Рішення
від 06.11.2024 по справі 495/13211/23
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

- заочне -

Справа № 495/13211/23

Номер провадження 2/495/644/2024

06 листопада 2024 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Анісімової Н.Д.,

при секретарі судового засідання Кракатиці В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білгород-Дністровський у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської районної ради Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суд

ВСТАНОВИВ:

06.12.2023 ОСОБА_1 (далі Позивач) звернувся до суду з позовом до Білгород-Дністровської районної ради Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 матір позивача ОСОБА_2 померла.

26.01.2023 на підставі свідоцтва про смерть та договору-замовлення № 100922 укладеного між КП Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування Одеський крематорій та замовником ОСОБА_1 , тіло померлої ОСОБА_2 було кремовано, що підтверджується Довідкою на одержання та підпоховання праху № 1136.

Зареєстрована адреса проживання померлої ОСОБА_2 : АДРЕСА_1 . Вказана квартира належить на праві власності заявнику на підставі Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 03.11.2011 року виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради, що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав № 32124613 від 21.11.2011 року.

У період з 07.07.2014 року по 19.07.2014 року ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні Первомайської центральної міської багатопрофільної лікарні, де їй діагностували - Гостре порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом (кардіо-емболічний варіант), Лівобічний виразний геміпарез до плегії в руці. ІХС. Кардіосклероз. Миготлива аритмія, постійна форма. Гіпертонічна хвороба III ст. 3 ст. дуже високий ризик.

Після завершення лікування ОСОБА_2 потребувала постійного догляду, який повинен був здійснюватися близькою людиною. У зв`язку із цим, вона проживала разом із сином за його зареєстрованою адресою, а саме: АДРЕСА_2 .

Починаючи з 2014 року ОСОБА_2 перебувала на обліку у Комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» Одеської міської ради.

З 19.07.2014 по день смерть позивач проживав з матір`ю та здійснював за нею догляд, а відтак вважав, що він є таким, що прийняв спадщину в силу закону. Відповідно до ч. 3 ст. 1258 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Після смерті матері позивач керуючись даним законодавчим положенням, помилково вважав що йому не потрібно звертатися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Пізніше ОСОБА_1 довідався, що його матір проживала, але не була зареєстрована за його місцем проживання, а тому він не може керуватися ч. 3 ст. 1258 ЦК України.

08.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Двоєнкіної Т.О. із заявою при прийняття спадщини що залишилася після смерті ОСОБА_2 .

У листі-роз`яснення № 605/01-16 від 08.11.2023 приватний нотаріус повідомила, що для прийняття спадщини згідно ст. 1270 ЦК України встановлюється у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, тобто з 24 січня 2023 року. У разі якщо спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У цьому разі, за наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини має право звернутися до суду з позовом про визначення судом додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з поданих документів заявник пропустив строк для прийняття спадщини та не є таким, що прийняли спадщину у відповідності до ст. 1268 ЦК України.

Враховуючи викладене, нотаріусом запропоновано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

З огляду на вищевказане, просить суд визначити додатковий строк для прийняття спадщини.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 08 грудня 2023 року по вказаній цивільній справі було відкрито провадження.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 24 січня 2024 року заяву позивача про витребування доказів задоволено: витребувано від приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Двоєнкіної Тетяни Олександрівни копію спадкової справи ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та від Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» Одеської міської ради копію медичної картки хворого - ОСОБА_2 .

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 03 червня 2024 року витребувано від приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Двоєнкіної Тетяни Олександрівни копію спадкової справи ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 11 вересня 2024 року закрито підготовче провадження.

Позивач у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, про дату час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причина неявки суду невідома. Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, враховуючи повторну неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (актовий запис № 598), виданого 14.04.1977 Ленінським відділом РАЦС м. Одеси ОСОБА_2 с матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 25 січня 2023 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 1020.

Починаючи з 2014 року ОСОБА_2 перебувала на обліку у Комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» Одеської міської ради.

З 19.07.2014 по день смерть позивач проживав з матір`ю та здійснював за нею догляд, а відтак вважав, що він є таким, що прийняв спадщину в силу закону.

У листі-роз`яснення № 605/01-16 від 08.11.2023 приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу Двоєнкіна Т.О. повідомила позивача, що згідно з поданих документів заявник пропустив строк для прийняття спадщини та не є таким, що прийняли спадщину у відповідності до ст. 1268 ЦК України. Враховуючи викладене, нотаріусом запропоновано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

В обґрунтування поважності причин пропуску строку для звернення з заявою про прийняття спадщини позивач зауважує, що на момент смерті матері, вона проживала разом з позивачем, тому останній розраховував, що він є таким, що автоматично прийняв спадщину у силу вимог закону. Крім того, посилався на введений в країні воєнний стан, що обумовив зупинення перебігу строків для прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтями 15, 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.

Відповідно до статті 64 Конституції України, статей 12-1 і 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статей 7 і 34 Закону України «Про нотаріат», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 2Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».

Так, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану.

Відповідно до змін внесених 28.04.2022 до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття продовжено зупиненим на час дії воєнного стану.

29.06.2022 внесено нові зміни постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», згідно з якими з 29.06.2022 діють нові зміни щодо строків оформлення спадщини під час воєнного стану. Так, п. 3постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці.

Як встановлено судом, матір позивача ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і закінчення строку на прийняття спадщини припадало в період повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України, у зв`язку з чим, перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупинявся на час дії воєнного стану.

Таким чином, враховуючи встановлені фактичні обставини справи та причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, які суд визнає поважними, на підставі наведених вище норм закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, підлягають задоволенню.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст.ст. 1221, 1265, 1268, 1269, 1270, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської районної ради Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у 3 (три) місяці, який починає обчислюватися з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Заочне рішення може бути переглянуте Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 паспорт серії НОМЕР_5 виданий 14.07.1995 року Первомайським МВ УМВС України в Миколаївській області, адреса: АДРЕСА_3

Відповідач - Білгород-Дністровська районна рада Одеської області (код ЄДРПОУ: 21017996, адреса: 67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Грецька, 24).

Суддя Н.Д. Анісімова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.11.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123935222
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —495/13211/23

Рішення від 06.11.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 08.12.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні