, дослідження доказів та надання правової оцінки цим доказам є повноваженнями судів першої й апеляційної інстанцій, що передбачено у статтях 73-80, 86, 300 Господарського процесуального кодексу України. До того ж, що посилання скаржників на перелік на їх думку порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, без конкретизації в чому саме порушені норми процесуального законодавства, який доказ не враховано та не досліджено, яким саме порушено порядок дослідження доказів тощо, фактично зводяться до спонукання суду касаційної інстанції до переоцінки доказів.
Посилання вкасаційних скаргах на постанови Верховного Суду не обґрунтовані підставами касаційного оскарження та не містять доводів щодо їх неврахування судами попередніх інстанцій.
6. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
6.1. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
6.2. Згідно з частиною першою статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
6.3. З огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, виходячи із меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що відсутні правові підстави для зміни чи скасування оскаржуваних рішення місцевого господарського суду та постанови суду апеляційної інстанції.
7. Судові витрати
7.1. З огляду на те, що Верховний Суд залишає касаційні скарги без задоволення, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у суді касаційної інстанції, покладаються на скаржників.
Керуючись статтями 236, 238, 240, 300, 301, 302, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Полтавської області від 04.06.2024 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 09.10.2024 у справі № 917/1072/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий В. Студенець
Судді С. Бакуліна
О. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123916229 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Студенець В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні