10/217-4181
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" грудня 2007 р.Справа № 10/217-4181
Господарський суд Тернопільської області складі
судді Півторака М.Є.
Розглянув справу
до відповідача: Товариства індивідуальних забудовників “Добробуд“, 46000, м. Тернопіль, вул. Злуки, 35/66 ( ідентифікаційний код 246333454 )
За участю представників :
Позивача: Стець С.Р. –представника позивача, довіреність від 15.10.2007 року;
Відповідача: Мухи Л.С. –представника відповідача, доручення від 23.10.2007 року.
Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки відповідно до статей 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні оголошувалася перерва до 16 годин 17 грудня та 09 годин 30 хвилин 18 грудня 2007 року в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Суть справи: Приватне підприємство “ГЕО-2004”, м. Тернопіль звернулося з позовом до Товариства індивідуальних забудовників “Добробуд“, м. Тернопіль про встановлення земельного сервітуту на право проходу та право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху, який проходить через земельну ділянку, яка належить на праві користування товариству індивідуальних забудовників “Добробуд“, до земельної ділянки за адресою проспект Ст. Бандери, 83 м. Тернопіль, якою приватне підприємство “ГЕО-2004” користується на підставі договору оренди.
Позивач обґрунтовує заявлені вимоги умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного з Тернопільською міською радою 04.06.2007 року і згідно якого ПП “ГЕО-2004“ отримало в користування земельну ділянку площею 1,3737 га за адресою м. Тернопіль, проспект Ст. Бандери, 83. Далі зазначає, що поряд з земельною ділянкою позивача знаходяться земельні ділянки Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради та Товариства індивідуальних забудовників “Добробуд“, а тому в силу приписів ст. 98 Земельного Кодексу України підприємство звернулося до них з пропозицією укласти договір про встановлення земельного сервітуту. Відзначає, що укладання договорів викликане необхідністю доступу ПП “ГЕО-2004” до користування своєю земельною ділянкою, оскільки, єдиним можливим варіантом доступу до неї є прохідна частина з твердим покриттям, яка знаходиться в користуванні відповідача, призначенням якої є пішохідний прохід людей та проїзд технічними засобами.
Такий договір вже укладено з Управлінням з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради 26.06.2007 року. Однак, на пропозицію позивача укласти договір земельного сервітуту Товариство індивідуальних забудовників “Добробуд“ відмовилося його укласти. Вважає, що відмова зі сторони відповідача нічим не обґрунтована і позбавляє ПП можливості доступу до користування своєю земельною ділянкою.
Мотивуючи позов посилається на приписи статей 95,96,98 Земельного Кодексу України.
У відзиві на позов №183 від 23.10.2007 року Товариство індивідуальних забудовників “Добробуд“, м. Тернопіль заперечує заявлені вимоги повністю і вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Вказує, що Товариство уклало 30 грудня 2005 року з Тернопільською міською радою договір оренди земельної ділянки загальною площею 29040,00 кв. м., яка знаходиться у місті Тернополі по вул. Вербицького. Вказана земельна ділянка передана в оренду ТІЗ “Добробуд“ згідно акту прийому-передачі земельної ділянки. Далі зазначає, що на виконання умов договору оренди, в порядку статті 98 ЗК України, 02 серпня 2005 року ТІЗ “Добробуд“ уклало договір про встановлення права обмеженого користування чужою земельною ділянкою ( сервітуту ) з Управлінням з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради і яким надано відповідачу право обмеженого користування земельною ділянкою площею 0,05997 га, що належить Тернопільській обласній раді по вул. С. Бандери, 81 для проходу та проїзду ТІЗ з вулиці Рєпіна по земельній ділянці Тернопільського дитячого будинку до житлового комплексу по вул. Вербицького.
Стверджує, що ТІЗ “Добробуд“ зобов'язувалося до 01 вересня 2005 року збудувати огорожу закритого типу, зробити асфальтування проїзду, благоустрій території дитячого будинку, відновити тенісний корт до 01 жовтня 2005 року. Всі ці роботи товариством було виконано і тільки тоді воно отримало право на користування земельною ділянкою площею 0,0597 га по вул. С. Бандери, 81.
Натомість, ПП” ГЕО-2004 “ в Договорі про встановлення земельного сервітуту включило пункт 4.1. “Сторони домовились про безоплатне використання об'єкта сервітуту“, що не відповідає дійсності, оскільки сторони взагалі ні про що не домовлялися.
Окрім того відзначає, що відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТІЗ “Добробуд“ житлового комплексу з приміщеннями торгівлі, побуту і гаражами за адресою м. Тернопіль вул. Вербицького, відповідач розпочинає будівництво підземно-надземних гаражів –стоянок на 145 легкових автомобілів навколо та під ділянкою, якою бажає користуватись Позивач. Це унеможливлює рух навіть транспортних засобів по цій ділянці, не кажучи вже про будь-які технічні засоби, а тим паче будівельну техніку. Вважає, що твердження позивача про те, що дана земельна ділянка є єдиним варіантом доступу до його земельної ділянки не відповідає дійсності, оскільки, є проїзна ділянка з твердим покриттям із сторони проспекту С. Бандери в місті Тернополі, яка проходить через територію ВАТ “Зелене господарство“. Просить в позові відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та заперечення представника відповідача, господарський суд встановив наступне:
Відповідно до ч. 1 статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі –підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 16 Цивільного Кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу. Зазначена стаття визначає і способи захисту прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений Договором або законом.
Приватне підприємство “ГЕО-2004” є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 08.10.2004 року і включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 21167827, що підтверджується довідкою № 07-91 Головного управління статистики у Тернопільській області, а тому наділене правом на звернення до суду за захистом прав та охоронюваних законом інтересів.
Матеріалами справи підтверджується, що рішенням Тернопільської міської ради від 01 лютого 2007 року № 5/6/63 надано дозвіл приватному підприємству “ГЕО-2004“ (ідентифікаційний код 21167827) на складання проекту відведення земельної ділянки, площею 1,3737 га для обслуговування викупленої теплиці з перебудовою її в багатоквартирний житловий будинок за адресою проспект С. Бандери, 83.
02 березня 2007 року Розпорядженням Тернопільського міського голови № 84 затверджено приватному підприємству “ГЕО-2004” Акт обстеження земельної ділянки площею до 1,3737 га, визначеної для обслуговування викупленої теплиці з перебудовою її в багатоквартирний житловий будинок за адресою проспект Ст. Бандери ( Акт знаходиться в матеріалах справи ).
29 березня 2007 року Тернопільська міська рада прийняла рішення № 5/8/21, яким затвердила проект відведення земельної ділянки для обслуговування викупленої теплиці з перебудовою її в багатоквартирний житловий будинок за адресою проспект Ст. Бандери, 83 приватному підприємству “ГЕО-2004”; вилучено з користування відкритого акціонерного товариства “Зелене господарство“ земельну ділянку площею 1,3737 га за адресою проспект Ст. Бандери, 83, враховуючи письмову згоду землекористувача; надано в оренду приватному підприємству “ГЕО-2004” терміном на п'ять років земельну ділянку площею 1,3737 га для обслуговування викупленої теплиці з перебудовою її в багатоквартирний житловий будинок за адресою проспект С. Бандери, 83 та зобов'язано ПП “ГЕО-2004” в місячний термін оформити право користування земельною ділянкою відповідною документацією.
04 червня 2007 року між Тернопільською міською радою ( Орендодавець ) та приватним підприємством “ГЕО-2004” ( Орендар ) укладено Договір оренди землі, згідно умов якого Орендодавець на підставі рішення міської ради від 29 березня 2007 року № 5/8/21 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення –землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться по пр. С. Бандери, 83, загальною площею 13737,00 кв. м.
05 червня 2007 року між сторонами підписано Акт прийому-передачі земельної ділянки за адресою проспект С.Бандери, 83 в місті Тернополі.
ПП “ГЕО-2004“ на адресу Товариства індивідуальних забудовників “Добробуд“, м. Тернопіль був направлений проект Договору на встановлення земельного сервітуту, умовами якого передбачається, що землекористувач земельної ділянки ТІЗ “Добробуд“ надає право обмеженого користування земельної ділянки з площею 0,1020 згідно з планом, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Вербицького.
Зазначена земельна ділянка сервітуту являє собою проїжджу частину з твердим покриттям, призначенням якого є пішохідний прохід людей та проїзд технічними засобами ( п. 2.4. проекту договору ).
Пунктом 3.1. проекту Договору Сервітуту визначається , що земельний сервітут встановлюється з метою створення належних умов пішохідного доступу та проїзду технічними засобами до земельної ділянки сервітуарія ( ПП “ГЕО-2004”), наданої для будівництва багатоквартирних житлових будинків з об'єктами соціально-культурного та побутового призначення і автостоянками за адресою проспект С.Бандери, 83.
Відповідно до п. 1 статті 98 Земельного Кодексу України, право земельного сервітуту –це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою ( ділянками ).
Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений ( п. 4 ст. 98 ЗК України ).
Статтею 99 ЗК України передбачено, що власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення, зокрема такого земельного сервітуту, як право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших ліній комунікацій.
Згідно з п.п. 1,2 ст. 100 ЗК України, власник або землекористувач земельної ділянки має право вимагати встановлення земельного сервітуту для обслуговування своєї земельної ділянки. Земельний сервітут встановлюється за домовленістю між власниками сусідніх земельних ділянок на підставі договору або за рішенням суду.
Статтями 401,404 ЦК України визначено , що право користування чужим майном ( сервітут ) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів ( земельний сервітут ) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Сервітут може належати власникові ( володільцеві ) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі ( особистий сервітут ). Право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності –від власника ( володільця іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.
Згідно ст. 402 ЦК України, сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником ( володільцем ) земельної ділянки. Договір про встановлення земельного сервітуту підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.
Позивач у справі, ПП ”ГЕО-2004”, м. Тернопіль, заявляючи позов визначило спосіб захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів як встановлення земельного сервітуту на право проходу та право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху, який проходить через земельну ділянку, яка належить на праві користування товариству індивідуальних забудовників “Добробуд“.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач у справі –Товариство індивідуальних забудовників “Добробуд“, м. Тернопіль орендує земельну ділянку площею 2,7964 га за адресою м. Тернопіль, вул. Вербицького згідно рішення Тернопільської міської ради від 29 грудня 2005 року № 4/17/125, яким було вилучено її з користування у ВАТ “Зелене господарство“.
30 грудня 2005 року між Тернопільською міською радою та ТІЗ “Добробуд“ укладено Договір оренди земельної ділянки загальною площею 29040,00 кв. м., яка знаходиться у місті Тернополі по вул. Вербицького. Договір зареєстрований у Тернопільській регіональній філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру“, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 24 січня 2005 року за № 040666100019. Актом від 30 грудня 2005 року затверджено відділом земельних ресурсів Тернопільської міської ради перенесення в натурі ( на місцевість ) зовнішніх меж земельної ділянки ТІЗ “Добробуд“ та передано межові знаки для забезпечення їх схоронності.
Отже, ТІЗ “Добробуд“ є користувачем земельної ділянки, площею 2,9040 га по вул. Вербицького в місті Тернополі.
В силу приписів ст. 98 Земельного Кодексу України, 02 серпня 2005 року ТІЗ “Добробуд“ уклало з Управлінням з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради договір про встановлення права обмеженого користування чужою земельною ділянкою, площею 0,05997 га по вул. С. Бандери, 81 для проходу та проїзду ТІЗ з вул. Рєпіна по земельній ділянці Тернопільського дитячого будинку до житлового комплексу по вул. Вербицького.
Заперечуючи заявлені позовні вимоги ТІЗ стверджує , що Товариство розпочинає будівництво підземно-надземних гаражів-стоянок по вул. Вербицького у місті Тернополі .В підтвердження зазначеного надало суду копію витягу з Генплану ( житловий комплекс з приміщеннями торгівлі , побуту , гаражами-стоянками по вул. Вербицького в м. Тернополі ) , погодженого в управлінні містобудівного та архітектурного комплексу 22.08.2007 року , у якому під цифрою “ 1А “ значиться підземно-надземні гаражі-стоянки на 145 легкових автомобілів .
Так , правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій визначено Законом України “Про планування та забудову територій“.
Згідно частини 1 статті 29 зазначеного Закону фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснювати будівництво об'єктів містобудування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, дозвіл на будівництво об'єктів містобудування.
Отже , в силу приписів статті 29 Закону відповідач у справі зобов'язаний отримати у Тернопільському міськвиконкомі дозвіл на будівництво об'єкту містобудування , а саме підземно-надземних гаражів-стоянок .
На час розгляду позову відповідач не надав суду доказів про звернення до Тернопільського міськвиконкому про отримання дозволу на будівництво підземно-надземних гаражів –стоянок по вул. Вербицького в місті Тернополі .
З огляду на наведене , судом відхиляється твердження відповідача у справі Товариства індивідуальних забудовників “Добробуд“, що відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТІЗ “Добробуд“ житлового комплексу з приміщеннями торгівлі, побуту і гаражами за адресою м. Тернопіль, вул. Вербицького воно розпочинає будівництво підземно-надземних гаражів – стоянок на 145 легкових автомобілів навколо та під ділянкою, якою бажає користуватись Позивач.
Зазначене підтверджується і листом 2354/03 від 14.12.2007 року виконавчого комітету Тернопільської міської ради і з якого вбачається, що в міськвиконком не подані відповідні документи і рішення про дозвіл на будівництво підземно-надземних гаражів-стоянок ТІЗ “ Добробуд “ не приймалося. При розгляді питання зазначеного будівництва буде враховуватися необхідність забезпечення заїзду на територію кварталу до завершення його забудови в цілому.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Отже, на час розгляду позову в суді Товариство індивідуальних забудовників “Добробуд“ не одержувало відповідного дозвіл у Тернопільському міськвиконкомі на проведення будівництва підземно-надземних гаражів по вул. Вербицького в місті Тернополі і не надало доказів здійснення такого будівництва.
З огляду на наведене позовні вимоги підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені.
Державне мито та інші судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст. 49 ГПК України.
На підставі наведеного, керуючись статтею 124 Конституції України, ст. ст. 1, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, статтями 16, 401, 402, 404 Цивільного кодексу України, ст. ст. 98,99,100Земельного кодексу України та Закону України „Про планування та забудову території”, господарський суд ,-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Встановити земельний сервітут на право проходу та проїзду та транспортному засобі по наявному шляху, який проходить через земельну ділянку, що належить на праві користування Товариству індивідуальних забудовників “Добробуд“, до земельної ділянки за адресою проспект Степана Бандери, 83 в місті Тернополі, якою Приватне підприємство “ГЕО-2004” користується на підставі договору оренди.
3. Стягнути з Товариства індивідуальних забудовників “Добробуд“, м. Тернопіль, проспект Злуки 35/66, ідентифікаційний код 246333454 на користь Приватного підприємства “ГЕО-2004”, м. Тернопіль, проспект Степана Бандери, 11, ідентифікаційний код 21167827 –85 грн. в повернення сплаченого державного мита, 118 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.
5.Наказ видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.
6.Повний текст рішення складено та підписано 24 грудня 2007 року.
Суддя М.Є. Півторак
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2007 |
Оприлюднено | 29.12.2007 |
Номер документу | 1239339 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Півторак М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні