ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/3596/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калантай М.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів", м.Харків до Житлового кооперативу "Серп і молот", м.Харків про стягнення 13 379,36 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Комплекс з вивозу побутових відходів" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Житлового кооперативу "Серп і молот" (надалі - відповідач) про стягнення 13379,36грн., з яких: 12407,22грн. основного боргу, 197,09грн. пені, 523,23грн. інфляційних втрат, 251,82грн. 3% річних.
На підтвердження позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань щодо оплати послуг, наданих у червні 2023 - вересні 2024 року за договором договір про надання послуг з вивезення побутових відходів №ЖК 626/1 від 19.06.2019.
Ухвалою від 21.10.2024 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Зокрема, частиною 5 статті 252 ГПК України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
У даному випадку клопотань про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи до суду не надходило.
Згідно з частиною 8 статті 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Частиною 1 статті 251 ГПК України визначено, що відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Частиною 11 статті 242 ГПК України встановлено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Оскільки відповідач станом на 21.10.2024 не мав зареєстрованого електронного кабінету, ухвала про відкриття провадження у даній справі була направлена судом за адресою його місцезнаходження (місця проживання), яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 61082, м.Харків, пр.Московський, буд.224. Однак, дана ухвала була повернута до суду з довідкою поштової установи від 27.10.2024 про відсутність адресата за вказаною адресою.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи наведені приписи чинного законодавства, копія ухвали про відкриття провадження у справі є врученою відповідачу 27.10.2024, а тому він мав право подати відзив не пізніше 11.11.2024. Однак відповідач своє право на подання відзиву не реалізував.
У зв`язку з цим суд зазначає, що згідно з частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 2 статті 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (частина 1 статті 248 ГПК України).
Відповідно до частини 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши надані до матеріалів справи докази, суд встановив наступне.
19 червня 2019 року між позивачем, як виконавцем, та відповідачем, як споживачем, укладено договір про надання послуг з вивезення побутових відходів №ЖК626/1, за умовами якого виконавець зобов`язується згідно з графіком понеділок вівторок, середа, четвер, п`ятниця, субота, неділя надавати послуги з вивезення побутових відходів на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №940 від 28 грудня 2011 року "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів в місті Харкові" та відповідно до схеми санітарного очищення, затвердженої рішенням 18 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 24.12.2003 №284/03 зі змінами та доповненнями, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами та у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги).
Відповідно до п. 33 Договору він діє з 19.06.2019 до 19.06.2020 і набирає чинності з дня його укладання.
Договір вважається таким, що продовжений, якщо за місяць до закінчення строку дії договору ні одна із сторін не заявила про його відмову або про його перегляд (п. 35 Договору).
В матеріалах справи відсутні докази направлення сторонами заяв про відмову від Договору або його перегляд, а тому його слід вважати пролонгованим у вищевказаному порядку.
Згідно з п. 9 Договору розрахунок обсягу і вартості послуг здійснюється з урахуванням з додатку № 3 до "Правил надання послуг з вивезення побутових відходів", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 (зі змінами та доповненнями).
Пунктом 12 Договору визначено, що розрахунковим періодом є календарний місяць.
Відповідно до п. 14 Договору послуги оплачуються в безготівковій формі на підставі акту виконаних послуг.
Відносини з вивезення побутових відходів регулювалися Законом України "Про відходи".
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.
Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з поводження побутовими відходами (в редакції від 01.05.2019), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. № 1070 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 318 (далі - Правила) плата за надані послуги нараховується щомісяця відповідно до умов договору і тарифів, що формуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами".
Оплата послуг здійснюється не пізніше ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інше.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1124 від 28.10.2021 до Правил були внесені зміни, зокрема доповнено пунктом 9 Правил абзацом у редакції: оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом.
09.07.2023 набув чинності новий Закон України "Про управління відходами".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про управління відходами" цей Закон регулює відносини, пов`язані із запобіганням утворенню та з управлінням відходами, що утворюються в Україні, а також з управлінням відходами, що перевозяться через територію України, вивозяться за її межі та ввозяться в Україну з метою відновлення, у тому числі рециклінгу.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про управління відходами" утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов`язані: у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів.
Відповідно до п. 28 Правил надання послуг з управління побутовими відходами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 №835, плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України "Про управління відходами".
Оплата послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом.
На виконання зазначеного положення Договору сторонами було складено та підписано акти наданих послуг: за червень 2023 р на суму 1010,15грн., за липень 2023 р на суму 1010,15грн., за серпень 2023 р на суму 883,88грн., за вересень 2023 р на суму 883,88грн., за жовтень 2023 р на суму 631,35грн., за листопад 2023 р на суму 883,88грн., за грудень 2023 р на суму 1136,42грн., за січень 2024 р на суму 1010,15грн., за лютий 2024 р на суму 757,61грн., за березень 2024 р на суму 883,88грн., за квітень 2024 р на суму 1136,42грн., за травень 2024 р на суму 1136,42грн., за червень 2024 р на суму 505,08грн., за липень 2024 р на суму 252,54грн., за серпень 2024 р на суму 252,54грн.
В матеріалах справи наявні банківські виписки, які підтверджують здійснення відповідачем часткових оплат наданих позивачем послуг, а також підписаний обома сторонами акт звірки взаємних розрахунків, яким підтверджено наявність у відповідача заборгованості за Договором станом на 02.09.2024 в розмірі 13154,68грн.
Крім того, позивачем у вересні 2024 року надано послуги за Договором на суму 252,54грн., що підтверджується актом наданих послуг від 30.09.2024.
Відповідно до пп. 10 п. 19 Договору після закінчення звітного періоду впродовж 5-ти робочих днів споживач повинен отримати у виконавця акт здачі-приймання робіт (виконаних робіт) та оформити його належним чином відповідно до діючого законодавства України, і впродовж 3-х днів зобов`язаний повернути в адрес виконання підписаний акт, або вмотивовану відмову.
Також, згідно з п. 28 Договору у разі ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості споживач викликає представника виконавця для складання акта-претензії, в якому зазначаються строки, види порушення кількісних і якісних показників, тощо.
Пунктом 29 Договору встановлено, що акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріпляються їх підписом.
Як зазначає позивач у позові, на його адресу не надходило жодних претензій відповідача щодо якості та строків надання послуг, а також актів-претензій або мотивованих відмов від підписання актів наданих послуг за спірний період.
Суд зазначає, що після складення сторонами вищевказаного акту звірки взаємних розрахунків від 02.09.2024, яким було зафіксовано заборгованість в розмірі 13154,68грн., та надання позивачем послуг у вересні 2024 року на суму 252,54грн., відповідач здійснив додаткову оплату за Договором в розмірі 1000,00грн., що підтверджується банківською випискою від 30.09.2024.
Враховуючи викладене, внаслідок неналежного виконання своїх договірних зобов`язань у відповідача виникла заборгованість за Договором в розмірі 12407,22грн. (13154,68грн. + 252,54грн. - 1000,00грн.)
Докази погашення вказаної заборгованості суду під час розгляду даної справи відповідачем надано не було.
У зв`язку з цим, позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з даним позовом, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь 12407,22грн. основного боргу, 197,09грн. пені, 523,23грн. інфляційних втрат, 251,82грн. 3% річних.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За умовами статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судом встановлено, що відповідач неналежним чином виконував свої зобов`язання та не в повному обсязі сплачував надані за Договором послуги, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість в розмірі 12407,22грн.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно статей 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем не надано суду та в матеріалах справи відсутні докази повної та своєчасної оплати наданих за Договором послуг.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 статті 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
У зв`язку з цим, суд вважає позовні вимоги про стягнення 12407,22грн. основного боргу законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно зі статтею 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 25 Договору встановлено, що за умови несплати або неповної сплати послуг у строки, встановлені цим Договором, Споживачеві нараховується пеня в розмірі 0,5% подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми боргу за кожний день прострочення виконання грошового зобов`язання з урахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Крім того, частиною 2 статті 625 ЦК України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вищевказаних норм законодавства та умов Договору позивач за період з 21.07.2023 по 30.09.2024 здійснив нарахування відповідачу 197,09грн. пені, 523,23грн. інфляційних втрат, 251,82грн. 3% річних.
Перевіривши розрахунки вищевказаних сум, суд визнав їх такими, що відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства, а тому позовні вимоги про їх стягнення підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 2 ГПК України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є змагальність сторін.
Частиною 3 статті 13 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд наголошує, що відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, оскільки відповідач не надав суду жодних доказів, які б спростовували наведені у позові обставини, судом здійснено розгляд справи з урахуванням наявних у ній матеріалів, які підтверджують правомірність вимог позивача.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Житлового кооперативу "Серп і молот" (61140, м.Харків, пров.Золотий, буд.4, код 33290649) на користь Комунального підприємства "Комплекс з вивозу побутових відходів" (61082, м.Харків, пр.Московський, буд.224, код 23141559) 12407,22грн. основного боргу, 197,09грн. пені, 523,23грн. інфляційних втрат, 251,82грн. 3% річних, 2422,40грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено "20" грудня 2024 р.
СуддяМ.В. Калантай
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123927037 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калантай М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні