Рішення
від 16.12.2024 по справі 346/3141/24
СНЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/3141/24

Номер провадження №2/351/643/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2024 року м.Снятин

Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Калиновського М.М.

за участі секретаря - Равлюк М.І.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Снятині справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Виконавчий комітет (служба у справах дітей) П`ядицької сільської ради , про позбавлення батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд із позовом до ОСОБА_2 , третя особа: виконавчий комітет (служба у справах дітей) П`ядицької сільської ради про позбавлення батьківських (материнських) прав.

Позовні вимоги мотивував тим, що разом із ОСОБА_2 проживав однією сім`єю, без реєстрації шлюбу з грудня 2020 року. Від даних стосунків у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, під час спільного проживання відповідачка постійно нехтувала сімейними цінностями, не могла підтримувати нормальну моральну атмосферу в сім`ї, тому з вересня 2022 року вони припинили шлюбні відносини і він з дитиною проживають окремо по АДРЕСА_1 . Лише позивач займається вихованням та доглядом сина, який є інвалідом дитинства. Відповідачка свідомо не бажає брати участь у вхованні дитини, з сином не спілкується, не піклується про його фізичний та духовний розвиток, не цікавилась станом його здоров`я коли він хворів, не приводила та не заберала ОСОБА_3 із садка, участі у батьківських зборах, святах не приймала.

Позивач ОСОБА_1 просить позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських (материнських) прав щодо малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Представник позивача ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача , позовні вимоги підтримав.

Відповідачка в судові засідання неодноразово не з`являлася, хоча належним чином повідомлялася про час та місце розгляду справи і не повідомила суд про причини своєї неявки.

Представник П`ядицької сільської ради подав до суду висновок про позбавлення батьківських прав та заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Дослідивши письмові матеріали, оцінивши наявні у справі докази, застосовуючи загальні засади цивільного законодавства справедливість, добросовісність та розумність, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об`єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, утверджуючи та забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принцип неупередженості, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Відповідно до положень ст.164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Встановлено, що батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 записані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1 .

Згідно витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки №47/73 про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді, дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 потребує домашнього догляду.

Згідно медичного висновку №78 про дитину- інваліда віком до 18 років від 19.05.2023р., захворювання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1.: дитячий церебральний параліч лівобічний спастичний геміпарез зі стійкими тяжкими руховими порушеннями. Ретроцеребелярна арахноїдальна киста. Атопічний дерматит.

Відповідно до заяви ОСОБА_2 від 24.05.2023р., остання відмовилась від одержання соціальної допомоги на дитину інваліда віком до 18 років, так як дитина проживає з батьком ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки про отримання соціальної допомоги №1448 від 12.07.2023р., ОСОБА_1 , 1996 р.нар. перебуває на обліку в управління соціального захисту населення Коломийської РДА та якому відповідно до ЗУ "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю" призначено допомогу на дитину з інвалідністю до 18 років ОСОБА_4 , 2021р.нар.

З відповіді на запит адвоката Бежука С.М. від 20.05.2024р., наданим П`ядицьким закладом дошкільної освіти (ясла-садок) "Віночок" П`ядицької сільської ради вбачається, що ОСОБА_2 , мати вихованця ОСОБА_4 , 2021р.нар., жодного разу не приводила та не забирала дитину з садка. Участі у вихованні сина, батьківських зборах та святах не приймала. ОСОБА_1 , батько вихованця ОСОБА_4 , 2021р.нар. бере активну участь у вихованні сина, цікавиться розвитком дитини, приводить та забирає його з садка.

Згідно копії акту обстеження матеріально-побутових умов стану сім`ї від 09.09.2024р. по АДРЕСА_1 , дитина ОСОБА_4 , 2021р.нар. проживає разом із батьком ОСОБА_1 , 1996 р.нар. та бабусею ОСОБА_5 , 1975 р.нар. Матеріально-побутові умови проживання дитини задовільні. Дитина забезпечена всім необхідним для розвитку, навчання та виховання. Батько здійснює свої батьківські обов`язки належним чином.

Згідно наданого Висновку, затвердженого рішенням виконавчого комітету П`ядицької сільської ради №98 від 10.09.2024р., вбачається, що ОСОБА_1 з ОСОБА_2 у шлюбі не перебував, однак являється батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 нар. З червня 2022 року ОСОБА_6 та ОСОБА_7 припинили спільне проживання. З моменту припинення спільного проживання і по даний час мати з дитиною не спілкується, не бере участі у вихованні та утриманні сина та не піклується про його стан здоров`я, який є дитиною з інвалідністю. Дитина весь час проживає з батьком ОСОБА_1 , який належним чином виконує свої обов`язки відносно малолітнього сина.

Враховуючи викладене та з метою захисту прав та інтересів дитини, і так як мати, тривалий час не виконує своїх батьківських обов`язків та участі у вихованні дитини не приймає, життям, станом здоров`я не цікавиться, виконавчий комітет П`ядицької сільської ради, вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительку АДРЕСА_2 , стосовно дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У постанові Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснено, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у п. 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння, вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При ухваленні рішення судом взято до уваги рішення Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України», де встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання (пункт 48).

Зважаючи на те, що мати дитини - відповідач по справі, самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків, вихованням, утриманням малолітньої доньки не займається, не піклується про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, не проявляє заінтересованості у спілкуванні з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, суд приходить до висновку про позбавлення батьківських (материнських) прав ОСОБА_2 відносно малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки, зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, оцінюються судом як умисне ухилення від виховання дитини та свідомого нехтування своїми батьківськими обов`язками.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 169 Сімейного кодексу України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Відповідно до ч. 4 зазначеної статті суд при поновленні батьківських прав перевіряє наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дітей.

На підставі ст.ст.150, 164, 180, 184 СК України та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2 батьківських (материнських) прав відносно малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Роз`яснити, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду з дня його проголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий: Михайло КАЛИНОВСЬКИЙ

СудСнятинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123923772
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —346/3141/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Снятинський районний суд Івано-Франківської області

КАЛИНОВСЬКИЙ М.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Снятинський районний суд Івано-Франківської області

КАЛИНОВСЬКИЙ М.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

П'ятковський В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні