ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2024 рокусправа №380/958/22Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-суддіКухар Н.А.
секретаря судового засіданняЛєбєдєв Д.Ю.
за участю:
представників позивача - Старовецький В.І., Задорожний І.Б., Добра О.В.,
представника відповідача1 - Радченко М.І.,
представника відповідача 2- Смотрич Д.В.,
представника третьої особи- Халько В.А.
прокурора - Пиць Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівської обласної державної адміністрації, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Галсільліс", Львівської обласної ради, Давидівської сільської ради Львівської області, Міністерства освіти і науки України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії -
в с т а н о в и в:
Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького (далі - ЛНУВМБ ім. С.З. Гжицького) у січні 2022 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в особі Пустомитівського відділу Держгеокадастру щодо не поновлення обліку 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту за Університетом та зобов`язати поновити облік 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту за ЛНУВМБ імені С. 3. Гжицького.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29 березня 2023 року закрито провадження у справі за позовом ЛНУВМБ імені С.З.Гжицького до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Галсільліс» про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, роз`яснено позивачу, що справа підлягає розгляду та вирішенню місцевим господарським судом, роз`яснено позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною вимогою не допускається.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2023 року апеляційну скаргу Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького задоволено, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 29 березня 2023 року про закриття провадження у справі №380/958/22 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Кухар Н.А.
Ухвалою суду від 09 серпня 2023 року прийнято до провадження адміністративну справу №380/958/22 та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Відповідачем 26 вересня 2023 року подано заяву про збільшення позовних вимог, у якій просить зобов`язати Львівську обласну державну адміністрацію надати дозвіл на розроблення технічної документації щодо інвентаризації 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту.
Прокурор вступив у справу та судом залучено до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Галсільліс", Львівську обласну раду, Давидівську сільську раду Львівської області та третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача- Міністерство освіти і науки України.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2024 року закрито провадження в адміністративній справі №380/958/22 в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області в особі Пустомитівського відділу Держгеокадастру - щодо зняття з обліку 97.0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту, які обліковувались за Позивачем - Львівським національним університетом ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького.
Ухвалою суду, постановлену в підготовчому засіданні, від 08 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі №380/958/22 та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 29 жовтня 2024 року о 10:00 год.
Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що у 1978 році головою виконавчого комітету Пустомитівської районної (міської) Ради депутатів трудящих видано ННВЦ «Давидівський» державний акт на право користування землею серії Б №040440, згідно з яким такому надано право користування 2304,0 га землі для ведення сільського господарства, з яких 185,2 га лісів (згідно з додатком №2 «Експлікація земель у межах, що зазначені на плані»). У 2001 році відділ Держгеокадастру у Пустомитівському районі свавільно помилково зняв з обліку 97,0 га лісових земель університету, посилаючись на рішення Львівської обласної ради №467 від 11 липня 2001 р, однак Львівська обласна рада не передавала 97,0 га лісів, що належать учгоспу «Давидівський», а передала ЛГП «Галсільліс» 97,0 га лісових насаджень Старосільської сільської ради. На неодноразові звернення відповідач повідомляє, що згідно статистичної звітності ф-6 лісові насадження площею 97,0 га станом на 2001 рік облікувались за позивачем, станом на 2018 р користувачем є ОКЛГП «Галсільліс», форма власності державна. Позивач звернувся до Львівської обласної державної адміністрації та просив надати дозвіл на проведення інвентаризації землі лісогосподарського призначення (97,6741 га) для оформлення права постійного користування, однак йому було відмовлено, так як відповідно до форми 6-зем державної статистичної звітності станом на 01 січня 2016 зазначені землі облікуються за «Галсільліс» на підставі рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 р.
Відповідач Головне Управління Держгеокадастру у Львівській області подав до суду додаткові пояснення, у яких вважає позовні вимоги безпідставними. У розділі І Інструкції із заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель-форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем, затвердженої наказом №377 від 05.11.1998 ( втратила чинність 05.11.2015) передбачено, що у звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані і тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб, Земельна ділянка площею 97,0 га внесена на облік за ОКСЛП «Галсільліс» на підставі рішення Львівської обласної ради №467 від 11.07.2001 року. Даному рішенню передувало рішення Старосільської сільської ради Пустомитівського району Львівської області «Про погодження передачі обласному комунальному лісогосподарському підприємству «Галсільліс» в постійне користування земель лісового фонду для ведення лісового господарства» 23.02.2001 №116. Станом на сьогодні облік земель ведеться шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки на підставі відповідної технічної документації із землеустрою. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач подав 16.05.2022 відповідь на додаткові пояснення, у яких зазначив, що Старосільська сільська рада вказала, що це землі комунальної власності, а землі НДГ «Давидівське» є землями державної власності, їх відчуження можливе тільки за згоди Кабінету Міністрів України згідно ст. 150 Земельного Кодексу України та ст.70 закону про вищу освіту. Обласна рада прийняла рішення про передачу земель запасу а не НДГ «Давидівське».
Відповідач Львівська обласна державна адміністрація подав відзив на позов, у якому позовні вимоги заперечив, та зазначив, що Львівський національний університет ветеринарної медицина та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького звернувся до Львівської обласної державної (військової) адміністрації з листами від 26.01.2023 та 17.05.2023 № 439-30 про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель площею 97,6741 га лісогосподарського призначення. При розгляді зазначених звернень виникла необхідність встановлення правового статусу земель загальною площею 97,6741 га лісогосподарського призначення. У зв`язку із чим Львівська обласна державна (військова) адміністрація звернулась листом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області для надання відповідної інформації. У свою чергу Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області надано відповідь листом від 31.03.2023 № 13.13-0.2-142/2-23, в якому зазначається, що відповідно до форми 6-зем державної статистичної звітності з кількісного обліку земель станом на 1 січня 2016 року зазначені землі обліковувались в складі земель ОКСЛГП Галсільліс на підставі рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 № 467. При підготовці матеріалів, які передували прийняттю вищезазначеного рішення учгоспом Давидівський (правонаступником якого є ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького) надано згоду на передачу земель лісогосподарського призначення площею 97,0000 га ДП Галсільліс. Звертає увагу суду, що відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Пустомитівським дочірнім лісогосподарським підприємством ЛГП Галсільліс на підставі технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) сформовано 22 земельні ділянки загальною площею 97,0000 га, у зв`язку із чим у Львівської обласної державної (військової) адміністрації відсутні правові підстави для надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель. Крім того слід зазначити, що рішенням Львівської обласної ради від 11 липня 2001 року №467 «Про передачу земель Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГТ «Галсільліс»» було передано в постійне користування 394,2 га лісових земель за межами населених пунктів для ведення лісового господарства за рахунок земель Пустомитівського району, зокрема 97,0 га Старосільської сільської ради. Зазначене рішення Львівської обласної ради приймалось на підставі погоджень Старосільської сільської ради (рішення від 23.02.2001 року №116) та листа УЧГОСП «Давидівський» від 22.02.2001 року №9.
Відповідач Головне Управління Держгеокадастру у Львівській області 24.04.2024 скерував до суду додаткові пояснення. Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Старосільської сільської ради від 23.02.2001 року № 116 «Про погодження передачі обласному комунальному лісогосподарському підприємству «Галсільліс» в постійне користування земель лісового фонду для ведення лісового господарства», Старосільська сільська рада: - погодила передачу обласному комунальному спеціалізованому л/г «Галсільліс» в постійне користування 97,00 га земель лісу для ведення лісового господарства за рахунок земель запасу; - дала згоду на вилучення 97 га земель лісу зі складу НДГ «Давидівський» з умовою передачі цих ділянок в постійне користування обласному комунальному спеціалізованому л/г «Галсільліс» для ведення лісового господарства; - просила Пустомитівську районну раду погодити матеріали передачі обласному комунальному спеціалізованому л/г підпорядкуванню «Галсільліс» в постійне користування земель лісового фонду для ведення л/г та передати їх Львівській обласній раді на затвердження. Зауважив, що згаданому рішенню Старосільської сільської ради передував лист учгоспу «ДАВИДІВСЬКИЙ» (підписаний директором НДГ «ДАВИДІВСЬКИЙ» - М. Краснокутським) від 22.02.2001 року № 9, адресований голові Пустомитівської районної ради В. Надворному про те, що НДГ «ДАВИДІВСЬКИЙ» дає згоду передачі дев`яносто сім га лісу ДП «Галсільліс». В подальшому, рішенням Пустомитівської районної ради від 24.04.2001 року №238 «Про видачу висновку стосовно надання земельних ділянок лісового фонду за межами населених пунктів Пустомитівського району в постійне користування ЛГП «Галсільліс» для ведення лісового господарства» районна рада видала висновок, в якому вважала доцільним надання земельних ділянок лісового фонду за межами населених пунктів Пустомитівського району в постійне користування ЛГП «Галсільліс» для ведення лісового господарства, зокрема, на території Старосільської сільської ради 97,0 га. Рішенням Львівської обласної ради від 11.07.2001 року № 467 «Про передачу земель Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП Галсільліс» враховуючи згоду землекористувачів, сільських та районної ради, обласна рада, передала Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» 394,2 га лісових земель за межами населених пунктів у постійне користування для ведення лісового господарства за рахунок земель Пустомитівського району згідно додатком. Як вбачається із вказаного додатку, на території Старосільської сільської ради передано у постійне користування для ведення лісового господарства Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» 97 га лісових земель. Відтак, на підставі вище зазначеного рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 року № 467, лісова земельна ділянка площею 97.0 га внесена в облік з державної статистичної звітності по формі 6-зем за ОКЛГП «Галсільліс». Станом на сьогодні, в Головного управління Держгеокадастру у Львівській області відсутня інформація щодо скасування чи оскарження в судовому порядку даного рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 року № 467. На підставі технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в Державному земельному кадастрі за заявами Пустомитівського дочірнього лісогосподарського підприємства «Галсільліс» в березні 2023 року зареєстровано 22 земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею 97 га. Крім того, 04.04.2023 року за лісогосподарським підприємством «Галсільліс» зареєстровано речове право (право постійного користування) на згадані земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Позивачем не враховано те, що з 01.01.2016 року облік з державної статистичної звітності по формі 6-зем не ведеться, відтак зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області поновити облік 97.0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту за Львівським національним університетом ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гжицького на сьогодні є не можливим. Облік земель зараз здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр» та обліковою одиницею є земельна ділянка з установленими межами, певним місцем розташування та з визначеними щодо неї правами. Відтак, вирішення питання поновлення обліку земель у цій справі не призведе до виникнення права постійного користування у Позивача, адже таке право вже зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за лісогосподарським підприємством «Галсільліс». Неналежний спосіб захисту своїх прав за висновками Великої Палати Верховного Суду є самостійною підставою для відмови у позові.
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача, Міністертво освіти і науки України, 09.07.2024 скерувало до суду пояснення, у яких зазначила, що згідно з Державним актом на право користування землею Б №040440 від 1978 року за учгоспом «Давидівський» було закріплено 2304,0 га земельних угідь (в т.ч. лісові угіддя 184,6 га та чагарники 10,1 га). У 1996 році відповідно до Проекту формування території сільських рад Львівської області, затвердженого розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації землі учгоспу «Давидівський» загальною площею 2304,0 га (в т.ч. лісові угіддя 184,6 га та чагарники 10,1 га), було розподілено між: - учгоспом «Давидівський», залишено в користуванні на території Старосільської сільської ради Пустомитівського району земельні ділянки загальною площею 1257,0 га (в т.ч. лісові угіддя 97,0 га) та на території Давидівської сільської ради Пустомитівського району земельні ділянки загальною площею 27,7 га. - Старосільською сільською радою Пустомитівського району, передано, як землі запасу, земельні ділянки загальною площею 893,0 га (в т.ч. лісові угіддя 97,0 га). - Звенигородською сільською радою Пустомитівського району, передано, як землі запасу, земельні ділянки загальною площею 126,3 га. Так, 08 лютого 2000 року Львівська обласна рада прийняла рішення №249 «Про реформування лісового господарства в системі АПК» шляхом створення комунального лісогосподарського підприємства «Галсільліс» - ЛГП «Галсільліс». На виконання Рішення від 08.02.2000р. №249 Пустомитівська районна рада 24 квітня 2001 року погодила передати ЛГП «Галсільліс» 97.0 га лісових земель Старосільської сільради. На виконання Рішення від 08.02.2000р. №249 Старосільська сільська рада вирішила передати ЛГП «Галсільліс» свої 97.0 га земель лісу, за рахунок земель запасу, які були передані Старосільській сільські раді, згідно проекту формування території і встановлення меж Старосільської сільської ради від 1992р., та безпідставно додатково надала згоду на вилучення 97.0 га земель зі складу земель учгоспу «Давидівський». У 2001 році відділ Держгеокадастру у Пустомитівському районі Львівської області свавільно помилково зняв з обліку 97.0 га лісових земель з Університету, посилаючись на рішення Львівської обласної ради від 11 липня 2001р. № 467, про начебто передачу 97.0 га лісових земель державної власності до ОКСЛГП «Галсільліс» та свавільно помилково вніс в облік за ОКСЛГП "Галсільліс" 97.0 га лісових земель Університету, посилаючись на рішення Львівської обласної ради від 11 липня 2001 р. № 467, про начебто передачу ОКСЛГП «Галсільліс» 97.0 га лісових земель державної власності. Тобто, своїми незаконними діями Пустомитівське управління земельних ресурсів зняло з обліку 97.0 га лісових земель державної власності, користувачем яких був учгосп «Давидівський» - не маючи рішення Львівської обласної ради. Львівська обласна рада не передавала 97.0 га лісових земель, що належали учгоспу «Давидівський», у комунальну власність - ОКСЛГП «Галсільліс», - а передала 97.0 га лісових земель Старосільської сільської ради. Невірний облік державних земель залишився дотепер, що призводить до порушення прав Університету. Зокрема як зазначає Університет - це стало підставою і використовується для виправдання незаконної вирубки лісу на цій території. (22.03.2021 р. Позивачем зафіксовано вирубку лісу: зрізано 32 дерев дубу і грабу на суму 413289.90 грн.). Також Університет постійно здійснює фінансування витрат на догляд і охорону цих лісів, утримує посаду лісника, співпрацює з правоохоронними органами для збереження державного майна, запобіганню незаконної порубки дерев, тощо. Проте прокуратура Пустомитівського району надала висновок № 182-07/7/7 від 21.05.2004 р., про те, що ліс до Пустомитівського ДЛГП «Галсільліс» не передано, - ліс належить академії (станом на сьогоднішній день Університету). Відповідно до звітів (форми-6-зем) по землях Старосільської сільської ради Пустомитівського району за 2000 та 2001 роки за Старосільською сільською радою не облікувалось 97 га лісових земель, як землі запасу. Звертаємо увагу суду, що із звітів форми 6-зем за 2000 та 2001 роки вбачається, Старосільська сільська рада не могла передати у 2001 році ЛГП «Галсільліс» своїх 97.0 га земель лісу за рахунок земель запасу, тому що такі землі Старосільською сільською радою не облікувались. Просить позов задоволити.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав, просила задоволити, представники позивача позов підтримали, просили задоволити. Представники відповідачів просили відмовити у задоволенні позову. Представник третьої особи Міністерства освіти і науки України просила позов задоволити.
Представники третіх осіб Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Галсільліс" та Львівської обласної ради в судове засідання не з`явились, належно повідомленні про день та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
Представник Давидівської сільської ради Львівської області в судове засідання не з`явився, клопотав здійснювати розгляд справи у його відсутності.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Рішенням Львівської обласної ради від 11.07.2001 року № 467 «Про передачу земель Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» враховуючи згоду землекористувачів, сільських та районної ради, обласна рада, передала Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» 394,2 га лісових земель за межами населених пунктів у постійне користування для ведення лісового господарства за рахунок земель Пустомитівського району згідно додатком.
Як вбачається із вказаного додатку, на території Старосільської сільської ради передано у постійне користування для ведення лісового господарства Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» 97 га лісових земель.
На підставі даного рішення відповідачем внесено зміни до форми № 6-зем та станом на 01.01.2004 р. лісові землі площею 97,0 га внесено в облік за ОКСЛП «Галсільліс», які до цього часу обліковувались за учгоспом «Давидівський».
Позивач 29.11.2013 року звернувся до начальника Держкомзему у Пустомитівському районі до з проханням внести зміни у форму 6-зем, так як дана територія лісу в натурі передана не була, оскільки відчуження проходило без погодження з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Через це землі лісового фонду ДП НДГ «Давидівське» не були включені до їх державного акту на право постійного користування на території Пустомитівського ДЛГП «Галсільліс». Листом №44 від 29.03.2005 року дане лісогосподарське підприємство відмовилось від земель лісу і відповідальність за охорону і догляд за ними переклало на позивача.
Листом від 28.11.2014 №01-14/06-5010 відповідач повідомив позивача про те, що 97,0 га лісових земель обліковуються за ЛГП «Галсільліс» на підставі рішення Львівської обласної ради. Для внесення змін у форму 6-зем необхідне нове рішення Львівської обласної ради про передачу даних земель ННВЦ «Давидівський».
У листі відповідача від 30.05.2018 №16-13-0.31-5370/2-18 зазначено, що за інформацією Відділу у Пустомитівському районі згідно з державною статистичною звітністю з кількісного обліку земель (ф-6 зем) станом на 01.01.2016 на території Старосільської сільської ради площа лісів та інших лісовкритих площ становила 3267,6 га, з них 3149,5 га земель обліковувалось за ДП «Львівський лісгосп», 97,0 га ЛГП «Галсільліс», 6,3 га Львівською залізницею, 2,5 га ПП «Случ-Плюс» та 12,3 га землі запасу та землі, не надані у власність та користування. При цьому, земельна ділянка площею 97,0 га розташована за межами населеного пункту на території Старосільської сільської ради Пустомитівського району передана ЛГП «Галсільліс» на підставі рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 №467.
Про перебування земельної ділянки площею 97 га на обліку у ЛГП «Галсільліс» відповідач також вказував у відповіді від 16.03.2018 №343/412-18-0.29.
Позивач посилається, серед іншого, на лист прокуратури Пустомитівського району Львівської області від 21.05.2004 №182-07/7/1, в якому з приводу питання передачі земель лісового фонду ННВЦ «Давидівський» Пустомитівському ЛГП «Галсільліс» вказано, що такі землі та ліси ЛГП «Галсільліс» не передані, акти приймання-передачі відсутні, тому висновки про те, що «ліс належить академії» є передчасними та необґрунтованими.
19.12.2019 позивач скерував листа начальнику відділу Держгеокадастру у Пустомитівському районі, у якому просив виправити допущену помилку і облікувати 97,0 га лісових земель на території Старосільської сілської ради за межами населеного пункту за Львівським національним університетом ветеринарної медицина та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького. Послався на те, що органи місцевого самоврядування в порушення чинного законодавства допустили вилучення земель навчально- дослідних господарств. Львівська обласна рада не передавала 97,0 га лісових земель державної власності, користувачем яких був учгосп «Давидівський» у комунальну власність.
09.01.2020 відділ Держгеокадастру у Пустомитівському районі повідомив позивача про те, що земельна ділянка 97,0 га внесена в облік за ОКСЛП «Галсільліс». Додатково скеровує звернення до Львівської обласної ради щодо роз`яснення які саме 97,0 га були передані «Галсільліс» рішенням 467 від 11.07.2001 року. При цьому зазначив, що наказ Державного комітету статистики України №377 від 05.11.1998 року, яким затверджена Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) втратив чинність, останнім звітнім періодом було 01.01.2016.
Львівський національний університет ветеринарної медицина та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького звернувся до Львівської обласної державної (військової) адміністрації з листами від 26.01.2023 та 17.05.2023 № 439-30 про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель площею 97,6741 га лісогосподарського призначення.
Листом №16-1609/0/2-23 від 06.06.2023 Департамент архітектури та розвитку містобудування за дорученням Львівської обласної державної адміністрації розглянув листи від 26.01.2023 та 17.05.2023 про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель площею 97,6741 га лісогосподарського призначення та повідомив Львівський національний університет ветеринарної медицина та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького про те, що відсутні підстави для надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель, так як згідно листа ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 31.03.2023, встановлено, що відповідно до форми 6-зем державної статистичної звітності з кількісного обліку земель станом на 1 січня 2016 року зазначені землі обліковувались в складі земель ОКСЛГП «Галсільліс» на підставі рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 №467. При підготовці матеріалів, які передували прийняттю рішення учгоспом «Давидівський» надано згоду на передачу земель лісогосподарського призначення площею 97,0 га ДП «Галсільліс».
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо поновлення за Університетом обліку 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту та відмову Львівської обласної державної адміністрації протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Наказом Державного комітету статистики України №377 від 05.11.1998 року затверджена Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем). Втратила чинність 01.01.2016.
Інструкція розроблена відповідно до Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.93 № 15 ( 15-93-п ) "Про порядок ведення державного земельного кадастру", в частині кількісного обліку земель. В основу класифікації земель покладені Стандартна статистична класифікація землекористування ЄЕК, розроблена Статистичною комісією та Європейською економічною комісією ООН, та Класифікація видів економічної діяльності ДК 009-96, затверджена і введена в дію наказом Держстандарту України від 22 жовтня 1996 р. № 441 ( v0441217-96 ).
У звітах вказували площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб.
У звітах вказували площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.
Форма № 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" складався за станом на 1 січня кожного року і включав два розділи: землі, які входять до
адміністративно-територіальних одиниць (розділ перший), у тому
числі в межах населених пунктів (розділ другий).
Як встановлено судом станом на 01.01.2004 р. лісові землі площею 97,0 га внесено в облік за ОКСЛП «Галсільліс», які до цього часу обліковувались за учгоспом «Давидівський».
Підставою для внесення змін стало рішення від 11 липня 2001 року Львівської обласної ради «Про передачу земель Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» № 467.
Даному рішенню передувало рішення Старосільської сільської ради та рішення Пустомитівської районної ради.
23.02.2001 Старосільська сільська рада Пустомитівського району Львівської області прийняла рішення «Про погодження передачі обласному комунальному лісогосподарському підприємству «Галсільліс» в постійне користування земель лісового фонду для ведення лісового господарства» №116, яким:
1) погоджено передачу обласному комунальному спеціалізованому л/г «Галсільліс» в постійне користування 97,0 га земель запасу лісу для ведення лісового господарства за рахунок земель запасу;
2) надано згоду на вилучення 97,00 га земель із складу земель НДГ «Давидівський» з умовою передачі цих ділянок в постійне користування обласному спеціалізованому л/г «Галсільліс» для ведення лісового господарства.
Також цим рішенням сільська рада просила Пустомитівську районну раду погодити матеріали передачі ЛГП «Галсільліс» в постійне користування земель лісового фонду для ведення л/г та передати їх Львівській обласній раді на затвердження.
У матеріалах справи наявний лист-згода НДГ «Давидівський» до голови Пустомитівської районної ради від 22.02.2001 №9, яким НДГ «Давидівський» надало згоду на передачу 97,0 га лісу ЛГП «Галсільліс» (том 2, арк. справи 27).
Надалі рішенням Пустомитівської районної ради Львівської області від 24.04.2001 №238 видано висновок, в якому рада вважала за доцільне надати земельні ділянки лісового фонду за межами населених пунктів Пустомитівського району в постійне користування ЛГП «Галсільліс» для ведення лісового господарства, зокрема на території Старосільської сільської ради 97,0 га.
11 липня 2001 року Львівська обласна рада прийняла рішення «Про передачу земель Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» № 467, яким Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» передано 394,2 га лісових земель за межами населених пунктів у постійне користування для ведення лісового господарства за рахунок земель Пустомитівського району, з яких 97,0 га лісових земель Старосільської сільської ради (згідно з додатком «Перелік підприємств, яким надаються землі»).
Позивач надав суду листа від 29.11.2013 року, яким він звернувся до начальника Держкомзему у Пустомитівському районі з проханням внести зміни у форму 6-зем, так як дана територія лісу в натурі передана не була, оскільки відчуження проходило без погодження з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Через це землі лісового фонду ДП НДГ «Давидівське» не були включені до їх державного акту на право постійного користування на території Пустомитівського ДЛГП «Галсільліс». Листом №44 від 29.03.2005 року дане лісогосподарське підприємство відмовилось від земель лісу і відповідальність за охорону і догляд за ними переклало на позивача.
Позивач оскаржує бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в особі Пустомитівського відділу Держгеокадастру щодо не поновлення обліку 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту за університетом з тих підстав, що Львівська обласна рада не передавала лісові землі, що належать учгоспу «Давидівський», а передавала ЛГП «Галсільліс» землі Старосільської сільської ради.
Суд вважає, що такі посилання позивача є безпідставними, так як відповідач у відповіді на звернення від 29.11.2013 року зазначає, що підставою для внесення змін у форму 6-зем може бути лише рішення Львівської обласної ради про передачу даних земель ННВЦ «Давидівський», так як підставою для реєстрації земель за ЛГП «Галсільліс» було рішення Львівської обласної ради.
Крім того, суд зазначає, що у заяві від 29.11.2013 року позивач не вказує підставою внесення змін помилковість обліку лісових земель учгоспу «Давидівський», а вказує, що дана територія лісу в натурі передана не була, оскільки відчуження проходило без погодження з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Через це землі лісового фонду ДП НДГ «Давидівське» не були включені до їх державного акту на право постійного користування на території Пустомитівського ДЛГП «Галсільліс». Листом №44 від 29.03.2005 року дане лісогосподарське підприємство відмовилось від земель лісу і відповідальність за охорону і догляд за ними переклало на позивача.
Наказ Державного комітету статистики України №377 від 05.11.1998 року, яким затверджена Інструкція з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), втратив чинність 01.01.2016.
07.07.2011 року прийнятий Закону України «Про державний земельний кадастр», який
набрав чинності з 1 січня 2013 року. Цей Закон установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
Відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр» єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами є Державний земельний кадастр.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Відповідно до Прикінцевих та Перехідних положень Закону земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або їх спадкоємців, або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території. Заява також може подаватися особою, якій на підставі рішення Кабінету Міністрів України та відповідного договору було передано у господарське відання об`єкт державної власності, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії і транспортування та/або зберігання природного газу, і на замовлення якої була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою передачі земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, у постійне користування зазначеній особі.
Суд зазначає, що після втрати чинності наказу Державного комітету статистики України №377 від 05.11.1998 року, про затвердження Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), облік земель ведеться у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою.
Отже, листи на які посилається позивач від 10.05.2018, 04.09.2018, 19.12.2019, скеровані до ГУ Держгеокадастру у Львівській області, не можуть бути підставою для поновлення обліку 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту за ЛНУВМБ імені С. 3. Гжицького.
Крім того, суд вважає пояснення представників позивача та третьої особи Міністерства освіти і науки України про те, що у 1996 році відповідно до Проекту формування території сільських рад Львівської області лісові угіддя учгоспу «Давидівський» площею 184,6 га було розподілено між учгоспом «Давидівський» та Старосільською сільською радою Пустомитівського району по 97,0 га, так як доказів такого суду не надано. Такі пояснення спростовано наданим Львівським лісовим господарством Проектом організації і розвитку лісового господарства Бібрського лісгоспу, у якому вказано, що передача земельних ділянок до складу держлісфонду Старосільського лісництва Бібрського лісгоспу від учгоспу «Давидівський» в розмірі 90,0 га відбулась відповідно до рішення ради міністрів УССР від 03.02.1986 р №58-р.
Суд не надає оцінки рішенню від 11 липня 2001 року Львівської обласної ради «Про передачу земель Пустомитівському дочірньому лісогосподарському підприємству ЛГП «Галсільліс» № 467, так як таке не є предметом спору.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Львівської обласної державної адміністрації надати дозвіл на розроблення технічної документації щодо інвентаризації 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту, то суд зазначає таке.
Статтею 1,4 Закону України "Про землеустрій", землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб`єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил. Суб`єктами землеустрою є: органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування; юридичні та фізичні особи, які здійснюють землеустрій; землевласники та землекористувачі.
Частиною першою статті 26 Закону України "Про землеустрій" визначено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.
Згідно ст. 35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Львівський національний університет ветеринарної медицина та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького звернувся до Львівської обласної державної (військової) адміністрації з листами від 26.01.2023 та 17.05.2023 № 439-30 про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель площею 97,6741 га лісогосподарського призначення.
Листом №16-1609/0/2-23 від 06.06.2023 Департамент архітектури та розвитку містобудування за дорученням Львівської обласної державної адміністрації розглянув листи від 26.01.2023 та 17.05.2023 про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель площею 97,6741 га лісогосподарського призначення та повідомив Львівський національний університет ветеринарної медицина та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького про те, що відсутні підстави для надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель, так як згідно листа ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 31.03.2023, встановлено, що відповідно до форми 6-зем державної статистичної звітності з кількісного обліку земель станом на 1 січня 2016 року зазначені землі обліковувались в складі земель ОКСЛГП «Галсільліс» на підставі рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 №467.
Як встановлено судом підставою для відмови стала інформація Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, що відповідно до форми 6-зем державної статистичної звітності з кількісного обліку земель станом на 1 січня 2016 року зазначені землі обліковувались в складі земель ОКСЛГП Галсільліс на підставі рішення Львівської обласної ради від 11.07.2001 № 467. При підготовці матеріалів, які передували прийняттю вищезазначеного рішення учгоспом Давидівський (правонаступником якого є ЛНУВМБ імені С.З. Ґжицького) надано згоду на передачу земель лісогосподарського призначення площею 97,0000 га ДП Галсільліс. Крім того, Пустомитівським дочірнім лісогосподарським підприємством ЛГП Галсільліс на підставі технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) сформовано 22 земельні ділянки загальною площею 97,0000 га.
Як встановлено судом згідно державного акту на право користування землею серії Б №040440, виданого у 1978 році за ННВЦ «Давидівський» рахувалось 185,2 га лісів, рішенням ради міністрів УССР від 03.02.1986 р №58-р. передано 90,0 га Бібрському лісгоспу, рішенням Львівської обласної ради від 11.07.2001 № 467 передано ЛГП Галсільліс 97,0 га лісу.
Отже, на час звернення з листами від 26.01.2023 та 17.05.2023 № 439-30 про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель площею 97,6741 га лісогосподарського призначення за позивачем не обліковувались землі лісогосподарського призначення, відповідачем правомірно відмовлено у наданні дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель.
Враховуючи вищенаведене, підстави для задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання Львівської обласної державної адміністрації надати дозвіл на розроблення технічної документації щодо інвентаризації 97,0 га лісових земель на території Старосільської сільської ради за межами населеного пункту відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі як суб`єкти владних повноважень довели правомірность своїх дій та рішення.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позов до задоволення не підлягає.
За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,
в и р і ш и в:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького ( 79010, м. Львів вул.Пекарська,50, код ЄДРПОУ 00492990.
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ( м.Львів просп.Чорновола 4, ЄДРПОУ 39769942).
Відповідач : Львівська обласна державна адміністрація 79008, Львівська обл., місто Львів, вул. Винниченка, будинок 18 ЄДРПОУ 00022562).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Галсільліс" (79024 м.Львів вул.Промислова,9б, код ЄДРПОУ 30918317).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Львівська обласна рада ( м.Львів вул.Винниченка,18, код ЄДРПОУ 22340506).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Давидівська сільська рада Львівської області (81151, Львівська обл., Львівський район, с.Давидів,вул.Незалежності,1а, код ЄДРПОУ 04372313).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Міністерство освіти і науки України (01135, м.Київ, пр-кт Берестейський,10 РНОКПП 38621185).
Повний текст рішення виготовлено та підписано 18.12.2024 року.
СуддяКухар Наталія Андріївна
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123947047 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кухар Наталія Андріївна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ніколін Володимир Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні