Ухвала
від 20.12.2024 по справі 150/661/24
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

20.12.2024 Єдиний унікальний номер судової справи: 150/661/24

Номер провадження: 2/150/278/24

УХВАЛА

20 грудня 2024 року с. Мазурівка

Суддя Чернівецького районного суду Вінницької області Суперсон С.П., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 , наданими на виконання ухвали суду від 13 листопада 2024 року про залишення без руху позовної заяви ОСОБА_2 до Чернівецької державної нотаріальної контори Вінницької області про зобов`язання вчинити певні дії та про заборону вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

До районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Чернівецької державної нотаріальної контори Вінницької області про зобов`язання вчинити певні дії та про заборону вчинення певних дій.

Ухвалою Чернівецького районного суду Вінницької області від 13 листопада 2024 року постановлено:

- відмовити ОСОБА_1 у звільненні від сплати судового збору, при значення до суду з позовом до Чернівецької державної нотаріальної контори Вінницької області про зобов`язання вчинити певні дії та про заборону вчинення певних дій;

- позовну заяву ОСОБА_1 до Чернівецької державної нотаріальної контори Вінницької області про зобов`язання вчинити певні дії та про заборону вчинення певних дій залишити без руху;

- надано позивачеві строк протягомдесяти днівз дня отримання копії даної ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

1) зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів,

2) копії яких додано до заяви; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс, і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

3) письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову(позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

4) доданих до позову документів, що відповідатимуть вимогам, описаним в мотивувальній частині цієї ухвали.

5) подання до суду квитанції про оплату судового збору за звернення до суду із цим позовом, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN) UA848999980313161206000002902; Код ЄДРПОУ 37979858; Одержувач ГУК у Він.обл./смт Чернiвцi/ 22030101; призначення платежу: судовий збір за звернення до суду з позовом ОСОБА_1 .

На виконання означеної ухвали суду позивачем було виконано п. 1-4 абзацу 3 резолютивної частини ухвали суду.

В той же час, позивачем не було сплачено судовий збір у визначеному в ухвалі суду розмірі та відповідні докази суду надано не було. Натомість подано до суду повторне клопотання про звільнення від сплати судового збору в редакції від 06 грудня 2024 року .

Вказане клопотанняпозивач аргументуєтим,що згідновідомостей зДержавного реєструфізичних осіб платниківподатків проджерела/суминарахованого доходу,нарахованого (перерахованого)податку тавійськового зборустаном на04.03.2024,за попереднійкалендарний 2023рік,який обраховуєтьсяз 01.01.2023по 31.12.2023у позивачане буложодного доходу,що напереконання позивача,свідчить проїї тяжкиймайновий стан.Тому,відповідно доп.1ч.1ст.8Закону України«Про судовийзбір»( враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за такої умови: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік) просить звільнити її від сплати судового збору при зверненні до суду з цим позовом.

Суд, вирішуючи клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору при зверненні до суду з цим позовом, в редакції від 06 грудня 2024 року, вирішив наступне.

Частинами першою, третьою статті 136 ЦПК України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за такої умови: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Верховний Суд у постанові від 22.02.2024 по справі № 990/263/23 зауважує на тому, що перелік осіб, які безумовно звільнені від сплати судового збору у всіх судових інстанціях у силу закону та відповідно до їх статусу або виходячи із чітко визначеного предмета спору, визначений статтею 5 Закону України «Про судовий збір». В той же час звільнення від сплати судового збору навіть за наявності однієї з умов, передбачених статтею 8 Закону України «Про судовий збір», є правом, а не обов`язком суду.

Отже, у розумінні статті 8 Закону України «Про судовий збір», звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин.

При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.

Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про її звільнення від сплати судового збору, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (рішення ЄСПЛ у справах «Княт проти Польщі» від 26 липня 2005 року, заява № 71731/01; «Єдамскі та Єдамска проти Польщі» від 26 липня 2005 року, заява № 73547/01).

Отже, суд наділений повноваженнями звільнити від тягаря судових витрат особу, яка до нього звертається. Водночас конструкція наведених правових норм дає підстави для висновку, що звільнення від сплати судових витрат, якого зазнає сторона, є не обов`язком суду, а саме його повноваженням як формою суддівського розсуду, який може бути реалізований за наявності певних обставин.

На підтвердження незадовільного майнового стану можуть бути надані наступні докази: довідка про доходи; довідка про склад сім`ї; довідка про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї; банківські документи про відсутність коштів на рахунку; довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.

Велика Палата Верховного Суду констатувала, що для вирішення клопотання про звільнення від сплати судового збору заявнику слід надавати докази про дійсний майновий стан, зокрема про отримання чи неотримання інших видів доходу (пенсії, соціальних виплат або інших видів доходів, з яких не утримуються суми податків).

Суд зауважує на тому, що дійсно позивачем було надано відомості з Єдиного державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 04.03.2024 за період з 1 кварталу 2023 року по 4 квартал 2023 року, згідно якої інформація щодо джерел/сум нарахованого(виплаченого) доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків відсутня.

Втім, це єдиний доказ, яким позивач обґрунтовує свій важкий матеріальний стан, а відтак неможливість сплати судового збору.

В той же час, суд зауважує на тому, що позивачем не надано, зокрема відомостей про отримання чи не отримання інших видів доходу, з яких не утримуються суми податків; наявність заборгованості за комунальними платежами; за наявності , -довідку про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї; банківських документів про відсутність коштів на рахунку; довідку податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків позивача; довідку з реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність чи відсутність у позивача рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану.

Таким чином, слід дійти висновку про недостатність доказів на підтвердження важкого майнового стану позивача, що унеможливлює задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Згідно пункту2частини 2статті 4Закону України«Про судовийзбір» заподання досуду фізичноюособою позовноїзаяви немайновогохарактеру встановленоставку судовогозбору врозмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028,00 грн.

З огляду на те, що позивачем подано до суду заяву немайнового характеру, сплаті підлягає судовий збір в розмірі 1211,20 грн., що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за одну позовну вимогу.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи те, що позивачем заявлено 4 позовних вимоги немайнового характеру, сплаті підлягає судовий збір у розмірі 4844,80 грн ( 1211,20 грн. х 4 = 4844,80 грн.).

З огляду на відмову суду у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, позивачеві слід продовжити строк для усунення недоліків позову, визначений ухвалою суду про залишення позову без руху від 13 листопада 2024 року, шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 4844,80 грн. або доказів свого важкого матеріального стану для підтвердження підстав звільнення чи відстрочки сплати судового збору, а саме: відомостей про отримання чи не отримання інших видів доходу, з яких не утримуються суми податків; наявність заборгованості за комунальними платежами; за наявності , -довідку про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї; банківських документів про відсутність коштів на рахунку; довідку податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків позивача; довідку з реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність чи відсутність у позивача рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану.

В той же час суд роз`яснює позивачеві право на подання до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору або про зменшення його розміру або відстрочку сплати судового збору, за умови подання до суду наступних доказів, що підтвердять факт незадовільного майнового стану позивача, а саме: відомостей про отримання чи не отримання інших видів доходу, з яких не утримуються суми податків; наявність заборгованості за комунальними платежами; за наявності , -довідку про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї; банківських документів про відсутність коштів на рахунку; довідку податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків позивача; довідку з реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність чи відсутність у позивача рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.1-19,23,33,34,49,174-177,184,185,352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у клопотанні ОСОБА_2 в редакції від 06 грудня 2024 року про звільнення від сплати судового збору, при значенні до суду з позовом до Чернівецької державної нотаріальної контори Вінницької області про зобов`язання вчинити певні дії та про заборону вчинення певних дій.

Продовжити позивачеві ОСОБА_2 строк для усунення недоліків позову, визначений ухвалою суду про залишення позову без руху від 13 листопада 2024 року, на десять днівз дня отримання копії даної ухвали, шляхом подання до суду наступних документів:

-Оригіналу квитанції про оплату судового збору за звернення до суду із цим позовом, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN) UA848999980313161206000002902; Код ЄДРПОУ 37979858; Одержувач ГУК у Він.обл./смт Чернiвцi/ 22030101; призначення платежу: судовий збір за звернення до суду з позовом ОСОБА_1 , сума судового збору 4844,80 грн,;

-клопотання про звільнення від сплати судового збору або про зменшення його розміру або відстрочку сплати судового збору, за умови подання до суду наступних доказів, що підтвердять факт незадовільного майнового стану позивача, а саме: відомостей про отримання чи не отримання інших видів доходу, з яких не утримуються суми податків; наявність заборгованості за комунальними платежами; за наявності , -довідку про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї; банківських документів про відсутність коштів на рахунку; довідку податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків позивача; довідку з реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність чи відсутність у позивача рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану.

Звернути увагу сторони позивача, що кількість документів, поданих до суду на виконання цієї ухвали повинна відповідати кількості учасників процесу, вказаним в позовній заяві.

Роз`яснити позивачеві, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала підписана суддею 20 грудня 2024 року.

Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН

СудЧернівецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123917780
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —150/661/24

Ухвала від 17.01.2025

Цивільне

Чернівецький районний суд Вінницької області

Суперсон С. П.

Ухвала від 20.12.2024

Цивільне

Чернівецький районний суд Вінницької області

Суперсон С. П.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Чернівецький районний суд Вінницької області

Суперсон С. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні