Справа № 643/8568/24
Провадження № 2-о/643/358/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.12.2024 м. Харків
Московський районний суд м. Харкова у складі судді Крівцова Д.А., присяжних Шеховцова С.Ю., Хотян О.Г., за участю секретаря судових засідань Ісоєва К.М., заявника ОСОБА_1 , заінтересованої особи ОСОБА_2 , представника Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради Федоровської О.С., розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , про усиновлення
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 (заявник) звернувся до суду з заявою, в якій просить: визнати його усиновлювачем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Дитина); внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження Дитини, що складений відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції № 4218 від 07.09.2010 року, в якому змінити прізвище Дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », по-батькові змінити з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 », в графі «батько» записати - ОСОБА_1 ; анулювати раніше видане свідоцтво про народження Дитини.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявник 21.05.2022 уклав шлюб із ОСОБА_3 . До реєстрації шлюбу із заявником, ОСОБА_3 перебувала в шлюбі із ОСОБА_2 , під час якого ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась Дитина. Батько Дитини з 2014 року не виконує батьківські обов`язки, надав нотаріально завірену заяву про згоду на усиновлення Дитини заявником. Заявник бажає усиновити Дитину в зв`язку з тим, що вони проживають однією сім`єю, в них склались гарні відносини, Дитина вважає заявника батьком.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 09.08.2024 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі. Розгляд справи призначено за правилами окремого провадження.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні заяву та викладені в ній доводи підтримав у повному обсязі. Зазначив, що ставиться до Дитини як до власного сина.
ОСОБА_2 в судовому засіданні надав пояснення, згідно з якими є батьком Дитини та підтримує усиновлення заявником його Дитини. Зазначив, що участі в житті Дитини не приймає та згодний на її усиновлення заявником, оскільки це відповідає інтересам Дитини.
Представник Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради в судовому засіданні підтримала заяву та викладені в ній доводи.
Мати Дитини ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилась, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності та за відсутності Дитини, заяву просила задовольнити. В обґрунтування неможливості явки в засідання зазначила, що Дитина є інвалідом та потребує догляду ОСОБА_3 .
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківській області в судове засідання не з`явився.
Судом у судовому засіданні було з`ясовано думку учасників справи щодо виклику в судове засідання Дитини з метою з`ясування його думки відносно усиновлення. Учасники справи, в тому числі представник органу опіки та піклування, надали пояснення, згідно з якими Дитина має вади психічного розвитку, через які не здатний приймати продуктивну участь в засіданні та висловити свою думку по справі.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини.
Заявник та ОСОБА_3 перебувають у шлюбі з 21.05.2022, що підтверджується повторним Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 16).
Як вбачається зі Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 07.09.2010, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, є ОСОБА_2 та ОСОБА_10 (а.с. 20).
Згідно з рішенням Червонозаводського районного суду м. Харкова від 12.10.2016, ухваленим у справі № 643/8480/16-ц, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_10 розірвано. ОСОБА_10 повернуто дошлюбне прізвище « ОСОБА_11 » (а.с. 16).
Як вбачається з висновку Виконавчого комітету Харківської міської ради про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини від 22.07.2024, усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 доцільне та відповідає інтересам дитини (а.с. 13-14).
Відповідно до наданих довідок, заявник ОСОБА_1 на обліку у лікаря-нарколога не перебуває, на час огляду ознак наркологічної патології не виявлено (а.с. 33); пройшов огляд у лікаря-психіатра, за результатами якого психіатричні, у тому числі спричинені вживанням психоактивних речовин, протипоказання для виконання обов`язків для усиновлення дитини, в нього відсутні (а.с. 32); за станом здоров`я може виконувати обов`язки опікуна (а.с. 31), до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с. 30).
Відповідно до акту обстеження умов проживання, складеного Службою у справах дітей по Салтівському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, за адресою: АДРЕСА_1 , проживають заявник, його дружина ОСОБА_3 та Дитина (а.с. 35).
Заявник працює в ТОВ «Авто Граф М», що підтверджується довідкою про виплачений дохід (а.с. 34).
До заяви про усиновлення додана нотаріально засвідчена заява ОСОБА_3 , в якій вона надає згоду своєму чоловікові ОСОБА_1 на усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 17).
Також до заяви про усиновлення додана нотаріально засвідчена заява ОСОБА_2 , в якій він надає згоду ОСОБА_1 на усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 21).
Згідно з матеріалами справи, Дитина є інвалідом, в нього діагностована затримка мовного розвитку (а.с. 22-29).
Статтею 5 Сімейного кодексу України передбачено, що держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини. Держава бере під свою охорону кожну дитину-сироту і дитину, позбавлену батьківського піклування.
Згідно ст. 207 Сімейного кодексу України, усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до ч. 1 ст. 208 СК України, усиновленою може бути дитина. Згідно ст. 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Згідно ст. 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.
Відповідно до ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода матері на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.
У відповідності до ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Відповідно до ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
Згідно ст. 231 СК України, якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини. За заявою усиновлювачів може бути змінено ім`я дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини. Така згода не вимагається, якщо дитина живе в сім`ї усиновлювачів і звикла до нового імені. Якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Положеннями ст. 233 СК України передбачено, що на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Судом не встановлено обставин, які б свідчили про наявність перешкод для виконання заявником обов`язків усиновлювача.
За таких обставин, ураховуючи позицію учасників справи, а також оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення заяви про усиновлення та внесення змін до актового запису про народження, оскільки усиновлення відповідає інтересам Дитини та учасників справи.
У задоволенні вимог про анулювання Свідоцтва про народження Дитини суд відмовляє, оскільки належним та ефективним способом захисту прав заявника та Дитини є внесення відповідних змін до актового запису про народження Дитини. Чинним законодавством України не передбачено такого способу захисту прав учасників даної категорії справ, як анулювання первісного Свідоцтва про народження Дитини.
Керуючись ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України
УХВАЛИВ
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , про усиновлення - задовольнити частково.
Усиновити ОСОБА_1 , громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем м. Харкова, РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України.
Записати ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Харкова, РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України.
Внести наступні зміни до актового запису № 4218 від 07.09.2010 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції:
- прізвище ОСОБА_4 змінити з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 »;
- по батькові ОСОБА_4 змінити з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 »;
- в якості батька ОСОБА_4 замість « ОСОБА_2 » зазначити « ОСОБА_1 ».
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 20.12.2024.
Суддя Д.А. Крівцов
Присяжні: О.Г. Хотян
С.Ю. Шеховцов
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123938403 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Крівцов Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні