Справа № 634/781/24
Провадження № 2-о/634/28/24
Категорія 17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12.2024 року
Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Зимовського О.С.,
за участю секретаря судового засідання Лісняк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Сахновщина Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сахновщинська селищна рада Красноградського району Харківської області, ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин, -
встановив:
Заявник звернулася до суду з вказаною заявою, в якій просила встановити факт родинних відносин, а саме що вона є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Присліп Турківського району Дрогобицької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На обґрунтування заяви заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати ОСОБА_3 .Після її смерті відкрилася спадщина.
Згідно заповіту мати заповіла їй земельну ділянку, що знаходиться на території Багаточернещанської сільської ради і належить їй згідно Державного акту на право приватної власності на землю ІV-ХР №022755.
Маючи намір прийняти спадщину після смерті матері вона звернулася до державного нотаріуса Сахновщинської державної нотаріальної контори Харківської області з метою написання заяви про прийняття спадщини. Проте, при вивченні документів, поданих нею, нотаріусом у видачі Свідоцтва про право на спадщину заповітом було відмовлено у зв`язку з тим, що не підтверджується факт їх родинних відносин. Нотаріусом було з`ясовано, що у свідоцтві про народження допущена помилка. Заміть ім`я матері, згідно паспорта ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у її свідоцтві про народження було зазначено ОСОБА_3 . У зв`язку з викладеним державним нотаріусом 12 квітня 2024 року було винесено Постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії №147/02-31. Документально підтвердити факт родинних відносин між нею та її померлою матір`ю вона не може, тому звернулася до суду з даною заявою.
У судовому засіданні заявник та її представник, заяву про встановлення факту родинних відносин підтримали, просили її задовольнити.
Раніше в судовому засіданні заявник ОСОБА_1 пояснила, що дійсно ОСОБА_3 єїї матір`ю.Всього уїї матерібуло троєдітей,двоє зяких відмовилисявід спадщини.За життямати залишилазаповіт наїї ім`ята онуки ОСОБА_2 ,але оформитиспадщину завказаним заповітомвона немає можливостічерез помилкув написанніімені матері.Вказана помилкав документахвиникла черезнеуважність осіб,які заповнюваливідповідно документи.Також зазначила,що провказану помилкув написанніімені матеріїй відомовже давно,проте черезюридичну необізнаністьвони невиправляли цюпомилку щеза життяматері.На підставі викладеного заяву про встановлення факту родинних відносин підтримала, просила її задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судомо засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин підтримала, просила її задовольнити. При цьому пояснила, що вона є онукою померлої ОСОБА_3 та їй відомо, що у останньої було троє дітей, одна з яких ОСОБА_1 , яка є її тіткою.
Представник заінтересованої особи - Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області усудове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.
Суд, заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справу про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Дослідивши надані письмові докази, судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 27 липня 1950 року ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Присліп Турківського району Дрогобицької області (а.с. 9).
Згідно копії паспорту НОМЕР_2 виданого Сахновщинським РВ УМВС України в Харківській області 18.02.2000 року ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Присліп Турківського району Дрогобицької області (а.с.10).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 12)
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (а.с. 14).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_7 , помер ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 11).
Згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 25.11.2000 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 зареєстровано шлюб, після реєстрації якого дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_7 » (а.с. 15).
Відповідно до копії заповіту від 27.02.2010 року ОСОБА_3 заповіла:
- земельну ділянку, що знаходиться на території Багаточернещанської сільської ради і належить їй згідно Державного акту на право приватної власності на землю ІV-ХР №022755, мені, своїй дочці ОСОБА_1 ;
- 1/2 частину житлового будинку в селі Багата Чернещина Сахновщинського району Харківської області, який належав їй згідно Свідоцтва про право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 своїй онуці ОСОБА_8 (а.с.8).
Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю ІV-ХР №022755 ОСОБА_3 мала у власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,94 га (а.с. 7).
Відповідно до витягу про реєстрацію у Спадковому реєстрі від 01.12.2023 року №74971535 Сахновщинською державною нотаріальною конторою 01.12.2023 року зареєстровано спадкову справу № 142/2023 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 (а.с. 13)
Постановою державного нотаріуса Сахновщинської державної нотаріальної контори від 12.04.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_3 , оскільки ОСОБА_1 не підтвердила факт родинних відносин з померлою (а.с. 18).
З дослідженої в судовому засіданні копії спадкової справи №142/2023 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , з заявами про прийняття спадщини за заповітом зверталися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з заявами про відмову від прийняття спадщини за законом зверталися ОСОБА_1 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 . Постановою державного нотаріуса від 12.04.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ОСОБА_3 , оскільки ОСОБА_1 не може підтвердити факт родинних відносин з померлою (а.с. 29-37).
Згідно копії висновку про відмову щодо внесення змін до актового запису цивільного стану від 12.11.2024 року ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про її народження в частині зміни імені її матері (а.с. 71-73).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_12 підтвердили, що заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 , оскільки ОСОБА_1 ще з дитинства проживала спільно з ОСОБА_3 та між ними були стосунки як матері та доньки. Їм також відомо, що померлу звати ОСОБА_13 , але всі її називали ОСОБА_14 .
Відповідно дост.15 ЦК України,ст.4 ЦПК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання в порядку, визначеним цивільним процесуальним законодавством.
Згідно до п.5 ч. 2ст.293 ЦПК Українисправи про встановлення фактів що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження.
Відповідно дост.315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення фактів, зокрема, родинних відносин між фізичними особами, а також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
Згідно з п. 7Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Згідно з п. 10 цієї Постанови суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду УкраїниПро судову практику у справах про спадкуваннявід 30.05.2008 року № 7, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення та можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб, та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка за відсутності спору розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди мають розглядати заяви про встановлення родинних відносин зі спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Наведені докази підтверджують факт того, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Присліп Турківського району Дрогобицької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановлення даного факту для заявниці має юридичне значення, оскільки вона як спадкоємиць за заповітом має право на прийняття спадщини звернувшись до нотаріальної контори.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вимог заявника.
Керуючись ст.ст. 13, 19, 89, 258, 293,294,315,319 ЦПК України, суд-
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Сахновщинська селищна рада Красноградського району Харківської області, ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженка с. Багата Чернещина Сахновщинського району Харківської області, РНОКПП: НОМЕР_7 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Присліп Турківського району Дрогобицької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду в тридцяти денний строк з дня його складання.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 20.12.2024 року.
Суддя:
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123938618 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Зимовський О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні