Рішення
від 11.12.2024 по справі 214/5124/24
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 214/5124/24

2/214/3421/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

11 грудня 2024 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Ткаченка А.В.,

за участю секретаря судового засідання Фастовець Ю.Ю.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Тімофєєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Виконавчий комітет Криворізької міської ради, про встановлення факту, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Виконкому Саксаганської районної в місті ради та просить суд встановити факт її проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, визнавши право власності за нею на спадкове майно, домоволодіння та земельної ділянки по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_2 , посилаючись на відмову нотаріуса у видачі свідоцтва через пропуск строку подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування вимог зазначено, що із січня 2018 року вона проживала разом з рідним братом ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 у зв`язку з хворою брата та необхідністю постійного догляду за ним. ІНФОРМАЦІЯ_2 брат помер, однак після його смерті вона не зверталась за оформленням спадщини, оскільки вважала, що проживаючи разом з братом, фактично прийняла спадщину після його смерті. Звернувшись у березні 2024 року до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, отримала відмову у зв`язку з пропуском строку для подання заяви. Інших спадкоємців після смерті брата не має, житловий будинок по АДРЕСА_1 було зареєстровано на праві особистої власності за ОСОБА_3 , тому просить задовольнити вимоги.

Ухвалою судувід 09липня 2024року прийнятодо розглядупозовну заявута відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 24 вересня 2024 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті. Встановлено загальний порядок з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та загальний порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Тімофєєва О.А. на вимогах позову наполягали з підстав, викладених у тексті позовної заяви.

Представник відповідача Виконавчого комітету Саксаганської районної у місті заяви про розгляд справи за відсутності представника, відзиву на позов, не подав.

Представник третьої особи Виконавчого комітету Криворізької міської ради Ольховська А.М. звернулася до з письмовими поясненнями про розгляд справи за участю представника Виконавчого комітету Саксаганської районної у місті.

Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що позивачка її сусідка, живуть на сусідніх вулицях та вона знає ОСОБА_1 не менше 30 років, як і знає всю їх родину. Позивачка проживала разом з братом ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 із січня 2018 року по дату його смерті в жовтні 2018 року, доглядала за ним, коли він хворів, наразі живе за тією ж адресою одна.

Допитаний в судовому засіданні як свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що проживає він по АДРЕСА_1 , позивачка ОСОБА_1 його сусідка. він добре знав її брата ОСОБА_2 , позивач проживала з ним до дня його смерті, доглядаючи за братом, та живе там і зараз.

Допитана в судовому засідання як свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що позивачка ОСОБА_1 її сусідка, вона проживає на сусідній вулиці. ОСОБА_1 проживала разом з братом ОСОБА_2 з початку 2018 року до дня його смерті, доглядала за ним.

Вислухавши позивача та представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Як встановлено судом та підтверджується письмовими доказами, позивач ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 (а.с. 14,15 копії свідоцтв).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 16).

Позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак постановою державного нотаріуса Сьомої криворізької державної нотаріальної контори у Дніпропетровській області Грабевник О.В. від 08 березня 2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її рідного брата ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв`язку з тим, що вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини (а.с. 11 копія постанови).

Відповідно до положень статей 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно вимог статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року (далі Постанова № 7), якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Постанови № 7, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами статті 29, частини другої статті 1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови №7, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що прийняття спадщини має важливе практичне значення: з ним пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа - свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї.

При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.

Установлення факту постійного проживання заявниці зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини підтверджується показами допитаних в судовому засіданні свідків та наданою до суду копією довідки квартального уповноваженого від 03.04.2024 та необхідне позивачу для оформлення прав на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до наданої до суду на виконання вимог ухвали суду інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, державним нотаріусом повідомлено про заведення нею спадкової справи за № 61/2024 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Єдиним спадкоємцем, яка подала заяву про прийняття спадщини, є ОСОБА_1 , відомості про інших спадкоємців в матеріалах спадкової справи відсутні.

Таким чином, ураховуючи надані до суду докази та положення частин 4,5 статті 82 ЦПК України, суд вважає доведеним факт постійного проживання позивача зі спадкодавцем ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ,на часвідкриття спадщини,за адресою: АДРЕСА_1 .

Стосовно вимоги про визнання за позивачем права власності в порядку спадкування, суд вважає необхідним відмовити за недоведеністю.

Так, згідно поданих до суду письмових доказів, домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право власності від 30 липня 1976 року належало ОСОБА_7 (а.с. 19-20).

Земельна ділянка за вказаною адресою на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку на підставі рішення виконкому Криворізької міської ради від 08.10.1997 за № 452/1 належало на праві власності ОСОБА_3 (а.с. 22).

Відомостей про належність за життя ОСОБА_2 домоволодіння та земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , матеріали позовної заяви не містять, а згідно частин 1-3 статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування неможе ґрунтуватисяна припущеннях (частини 5, 6 статті 81 ЦПК України).

Згідно статті 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно з вимогами пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, приймаючи до уваги викладену позицію Верховного Суду, яка в силу частини четвертої статті 263 ЦПК України, яка враховується судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог, що не позбавляє права позивачки звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини з метою оформлення спадкових прав .

Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

У зв`язку з відсутністю вимоги про відшкодування понесених позивачем судових витрат, вони залишаються за позивачем.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 212-218, 256 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом частково.

Установити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про учасників процесу:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 34339916, місце знаходження за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Кривий Ріг, вул. Володимира Великого, 32.

Третя особа Виконавчий комітет Криворізької міської ради, місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м.Кривий Ріг, пл.Молодіжна, 1.

Повний текст рішення складено 20 грудня 2024 р.

Суддя А.В. Ткаченко

СудСаксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123921874
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —214/5124/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко А. В.

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко А. В.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко А. В.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко А. В.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ткаченко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні